Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Kuvendi nuk e ka mandatuar asnjë drejtues të ndonjë institucion të bëjë pazare me territorin e vendit

Krasniqi: Ideja për korrigjim kufijve është antikushtetuese por nuk është ide e Thaçit, është ide e vjetër e Serbisë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi ka vlerësuar se Kuvendi si organi më i lartë i shtetit, nuk e ka mandatuar as një institucion të lartë të shtetit dhe asnjë drejtues të ndonjë institucion që të bëjë pazare me territorin e vendit. Po të ndodhte kjo, atëherë …

Më shumë...

Veteranët e UÇK-së të Brigadës 113 “Mujë Krasniqi”, do të protestojnë për largimin nga lista të veteranëve të rremë

Veteranët e UÇK-së do të protestojnë sot, për mos trajtim të barabartë me kategoritë e tjera sociale në Ligjin e ri për paga

Protesta të reja do të mbahen  në Prishtinë, për të kërkuar largimin e veteranëve të rremë nga lista e përfituesve të pensioneve. Këtë herë, vet veteranët e UÇK-së të ‘Brigadës 113 Mujë Krasniqi’, që kanë vepruar në kuadër të Zonës Operative të Drenicës, do të protestojnë me datën 3 shtator, …

Më shumë...

Brok: Nuk është mirë të nxitet ndryshimi kufijve, por nëse dy palët arrijnë të merren vesh, atëherë është një gjë tjetër

Brok: Nuk është mirë të nxitet ndryshimi kufijve, por nëse dy palët arrijnë të merren vesh, atëherë është një gjë tjetër

Eurodeputeti gjerman i CDU-së, z Brok,  me influencë të madhe në Parlamentin Evropian dhe partinë gjermane për të përditshmen austriake „Der Standard“ ka komentuar zhvillimet e fundit politike në Ballkan, pas hapjes së ide për korrigjimin e kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Europeduteti i partisë së Angela Merkelit ka theksuar …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Për dhe kundër “lojës” Thaçi Vuçiq

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

(Heshtja dhe “neutraliteti” i Tiranes zyrtare te pajustifikueshme!) Gati njezete vite pas Luftes se LPK-UÇK-se dhe te kombit shqiptar per çlirimin e Kosoves shqiptare nga thundra serbe dhe dhjete vite pas Shpalljes se Pavaresise liria dhe fati i Kosoves  vazhdojne te diskutohen dhe kontestohen! Per fajin e klases politike (te …

Më shumë...

LDK e dorëzoi kërkesën për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës kundër cenimit të territorit vendit

LDK e dorëzoi kërkesën për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës kundër cenimit të territorit vendit

Në komunikatën e Grupit Parlamentar të LDK-së thuhet se sot e kemi dorëzuar kërkesën për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës për të shprehur qëndrimin  institucional kundër cenimit të territorit të Republikës së Kosovës. Duke parë gatishmërinë e shumicës së grupeve parlamentare për të mbështetur këtë qëndrim, rezoluta do …

Më shumë...

Ministri, Pal Lekaj nënshkroi kontratën për “Hartimin e projektit zbatues në ndërtimin e autostradës: Burim, Pejë, Deçan

Ministri, Pal Lekaj nënshkroi kontratën për “Hartimin e projektit zbatues në ndërtimin e autostradës: Burim, Pejë, Deçan

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, të mërkurën ka nënshkruar kontratën për “Hartimin e projektit zbatues për ndërtimin e autostradës Burim – Pejë – Deçan – Gjakovë – Prizren”. Rruga që do të lidhë këto qytete do të ketë gjatësinë 91 kilometra. Vlera e kontratës së projektimit është 1,039,532.80 € dhe …

Më shumë...

Nga 676 aplikacione 136 personave u njihet statusi i viktimës së dhunës seksuale, ndërsa janë refuzuar 107 raste

Nga 676 aplikacione 136 personave u njihet statusi i viktimës së dhunës seksuale, ndërsa janë refuzuar 107 raste

Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, nga muaji shkurt i këtij viti, ka pranuar 676 aplikacione nga persona që pretendojnë se janë viktimë e dhunës seksuale. Prej tyre, Komisioni ka shqyrtuar dhe trajtuar 265 lëndë. Nga ky numër, …

Më shumë...

YIHR KS: Marsh për ata që ende na mungojnë, marsh për të vërtetën dhe për drejtësinë

YIHR KS: Marsh për ata që ende na mungojnë, marsh për të vërtetën dhe për drejtësinë

Që nga përfundimi i luftës në Kosovë, çështja e mbi 1,600 personave të pagjetur ende nuk është zgjidhur, ndërkohë që familjarët e të pagjeturve dhe shoqëria kosovare vazhdojnë të përballen me mohimin e të drejtës për të ditur të vërtetën dhe të drejtës për drejtësi. Që nga viti 2008, YIHR …

Më shumë...

