Ahmet Qeriqi

Nikoliq: Nëse sulmohen serbët në veri unë do të shkoj i pari me krejt ushtrinë dhe nuk do të ishte hera e parë

Nikoliq

Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikoliq ka deklaruar se si komandant suprem i forcave të armatosura është i gatshëm që, nëse jetët e serbëve në Kosovë rrezikohen, t’i nisë forcat e Serbisë në Kosovë. “Derisa të jem në këtë funksion do të përpiqem që të mos luftojë me askënd. Nëse kjo …

Më shumë...

Polonia ka mirëpritur arritjen e trupave të Shteteve të Bashkuara në vendin e tyre

Liderët e Polonisë e kanë mirëpritur arritjen e trupave të Shteteve të Bashkuara në vendin e tyre. Kryeministrja e këtij vendi, Beata Szydlo, tha se është “ditë e madhe”, që do të ndihmoj në sigurinë rajonale. Afro 3,500 ushtarë amerikanë janë vendosur në kuadër to rotacioneve të NATO-s, në pjesën …

Më shumë...

RKL: Veriut të Kosovës i kërcënohet aneksimi nga Serbia ashtu sikur Krimesë nga Rusia

RKL

Sforcimi i retorikës nacionaliste serbe, provokimet e shtuara dhe të rënda, si arrestimi i Ramush Haredinajt në Francë, nga policia e këtij shteti, me siguri në bashkëveprim me autoritetet më të larta të Beogradit, pavarësisht se politikanët tanë nuk i besojnë këtij qëndrimi të Francës, sepse nuk i kanë besuar …

Më shumë...

W. Walker: Reçaku solli vëmendje të madhe botërore, solli Rambujenë, dhe fushatën e bombardimeve të NATO-s

Viliam Voker: Duhet të krijohet një gjykatë për krimet serbe në Kosovë, e cila heton gjeneralët dhe ministrat e Sllobodan Millosheviqit

(Intervistë e kryesuesit të Misionit, verifikues Ndërkombëtar të OSB-së, gjatë luftës në Kosovës, z William Walker, dhënë TV-Diellit.)  Përshëndetje nga TV-Diellit, z Voker. Deklarata Juaj për medie se  Masakra e Reçakut, dhe mendimi Juaj për të ka bërë që të mbahet  Konferenca e Rambujesë dhe NATO të bombardojë Serbinë është …

Më shumë...

Nën përkujdesjen e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi mbahet manifestimi, “Ditët Përkujtimore të Masakrës së Reçakut”

Nën përkujdesjen e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi mbahet manifestimi, “Ditët Përkujtimore të Masakrës së Reçakut”

Në vazhdën e aktiviteteve të zhvilluara në “Ditët Përkujtimore të Masakrës së Reçakut”, që sivjet mbahet nën përkujdesjen e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, sot në orën 9.00  kanë filluar homazhet në Kompleksin Memorial, në Reçak. Në orën 12.00, në sallën e Kulturës, në Shtime do të mbahet Akademi përkujtimore …

Më shumë...

Masakra mizore që kryen serbët në Reçak, më 15 janar 1999

Gashi: Serbia nuk mund të amnistohet për krimet e kryera në Kosovë gjatë luftës së viteve 1998-1999

            18 vjet më parë, më 15 janar të vitit 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe kishin filluar sulmin e përgatitur kohë më parë kundër banorëve të Reçakut dhe Togës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që ndodhej në pozicion përballë forcave serbe.  Rreth orës 6.30 minuta forcat policore dhe ushtarake serbe, të pajisura …

Më shumë...

Forcat Speciale të Policisë së Kosovës kanë filluar tërheqjen nga pika kufitare mes Kosovës, në Jarinë

Forcat Speciale të Policisë së Kosovës kanë filluar tërheqjen nga pika kufitare mes Kosovës, në Jarinë

Forcat Speciale të Policisë së Kosovës kanë filluar tërheqjen nga pika kufitare mes Kosovës, Jrunje, bëjnë të ditur burime të KosovaPress-it. ROSU dhe Polica e Kosovës, kanë shtuar praninë e tyre në pjesën veriore të vendit, pas nisjes së trenit nga Beogradi, që për qellim kishte të arrinte në veri …

Më shumë...

Disa medie të huaja raportuan lidhur me ndalimin e trenit që u nis nga Beogradi për në Mitrovicë

Disa medie të huaja raportuan lidhur me ndalimin e trenit që u nis nga Beogradi për në Mitrovicë

Disa nga agjencitë dhe mediet botërore kanë raportuar për ndalimin e trenit që u nis nga Beogradi për në Mitrovicë. Mediet raportojnë se  tensionimi i situatës nisi me ndalimin në Francë të ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Treni ishte prodhuar në Rusi dhe ishte dekoruar me motive etnike dhe fetare …

Më shumë...

