Ahmet Qeriqi

MUP-i i Serbisë hyn pa leje në territorin e Kosovës dhe arreston serbët e dyshuar për vrasje

MUP

Një shtetas i Serbisë nga qyteti i Çaçakut, që është i dyshuar për një vrasje që ka ndodhur më 24 gusht në Serbi, është arrestuar nga pjesëtarët e MUP-it serb disa ditë më parë, në territorin e Kosovës, afër Leposaviqit, bëjnë të ditur burime të KosovaPress-it. Në këtë aksion të …

Më shumë...

LDK-ja: Vetëvendosja parti anarkiste, antishtetërore dhe e kriminalizuar (!)

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Përmes një komunikate degët e LDK-së të Prishtinës, thonë se shprehin indinjatë të thellë dhe dënojnë ashpër tendencën dhe synimin e rrezikimit të jetës dhe pronës së qytetarëve të Prishtinës dhe të Kosovës, nga anëtarë të Vetëvendosjes nga arsenali luftarak i gjetur para disa ditësh dhe ajo qe u gjet …

Më shumë...

Në vendkalimet Shqipëri-Kosovë, në muajt qershor, korrik e gusht, kishte më shumë se 3 milionë hyrje dalje

Në vendkalimet kufitare Shqipëri-Kosovë, në tre muajt e verës 2016, qershor, korrik e gusht, kishte më shumë se 3 milionë e 90 mijë (gjithsej 3.092.099) hyrje-dalje të personave, 9,9 për qind më shumë krahasuar me verën 2015, kur kishte 2.813.550 hyrje-dalje. Gjatë gushtit 2016 kishte më shumë se 1 milion …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Gracka e re e Grackës së Vjetër

Bardhul Mahmuti

Dy ditë pas kritikave të shumta për bojkotimin e seancës parlamentare të 1 shtatorit, ku duhej të votohej Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, Lista Serbe u lëshua në sulm të ashpër. Pretekst për këtë ofensive propagandistike shërbeu dëmtimi i pllakës përkujtimore në Grackë të Vjetër në …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kjo gjuhë komunikimi nuk prodhon kulturë, progres, por vetëm armiqësi e mjerim!

Jakup Krasniqi

Ka kohë që përpiqem ta shpjegoj  gjuhën e komunikimit, në mënyrë të veçantë, gjuhën parlamentare të zgjedhurve të popullit, të atyre që e përfaqësojnë pozitën si dhe të atyre, që përfaqësojnë opozitën. Në shikim të parë, kur njeriu dëgjon debatet në mes të pozitës dhe të opozitës shqiptare, e krijon …

Më shumë...

ZKA publikoi Raportin: “Performanca financiare dhe shërbimet e ofruara nëpër komuna në vitin 2015”

ZKA publikoi Raportin: “Performanca financiare dhe shërbimet e ofruara nëpër komuna në vitin 2015”

Zyra Kombëtare e Auditimit, ka publikuar Raportin: “Performanca financiare dhe shërbimet e ofruara në Komuna në vitin 2015. Të dhënat krahasuese dhe tregues të performancës”. Në këtë raport vëmendje i është kushtuar edhe kontratave në vepër të realizuara nga Komunat e Kosovës. 35 komuna të Kosovës në vitin 2015 kanë …

Më shumë...

MASHT: Përfundoi me sukses dhe pjesa e dytë e Provimit të Maturës Shtetërore

Ministria e Arsimit ka kërkuar që ora e parë mësimore t’i kushtohet pavarësisë së Kosovës

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë vlerëson se ka përfunduar me sukses dhe gjithçka ka shkuar sipas planifikimit të Komisionit Shtetëror të Maturës (KShM) gjatë kohës sa është mbajtur pjesa e dytë e Provimit të Maturës Shtetërore (afati i gushtit). Sipas një komunikate të MASHT-it, kështu ka bërë të ditur …

Më shumë...

Sot në Prishtinë, u mbajt protesta kundër kandidimit të diplomatit serb, Vuk Jeremiq, në postin sekretarit të OKB-së

Sot në Prishtinë, u mbajt protesta kundër kandidimit të diplomatit serb, Vuk Jeremiq, në postin sekretarit të OKB-së

Në Sheshin “Zahir Pajaziti”, në Prishtinë, sot u mbajt protesta  kundër kandidimit të diplomatit serb, Vuk Jeremiq, në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së. Në protestë përveç organizatorëve e qytetarëve liridashës morën  pjesë edhe aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje dhe të partive të tjera. Në afishet që u shfaqen në …

Më shumë...

