Ahmet Qeriqi

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë Nikola Dimitrov po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë Nikola Dimitrov po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë Nikola Dimitrov po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë me ç’rast është takuar me ministrin e jashtëm, Behgjet Pacolli, i cili tha se Maqedonia është mike e Kosovës dhe shteti me të cilin vendi ynë ka më së shumti marrëveshje. Kam nderin që …

Më shumë...

Në Universitetin “Kadri Zeka” u mbajtën provimet pranuese

Në Universitetin “Kadri Zeka” u mbajtën provimet pranuese

 Universiteti “Kadri Zeka”, në Gjilan ka mbajtur sot provimet pranuese për afatin e parë,  për vitin akademik 2018-2019, në fakultetin e Edukimit program Fillor dhe Parashkollor, Fakultetin Ekonomik në programet, Banka Financa dhe Kontabilitet, Menagjment dhe Marketing, Fakultetit Juridik dhe Fakultetin e Shkencave Kompjuterike. Për të parë nga afër këtë …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Deklaratat nga Amerika duhet të merren seriozisht, lidhur me këmbimin e territoreve me Serbinë

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk ka pranuar të flasë për deklaratat e  ambasadorit amerikan, Greg Delawie, lidhur me  mundësinë e këmbimit të territoreve në mes Kosovës e Serbisë, sikur ndodh zakonisht në situata të tilla por ka nënvizuar si shpeshherë deri tani se  marrëveshja do të jetë shumë e …

Më shumë...

Në shkëmbim territoresh, Kosova fiton 70.000 shqiptarë dhe tri komuna, Serbia merr tri komuna dhe 40.000 serbë

Disa medie të Zvicrës  shkruajnë për mundësinë e shkëmbimit të territoreve mes Veriut të Kosovës të banuar nga rreth 40 mijë serbë dhe tri komunave shqiptare në jug të Serbisë, të banuar nga 70 mijë shqiptarë. Prej kohësh diskutohet mundësia e shkëmbimit të territoreve. Shqiptarët në jug të Serbisë kërkojnë …

Më shumë...

Genadij Sisojev: Mund të pritet fundi i politikës së qëndrimit të Beogradit zyrtar në dy karrige

Gendaij Sisojev: Mund të pritet fundi i politikës së qëndrimit të Beogradit zyrtar në dy karrige

Korrespondenti i Komersantit rus për Ballkanin, Genadij Sisojev i ka thënë agjencisë së lajmeve të Beogradit, Beta, se tani mund të flitet për herë të parë se Moska drejtpërdrejt deklarohet kundër marrëveshjes midis Beogradit e Prishtinës që po bëhet gati në Bruksel. “Moska jo vetëm që kundërshton këtë, por edhe …

Më shumë...

Vendimi i MTI-së për vendosjen e një mase prej 30% për prodhimet që importohen në Kosovë ka shkaktuar reagime

Vendimi i MTI-së për vendosjen e një mase prej 30% për prodhimet që importohen në Kosovë ka shkaktuar reagime

Vendimi i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë për vendosjen e një mase prej 30% për prodhimet bujqësore që importohen në Kosovë, ka shkaktuar reagime të ashpra në disa shtete fqinje. Kritika dhe kërcënime ka pasur më së shumti nga Maqedonia, të cilët kanë paralajmëruar vendosjen e reciprocitetit ndaj produkteve të …

Më shumë...

Delegacioni i Odës së Afarizmit të Kosovës u prit në takim nga drejtori i Shoqatës së Bankave të Kosovës

Delegacioni i Odës së Afarizmit të Kosovës u prit në takim nga drejtori i Shoqatës së Bankave të Kosovës

Delegacioni i Odës së Afarizmit të Kosovës (OAK) u prit në takim nga drejtori ekzekutiv në Shoqatën e Bankave të Kosovës (SHBK) Petrit Balija dhe zyrtari i lartë i operacioneve Kreshnik Kosumi. Qëllim i këtij takimi ishte njohja nga afër e të dyja palëve dhe diskutimi lidhur me mundësitë e …

Më shumë...

Prof. dr. Zeqir Veselaj: A ka kush që i shpëton bukuritë natyrore të Kosovës?!

Prof. dr. Zeqir Veselaj: A ka kush që i shpëton bukuritë natyrore të Kosovës?!

 Sa i përket natyrës, viti 2018 filloi me një vlerësim negativ në raportin e progresit të Komisionit Evropian. Një vlerësim “no progres-pa progres” në fushën e mjedisit ishte një vlerësim i pakëndshëm por realisht i pritshëm nga ata që i shohin dhe njohin zhvillimet. Është hera e parë prej viti …

Më shumë...

