Ahmet Qeriqi

Zyrtarë të institucioneve të Kosovës i kanë dërguar telegrame ngushëllimi familjes së Ramiz Kelmendit

Zyrtarë të institucioneve të Kosovës i kanë dërguar telegrame ngushëllimi familjes së Ramiz Kelmendit

Me rastin e vdekjes së shkrimtarit dhe publicistit të njohur,  Ramiz Kelmendi, në moshën 86-vjeçare, zyrtarë të institucioneve të Kosovës i kanë dërguar telegrame ngushëllimi familjes së tij. Shkrimtari, publicisti dhe gazetari i njohur shqiptar ka lënë gjurmë të pashlyeshme si intelektual i shquar. Në telegramet e ngushëllimit të disa …

Më shumë...

Kadri Veseli: Vendimi i gjykatës për lirimin nga paraburgimi të Ramush Haradinajt hap drejt lirimit të plotë

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, deklaroi  se  vendimi i Gjykatës franceze për lirimin nga paraburgimi të ish-komandantit të UÇK-së në Zonën Operative të Dukagjinit, aktualisht kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, si hap të parë drejt lirimit të plotë. Duke e vlerësuar të padrejtë dhe absurd ndalimin …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka mirëpritur lirimin nga paraburgimi të kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës, me rastin e lirimit me kusht të ish-kryeministrit Ramush Haradinaj nga gjykata në Francë, ka deklaruar se  ka pritur lirim të plotë. Haradinaj, i cili u arrestua  ditë më parë nga autoritetet franceze me urdhërarrest ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia më 2004, sot u lirua me kusht …

Më shumë...

AAK është e befasuar me vendimin e sotëm të autoriteteve gjyqësore franceze për Ramush Haradinajn

AAK

AAK është e befasuar me vendimin e sotëm të autoriteteve gjyqësore franceze, që ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, të lirohet me kusht dhe të mos kthehet në Kosovë. “Ne konsiderojmë se vendimi që ai të lirohet nga paraburgimi, por jo edhe t’i lejohet kthimi në atdhe, nuk është drejtësi …

Më shumë...

NISMA: Mbajtja në arrest shtëpiak e Ramush Haradinajt në Francë, veprim i padrejtë

NISMA

NISMA për Kosovën shpreh shqetësim në lidhje me vendimin e sotëm të autoriteteve gjyqësore franceze, ku parashihet që kryetari i AAK-së, z. Ramush Haradinaj, të mos kthehet në Kosovë, por vetëm të lirohet me kusht. NISMA për Kosovën beson fuqishëm se mbajtja e kryetarit të AAK-së, z. Ramush Haradinajt në …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar në Amerikë me zëvendës-presidentin aktual, Jo Biden

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar në Amerikë me zëvendës-presidentin aktual, Jo Biden

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar në Amerikë me zëvendës-presidentin aktual, Xho Bajden. Përkushtimi personal i zëvendëspresidentit, Bajden për paqen në Kosovë, në rajon dhe më gjerë mbetet i përhershëm, sepse është interes strategjik i SHBA-së”, shkruan ndër të tjera Thaçi, i cili  po qëndron për vizitë në Shtetet …

Më shumë...

Vuçiq ka thirrur një seancë të jashtëzakonshme të qeverisë së Serbisë pas vendimit për Haradinajt në Francë

Vuçiq

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq ka thirrur një seancë të jashtëzakonshme të Qeverisë së Serbisë pas vendimit në Francë për lirimin me kusht të Ramush Haradinajt. Seanca do të mbahet nesër në orën 10.00 pas kthimit të tij nga një vizitë zyrtare në Indi. Pika e vetme e rendit të ditës …

Më shumë...

Ish shef i CIA-s për Ballkanin, Steven Mayer sipas mediumeve serbe, angazhohet për ndarje të Kosovës

Ish shef i CIA-s për Ballkanin, Steven Mayer sipas mediumeve serbe, angazhohet për ndarje të Kosovës

Ish shef i CIA për Ballkanin, Steven Mayer, sipas mediumeve serbe, angazhohet për ndarje të Kosovës. Sipas tij, Serbia duhet ta zbatojë idenë e vitit 2008 për ndarje të Kosovës me vijë etnike. Sipas kësaj vije,  Serbia do të vendoste sovranitet në veri të Ibrit ku, thonë medie serbe, serbët …

Më shumë...

