Ahmet Qeriqi

Sot shënohet 33 vjetori i vdekjes së Enver Hoxhës

Enver Hoxha

11 prilli i vitit 1985 shënon ditën kur në Tiranë  ka vdekur  Enver Hoxha, prijësi komunist i Shqipërisë. Ai  ka lindur më 16 tetor të vitit 1908, në Gjirokastër. Enver Hoxha  ka qenë personaliteti më me ndikim dhe me reputacionin më të thellë kombëtar e ideologjik të kohës,  themeluesi  i …

Më shumë...

Isa Ferizaj: PËR TY, ENVER!

Enver Hoxha

Pranverat, përse vallë, ardhjen vonojnë? Qan i nxiri qiell, të mallit lot i pikojnë! As agimet pranverore s’vijnë si atëherë; Hutuar koha, n’mjegullnajë, pa Ty Enver!   Kokëvarurat gonxhe lule s’valëzojnë; Qerpikë halave pishat për Ty lotojnë! Që atëherë kur ndër ne më s’të pamë; Sikur Dielli na u shua …

Më shumë...

Nasim Haradinaj: FARK-u nuk ka vepruar në Betejën e Koshares

Nasim Haradinaj: Nuk i dorëzojmë dosjes Speciales pa praninë e gjykatave vendore ose Policisë së Kosovës

Nënkryetari i Shoqatës së Veteranëve të luftës së UÇK-së, Nasim Haradinaj, ka deklaruar se po përhapen dezinformata lidhur me Betejën e Koshares dhe pjesëmarrjen e FARK-ut në këtë betejë. Kjo betejë është zhvilluar nën një emblemë, në atë të UÇK-së. Roli i FARK-ut ka qenë një përpjekje për të arritur …

Më shumë...

Donald Trump ka anuluar udhëtimin e tij të parë zyrtar në Amerikën Latine për t’u përqëndruar në Siri

Donald Trump ka kërcënuar se do të fillojë sulmet ajrore kundër regjimit të Assadit në Siri

Kryetari i Amerikës, Donald Trump ka anuluar udhëtimin e tij të parë zyrtar në Amerikën Latine për t’u përqëndruar në çështjen e sulmit të dyshuar kimik në Siri. Ai do të qëndrojë në Uashington për të “vendosur mbi përgjigjen amerikane ndaj Sirisë”, bën me dije në Shtëpia e Bardhë. Ndërkohë, …

Më shumë...

LDK: Qeveria e ka humbur tashmë legjitimitetin për të qeverisur vendin

Lidhja Demokratike e Kosovës ka dy opsione për Qeverinë aktuale, të cilën e konsideron se e ka humbur tashmë legjitimitetin për të qeverisur me vendin. Marrëveshje ndërpartiake për datën e zgjedhje të parakohshme apo mocion mosbesimi ndaj Qeverisë së Kosovës, janë dy opsionet e LDK-së. Kjo parti politike, ndonëse në …

Më shumë...

Albin Kurti: Nuk mund të mbetet peng shteti e populli për qejf të kryeministrit as për frikën e kryetarit

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti kërkon nga Prokuroria të veprojë menjëherë që të shpëtohet Telekomi

Edhe kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka kërkuar zgjedhje të parakohshme në vend, duke shprehur përkrahje për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Haradinaj. U bënë katër javë prej se Lëvizja Vetëvendosje ka shprehur qëndrimin e saj se kjo qeveri ka rënë moralisht dhe ajo duhet të bie edhe me numra. …

Më shumë...

Veseli: Doktor Hafir Shala ishte mjeku i plagëve të para të luftëtarëve të UÇK-së

Veseli: Doktor Hafir Shala ishte mjeku i plagëve të para të luftëtarëve të UÇK-së

Sot, në 20-vjetorin e rrëmbimit nga forcat serbe të doktorit Hafir Shala, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, e ka cilësuar atë intelektual me diapazon të gjerë të dijes e përgatitjes profesionale, humanist të jashtëzakonshëm dhe personalitet të shquar të Drenicës. Në një akademi të organizuar sot për nder të doktor …

Më shumë...

Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Driton Gashi u detyrua të japë dorëheqje nga posti

Driton Gashi

Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Driton Gashi i ka ofruar dorëheqjen e kërkuar kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Lajmin e ka konfirmuar për “Radion Evropa e Lirë” zëdhënësja e Qeverisë së Kosovës, Donjeta Gashi.  Dorëheqja e Gashit vjen pas vendimit të kryeministrit Haradinaj për dorëheqje nga detyra e …

Më shumë...

