Brickos

Ahmet Qeriqi

Erdogan: Turqia gjithmonë do të jetë në anën e Maqedonisë, sepse Greqia nuk ka të drejtë lidhur me emrin

Erdogan

Turqia është në anën e Maqedonisë në kontestin me emrin me Greqinë, ka deklaruar presidenti turk Rexhep Taip Erdogan në takimin me mërgimtarët ballkanik në Stamboll.  “Turqia gjithmonë do të jetë në anën e Maqedonisë, sepse në këtë rast Greqia thjeshtë nuk është në të drejtë”, ka theksuar Erdogani, transmeton “Ta …

Më shumë...

MBPZHR-ja dhe USAID me projekte të përbashkëta për zhvillimin e bujqësisë

Ministri i Bujqësisë, Nenad Rikalo, ka pritur në një takim drejtorin e USAID për Kosovë, James Hope

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo, ka pritur në një takim drejtorin e USAID për Kosovë, James Hope, me të cilin kanë biseduar për vazhdimin e bashkëpunimit në sektorin e bujqësisë, përmes investimeve në projekte të reja. Ministri Rikalo e njoftoi atë me programin e ministrisë për …

Më shumë...

Haxhi Shala: Mashtruesit formuan Gjykatën Speciale dhe me mashtrim u përpoqën ta nxjerrin veten prej saj

Haxhi Shala: Qeveria Kurti nuk ka bër asnjë veprim të mirë për qytetarët, do të mbahet mend si qeveri e konferencave për media

Deputeti i Nismës Socialdemokrate,  Haxhi Shala, është shprehur të jetë  neveritur nga qëndrimet kontroverse të kryetarit të Kosovës Hashim Thaçi, veçanërisht pas tërheqjes së tij lidhur me shfyqizimin e  Gjykatës Speciale. Ai në një postim të tij ka shkruar se: “mashtruesit ishin ata që formuan Gjykatën Speciale, sikurse edhe me …

Më shumë...

Zëvendës-ministri i Punës Ҫerkin Dukolli, mori pjesë në konferencën e parë rajonale, “Ekonomia e Fshehur”

Zëvendës-ministri i Punës Ҫerkin Dukolli, mori pjesë në konferencën e parë rajonale,“Ekonomia e Fshehur”

Zëvendësministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Ҫerkin Dukolli, ka marrë pjesë në konferencën e parë rajonale,“Ekonomia e Fshehur” në mbajtur në Shkup të Maqedonisë, konferencë e organizuar nga Qendra për Hulumtim dhe Politikë bërje e Maqedonisë, Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim i Shqipërisë,  dhe Demokracia për Zhvillim e Kosovës. Në …

Më shumë...

Ministri i Bujqësisë, Nenad Rikalo, ka pritur në një takim drejtorin e USAID për Kosovë, James Hope

Ministri i Bujqësisë, Nenad Rikalo, ka pritur në një takim drejtorin e USAID për Kosovë, James Hope

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo, ka pritur në një takim drejtorin e USAID për Kosovë, James  Hope, me të cilin kanë biseduar për vazhdimin e bashkëpunimit në sektorin e bujqësisë, përmes investimeve në projekte të reja. Ministri Rikalo e njoftoi atë me programin e ministrisë për …

Më shumë...

Zëvendësministri i MTI-së, Faton Thaçi, takoi atasheun e ambasadës së Francës në Kosovë, Joseph Giustiniani

Zëvendësministri i MTI-së, Faton Thaçi, takoi atasheun e ambasadës së Francës në Kosovë, Joseph Giustiniani

Zëvendësministri i Ministrisë se Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Faton Thaçi, priti në takim Jozef Gjustiniani, atashe për bashkëpunim në ambasadën e Francës në Kosovë, i shoqëruar edhe nga drejtori i Institutit Kosovar për Pronësi Industriale, Veli Hoti. Temë e diskutimit në këtë takim ishte bashkëpunimi i shtetit Francës me shtetin …

Më shumë...

Albert. Z. Zholi: Piktori i mirënjohur, Gjergj Meta, mbrojti diplomën me pikturë me një sipërfaqe 120 metër katrorë

Albert. Z. Zholi: Piktori i mirënjohur, Gjergj Meta, mbrojti diplomën me pikturë me një sipërfaqe 120 metër katrorë

Piktori Gjergji Meta, në vitin 2002 mbrojti diplomën në Akademinë e Arteve të bukura,me pikturën e varur në fasadën e godinës me stil neoperandorak me sipërfaqe 120 metër katrorë, Nisi rrugëtimin si piktor profesionist duke afirmuar emrin e artit, “Xhoxho”.  Merr pjesë me pikturën “Ikja” (shumë aktuale sot me sipërfaqe 18metra katrorë), …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Shqipëria është e shqiptarëve, jo e tradhtarëve dhe e të korruptuarve

Skënder S. Kapiti

Po filloj pjesën e parë të këtij shkrimi,  këtë hyrje të shkurtër në formë pyetjesh sepse lexuesi shqiptar nuk lexon gjatë dhe nuk studion thellë, dhe si pasojë edhe mashtrohet lehtë.  Politikës së Tiranës gjithnjë  nuk i ka interesuar interesi kombëtar por vetëm ai personal dhe pushteti. Çdo veprim e …

Më shumë...

