Ahmet Qeriqi

Ambasadori, O’Connell, thërret partitë politike që të përfshin në fazën e dialogut mes Kosovës e Serbisë

Ambasadori anglez, Ruairi O’Connell, ka uruar qytetarët e Kosovës për ditën e shpalljes së Pavarësisë

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell, u ka bërë thirrje partive kryesore politike që të përfshin në fazën finale të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ai ka thënë se Britania e mbështet shefen për politik të jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini për t’i ndihmuar dy shtetet …

Më shumë...

Disa ministra nga PDK-ja refuzojnë vendimin e Qeverisë për rritjen qind për qind të pagave

PDK

Disa ministra në Qeverinë e Kosovës, kryesisht nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, po refuzojnë vendimin e Qeverisë dhe kryeministrit Ramush Haradinaj, për rritjen e pagave. Ata  kanë deklaruar se nuk do ta marrin pagën me rritje. I pari që kishte sfiduar vendimin e kryeministrit Haradinaj, ishte ministri i …

Më shumë...

Ali Ahmeti: Shqiptarët do t’i përgjigjen referendumit që vendi të anëtarësohet në BE dhe në NATO

Ali Ahmeti

Shqiptarët do t’i përgjigjen në mënyrë masive referendumit që vendi të anëtarësohet në BE dhe NATO, deklaroi lideri i BDI-së, Ali Ahmeti. “Shqiptarët e kanë mirëpritur këtë moment të rëndësishëm për shtetin e tyre. Nuk ka dyshim se shqiptarët do t’i përgjigjen në mënyrë masive referendumit që vendi të anëtarësohet …

Më shumë...

Faton Thaçi largohet nga pozita e zëvendës-ministrit të MTI-së

Faton Thaçi

Faton Thaçi ka vendosur që nga dita e premte të mos jetë më në postin e zëvendësministrit të Tregtisë dhe Industrisë. Ai ka bërë me dije se do të angazhohet në mision me përgjegjësi të reja. Faton Thaçi ka qenë i emëruar në këtë pozitë nga Nisma Socialdemokrate. Postimi i …

Më shumë...

Arbanë Q. Gashi: Intervistë me Merjeme Asllanin, bijë e dëshmorit të Kombit, Halit Asllani

Arbanë Q. Gashi: Intervistë me Merjeme Asllanin, bijë e dëshmorit të Kombit, Halit Asllani

Pas organizimit të luftës çlirimtare në zonën e Dukagjinit, në pranverë të vitit 1998, zjarri i luftës u përhap me shpejtësi të madhe edhe në Rekë të Keqe. Fundi i prillit e gjeti atë në luftë çlirimtare. Meqenëse ndodheshin në brezin pranë kufirit që simbolizonte ndarjen e dhunshme të Kosovës …

Më shumë...

Frank Shkreli: Kur do t’i vijë radha vlerësimit historik të At Gjergj Fishtës,.z. kryeministër

Frank Shkreli

(Në kujtim të fjalimit të At Gjergj Fishtës në Konferencën e Paqes, më 28 qershor 1919) Në fillim të kësaj jave, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama inauguroi bustin e gjuhëtarit Eqerem Çabejt, një akademiku dhe njeriu të letrave shqipe, me të vërtetë me vlerë dhe i merituar. Kryeministri shqiptar, …

Më shumë...

Vetëvendosja priti në vizitë përfaqësuesit e FMN-së, Ruud Veremulen dhe Selim Thaçi

Vetëvendosja priti në vizitë përfaqësuesit e FMN-së, Ruud Veremulen dhe Selim Thaçi

Sot në zyrat e Lëvizjes VETËVENDOSJE! erdhën në vizitë përfaqësuesit e FMN-së, Ruud Veremulen dhe Selim Thaçi të cilët u pritën nga Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Albin Kurti dhe Nënkryetari, Besnik Bislimi. Me përfaqësuesit e FMN-së u diskutua shqetësimi për rreziqet fiskale që nuk përmbushin planifikimin buxhetor për të hyrat …

Më shumë...

Serbia nuk duhet ta shoh Kosovën si provincë, sepse në bisedime në Bruksel ka përballë një shtet sovran

Serbia nuk duhet ta shoh Kosovën si provincë, sepse në bisedime në Bruksel ka përballë një shtet sovran

Në një konferencë të mbajtur në Londër, drejtori i Programit për Paqen në Universitetin,  Columbia, David Phillips, iu ka kundërpërgjigjur me një deklarate të këshilltarit të presidentit serb, Aleksander Vuciq. Këshilltari tha se nuk e njohim shtetin e Kosovës dhe se ulen në tavolinë në Bruksel për të arritur një …

Më shumë...

Enver Hoxhaj pyet këshilltarin serb: Jemi në Parlamentin britanik apo në ndonjë kafene në Beograd?

Enver Hoxhaj pyet këshilltarin serb: Jemi në Parlamentin britanik apo në ndonjë kafene në Beograd?