Festivali “Hardh Fest 2018” fillon më 7 shtator dhe përfundon më 9 shtator

Festivali “Hardh Fest 2018” fillon më 7 shtator dhe përfundon më 9 shtator

Ashtu siç ishte pritur edicionin e 17-të të vjeljes së rrushit “Hardh Fest”, vjen në dimensione të reja ndërkombëtare të promovimit të traditës së kultivimit të rrushit dhe verës, me muzikën më të mirë në skenën e Konakut. Në konferencën për shtyp të mbajtur sot (e mërkurë) në Rockuzinë (Prishtinë) …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Dialog për “korrigjim” të kufijve administrativë apo copëtim i Kosovës?

Agim Vuniqi

Nuk duhet harruar asnjëherë se Serbia me politikën e saj hegjemoniste shkatërroi ish federatën Jugosllave dhe mban përgjegjësinë e drejtpërdrejtë për të gjitha luftërat e përgjakshme në Ballkan. Ajo e humbi kontrollin ushtarak mbi Kosovën në vitin 1999, kur atë e bombardoi NATO për të ndalur vrasjen e shqiptarëve në …

Më shumë...

Demo Halilagiq: Beogradi po përpiqet të bëjë gjithçka për ta vënë Këshillin Kombëtar Boshnjak në duart e hoxhallarëve

Demo Halilagiq: Beogradi po përpiqet të bëjë gjithçka për ta vënë Këshillin Kombëtar Boshnjak në duart e hoxhallarëve

Që nga koha e Nikolla Pashiqit, regjimi i Beogradit po përpiqet të ulë boshnjakët nga Sanxhaku në një grup fetar. Pashiq shkatërroi Xhemijetin, i ndau  boshnjakët nga    organizata myslimane jugosllave dr. Mehmed Spahos dhe detyroi boshnjakët të jenë me Partinë e tij Radikale, ashtu siç bën edhe Vuçiq sot. Pashiq …

Më shumë...

Nezim Frakulla (1680-1760) ndër poetët e parë që shkroi poezi shqip me alfabet arab

Nezim Frakulla (1680-1760) ndër poetët e parë që shkroi poezi shqip me alfabet arab

Letërsia shqipe me alfabet arab, apo sikur është bërë traditë të thuhet, me alfabet turko-arab, (kur dihet se shkrimi i turqishtës gjatë kohës së Perandorisë Osmane shërbehej me  alfabetin e arabishtës), është lënë anash nga historianët e letrërisë shqipe, për faktin se nuk ishte e shkruar me alfabet grek apo …

Më shumë...

Merkel e Trump: Zgjidhja duhet të gjendet duke respektuar integritetin territorial të Kosovës

Merkel e Trump: Zgjidhja duhet të gjendet duke respektuar integritetin territorial të Kosovës

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë sot se ajo ka biseduar për Kosovën me Presidentin amerikan, Donald Trump. Sipas saj, zgjidhja duhet të gjendet duke respektuar integritetin territorial të Kosovës. Ne natyrisht përkrahim të gjitha bisedimet që çojnë në zgjidhje, por në të njëjtën kohë themi se integriteti territorial është …

Më shumë...

Haradinaj: Tani është koha për tranzicionin e FSK-së, rreshtimin e saj me ushtritë e paqes dhe NATO-s

Haradinaj: Tani është koha për tranzicionin e FSK-së, rreshtimin e saj me ushtritë e paqes dhe NATO-s

Kryeministri Ramush Haradinaj në ceremoninë e ndërrimit të drejtorit të Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s në Kosovë, Ralf Hoffmann, tha se Kosova është e gatshme që partneritetin e plotë me aleatët strategjikë ta shtrijë edhe në fushën e sigurisë. Ai theksoi se tani është koha për tranzicionin e FSK-së …

Më shumë...

Ministri Berisha i ndau medalje për Shërbim të Shquar drejtorit të NALT-it, gjeneralit Hoffmann

Ministri Berisha i ndau medalje për Shërbim të Shquar drejtorit të NALT-it, gjeneralit Hoffmann

Ministri i Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës, zotëri Rrustem Berisha dhe komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant, Rrahman Rama morën pjesë në ceremoninë e ndërrimit të drejtorit të Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s (NALT), për MFSK dhe FSK. Në aktivitetin e mbajtur në Ministrinë për Forcën e Sigurisë së …

Më shumë...

Oda e Afarizmit të Kosovës dhe Ministria e Punëve të Jashtme vendosën vija të komunikimit

Oda e Afarizmit të Kosovës dhe Ministria e Punëve të Jashtme vendosën vija të komunikimit

Ministria e Punëve të Jashtme është një nga sektorët që mund të kontribuoj shumë përmes ambasadave dhe konsulatave tona në shumë vende të botës, në tërheqjen e investitorëve por edhe në rritjen e bashkëpunimit të bizneseve tona me bizneset e huaja, u tha ndër të tjera në takimin e Odës …

Më shumë...