Portali Sanxhakhaber: Kosova për herë të dytë ia ndaloi Serbisë hyrjen në veri

ROSU

Mediet në Sanxhak dhe në Bosnje i kanë kushtuar vëmendje zhvillimeve të djeshme ( 14 janar 2017)  në kufirin e Kosovës me Serbinë. Portali Sabxhahaber shkruan: Kosova për herë të dytë ia uli barrierën  Serbisë. Herën e parë kur në fillim të këtij muaji, ia ndaloi hyrjen në Kosovë kryetarit …

Më shumë...

Fatlum Krasniqi: Muri, treni si rezultat i bisedimeve

Fatlum Krasniqi

Si duket liria e lëvizjes si e drejtë fondamentale e lëvizjes së lirë në mes qytetarëve dhe shteteve nga Qeveria dhe institucionet relevante të Kosovës si duket qenka kuptuar edhe treni rus që pritet të hyjë në Mitrovicë me parullën “Kosova është Serbi”. Është shqetësuese ky veprim dhe fyerje nga …

Më shumë...

Refik Hasani: Abetarja dhe Treni

Refik Hasani

 Beogradi ka lëshuar në qarkullim vijën hekurudhore Beograd-Mitrovicë,pas shumë e shumë aktiviteteve të shumta që është duke bërë vetëm në muajin dhjetor dhe tani në muajin janar që jemi Beogradi  ka marrë një sërë aktivitetesh,murin,treni,tuneli, propaganda të shumta dhe një luftë speciale, një luftë psikologjike. Beogradi, po ju afron Serbëve …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ndaloi sot trenin ilegal të nisur nga Beogradi

Enver Hoxhaj

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka reaguar lidhur me trenin ilegal serb të nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës. Pas ndalimit të trenit që të futet në Kosovë, Hoxhaj, i cili ka qëndruar në Qeveri së bashku me kryeministrin Mustafa, ka thënë se Kosova do të veproj njëjtë edhe …

Më shumë...

Vuçiq: Shqiptarëve u them mos u përpiqni t’i sulmoni serbët sepse do të reagojmë

Aleksandar Vuciq

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në një konference të jashtëzakonshme për media, tha se institucionet në Kosovë veçse i kanë nisur trupat policore në kufi, në Jarinje, të cilët, sipas tij, kanë pasur për detyrë që të arrestojnë “ngasësin e trenit dhe udhëtarët”. “Kur e kanë parë serbët se çka …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Sulmi i furishëm i forcave serbe dhe qëndresa e luftëtarëve të UÇK-së, më 15 janar 1999 në Reçak

Ahmet Qeriqi: Sulmi i furishëm i forcave serbe dhe qëndresa e luftëtarëve të UÇK-së, më 15 janar 1999 në Reçak

18 vjet më parë, më 15 janar të vitit 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe kishin filluar sulmin e përgatitur kohë më parë kundër banorëve të Reçakut dhe Togës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që ndodhej në pozicion përballë forcave serbe.  Rreth orës 6.30 minuta forcat policore dhe ushtarake serbe, të pajisura …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Ramush Haradinaj ka qenë dhe po mbetet personaliteti politik më i dëmtuar në Kosovë

Faton Mehmetaj

Ramush Haradinaj paraqet njërën nga figurat më emblematike të vendit. Është lider modern i përmasave botërore, personalitet unifikues, i përkushtuar për ndërtimin e shtetit, ndër qytetarët që beson fuqishëm në të tashmen dhe të ardhmen e këtij vendi. Edhe përkundër vështirësive të vazhdueshme, të cilat janë krijuar artificialisht në adresë …

Më shumë...

Mr. Adem Lushaj: Kryeprokuror Lumezi, arrestoni autorët e Krimit makaber të ndodhur në Beleg të Deçanit!

Adem Lushaj

Letër e hapur për Kryeprokurorin e Republikës së Kosovës, Aleksandër Lumezit dhe përfaqësuesve të “Gjykatës Speciale” në Kosovë për Masakrën e ndodhur në Beleg të Deçanit, në të cilën, pos që ishin vrarë dhe zhdukur dhjetëra qytetar, kishin ndodhur edhe dhunimet seksuale, si akti më i rëndë i njerëzimit. I …

Më shumë...