Brickos

Ahmet Qeriqi

Udhëheqësit e BE-së në konsultim me partnerët e Ballkanit miratuan Deklaratën e Sofjes në 17 pika

Udhëheqësit e BE-së në konsultim me partnerët e Ballkanit miratuan Deklaratën e Sofjes në 17 pika

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian dhe vendet anëtare të BE, në konsultim me partnerët nga Ballkani Perëndimor, miratuan Deklaratën e Sofjes në 17 pika. Aty përsëritet mbështetja e qartë ndaj perspektivës evropiane të rajonit dhe përvijohen detyrat dhe parimet që palët duhet të përmbushin gjatë procesit të integrimeve evropiane. Është miratuar …

Më shumë...

Frank Shkreli: Ishte dikur para 140 viteve Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Viti 2018 është shpallur zyrtarisht, si nga Shqipëria ashtu edhe nga Kosova, si “Viti i Gjergj Kastriotit-Skënderbeu”, me rastin e 550-vjetorit të vdekjes. Por ky vit shënon gjithashtu edhe 140-vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Po kalon pothuaj gjysma e vitit dedikuar Heroit Kombëtar dhe vihet re se shumë pak …

Më shumë...

Liderët e 27 shteteve të BE-së janë duke zhvilluar takimin e tyre të përbashkët në Sofje të Bullgarisë

Liderët e 27 shteteve të BE-së janë duke zhvilluar takimin e tyre të përbashkët në Sofje të Bullgarisë

Liderët e 27 shteteve të BE-së dhe të rajonit të Ballkanit perëndimorë, që quhen “partner” janë duke zhvilluar takimin e tyre të përbashkët në kryeqytetin e Bullgarisë. Nuk mungoi në samit shefja e qeverisë britanike, sepse kur përmenden 27 e jo 28 kryesisht mendohet për këtë shtet i cili është …

Më shumë...

Në Samitin e Sofjes marrin pjesë krerët më të lartë shtetërorë të vendeve të BE-së e Ballkanit Perëndimor

Në Samitin e Sofjes marrin pjesë krerët më të lartë shtetërorë të vendeve të BE-së e Ballkanit Perëndimor

Sot, në Sofje të Bullgarisë nis punimet Samiti i BE-së dhe i Ballkanit Perëndimor. Pjesëmarrës në këtë samit do të jenë krerët më të lartë shtetërorë të të gjitha vendeve të BE-së dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Përveç krerëve të institucioneve të BE-së, pjesë e samitit janë edhe politikanët më …

Më shumë...

Në bjeshkët e Uçës së Burimit u zbulua pllaka e dëshmorëve të Luftës së Dytë Botërore

Në bjeshkët e Uçës së Burimit u zbulua pllaka e dëshmorëve të Luftës së Dytë Botërore

Më 9 maj 2018, në bjeshkët e Uçës u bë zbulimi i pllakës së dëshmorëve të Luftës së Dytë Botërore. Në këtë manifestim përkujtimor i pranishëm ishte kryetari i Komunës së Istogut z. Haki Rugova, nënkryetari Lulzim Blakaj, Hazbi Bajraj, Nuredin Imeraj, Qefsere Brahimaj, etj. Nga shoqata e historianëve “Ali …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka arritur në Sofje ku nesër merr pjesë në Samitin e BE-së

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka arritur në Sofje, në hotelin, të cili  shteti bullgar e  caktuar për shumicën e liderëve të shteteve të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor.  Samiti i BE-së dhe i vendeve të Ballkanit Perëndimor nesër do të nisë punimet nesër dhe pjesë e tij janë pothuajse …

Më shumë...

J.Hahn: Zgjidhja e qëndrueshme dhe realiste për Kosovën duhet të bazohet në të drejtën ndërkombëtare

Komisionari evropian, Johannes Hahn, kërkon nga politika në Maqedoni të vlerësojë verdiktin e qytetarëve në referendum

Komisari për zgjerim të BE-së, Johannes Hahn, është cituar të ketë deklaruar se  zgjidhja afatgjate për normalizimin e raporteve mes Kosovës e Serbisë nënkupton një zgjidhje të qëndrueshme dhe realiste bazuar në të drejtën ndërkombëtare. Hapi i radhës është normalizimi në nivel gjithëpërfshirës, dhe në të dy anët, me ndihmën …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, ka dekoruar me Medaljen Presidenciale Jubilare, gjeneralin amerikan, Wesley Clark

Kryetari, Hashim Thaçi, ka dekoruar me Medaljen Presidenciale Jubilare, gjeneralin amerikan, Wesley Clark

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekoruar me Medaljen Presidenciale Jubilare të dhjetëvjetorit të pavarësisë gjeneralin amerikan, Wesley Clark. Ai ka thënë se kjo dekoratë për gjeneralin Clark vjen si mirënjohje edhe për mijëra qytetarë e ushtarë amerikanë, që dhanë kontribut të jashtëzakonshëm për Kosovën. “Gjeneralin amerikan, Wesley Clark, i …

Më shumë...

