leoni

Ahmet Qeriqi

Nesër do të mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit, me përfaqësuesit e partive parlamentare

Kryesia e Kuvendit

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se nesër do të mbahet mbledhja e kryesisë, me përfaqësuesit e partive parlamentare. Mbledhja do të fillojë në orën 14:00 dhe ka vetëm një pikë të rendit të ditës, përgatitjet për seancën konstituive të Kuvendit të Republikës së Kosovës të Legjislaturës së gjashtë, meqë kryetari …

Më shumë...

Visar Ymeri thotë për “Danas” se pa largimin e PDK-së nuk mund të bëhen ndryshime në Kosovë

Visar Ymeri

Në një intervistë për të përditshmen beogradase, “Danas”, kryetari i Vetëvendosjes Visar Ymeri thotë se njerëzit të cilët udhëheqin koalicionin PDK-AAK-NISMA  nuk e vrasin mendjen për politika, programe e parime, por janë bashkuar për ta shpëtuar veten duke ruajtur status-quon, sikur është dialogu i Brukselit, ku Kosova është më parë …

Më shumë...

30 familje të lagjes “Kameraj” e “ Doqi” të fshatit Jashanicë e Epërme të Klinës, do të behën më rrugë të asfaltuara

30 familje të lagjes “Kameraj” e “ Doqi” të fshatit Jashanicë e Epërme të Klinës, do të behën më rrugë të asfaltuara

Tridhjetë familje të lagjes “ Kameraj” dhe “ Doqi” të fshatit Jashanicë e Epërme të Klinës, së shpejti do të behën më rrugë të asfaltuara. Sot kanë nisur punimet për përgatitjen e rrugës për asfalt 1.3 km e gjatë e cila do të krijoj lehtësi në qarkullim për nxënësit dhe …

Më shumë...

Arianit Bytyçi: Dija, guximi dhe lidershipi në vendimmarrjen për Arkitekturën e Xhamisë

Xhamia e Madhe

Debati për projektin e Xhamisë Qendrore në Prishtinë ka nxjerrë në sipërfaqe edhe mungesën e lidershipit të krerëve të institucioneve lokale dhe qendrore të Kosovës për të vënë me kohë në kahen e duhur vendimmarrjen për arkitekturën e objekteve publike në Kosovë, e në rastin konkret edhe vendimmarrjen për arkitekturën …

Më shumë...

Ushtria e Amerikës i ka dhënë 37 medalje rreshterit, Dillard Johnson, i cili për pesë vjet ka vrarë 2746 civilë irakianë

Ushtria e Amerikës i ka dhënë 37 medalje rreshterit, Dillard Johnson, i cili për pesë vjet ka vrarë 2746 civilë irakianë

Kanali televiziv “Fox News” ka zbulura se rreshteri Dillard Johnson (48 vjeç), konsiderohet ushtari më i pashpirt në historinë e Amerikës i cili sipas pohimeve të tij, gjatë pranisë së tij pesëvjeçare në Irak nga viti 2005 deri në vitin 2010, ka vrarë me qëllim mbi 2746 qytetarë irakianë. Dillard …

Më shumë...

Balzaku (1799- 1850), shkrimtari gjenial i Francës dhe i Evropës së shekullit 19-të

Balzaku (1799- 1850), shkrimtari gjenial i Francës dhe i Evropës së shekullit 19-të

Balzaku është shkrimtari më i madh dhe më i lexuari i gjysmës së parë të shekullit të 19-të. Njohja e tij gjeniale e realitetit dhe kontradiktave në shoqërinë feudale-borgjeze të kohës, ka bërë që veprat e tij të kenë qenë burim i njohurive edhe për filozofët dhe shkrimtarët më të …

Më shumë...

Kryetari Thaçi, ka thirrur në takim liderët e partive politike për caktimin e datës së seancës konstituive të Kuvendit

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thirrur në takim të gjithë liderët e partive politike për ta diskutuar lidhur me caktimin e datës së seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës. Takimi do të mbahet nesër, në orën 1o,00 në Kuvendin e Kosovës. Në takim do të marrin pjesë liderët e …

Më shumë...

Tomor Alizoti ka dhënë dorëheqje nga kryesia e Partisë Demokratike të Shqipërisë

Tomor Alizoti ka dhënë dorëheqje nga kryesia e Partisë Demokratike të Shqipërisë

Tomor Alizoti, Drejtuesi i Departamentit të ish të Përndjekurve në PD dhe njëkohësisht anëtar i Kryesisë së kësaj partie Tomor Alizoti ka dhënë dorëheqjen nga të dyja këto funksione. Ai ishte një ndër emrat brenda Partisë Demokratike që kërkuan dorëheqjen e Lulzim Bashës pas zgjedhjeve të 25 qershorit. Në arsyetimin …

Më shumë...

