Ahmet Qeriqi

Mehmed Said Halim Pasha (18 janar 1865- 6 dhjetor 1921)

Mehmed Said Halim Pasha (18 janar 1865- 6 dhjetor 1921)

Sait Halim Pasha, ka lindur më 18 janar të vitit 1865,  ndërsa është vrarë më 6 dhjetor të vitit 1921. Ishte një burrë shteti osman me  origjinë nga Shqipëria jugore, i cili shërbeu si Vezir i madh i Perandorisë Osmane nga viti 1913 deri në vitin  1917. Seit Halim Pasha …

Më shumë...

Pas një sëmundjeje të rëndë, në moshën 56-vjeçare ka ndërruar jetë, Naser Miftari, veteran i luftës së UÇK-së

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Sot, pas një sëmundjeje të rëndë ka ndërruar jetë, Naser Miftari, luftëtari i lirisë, i cili në kohën e luftës çlirimtare në Kosovë, kishte lënë jetën në perëndim dhe iu kishte bashkuar radhëve të UÇK-së. Naseri ishte nga  fshati Buçuk i Komunës së Vushtrrisë.  Ai ka vdekur në moshën 56 …

Më shumë...

Deputetja Pantina dhe kryetari i Vetëvendosjes, V. Imeri, injorojnë ftesën e Ramush Haradinajt për bisedime

Visar Ymeri: LDK nën frikën e zgjedhjeve po i ndryshon qëndrimet dhe po futet në diskursin e Vetëvendosjes

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Pantina, ka reaguar kundër ftesës së kandidatit për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, për takim me përfaqësuesit e kësaj lëvizje dhe të LDK-së për të diskutuar për formimin e institucioneve të dala nga zgjedhjet e 11 qershorit. Ajo mendon se deputetët nuk mund të …

Më shumë...

Ministrja, Dhurata Hoxha, ka pritur në takim drejtorin e përgjithshëm të Caritas Kosova, Don Viktor Sopi

Hoxha: Kosova ka nevojë për përkrahje, por në rend të parë për vlerësim sepse i ka përmbushur kriteret e BE-së

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ka pritur në takim Drejtorin Gjeneral të Caritas Kosova, Don Viktor Sopi,  me qëllim të vendosjes së bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Drejtësisë dhe Caritas Kosova, kanë nënshkruar një memorandum mirëkuptimi. Të dyja palët nënshkruese u pajtuan për bashkëpunim në periudhë të caktuar kohore …

Më shumë...

Gurakuç Kuçi: Diplomacia merimangë e Serbisë dhe kurthimi i Kosovës

Gurakuq Kuçi

Pas Luftës së Parë Botërore, procesi i paqes që përfundoi me traktatin e Versajës, Gjermania (dhe Rusia) nuk ishte ftuar fare dhe traktati i ishte ofruar Gjermanisë si një akt i kryer (fait accompli) që ose të nënshkruante ose të vazhdonte luftën. Kjo e fundit tashmë ishte e çarmatosur dhe …

Më shumë...

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore botoi “Katalogun me eksponate arkeologjike nga rajoni i Prizrenit”

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore botoi “Katalogun me eksponate arkeologjike nga rajoni i Prizrenit”

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren pas një angazhimi disa mujor ka botuar “ Katalogun me eksponate arkeologjike dhe etnologjike nga rajoni i Prizrenit. Iniciativa e Qendrës Rajonale për Trashimi Kulturore në Prizren për botimin e këtij katalogu është vetëm njëra nga objektivat e punës së qendrës, që do …

Më shumë...

Nga diskriminimi dhe gjendja e rënë ekonomike shqiptarët po i braktisin trojet e tyre në Mal të Zi

Nga diskriminimi dhe gjendja e rënë ekonomike shqiptarët po i braktisin trojet e tyre në Mal të Zi

Nga pasojat e gjendjes gjithnjë e më të  rënduar sociale, ekonomike, që në radhë të parë shprehet me mungesë të vendeve të punës, por edhe nga diskrimimi sistematik në baza kombëtare, braktisja e trojeve nga shqiptarët në Mal të  Zi po shënon një rritje të theksuar, bën të ditur “Zëri …

Më shumë...

Në Haraçinë të Shkupit janë vendosur njësite të shumta policore, të cilat kanë shqetësuar banorët

Në Haraçinë të Shkupit janë vendosur njësite të shumta policore, të cilat kanë shqetësuar banorët

Në ditët kur po pritet të shpallet gjykimi final për të akuzuarit lidhur me luftimet në Kumanovë, në maj të vitit 2015, policia sllavo-maqedonase është mobilizuar fuqishëm, me frikën se mund të ndodhë dicka e pa pritur, thuhet në raportet e medieve në Maqedoni. Në hyrje të fshatit Haracinë, i …

Më shumë...