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, po merr pjesë në konferencën përgatitore për Samitin e Londrës, të organizuar nga House of Lords në Britani të Madhe, për të folur në lidhje me sigurinë dhe rritjen e stabilitetit në Ballkan. Përderisa përfaqësuesi serb tha se Serbia kurrë nuk do ta njohë Kosovën, …

Më shumë...

Shqyrtimi i projektligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme shtyhet për datën 9 korrik

Abelard Tahiri

Pas një marrëveshje mes ministrit të Drejtësisë Abelard Tahiri dhe të gjitha Grupeve Parlamentare është vendosur që shqyrtimi i projektligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të shtyhet për datën 9 korrik. Kjo shtyrje ka ndodhur pasi pushteti nuk arriti t’i siguronte votat e mjaftueshme që ta ngarkonte Komisionin …

Më shumë...

Ministrja, Hoxha, është duke diskutuar me ministrat e tjerë për të vendosur nëse do t’i marrin pagat me rritje

Hoxha: Kosova ka nevojë për përkrahje, por në rend të parë për vlerësim sepse i ka përmbushur kriteret e BE-së

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, ka thënë sot se është duke diskutuar me ministrat e tjerë për të vendosur nëse do t’i marrin pagat me rritje. “Sa i përket çështjes së pagave, patjetër që këtë jemi duke e diskutuar me ministrat dhe do të marrim një vendim në lidhje …

Më shumë...

Fjala e Kryetarit të GP LDK, z. Avdullah Hoti lidhur me debatin parlamentar per KASH-in

Avdullah Hoti thotë se formimi i Ushtrisë së Kosovës, do të determinoj paqe dhe siguri në rajon

Më 27 prill 2018, Qeveria e Kosovës e ka aprovuar Kornizën Afatmesme të Shpenzimeve për periudhën 2019-2021 dhe e ka proceduar në Kuvend. Kjo kornizë është dokumenti bazë i planifikimit buxhetor për tre vitet e ardhshme. Grupi Parlamentar i LDK-së e ka iniciuar këtë debat parlamentar për të diskutuar: Së …

Më shumë...

A. Q. Fjalimi i Gjergj Fishtës në Konferencën e Paqes, në Paris, më 28 qershor 1919, një sagë shqiptare

At Gjergj Fishta

Me qëllim për të ndriçuar fakte dhe argumente për të drejtat e shkelura  vijimisht të shqiptarëve nga shtetet e Evropës, në të kaluarën e deri në ditët tona, kemi analizuar  fjalimin e  Gjergj Fishtës, të mbajtur në Konferencën e Paqes në Paris, më 28 qershor të  vitit 1919, kur Fuqitë …

Më shumë...

Pjesëtarë të Njësisë së reagimit të shpejtë të Policisë, të gatshëm për të mos lejuar hyrjen A. Vulinit në Kosovë

Pjesëtarë të Njësisë së reagimit të shpejtë të Policisë, të gatshëm për të mos lejuar hyrjen A. Vulinit në Kosovë

Pjesëtarë të Njësisë së reagimit të shpejtë të Policisë nga qytete të ndryshme të Kosovës, i janë bashkëngjitur pjesëtarëve të FIT-it në bazën e Njësisë speciale ‘Belveder’, në Mitrovicë. Burime të KosovaPress-it brenda bazës ‘Belveder’ kanë bërë të ditur se pjesëtarë nga Prizreni kanë arritur tashmë në këtë bazë, ndërsa …

Më shumë...

Dëshira Haxhi: U tjetërsua njerëzimi..

Dëshira Haxhi: U tjetërsua njerëzimi..

U tjetërsua njerëzimi, Heronj në varreza mendimesh, Hartë përmbytur me helmime… Heshtja e pafundme shpirti Qan zhdërvjellët…Lot mjerimesh! Hapi i vrarë i zakonshëm Në Tokë ecën pa pretendime Në ndjekje të hijes së tymosur… Stimuj vrarë nga hijet negative As ndjenjë, as forcë, as ëndërrime ! Roje nate që trazon …

Më shumë...

Më 28 qershor 1919 u mbajt Konferenca e paqes në Paris, e cila legjitimoi aneksimin e trojeve shqiptare nga Serbia, Mali i Zi, Bullgaria e Greqia

Më 28 qershor 1919 u mbajt Konferenca e paqes në Paris, e cila legjitimoi aneksimin e trojeve shqiptare nga Serbia, Mali i Zi, Bullgaria e Greqia

Më 28 qershor të vitit 1919 u mbajt Konferenca e paqes në Paris, e cila legjitimoi aneksimin e trojeve shqiptare nga Serbia, Mali i Zi Bullgaria dhe Greqia, që kishte ndodhur në Konferencën e Versajës në vit më parë.  Atë ditë në konferencë,  zërin e fuqishëm të protestës e kishte …

Më shumë...