Ahmet Qeriqi

NISMA për Kosovën mbylli fushatën për zgjedhjen e kryetarit të komunës së Drenasit

NISMA për Kosovën mbylli fushatën për zgjedhjen e kryetarit të komunës së Drenasit

NISMA për Kosovën në prani të shumë qytetarëve, në Palestrën e Sporteve në Drenas, sot e mbylli fushatën për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Drenasit. Shumë qytetarë, anëtarë e simpatizantë të NISMA për Kosovën, ishin sot në mbështetje të kandidatit Isa Xhemajlaj për kryetar të Drenasit. Të …

Më shumë...

LDK-ja e ka përmbyllur fushatën pesë ditore për kryetar të komunës së Drenasit

LDK-ja e ka përmbyllur fushatën pesë ditore për kryetar të komunës së Drenasit

Dega e LDK-së në Drenas e ka përmbyllur fushatën pesë ditore për kryetar të komunës. Në përmbyllje të fushatës kanë marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës  dhe kryetari i LDK-së Isa Mustafa, zëvendëskryeministri  Ramiz Kelmendi, Arban Abrashi  dhe zyrtarë tjerë të kësaj partie.Gjatë fjalimit të tij në tubimin përmbyllës kryeministri …

Më shumë...

Policia e Kosovës në dy operacione ka arrestuar 16 të dyshuar për krim të organizuar

Policia e Kosovës, ka arrestuar 18 të dyshuar për trafikim me armë gjatë operacionit policor, “Shënjestra”

Policia e Kosovës në dy operacione ka arrestuar 16 të dyshuar për krim të organizuar. Sipas Policisë  në operacionin e parë pos Drejtorisë për Hetimin e Krimit të Organizuar kanë qenë të përfshirë dhe njësi tjera të specializuara policore, zyrtarë nga Doganat e Kosovës dhe ATK-ja. Sektori i Hetimeve të …

Më shumë...

Refat Çubarov paralajmëroi mundësinë që Rusia ta njohë Kosovën si kompromis për Krimenë

Refat Çubarov paralajmëroi mundësinë që Rusia ta njohë Kosovën si kompromis për Krimenë

Mediet në Serbi bëjnë të ditur se gjatë një vizite  në Beograd, Zëvendëskryetari i Kuvendit Krimesë, Refat Çubarov, paralajmëroi mundësinë që Rusia, në bisedime me Amerikës ta njoh pavarësinë e Kosovës për të ruajtur pushtetin e saj në Krime. Tashmë ka plane për të shkëmbyer Kosovën për Krimenë. Rusia tani …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: E pakuptueshme këmbëngulja e kryeministrit Mustafa për t’i falur territor Malit të Zi

Jakup Krasniqi

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të Nisma-s për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka deklaruar se nuk e kupton këmbënguljen e kryeministrit Isa Mustafa për t’i falur territor Malit të Zi. Njeriu e ka të vështirë ta kuptoj këmbënguljen e Isa Mustafës për të falë territor! Ai …

Më shumë...

Në 18 vjetorin e rënies përkujtohen tre dëshmorët: Hyzri Talla, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi

Në 18 vjetorin e rënies përkujtohen tre dëshmorët: Hyzri Talla, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi

Me rastin e 18 vjetorit të rënies së Heroit të Kombit, Hyzri Talla dhe dy bashkëluftëtarëve, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi, sot në orën 11 bëhen homazhe te pllaka përkujtimore, në  vendin e rënies, në  Bregun e  Diellit, në  Prishtinë. Ndërsa duke filluar në orën 13:00, bëhen  homazhe te Varret …

Më shumë...

Frank Shkreli: Ne jemi shqiptarë bre birë

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Është e pa mundur të mbetesh indiferent pasi të kesh shikuar programin, Shqipëria Tjetër – Gjurmë Shqiptare — pikërisht segmentin mbi Shqiptarët e Sanxhakut, të gazetarit të njohur shqiptar, Marin Mema. Në dokumentarin e gazetarit të guximshëm Mema bëhet fjalë për shqiptarët e Sanxhakut,  të cilët sot mbeten të vetëm …

Më shumë...

Sot përfundon fushata për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Drenasit

Komuna e Drenasit

Sot përfundon fushata për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së  Drenasit. Në garë për zgjedhjet e kryetarit të  Drenasit janë Ramiz Lladrovci nga Partia Demokratike e Kosovës, Isa Xhemajlaj nga Nisma për Kosovën, Bedri Nika nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Elmi Thaçi nga Aleanca Kosova e Re, Vehbi …

Më shumë...