Ekspertët ushtarakë serbë të shqetësuar lidhur me trajnimin e Ushtrisë së Kosovës nga Ushtria e Kroacisë

FSK dhe komuna e Dardanës sot mbajnë ushtrimin fushor për testimin e kapaciteteve komunale emergjente

Ekspertët ushtarakë serbë të informuar mirë pohojnë se shteti kroat është i gatshëm që të ofrojë ndihmë në trajnimin e Ushtrisë së Kosovës. Kroacia nuk do të kyçet në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe konkrete në krijimin e Ushtrisë së Kosovës siç ka paralajmëruar pretendenti për kryeministër Albin Kurti, por është …

Më shumë...

Kryeministri, Edi Rama gjatë qëndrimit në Stamboll ka biseduar me kryetarin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Kryeministri, Edi Rama gjatë qëndrimit në Stamboll ka biseduar me kryetarin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Kryeministri,  Edi Rama,  gjatë qëndrimit  në Stamboll ka marrë pjesë në  Kongresin Botëror të Naftës. Ai me këtë rast  ka zhvilluar një takim 90 minutash me kryetarin e  Turqisë,   Rexhep Tajip Erdogan. Në një postim të tij lidhur me pjesëmarrjen  në Kongres,  Edi Rama ka shkruar se ka qëndruar në …

Më shumë...

Koalicioni PDK-AAK-NISMA e kandidon për kryetar të Kuvendit të Kosovës kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Koalicioni PDK-AAK-NISMA do të kandidojë për kryetar të Kuvendit të Kosovës kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli. Kështu ka konfirmuar për televizionin publik, një zyrtar i lartë i PDK-së, ndërsa ka është shprehur i bindur se Veseli do të marrë 61 vota të deputetëve të Kuvendit të Kosovës, për shkak se, …

Më shumë...

Time Kadrijaj: Ramush Haradinaj i ka nisur negociatat për krijimin e Qeverisë së re

Time Kadrijaj thotë se tema e taksës dhe ushtrisë tashmë janë kryer dhe shumë të tjera do të kryhen pa Pacollin

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadrijaj ka thënë për Epoka e Re se  kandidati për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj i ka nisur negociatat për krijimin e qeverisë së re.  Pas certifikimit të rezultatit të zgjedhjeve nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, koalicioni PDK-AAK-Nisma e ka të …

Më shumë...

Ziadin Sela: Nëse në 100 ditët e para të Qeverisë nuk miratohet ligji për gjuhën, LR-PDSH-së tërhiqet nga Qeveria

Gjykata Penale e Shkupit ka dënuar me gjithsejt 82 vjet burgim sulmuesit e Ziadin Selës

Kryetari  i LR-PDSH-së, Ziadin Sela ka rikonfirmuar  qëndrimin se nëse në 100 ditët e  para  të Qeverisë nuk miratohet ligji për gjuhën, partia e tij nuk do të jetë më pjesë e Qeverisë. Po ai shpreson që të mos ketë nevojë për një gjë të tillë dhe  nuk është i …

Më shumë...

Demonstruesit në Hamburg: Lufta mund të jetë edhe më e keqe, por kapitalizmi vret

Demonstruesit në Hamburg: Lufta mund të jetë edhe më e keqe, por kapitalizmi vret

Demonstruesit të cilët po protestojnë kundër Samitit G-20 kanë bërë shkatërrime të mëdha në Hamburg. Ata iu vunë flakën veturave dhe plaçkitën shitoret. “Unë jam këtu, pasi që konsideroj se G20 është arsyeja kryesore pse po na shkon keq në botë. Lufta mund të jetë edhe më e keqe, por …

Më shumë...

Deputeti, Vokler Ulrich, kërkon që Serbia të heq dorë nga mitet që pretendojnë se “Kosova është Serbi”

Deputeti, Vokler Ulrich, kërkon që Serbia të heq dorë nga mitet që pretendojnë se “Kosova është Serbi”

Sot në Augsburg të Gjermanisë u mbajt mbledhja e Fondacionit “Besa” bashkërisht me Shoqatën Bavarezo-Kosovare, shoqatën “Martin Camaj”, “Shqiponja nga Rosenheim”, “Rrufeja” dhe FC Alba. Mysafir special ishte miku i Fondacionit “Besa”, dr. Vokler Ulrich CDU/CSU, deputet i Bundestagut gjerman. “Në këtë takim u dakorduam që zoti Ulrich të jetë …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri me poezi, “Uragani i Lirisë”, i autorit, Milazim Kadriu

Doli nga shtypi libri me poezi, "Uragani i Lirisë", i autorit, Milazim Kadriu

Yjet kurrë nuk shuhen, edhe atëherë kur nuk i shohim me sy Përmbledhja poetike, “Uragani i lirisë”, e cila sapo dolin nga shtypi  i kushtohet atdhetarit të paepur, njërit ndër komandantët më të përkushtuar të UÇK-së dhe disa dëshmorëve të tjerë, të cilët kanë rënë në luftë për çlirimin e …

Më shumë...