Në 20 vjetorin e rënies është përkujtuar dëshmori i kombit dhe heroi, profesor Hamdi Berisha

Në 20 vjetorin e rënies është përkujtuar dëshmori i kombit dhe heroi, profesor Hamdi Berisha

Sot, nën organizimin e gjimnazit në Malishevë, në 20 vjetorin e  rënies, është përkujtuar dëshmori i kombit dhe heroi, profesor Hamdi Berisha, emrin e të cilit e mban edhe gjimnazi në Malishevë. Me këtë rast, është shfaqur edhe një dokumentar i realizuar nga profesorët e gjimnazit “Hamdi Berisha”. Fillimisht aktivitetet …

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit, ka vendosur që seanca e radhës të vazhdojë të hënën, më 23 korrik 2018

Kuvendi i Kosoves

Pas ndërprerjes së seancës së sotme plenare, Kryesia e Kuvendit, ka vendosur që seanca e radhës të vazhdojë të hënën, më 23 korrik, në orën 11:00. Me kërkesë të Grupit Parlamentar të PSD-së, pikë e re e rendit të ditës do të jetë debati parlamentar lidhur me dialogun midis Kosovës …

Më shumë...

FEMaktiv, paralajmëron protestë kundër ngacmimeve seksuale ndaj grave më 22 Korrik 2018, në Prizren

Iniciativa FEMaktiv

Rastet e ngacmimeve seksuale janë duke u shtuar çdo ditë e më shumë. Rasti i fundit i tentimit të përdhunimit të një gruaje në rrugën e Marashit në Prizren, është tejet shqetësuese, veçanërisht marre parasysh heshtjen institucionale ndaj ketij rasti. Rasti i tentimit të përdhunimit të një gruaje në Prizren …

Më shumë...

LDK: Seanca e Kuvendit të Kosovës sot u ndërpre në mungesë të shumicës parlamentare

LDK: Seanca e Kuvendit të Kosovës sot u ndërpre në mungesë të shumicës parlamentare

Në fakt, ky koalicion asnjëherë nuk ka pasur shumicë në Kuvendin e Kosovës, përveç ditës kur u zgjodh Qeveria. Vendi nuk mund të qeveriset nga koalicioni i pakicës, i cili nuk ka legjitimitet. Grupi Parlamentar i LDK-së nuk do të përkrahë vazhdimin e kësaj forme të qeverisjes, ku një pakicë …

Më shumë...

Ivica Daçiq: Nëse Kosova do kompromis me Serbinë duhet të heqë dorë nga pavarësia

Aplikimi i Kosovës në INTERPOL përsëri këtë vit e ka ndezur edhe më shumë ministrin serb i cili po viziton vende të botës për të lobuar kundër. Përveç që

Ministri i Jashtëm i Serbisë,  Ivica Daçiq ka deklaruar sot se nëse Kosova do kompromis me Serbinë, nuk mund të vërë qëllime maksimaliste siç është pavarësia. Nëse duan që të arrihet te kompromisi, të gjithë duhet të krijojmë atmosferë për kompromis e jo të vëmë qëllime dhe kërkesa maksimalsite. Duke …

Më shumë...

Ermira Babamusta: Doli nga shtypi libri filozofi politike “Etikë dhe Politikë” i autorit Bujar Plloshtani

Ermira Babamusta: Doli nga shtypi libri filozofi politike “Etikë dhe Politikë” i autorit Bujar Plloshtani

Doli nga shtypi libri më i ri me ese “Etikë dhe Politikë” i autorit, Bujar Plloshtani, me parathënie nga Ermira Babamusta. “Etikë dhe Politikë” është libër që plotëson një boshllëk në fushën e filozofisë dhe politikës, sidomos në teoritë e ekzistencializmit, analizës psikoanalitike dhe teorisë së konceptimit të njeriut. Nëpërmjet …

Më shumë...

Ermira Babamusta: Intervista me Shkrimtarin, Bujar Plloshtani

Ermira Babamusta: Intervista me Shkrimtarin, Bujar Plloshtani

Cili është libri juaj më i ri dhe kur e keni botuar? Bujar Plloshtani: Libri më i ri që është botuar këtë vit mban titullin “Etikë dhe Politikë”, dhe ndërkohë ky botim vjen nga kolana e filozofisë politike.   Për çfarë bën fjalë libri?  Bujar Plloshtani: Materia në fjalë është …

Më shumë...

Frank Shkreli: Miqësia shqiptare-kroate

Frank Shkreli

Kryetarja e Republikës së Kroacisë Znj. Kolinda Grabar-Kitaroviq gjëndet këtë javë për një vizitë shtetërore në Tiranë, e ftuar nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Z. Ilir Meta. Media shqiptare njofton se Presidentja e Kroacisë do të pritet me ceremonitë më të larta shtetërore nga Presidenti i Shqipërisë, ndërkohë që …

Më shumë...