MIT
kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Mogherini shpreh keqardhje që liderët evropianë nuk u pajtuan edhe pse Shqipëria e Maqedonia kanë bërë përparime
Mogherini

Mogherini shpreh keqardhje që liderët evropianë nuk u pajtuan edhe pse Shqipëria e Maqedonia kanë bërë përparime

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, në largim, Federica Mogherini tha se liderët e Bashkimit Evropian bënë një gabim historik kur ata nuk arritën të bien dakord për fillimin e bisedimeve për pranimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore në samitin e tyre. Mogherini shpreh keqardhje që liderët evropianë nuk mund të pajtoheshin përkundër përparimit të jashtëzakonshëm të bërë nga të dyja vendet. “Kjo është shumë më tepër sesa një shans i humbur, është një gabim historik që shpresojmë të korrigjohet sa më shpejt që të jetë e mundur,” porositi Mogherini.  Emmanuel Macron ishte kundërshtari më i zëshëm i fillimit të bisedimeve të anëtarësimit gjatë mbledhjes së Këshillit duke argumentuar se procedurat e zgjerimit duhet së pari të rishikohen para se të lejojnë vendet të hyjnë në BE.

Kontrolloni gjithashtu

Familjarët e 1647 personave të zhdukur presin që Qeveria e re ta ketë prioritet zbardhjen e fatit të familjarëve të tyre

Familjarët e 1647 personave të zhdukur presin që Qeveria e re ta ketë prioritet zbardhjen e fatit të familjarëve të tyre

Familjarë dhe përfaqësues të shoqatave të personave të zhdukur presin që Qeveria e re ta ...