Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1453)

Ahmet Qeriqi

Xhevat Bislimi: Përçarja e shoqërisë sonë është thelluar rreth kufirit me Malin e Zi

Xhevat Bislimi

Percaktimi i kufijve te jashtem te Kosoves (tash Republika e Kosoves) ka ngjallur debate, polemika dhe kunderthenie te papara ne shoqerine e Kosoves shqiptare si rrallehere me pare. Ndarja e shoqerise sone eshte thelluar sa s’ka me rreth kufirit me Malin e Zi. Para percaktimit te kufirit me Malin e ...

Më shumë...

Fjalimi i plotë i Hashim Thaçit në ceremoninë e zyrtarizimit në postin e kryetarit të Shtetit të Kosovës

Kryetari Thaçi

E dashura Lume, Endrit, nënë dhe baba! Për mua kjo ditë është e veçantë, sepse shënon një moment të ri angazhimi politik në karrierën time prej tri dekadash. Si e gjithë gjenerata ime, unë jam rritur me sfidat që ka kaluar populli i Kosovës. Ndaj, kam emocione dhe kam nder ...

Më shumë...

Ahmet Zogu ( 8.9.1895 – 9.4.1961)

Ahmet Zogu

Ahmet Zogu është ndër figurat më kontroverse politike shqiptare. Në historinë e popullit shqiptar i përshkruhen vepra trimërie, sidomos në luftë kundër pushtuesve serbë, në vitin 1912-1913 e më vonë  i përshkruhen edhe vepra tradhtie, meqë në vitin 1925 kishte ardhur në pushtet pikërsht me ndihmën e forcave të ushtrisë ...

Më shumë...

Labinot Gjini: Forca politike e Hashim Thaçit qëndron te e vërteta se ai është çelës-guri i regjimit UNMIKO-AHTISARIAN

Labinot Gjini

Mbrëmë ishin mbledhur ca “analistë” dhe sikur po vinin në përfundim të shpjegimit se Hashim Thaçi mbeti për këto vite në pushtet sepse na i paska kundërshtarët e dobët. Anasjelltas, ky përfundim i tyre donte të thoshte se Hashim Thaçi na qenka lojëtari më i mirë në fushën politike nga ...

Më shumë...

17-vjet nga Beteja e Koshares

Sot më 9 prill janë bërë plotë 19 vjet nga fillimi i luftës për thyrjen e kufirit Shqipëri-Kosovë

Dy javë pas bombardimeve të NATO-s kundër pozicioneve serbe, në kohën kur Ushtria Çlirimtare e Kosovës brena territorit ndodhej në përballje të drejtpërdrejtë kundër forcave policortedhe ushtarake të Milosheviqit, të cilat kishin filluar hakmarrjen e paralajmëruar mizore kundër popullatës civile shqiptare , Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së kishte ndërmarrë një ...

Më shumë...

Nisma merr pjesë në protestën e AAK-së më 14 maj

NISMA

Duke folur për protestën e paralajmëruar, e cila është caktuar të  mbahet më  14 maj nga AAK-ja, Bilall Sherifi  ka thënë se Nisma për Kosovën do të marrë pjesë në protestë. Pozicioni i Nismës ka qenë që të merren  vesh AAK-ja dhe Vetëvendosja dhe ne të bashkohemi, në rolin tonë ...

Më shumë...

Vitin e kaluar Qeveria kishte shpenzuar 184.8 milionë euro për mallra dhe shërbime

Qeveria e Kosovës

Sipas raportit të Ministrisë së Financave, del se në vitin 2015, Qeveria ka shpenzuar 10 milionë e 749 mijë euro për udhëtime, ndërsa për derivate kanë shpenzuar 19.6 milionë euro. Pajisje për mobilje dhe pajisje janë shpenzuar 5.7 milionë euro. Kurse, për objektet që i ka me qira ka shpenzuar ...

Më shumë...

Prof. Mr. Nezir Beqiri: Përvjetori i Lavdisë – Beteja e Koshares

Limaj: Rënia e "Katanës" ishte humbje e madhe por po aq e madhe ishte vendosmëria për ta vazhduar rrugën drejt lirisë

Pikërisht më 9 Prill të vitit 1999, në Kosharen legjendare, aty ky luftohej për lirinë e çlirimin e trojeve Dardane, bashkëveprojnë prapë sot përsëri dëshmorët e kombit aty ku filluan të çlirojnë atdheun dhe sot përsëri bëjnë kuvendin për bashkimin e kombit, në këtë ditë të bekuar, ishin të gjithë ...

Më shumë...

