Ahmet Qeriqi

Dolën nga shtypi librat: “Gjergja me Adema” dhe “Riliri i Ritrollit”, të autorit Selman Dervishi

Dolën nga shtypi librat: “Gjergja me Adema” dhe “Riliri i Ritrollit”, të autorit Selman Dervishi

Autori i librave: “Gjergja me Adema” dhe “Riliri i Ritrollit”, Selman Dervishi, është veprimtar dhe krijues, i cili qysh pas mbarimit të luftës jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pasionin e tij për fjalën e meditimin poetik i  ka paraqitur  deri tani në 21 libra të botuara prej vitit …

Më shumë...

Ukshin Hoti kishte kërkuar një gjykim të prerë për veprim politik, i cili përmblidhej me formulimin: “Bëje ose vdis”

Ukshin Hoti

Në korrik të vitit 1993, mr. Ukshin Hoti, i burgosur politik dhe njëri ndër politikologët më të njohur të kohës sonë, fati i të cilit ende nuk dihet, opinionit shqiptar, apo inteligjencies së kohës i kishte dërguar një letër të gjatë, ku kishte shprehur mendimet dhe gjykimin e tij politik, …

Më shumë...

Ish-komandanti Suprem i NATO-s, në Evropë, Wesley Clark, po qëndron për një vizitë në Kosovë

Wesley Clark

Ish-komandanti Suprem i Forcave Aleate të NATO-s në Evropë, Wesley Clark po qëndron për vizitë në Kosovë. Gjatë një konference për medie,  gjenerali Clark u shpreh se prioritetet e Kosovës do të duhej të ishin zhvillimi ekonomik dhe krijimi i perspektivës për të rinjtë. Duke folur për çështjen e themelimit …

Më shumë...

Kryetari Veseli takoi një delegacion nga Landi i Baden Wüttenberg-ut

Kryetari Veseli takoi një delegacion nga Landi i Baden Wüttenberg-ut

Kryekuvendari, Kadri Veseli ka pritur sot në një takim një delegacion nga Landi i Baden Wüttenberg-ut në Gjermani, të përbërë nga përfaqësues të ekzekutivit dhe legjislativit të këtij landi. Ky delegacion kryesohej nga Gisela Erler, këshilltare shtetërore. Kryetari i Kuvendit i informoi mysafirët nga Gjermania me zhvillimet e përgjithshme në …

Më shumë...

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka uruar të gjithë myslimanët për fillimin e muajit të Ramazanit

Mr. Naim Tërnava

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava ka uruar të gjithë myslimanët për fillimin e muaji të Ramazanit. Tërnava në një konferencë për media ka thënë se agjërimi është një kurs edukativ. “Në esencë agjërimi është një kurs edukativ, i cili përgjatë një muaji të tërë në mënyrë intensive …

Më shumë...

Partia FJALA përgëzon besimtarët islamë me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit

Partia FJALA

Partia FJALA me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit uron dhe lutet  që në këtë muaj ZOTI i Lartësuar të na forcojë dhe bashkojë, ngase vetëm të bashkuar mund të përballojmë sfida dhe vështirësi të ndryshme. Shpresojmë qe ky muaj të na shërbej të gjithë qytetarëve të Kosovës, në …

Më shumë...

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli ka uruaj besimtarët islamë me rastin e fillimit të Muajit të Ramazanit

Pacolli: Qeveria të cilën e votova dhe isha kundër rrëzimit të saj në mënyrë diktatoriale nuk po më lë të kthehem në Kosovë

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli me rastin e fillimit të Muajit të Ramazanit,në emër të Aleancës Kosova e Re dhe në emrin e tij  personal të gjithë besimtarëve islamë iu shpreh urimet më të sinqerta. Gjatë këtij muaji, përmes agjërimit dhe solidaritetit, tregohet devotshmëria dhe përkushtimi ynë për t`ia zgjatur …

Më shumë...

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka akuzuar Izraelin për terrorizëm shtetëror

Rexhep Tajip Erdogan ka deklaruar se Jerusalemi nuk është mall për t’ u shitur as për t’u blerë

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka akuzuar Izraelin për terrorizëm shtetëror dhe gjenocid pasi ushtria izraelite në Gaza vrau të paktën 58 palestinezë dhe plagosi 2.700 të tjerë. Ky akt mizor i ushtrisë izraelite ka bërë që Turqia të thërrasë ambasadorët e saj në Izrael dhe Shtetet e Bashkuara. …

Më shumë...