Gjenerali Dunford: Rusia është “aktori më i aftë shtetëror”, me të cilin ballafaqohet Amerika

Gjenerali Dunford: Rusia është “aktori më i aftë shtetëror”, me të cilin ballafaqohet Amerika

Gjenerali i Lartë amerikan Dunford, thotë se Rusia është “aktori më i aftë shtetëror”, me të cilin ballafaqohen Shtetet e Bashkuara, por kjo është vetëm njëra nga shumë sfidat e sigurisë në ambientin e sotëm. Gjenerali Dunford, shef i Shtatmadhorisë së ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, më tutje gjatë fjalimit …

Më shumë...

Astrit Haraqija: Isa Mustafa Kali i Trojes brenda kalasë se LDK-se, përfundimisht po e sheh fundin e tij politik

Astrit Haraqija: Isa Mustafa Kali i Trojes brenda kalasë se LDK-se, përfundimisht po e sheh fundin e tij politik

Astrit Haraqija ish ministër i LDK-së dhe njëri nga aktivistët e kësaj partie ka reaguar kundër akuzave të dy ditëve të fundit, që në adresë të tij në mënyrë indirekte i ka bërë kreu i LDK-së Isa Mustafa. Haraqija, përmes një postimi në Facebook, ia ka përmendur Mustafës ardhjen e …

Më shumë...

Roli i medieve të Shqipërisë në ngritjen e ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve nën Jugosllavi, gjatë viteve 1945-1990

Roli i medieve të Shqipërisë në ngritjen e ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve nën Jugosllavi, gjatë viteve 1945-1990

Roli i Radio-Tiranës, RTSH-së dhe medieve të tjera të Shqipërisë në ngritjen dhe ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve jashtë Shtetit, gjatë viteve 1945-1990 Rimbetja e Kosovës dhe e trojeve të tjera shqiptare jashtë shtetit shqiptar, në vitin 1945, kishte paraqitur një rrezik i madh që iu kanosej atyre  nga asimilimi, humbja …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: TALMUDI, libër i urtisë dhe i mençurisë

Ahmet Qeriqi: TALMUDI, libër i urtisë dhe i mençurisë

Trashëgimia gojore dhe e shkruar e hebrenjve është përmbledhur në disa libra, të cilat në literaturën botërore por edhe atë hebraike konsiderohen si libra të shenjtë. Përveç Besëlidhjes së Vjetër, që është libri i vetëm pothuajse i pakontestueshëm i tri besimeve kryesore monoteiste, hebraike, krishtere dhe islame, të gjithë librat …

Më shumë...

PDK në Prishtinë: Komuna për dy vjet ka zënë me punë kundërligjshëm 486 njerëz me kontrata të veçanta

PDK në Prishtinë: Komuna për dy vjet ka zënë me punë kundërligjshëm 486 njerëz me kontrata të veçanta

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prishtinë, ka ngritur shqetësime për mbushjen e Komunës së Prishtinës me militantë të Lëvizjes Vetëvendosje, që si të punësuar nuk janë as qytetarë të Prishtinës, por vetëm pjesë  të “bandës” së Dardan Molliqaj, për të cilët janë harxhuar rreth 3 milionë euro para të …

Më shumë...

LDK-ja thërret Këshillin e Përgjithshëm për të analizuar humbjen në zgjedhjet e fundit

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Lidhja Demokratike e Kosovës e ka thirrur Këshillin e Përgjithshëm që të mblidhet të martën e javës së ardhshme. Mësohet se në rënd të ditës së kësaj mbledhjeje do të jenë dy pika të specifikuara, pos asaj ku mund të hapen tema të ndryshme. Pika e parë ka të bëjë …

Më shumë...

Ish-senatori republikan, miku i madh i shqiptarëve Bob Dole, mbushi 94 vjet

Bobe Dole

Ish-senatori republikan, miku i madh i shqiptarëve, Bob Dole, mbushi 94 vjet. Ai për më tepër se 30 vjet ka mbetur politikani më i shquar amerikan i cili qysh me vizitën e tij në vitin  1990, në Prishtinë, e vuri çështjen e Kosovës në vëmendjen e politikës së jashtme amerikane. …

Më shumë...

Lulzim Basha konfirmohet sërish në krye të Partisë Demokratike të Shqipërisë

Lulzim Basha konfirmohet sërish në krye të Partisë Demokratike të Shqipërisë

Në zgjedhjet e brendshme të Partisë Demokratike Lulzim Basha konfirmohet sërish në krye të partisë. 91.3% e demokratëve që votuan, i besuan sërish Bashës, ndërsa vetëm 8.7% i dhanë votën kundërshtarit të tij në garë, Eduard Selamit. Jemin Gjana, kryetari i Komisionit Qendror Elektoral në PD, në përfundim të numërimit …

Më shumë...