Hillary Clinton akuzon Vladimir Putinin për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale

Hillary Clinton

Kandidatja nga radhët e Partisë Demokratike të Amerikës, në zgjedhjet për kryetare të vendit, Hillary Clinton ka akuzuar presidentin rus, Vladimir Putin se ka miratuar “ndërhyrjen nga jashtë” në zgjedhjet presidenciale, pasi ai ka thënë se rrjedhjet e fundit të emailave të demokrateve ishin një “shërbim publik”. Putin ka hedhur …

Më shumë...

Revista satirike “Sharli Hedbo” ka afishuar një karikaturë për tërmetin katastrofal në Italinë Qendrore

Ka vajtur në 73 numri i të vdekurve nga tërmeti i cili goditi pjesën veri-perëndimore të Romës, në Itali

Revista ultramajtiste, satrike, “Sharli Hedbo”, ka afishuar një karikaturë për tërmetin katastrofal në Italinë Qendrore,  ku kanë gjetur vdekjen rreth 300 qytetarë, mijëra janë plagosur, ndërkohë që dhjetëra mijëra shtëpi janë shkatërrruar. Këtë tragjedi kjo revistë e ka përçmuar, duke u përkujtuar italianëve se jo “Sharli Hebdo por mafia italiane …

Më shumë...

Rexhep Kasumaj: Pushtimi virtual, kjo vdekje pa emër

Rexhep Kasumaj

Në një ndarje përgjithësore, pushtimi i një toke të huaj, e si pasojë, skllavnimi i një populli, bëhet dy udhësh. Njëra, ndaj, është klasike me ushtri, marshim perandorak, shpatarë, kështjella që digjen, pastaj tanke, gjak, kampe, robër e mort. Dhe tjetra – virtuale, e kjo domethënë, e fshehtë që mbulon …

Më shumë...

Eliot Engel: Çështjet në Kosovë nuk mund të zgjidhen me gaz lotsjellës në Kuvend

Eliot Engel: Qeveria e Serbisë duhet ta kuptojë se Kosova është shtet i pavarur dhe se e tillë do të mbetet

Kongresmeni amerikan, Eliot Engel deklaroi në Tiranë u shpreh  optimist për rrugën që mori reforma në sistemin e drejtësisë. Engel u takua me politikanët kryesorë, me të cilët diskutoi për këtë reformë, për luftën ndaj korrupsionit dhe marihuanës. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, Engel komentoi edhe zhvillimet në …

Më shumë...

Vetëvendosja: Partia e kryetarit me 70 dosje, me veprimtari kriminale e tradhti ndaj elektoratit është në panik

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje iu ka kundërpërgjigjur LDK-së e cila  përmes një komunikate për media shprehet e  Vetëvendosja përbën rrezik evident për qytetarët e Kosovës. “E tunduar nga nostalgjia për regjimin komunist jugosllav, partia e udhëhequr nga shërbyesi i atij regjimi që e do kultivimin e tij edhe në Kosovën e sotme, …

Më shumë...

Ahmet Isufi: Kriza është thelluar në Kosovë sepse kemi një qeveri të dobët

Isufi

Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi  ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se Kosova ndodhet në krizë politike dhe ketë krizë  e ka krijuar kolaicionin aktual qeveritar. Kriza është thelluar në Kosovë me vet faktin se kemi të bëjmë me një qeveri të dobët, e cila nuk po mund të …

Më shumë...

ETNO FEST do të mbahet prej 7 deri më 11 Shtator 2016 në Etno-kompleksin e fshatit Kukaj, komuna e Prishtinës

ETNO FEST

Ky etnokompleks disponon me 4 skena të hapura (skena e madhe, amfiteatri, skena te bunari,skena te oxhaqet,dhe amfiteatri te shtëpia e vjeter) ; 3 skena të mbyllura (etno teatri, oda e shtëpisë së vjetër dhe shtëpiza te terrassa), disponon gjithashtu edhe me nje etno bar, etno restorant dhe nje terrasse te …

Më shumë...

Ministri Hoxhaj: Ne do ta rikthejmë demarkacionin në Kuvend kur të jenë gati deputetët serbë

Ministri Hoxhaj: Ne do ta rikthejmë demarkacionin në Kuvend kur të jenë gati deputetët serbë

Ministri i Punëve të Jashtme Enver Hoxhaj, gjatë takimit me shefen e re të zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolovska ka deklaruar se seanca e së enjtes nuk ka qenë një dështim në Kuvendin e Kosovës dhe as zmbrapsje. “Ne do ta rikthejmë këtë marrëveshje në Kuvendin e Kosovës …

Më shumë...