Autoritetet gjyqësore franceze kanë liruar me kusht, Ramush Haradinajn

Ramush Haradinaj

Avokati i Ramush Haradinajt, Arianit Koci ka bërë të ditur se Gjykata e Colmarit, në Francë, ka marrë vendim dhe e ka liruar me kusht, kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj.  Seanca e sotme  është mbajtur vetëm për shqyrtimin e kërkesës së mbrojtjes për lirimin ose jo të tij me kusht. …

Më shumë...

Ramush Haradinaj është dërguar në Gjykatën përkatëse, në Colmar të Francës

Rasti Haradinaj të jetë precedent ndaj fletarrestimeve të Serbisë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj është dërguar në Gjykatën përkatëse, në Colmar të Francës, aty ku do të mbahet seanca për të. Ai ka hyrë në seancë nën masa të rrepta sigurie. Gjykata mund të marrë një vendim gjatë ditës për Haradinajn përfshirë edhe lirimin me …

Më shumë...

Mjekët specialistë protestojnë kundër mos vazhdimin e kontratave

Mjekët specialistë protestojnë kundër mos vazhdimin e kontratave

Kundër vendimit të Ministrisë së Shëndetësisë për mos vazhdim të kontratave të punës rreth 200 mjekë specialistë sot kanë dalë për të protestuar. Mjekët specialistë kanë kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë për vazhdim të kontratës deri në hapjen e konkursit. Ata thanë se për këtë çështje i janë adresuar me …

Më shumë...

Edhe në Skandinavi shqiptarët kërkuan lirimin e Haradinajt

Edhe në Skandinavi shqiptarët kërkuan lirimin e Haradinajt

Përmes një shkrese dërguar Ministrisë së Drejtësisë të Francës, Shoqatat shqiptare në Skandinavi, kanë kërkuar nga kjo ministri lirimin e menjëhershëm nga arresti të Ramush Haradinajt, i cili po mbahet që nga data 4 janar në bazë të një fletë-arresti nga interpoli i Serbisë, të datuar nga viti 2004. Haradinaj …

Më shumë...

Ka vdekur shkrimtari dhe publicisti i njohur i Kosovës, Ramiz Kelmendi

Ka vdekur shkrimtari dhe publicisti i njohur i Kosovës, Ramiz Kelmendi

Me rastin e vdekjes së shkrimtarit dhe publicistit të njohur, Ramiz Kelmendi, sot në orën 10:30 në hollin e Teatrit Kombëtar të Kosovës do të zhvillohen homazhe para arkivolit të tij. Ndërsa duke filluar nga ora 12:30 në ambientet e Teatrit Kombëtar do të mbahet  edhe komemoracioni kushtuar jetës dhe …

Më shumë...

Sot, Ramush Haradinaj pritet të dalë sërish para trupit gjykues, në qytetin Colmar të Francës

Ramush Haradinaj

Sot pritet të dalë sërish para trupit gjykues në qytetin Colmar të Francës, kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Gjatë ditës do të bëhet publik vendimi nëse do të lirohet apo do të vazhdojnë procedurat e mëtutjeshme për ekstradimin e tij  në Serbi. Avokati, Arianit Koci, shpreson …

Më shumë...

Serbia e pret me shqetësim të veçantë vizitën e kryetarit Hashim Thaçi në administratën e re amerikane

Serbia e pret me shqetësim të veçantë vizitën e kryetarit Hashim Thaçi në administratën e re amerikane

Gazeta beogradase “Danas”, shkruan se kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi është lideri i parë ballkanik që ka vendosur kontakte me administratën e kryetarit, Donald Trump. Ai pati takime me liderët republikanë: Bob Dole dhe James Demint. Këto burime pohojnë se është veçanërisht i rëndësishëm takimi me senatorin Bob Dole, njeri …

Më shumë...

Kuburoviq: Në procedurën kundër Thaçit ekziston një vendim i formës së prerë për vepër penale të terrorizmit

Kryetari Hashim Thaçi ka ftuar qytetarët dhe institucionet të përmbahen nga provokimet

Ministrja e Drejtësisë në Serbi, Nela Kuburoviq, ka thënë se Francës do t’i dërgohet kërkesa e plotësuar për ekstradimin e Ramush Haradinajt, i cili është duke u hetuar nga Serbia për krime lufte. Ajo më tutje ka thënë se Serbia nuk ka asnjë mundësi për të apeluar vendimin e Ministrisë …

Më shumë...