Holanda ka ratifikuar Marrëveshjen lidhur me Dhomat e Specializuara të Kosovës, për Gjykatën Speciale

Gjykata

Holanda ka ratifikuar Marrëveshjen lidhur me  Dhomat e Specializuara të Kosovës, për  Gjykatën Speciale. Kjo marrëveshje pritet të hyjë në fuqi më 1 janar të vitit 2017. Dhomat e Specializuara të Kosovës mirëpresin ratifikimin e Marrëveshjes për Shtetin Nikoqir nga Mbretëria e Holandës mes Kosovës dhe Holandës. Kjo marrëveshje siguron …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Nuk është befasi nëse Isa Xhemajlaj, fiton qysh në raundin e parë, pa balotazh

Isa Xhemajlaj dhe Jakup Krasniqi

Fushata pesëditore për kryetar të Drenasit, është e mjaftueshme për shpalosjen  programeve të kandidatëve, thotë kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi. Ai nuk do të ndihej i befasi nëse kandidati i Nismës, Isa Xhemajlaj, do të fitonte qysh në raundin e parë, pa balotazh, meqë e …

Më shumë...

Kandidati i pavarur Xhavit Drenori, reagon publikisht ndaj organizatave të dala nga lufta e UÇK-së, në Drenas

Xhavit Drenori

Kandidati i pavarur për kryetar të Drenasit, Xhavit Drenori, ka reaguar publikisht ndaj organizatave të dala nga lufta e UÇK-së, në Drenas, të cilat, sipas tij  po e shkelin statutin duke e mbështetur vetëm kandidatin e PDK-së për kryetar të komunës, Ramiz Lladrovcin. Ai në një konferencë për medie ka …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Do ta uroja artistin

Jusuf Zenunaj

Do ta uroja artistin, artistin e vjetër, poetin tonë të ri, që e adhuroja qysh se fëmijë sikur t’mos më kujtohej viti 81, muaji mars, dita e 26- shta, në mes të konvikteve, në lëndinë, në Kuvendin për demonstrata… Artisti erdhi si hije e Vllasit, studentët luti n’tokë e n’qiell …

Më shumë...

RKL: Statistikat zyrtare të Serbisë pranojnë se në vitin 1991 në Kosovë ka pasur rreth 9 për qind serbë

RKL

Statistikat zyrtare të Serbisë pranojnë se në vitin 1991, në Kosovë ka pasur 9 për qind serbë, aq sa përafërsisht ka edhe tani, por ata pretendojnë se në Serbi ndodhen rreth 230 mijë serbë, sipas tyre  të ikur nga Kosova. Shifra, natyrisht se është shumëfishuar, duke u mbështetur madje edhe …

Më shumë...

Vetëvendosja paraqiti dëshmi të reja që vërtetojnë pafajësinë e aktivistëve të dyshuar për terrorizëm

Dardan Molliqaj: Sot kur ndaj UÇK-së po bëhet luftë speciale, mbrojtja e saj është detyrë e kohës

Lëvizja Vetëvendosje sot paraqiti dëshmi të reja që vërtetojnë pafajësinë e aktivistëve të dyshuar për terrorizëm, të cilëve iu vazhduan masat e arrestit edhe për një muaj, pas 3 muajve e që po privohen padrejtësisht nga liria. Sekretari Organizativ, Dardan Molliqaj, e quajti këtë proces absurd dhe prezantoi një video-material …

Më shumë...

Singapori ka njohur pavarësinë e Kosovës, bëri të ditur ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj

Singapori ka njohur pavarësinë e Kosovës, bëri të ditur ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj

Në letrën e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Qeveria e Singaporit  thuhet se, “në përgjigje të letrës së Ministrit të Kosovës, Enver Hoxhaj të datës 24 Qershor 2014 për Ministrin e Punëve të Jashtme të Singaporit, Vivian Balakrishnan, njeh Kosovën dhe vendos marrëdhënie diplomatike.  Kosova deri tani  është njohur …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka emëruar sot 25 prokurorë të rinj të shtetit

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka emëruar sot 25 prokurorë të rinj të shtetit

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi në mbështetje të kompetencave kushtetuese dhe ligjore, në pajtim me propozimin e Këshillit Prokurorial, me dekret ka emëruar sot 25 prokurorë të rinj të shtetit, nëpër prokuroritë Themelore të Kosovës, me mandat fillestar trevjeçar. Ai pas ceremonisë së betimit, ka uruar të gjithë prokurorët e …

Më shumë...