Beqar Skënderi: Duke iu referuar librit: “Koço Kota për një Shqipëri oksidentale”

Beqar Skënderi: Duke iu referuar librit: “Koço Kota për një Shqipëri oksidentale"

Më erdhi një ftesë për të marr pjesë për promovimin e një libri me titull: “ Koço për një Shqipëri Oksidentale “ Kur të ftojnë do të thotë që të respektojnë. Në një sallë të Muzeut Kombëtar pjesëmarrja që e kënaqshme aq sa mund të marrë një sallë për këto …

Më shumë...

Artan Boriçi: Nëse nuk do BE-ja Shqipëria duhet të punojë me bashkimin tregtar të BP për të joshur Mbretërinë e Bashkuar

Zgjedhjet vendore në Shqipëri u përmbyllën pa incidente të mëdha sikur ishte paralajmëruar

Aspirata e popullit shqiptar për tu bërë pjesë e Evropës i ka rrënjët historike që në periudhën veneciane kur Shkodra dhe një pjesë e qyteteve dalmate ishin pjesë e Republikës së Venedikut. Pjesë e rëndësishme e përpjekjeve historike të shqiptarëve për tu bërë pjesë e Evropës ka qenë lëvizja politike …

Më shumë...

Para 19 viteve, më 6 shkurt të vitit 1999 i filloi punimet Konferenca e Rambujesë

Para 19 viteve, më 6 shkurt të vitit 1999 i filloi punimet Konferenca e Rambujesë

Para 19 viteve, më 6 shkurt të vitit 1999 i filloi punimet Konferenca e Rambujesë. Ky takim, i cili u mbajt në afërsi të Parisit të Francës, synoi zgjidhjen e krizës në Kosovë. Iniciues të konferencës, që zgjati deri më 23 shkurt ishte Grupi i Kontaktit, ndërsa ndërmjetës ishin Cristopher …

Më shumë...

Tahir Veliu: Reagim ndaj kërcënimeve të naziste të Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos

Tahir Veliu

E ardhmja e shtetit hibrid grek është e lidhur me zgjidhjen e drejtë të çështjes së Çamërisë; çlirimin e saj nga pushtimi grek dhe rikthimin e saj te trungu i Shqipërisë. Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, të mos guxoj ta kërcënoj Shqipërinë përndryshe do të përballet me kombin e bashkuar …

Më shumë...

Tre krerët e Shtetit dhe të institucioneve të Kosovës: Thaçi, Haradinaj, Veseli marrin vizat amerikane

Tre krerët e Shtetit dhe të institucioneve të Kosovës: Thaçi, Haradinaj, Veseli marrin vizat amerikane

Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, iu ka dhënë viza për të qëndruar në Amerikë pavarësisht publikimeve, në disa medie. Zëdhënësja e  Qeverisë së Kosovës, Donjeta Gashi ka konfirmuar se kryeministrit iu ka dhënë viza për të qëndruar në Amerikë, për ku edhe do  të udhëtojë së shpejti për të qenë …

Më shumë...

Ministri Bajram Hasani priti deputetin shqiptar në parlamentin e Serbisë, Fatmir Hasanin

Ministri Bajram Hasani priti deputetin shqiptar në parlamentin e Serbisë, Fatmir Hasanin

Ministri i Ministrisë  së Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasni, priti në takim deputetin e vetëm shqiptar në parlamentin e Serbisë, z. Fatmir Hasani, me të cilin diskutuan për gjendjen e shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, me theks të veçantë për gjendjen e vështirë ekonomike me të cilën ballafaqohen shqiptarët …

Më shumë...

Veser: Mosmarrëveshja për emrin midis Greqisë dhe Maqedonisë një shfaqje teatrale mes dy shteteve

Veser: Mosmarrëveshja për emrin midis Greqisë dhe Maqedonisë një shfaqje teatrale mes dy shteteve

Mosmarrëveshja për emrin midis Greqisë dhe Maqedonisë është më shumë se një shfaqje teatrale mes dy shteteve. Ajo mund të ketë ndikim në stabilitetin e gjithë Evropës Juglindore, thotë analisti Rainhard Veser.  Athina nuk dëshiron të lejojë që Maqedonia të ketë të njëjtin emër si një krahinë e Greqisë, duke …

Më shumë...

Ministri Rikalo premton përkrahje për bujqit e dëmtuar nga vërshimet

IHK paralajmërohen sërish vërshime në Kosovë si pasojë e reshjeve të shiut dhe shkrirjes së borës

 Duke marrë parasysh gjendjen aktuale në terren me ç’rast disa zona të vendit janë vërshuar nga prurjet e lumenjve të cilat erdhën si pasojë e shiut të pandërprerë të tri ditëve të fundit, Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo ka vlerësuar të arsyeshme që t’i kompensojnë të …

Më shumë...