Hashim Thaçi, sot në Sheshin “Skënderbeu” të Prishtinës ka bërë betimin para ish kryetares Atifete Jahjaga

inaugurimi

Në fillim të ceremonisë së emërimit zyrtar në postin e kryetarit të Kosovë, Hashim Thaçi, sot në Sheshin “Skënderbeu” të Prishtinës ka bërë betimin para  ish kryetares Atifete Jahjaga. Gjatë pranimit të Kushtetutës ai është zotuar  se do të jetë rojtar i Kushtetutës së Kosovës, ndërkohë që  ka falënderuar ishkryetaren, ...

Më shumë...

Thaçi: Për mua kjo ditë është e veçantë sepse shënon një moment të ri në jetën time dhe në karrierën time politike

Thaçi: Për mua kjo ditë është e veçantë sepse shënon një moment të ri në jetën time dhe në karrierën time politike

Në fjalën e tij  pasi ka përshëndetur shumë nga të pranishmit që  morën pjesë në inaugurim, Hashim Thaçi  ka thënë: “Për mua kjo ditë është e veçantë sepse shënon një moment të ri në jetën time dhe në karrierën time politike. Tani po iu drejtohem në postin e kryetarit të Kosovës, ...

Më shumë...

VV mori përgjegjësinë për hedhjen e gazit lotsjellës

gazlot

Lëvizja Vetëvendosje përmes një kumtese për medie ka marrë përgjegjësinë për hedhjen e gazit lotsjellës para fillimit të inaugurim të Hashim Thaçit president, meqë konsideron se Thaçi nuk është dhe nuk do të jetë kurrë president i Kosovës.  Në këtë post ai u zgjodh si rezultat i shantazhit dhe blerjes ...

Më shumë...

Në pritje të fillimit të ceremonisë për zyrtarizimin e kryetarit të Kosovës, është hedhur gaz lotsjellës

gazceremonia

Bëhet e ditur se rreth orës 11.00 në pritje të fillimit të ceremonisë për zyrtarizimin e kryetarit të Kosovës, është hedhur përsëri gaz lotsjellës, pikërisht në vendin ku po qëndrojnë mysafirët. Pak minuta më parë gazi lotsjellës ishte hedhur te ndërtesa e Teatrit Kombëtar përballë Sheshit, Skënderbeu” në qendër të ...

Më shumë...

Hasani: Qëllimi i koalicionit PDK-LDK-Srpska është kryer kur Hashim Thaçi u zgjodh kryetar i vendit

Nait Hasani

Deputet i PDK-së, Nait Hasani konsideron  se qëllimi i koalicionit PDK-LDK-Srpska është kryer në momentin kur Hashim Thaçi u zgjodh kryetar i vendit dhe tash mund të flitet për zgjedhje të reja. Kjo nuk është tradhti ndaj LDK-së.  Thaçi ka ardhur në krye të shtetit të Kosovës njëjtë sikur paraardhësit ...

Më shumë...

Lekaj: Pavarësisht dallimeve, AAK-ja është e përkushtuar që opozita të jetë e bashkuar

Pal Lekaj

Shefi i grupit parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, ka bërë me dije se kjo parti politike do të jetë në një listë të përbashkët me opozitën vetëm si subjekt i barabartë me Lëvizjen Vetëvendosje!  Ai ka treguar se kjo gjë tani për tani nuk po i ...

Më shumë...

Policia e Kosovës ka bërë të ditur planin operativ për ceremoninë e kryetarit Hashim Thaçi në qendër të Prishtinës

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Policia e  Kosovës ka bërë të ditur planin operativ për ceremoninë e kryetarit Hashim Thaçi në qendër të Prishtinës. Sot prej orës 9.00 është bllokuar rruga “Agim Ramadani, në Prishtinë. Po ashtu janë bllokuar edhe rrugicat që lidhen me këtë rrugë, në drejtim të sheshit dhe bllokimi i rrugicave që ...

Më shumë...

Masa të rrepta policore për mbarëvajtjen e ceremonisë të emërimit të kryetarit Hashim Thaçi

Masa të rrepta policore për mbarëvajtjen e ceremonisë të emërimit të kryetarit Hashim Thaçi

Policia e Kosovës njofton i ka bërë të gjitha përgatitjet për mbarëvajtjen e procesit të inaugurimit të Hashim Thaçit në pozitën e kryetarit të Kosovës. Plani policor ka për qëllim kryesor mbajtjen e rendit, qetësisë dhe sigurisë publike, zbatueshmërinë e ligjit, shtimin e masave të sigurisë para, gjatë dhe deri ...

Më shumë...