G. Kelmendi: Në kohën kur Izraeli vret 58 palestinezë dhe plagos 2700 Kosova shënon 70 vjetorin e këtij shteti

Kryetari i Partisë, “Fjala”, Gëzim Kelmendi ia ka përmendur mashtrimet, Albin Kurtit

Turpi dhe dyfytyrësia e liderëve politik të Kosovës nuk kanë të ndalur. Dje me rastin e 70 vjetorit të pavarësisë së shtetit të Izraelit, u mbajt një manifestim në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë. Në këtë manifestim morën pjesë Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, ministra, kryetarë Komunash dhe personalitete të tjera. …

Më shumë...

Prokuroria në Shqipëri ka filluar hetimet penale për dy kompanitë kryesore të importit të miellit në Shqipëri

Grur dhe Miell

Prokuroria në Shqipëri ka filluar hetimet duke vënë para përgjegjësisë penale dy kompanitë kryesore të importit të miellit në Shqipëri. Të dyja këto kompani zënë rreth 40% të tregut në Shqipëri dhe miellin e importojnë nga Kosova. Prokuroria ka regjistruar procedimin penal për veprat “Kontrabandë me mallrat e tjera” dhe …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Historia ”lokale” është shkencërisht e papërdorshme

Agim Vuniqi

Historia nuk eshte kategori absolute, ajo varet nga konstalcaioni i forcave politike dhe ushtarake ne bote, eshte gabim qe historia te instrumentalizohet dhe te perdoret si mjet i politikes ditore… Koha ne te cilen jetojme sot me ate qe ishte gjate luftes se dyte Botërore dhe pas saj ishte krejtesisht …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ngatërrimi i së djeshmes së lavdishme me të sotmen e turpshme

Jakup Krasniqi: Më problemet aktuale që ka Kosova duhet të shqyrtohet edhe opsioni i zgjedhjeve të parakoshme

 Dje në Koha.net lexova: “Një ish-udhëheqës i UÇK-së i merr 100 mijë euro qira në vit nga Posta dhe Telekomi i Kosovës. E një shef partie politike pak kohë pasi u ngjit në majë të shtetit punësoi djemtë dhe rejat në këtë ndërmarrje. Nuk mbeti mbrapa komandantit – edhe ai …

Më shumë...

Ilegali i hapjes së dyerve të lirisë

Ilegali i hapjes së dyerve të lirisë

( Vështrim për librin: Ilegal viteve shtatëdhjetë, i autorit, Gani Sylaj) Veprimtari i palodhshëm i Lëvizjes Kombëtare, që nga vitet 70 të shekullit të kaluar e deri sot, Gani Sylaj  ka nxjerrë në dritë librin me rrëfime e tregime dokumentare, titulluar: “Ilegal, viteve të shtatëdhjetë” të cilin do të përpiqem …

Më shumë...

Ushtria e Izraelit ka vrarë brutalisht 52 palestinez dhe ka plagosur më shumë se 1.300

Ushtria e Izraelit ka vrarë brutalisht 52 palestinez dhe ka plagosur më shumë se 1.300

Sot në ditën kur Shtetet e Bashkuara të Amerikës  kanë hapur ambasadën amerikane në Jerusalem, të paktën 52 palestinezë janë vrarë dhe 1,204 janë plagosur nga ushtria izraelite, pranë kufirit të Gazës Lëvizja islamike Hamas, që udhëheq në Gaza prej vitit 2007, ka udhëhequr protesta masive për më shumë se …

Më shumë...

Bashkimi Evropian ka kundërshtuar hapur mbartjen e ambasadës amerikane në Jerusalem

Bashkimi Evropian ka kundërshtuar hapur mbartjen e ambasadës amerikane në Jerusalem

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu u ka bërë thirrje të “gjitha shteteve t’i bashkohen vendimit të SHBA-së për bartje të ambasadave në Jerusalem”. Presidenti i Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas e ka përshkruar vendimin e Trumpit si “shuplakë të shekullit”. Kryetari amerikan, Donald Trump ka njoftuar më herët se Shtetet e Bashkuara …

Më shumë...

Vuçiq: Çështja e Kosovës është pengesa kryesore e pranimit të Serbisë në BE

Aleksandar Vuciq

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një intervistë për AFP  thotë se çështja e Kosovës është pengesa kryesore e pranimit të Serbisë në BE. Ai tha se populli serb është i vetëdijshëm se zgjidhja e kësaj çështjeje do të jetë shumë e dhimbshme. Agjencia franceze e lajmeve, shkruan se BE-ja, …

Më shumë...