Gjykata e EULEX-it shpall të pafajshëm kriminelin serb, Vukotiq, që vrau mizorisht 4 shqiptarë më 5 maj të vitit 1999

Gjykata e EULEX-it shpall të pafajshëm kriminelin serb, Vukotiq, që vrau mizorisht 4 shqiptarë më 5 maj të vitit 1999

Krimineli serb, Zoran Vukotiq, i akuzuar për vrasjen e 4 civilëve shqiptarë më 5 maj të vitit 1999, është liruar nga akuza, për sikur thuhet në mungesë të provave. Polaku,  Darius Sieliczki, kryetar i trupit gjykues, ka thënë se Vukotiqi “qëllimisht i rrahu dhe më pas i vrau Enver Rrustollin, …

Më shumë...

U diskutua lidhur me Projektligjin për plotësim-ndryshimin e Ligjit për Statistikat Zyrtare të Kosovës

U diskutua lidhur me Projektligjin për plotësim-ndryshimin e Ligjit për Statistikat Zyrtare të Kosovës

Komisioni për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media, ka mbajtur sot dëgjim publik, lidhur me Projektligjin për plotësim-ndryshimin e Ligjit për Statistikat Zyrtare të Republikës së Kosovës.Në fillim të takimit, Nait Hasani, kryetar i komisionit, bëri të ditur se lidhur me plotësim- ndryshimin e këtij ligji janë mbajtur takime me …

Më shumë...

Dega e PDK-së në Prizren, shpreh shqetësimin e në lidhje me veprimet e jashtëligjshme, të Komunës

PDK

Dega e PDK-së në Prizren, shpreh shqetësimin e thellë në lidhje me veprimet e jashtëligjshme,  të cilat po bëhën nga ana e Komunës së Prizrenit, në mënyrë të përsëritur, veqanërisht në objekte dhe zona të mbrojtura të trashëgimisë kulturore.  Së fundmi, Komuna e Prizrenit, ka rrënuar disa shtëpi të vjetra, …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Politika e kreacionit apo e barrikadimeve

Bahri Bivolaku

Mendoj që roli i politikës nëse e do ekzistencën  duhet që të nxisë krijimin e alternativave për të mirën e përbashkët dhe ta kapërcej hendekun midis kritikës dhe veprimit konkret politik. Uilliam Xhejms, mendimtar i madh nga SHBA-ja në një fjalim të tij pat thënë: “Zbulimi më i madh i …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Korrupsioni dhe shpenzimi i mjeteve buxhetore pa disipline financiare gjeneron robëri te dyfishtë

Agim Vuniqi

Demokracia ( “sundimi nga populli ” e përkthyer kuptimisht nga gjuha e vjetër greke- helene) është parë si një nga idealet e fundit që civilizimet moderne përpiqen të krijojnë, ose ruajnë . Demokracia si një sistem i qeverisjes është menduar për të mundesuar përfaqësim të gjerë me qëllim të përfshirjes …

Më shumë...

Ines Pohl: Një jubile, një ambasadë dhe një shkatërrues i quajtur Donald Trump

Ines Pohl: Një jubile, një ambasadë dhe një shkatërrues i quajtur Donald Trump

Çfarë e shtyn këtë burrë që të festojë rihapjen simbolike të Ambasadës Amerikane pikërisht në përvjetorin e 70- të të dëbimit të palestinezëve nga territoret izraelite? Rihapjen e një ndërtese, gjysma e të cilës ndodhet në territoret e Jerusalemit Lindor? Aty ku palestinezët do të donin të kishin selinë e …

Më shumë...

Janë kryer të gjitha përgatitjet për Samitin e Sofjes, që do të mbahet nesër në kryeqytetin e Bullgarisë

Janë kryer të gjitha përgatitjet për Samitin e Sofjes, që do të mbahet nesër në Sofje

Janë kryer të gjitha përgatitjet jo të lehta për Samitin e Sofjes, që zhvillohet të mërkurën mbrëma dhe të enjten. Së pari do të zhvillohet një takim i 28 liderëve të BE-së kushtuar temave si agjenda digjitale, Irani dhe raportet tregtare me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e pastaj të …

Më shumë...

Kryetari i Malishevës, Ragip Begaj, priti në një takim të rregullt, komandantin e KFOR-it, Cen Sinan Barim

Kryetari i Malishevës, Ragip Begaj, priti në një takim të rregullt, komandantin e KFOR-it, Cen Sinan Barim

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, sot ka pritur në një takim të rregullt, komandantin e Detashmentit të Përbashkët Rajonal të Jugut, kolonelin Cen Sinan Barim, cili është edhe komandant i kontingjentit turk në kuadër të KFOR-it. Begaj dhe Barim, vlerësuan bashkëpunimin e mirë mes Komunës së Malishevës dhe …

Më shumë...