MASHT-i lut Rrahman Jasharin që të mos e dëmtojë me grevë procesin e Testit PISA

Rrahman Jashari

Në lidhje me  grevën e palarajmëruar nga Rrahman Jashari i SBASHK-ut,  Valmir Gashi nga MASHT për ka thënë se në vazhdimësi janë në takime me ta dhe kanë bërë shumë përpjekje që ligji të shkojë në Parlament. MASHT ka kërkuar mirëkuptimin e SBASHK-ut që në pjesën e shpenzimeve afatmesme kanë …

Më shumë...

Bedri Islami: Bllokuesit e rrugëve dhe politika mjerane

Bedri Islami

Sot, ka bllokime të rrugëve, edhe njëherë, nga opozita, tashmë e njësuar. Si edhe më parë, do të bllokohen disa akse dhe aty nëpër to do të shpërndahen disa deputetë opozitarë, drejtues partish, militantë dhe mitingashë. Do të qëndrojnë dy orë a më shumë në mesin e rrugëve dhe kolonat …

Më shumë...

Me nismën e kryeministrit Haradinaj, mbahet takimi i parë me kryetarët e komunave të Kosovës

Me nismën e kryeministrit Haradinaj, mbahet takimi i parë me kryetarët e komunave të Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në fjalën e tij hyrëse, në takimin e parë me kryetarët e komunave në kuadër të “Forumi konsultativ qeveri – komuna”, ka deklaruar se çështjet buxhetore, çështjet pronësore që ndërlidhen me tokat dhe ato që ndërlidhen me luftën kundër korrupsionit, janë temat kryesore për të …

Më shumë...

Jeton Selmani: Kemi shoqata, që përfaqësojnë 45 mijë veteranë të rrejshëm, ata janë manipulues të rrejshëm

Jeton Selmani: Kemi shoqata, që përfaqësojnë 45 mijë veteranë të rrejshëm, ata janë manipulues të rrejshëm

Gjatë protestës së sotme të veteranëve të UÇK-së, në Prishtinë, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka takuar një grup të ish-ushtarëve të pakënaqur, të cilët kanë protestuar edhe për pastrimin e listave të veteranëve. Haradinaj u ka thënë protestuesve se është i zënë me një aktivitet dhe ka kërkuar prej …

Më shumë...

Trump kërcënoi Assadin ushtarakisht për shkak të sulmeve të regjimit të tij me armë kimike kundër civilëve

Kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump: Misioni në Siri u realizua

Kryetari i Amerikës, Donald Trump ka kërcënuar me sulme ushtarake mbi Sirinë, për shkak të sulmeve të reja kimike që janë kryer ndaj civilëve, raporton Associated Press. Ai këto kërcënime i ka bërë gjatë takimit me zyrtarët ushtarakë në Shtëpinë e Bardhë, ku deklaroi se së shpejti do të marrë …

Më shumë...

Marko Galeotti: BE-ja, po e shtyn Kosovën dhe Bosnjen drejt Turqisë, Serbinë në Rusi

Marko Galeotti: BE-ja, po e shtyn Kosovën dhe Bosnjen drejt Turqisë, Serbinë në Rusi

Analisti britanik, Marko Galeotti, nga Këshilli Evropian për Marrëdhënie Ndërkombëtare, tha se dështimet e Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor kanë krijuar hapësirë për ndërhyrjen ruse dhe perëndimi nuk është i përgatitur për t’u përballur me të. Ai është autor i një raporti me temën “A po përballet Ballkani me një …

Më shumë...

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi kërkon përgjegjësi penale për manipuluesit e listave të veteranëve

Lumezi

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka thënë se Prokuroria do të kërkojë përgjegjësi penale për manipuluesit e listave të veteranëve të luftës. Në bazë të të dhënave të fundit të Agjencisë së Statistikave, thuhet se numri i përfituesve nga skema e pensioneve për veteranët e luftës, duke u bazuar në …

Më shumë...

Jim Mattis: Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të përjashtojnë veprimet ushtarake kundër Sirisë

Mattis nuk dha dorëheqje sepse mbështeti transformimin e FSK-së në Ushtri të Kosovës, sikur aludojnë disa medie në vend

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, thotë së Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të përjashtojnë veprimet ushtarake kundër Sirisë. “Gjëja e parë që duhet të shqyrtojmë është se përse ende përdoren armë kimike, kur Rusia ishte garantuesi për heqjen e të gjitha këtyre armëve”, tha Mattis sot gjatë …

Më shumë...