Sinani ING

Ahmet Qeriqi

Më 24 mars 1999, ditën e fillimit të bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë, në zonat e luftës në Kosovë kanë rënë 17 dëshmorë

Sot bëhen 19 vjet nga fillimi i luftës së armatosurë në Maqedoni në mes UÇK-së dhe sllavo-maqedonëve

Më 24 mars 1999, në ditën e fillimit të bombardimeve të NATO-s kundër regjimit kriminal të Beogradit, gjatë luftimeve të ashpra me forcat serbe kanë rënë 18 dëshmorë të UÇK-së. Në Zonën Operative të Llapit kanë rënë dëshmorë, Bedri Ahmeti,  Sabit Rrahimi,  Fatmir Selmani, Hamdi Sejdiu dhe Ragip Ademi.  Po …

Më shumë...

AKK regjistron pronat në emër të Republikës së Kosovës

AKK

 Duke vepruar në bazë të vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për regjistrimin në pronësi të Republikës së Kosovës të të gjithë pronave të paluajtshme që ndodhen në territorin e Republikës së Kosovës e të cilat kanë figuruar në emër të ish-Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë, përkatësisht të ish-Republikës …

Më shumë...

KMDLNJ: Shtohen ankesat e qytetarëve të Kosovës për dënimet në trafik në territorin e Shqipërisë

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

 Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka reaguar ndaj autoriteteve të trafikut rrugor në Shqipëri, duke thënë se për kundërvajtjet në trafik, pa asnjë bazë ligjore, ua konfiskojnë dokumentet duke i detyruar ata që t’i drejtohen në gjykatën përkatëse, ta paguajnë gjobën e shqiptuar dhe …

Më shumë...

Myslym Pasha: Vendimi i Prokurorisë për mbylljen hetimeve është antikombëtar

Myslym Pasha: Vendimi i Prokurorisë për mbylljen hetimeve është antikombëtar

Koloneli dhe hartografi prof.dr.Myslym Pasha thotë se vendimi i Prokurorisë për të mbyllur hetimet mbi Paktin Detar mes Shqipërisë e Greqisë është antikombëtar. “Janë totalisht fajtorë, sepse pa luftë drejtpërdrejt, shteti fqinj të marrë një pjesë të detit shqiptar, pa luftë e mori për vete, është një tradhti kombëtare. Dikush …

Më shumë...

Senati amerikan do të votojë lidhur me propozimin që Mali i Zi të bëhet anëtari i NATO-s

Mali i zi në NATO

Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, javën e ardhshme do të votojë lidhur me propozimin që Mali i Zi të bëhet anëtari më i ri i aleancës së NATO-s. Lideri i shumicës në Senat, Mitch McConnell njoftoi se votimi procedurial për këtë çështje është caktuar të bëhet më 27 …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Bashkimi i shqiptarëve siguron balanca politike e siguri në Ballkan

Jakup Krasniqi

      Çështja shqiptare ka filluar që në kohën e Krizës Lindore (1875/78), dhe si e tillë ka ardhur deri në ditët tona.  Kjo çështje kaherë është shtruar për një zgjidhje të drejtë e të qëndrueshme. Kjo çështje ishte e shtruar edhe në Kongresin e Berlinit, të filluar më …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Lidhur me idenë për ndalimin e filmave të kohës së komunizmit flasin aktorët e regjisorët e njohur

Albert Z. Zholi: Lidhur me idenë për ndalimin e filmave të kohës së komunizmit flasin aktorët e regjisorët e njohur

Ja çfarë flasin për një Forum, (lidhur me propozimin e Agron Tufës, për ndalimin e filmave të kohës së komunizmit), Luftar Paja, Margarita Xhepa, Kujtim Gjonaj,  Hajrije Rondo, Anastas Nika, Skënder Jaçe, Bujar Kore… Ka më se tri javë që në ekranet shqiptare dhe në medien e shkruar, po diskutohet gjerësisht …

Më shumë...

Prof dr Hakif Bajrami: Republika e Kosovës duhet ta ketë Ushtrinë e vet, duhet përkrahur Hashim Thaçin

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Nisma e kryetarit, Hashim Thaçi, për krijimin e Ushtrisë së Kosovës duhet të përkrahet me çdo çmim. Lidhur me këtë, shumë gojë këqij, kritizerë politikë po përgojojnë, nuk punojnë asgjë, nuk ofrojnë asnjë zgjidhje, kanë zënë pozicione të larta në pushtet dhe nuk pushojnë tinëzisht dhe publikisht për ta kritikuar …

Më shumë...

Banorët e Hoçës së Madhe të Rahovecit nuk lejuan fushatën e radikalëve të Sheshelit në fshatin e tyre

Banorët e Hoçës së Madhe të Rahovecit nuk lejuan fushatën e radikalëve të Sheshelit në fshatin e tyre

Banorët e Hoçës së Madhe të Rahovecit dje kanë bllokuar rrugën që çon në këtë fshat, pasi deputetët e Partisë Radikale Serbe kishin planifikuar të bënin atje fushatë për zgjedhjet presidenciale të Serbisë. Përfaqësuesi i banorëve për këtë protestë, Halil Mullaabazi, ka thënë nuk kemi problem me banorët serbë të …

Më shumë...

Shoqata Patriotike “Çamëria” përkujtoi 104-vjetorin e Masakrës së Selanit, ku 72 çamë u masakruan mizorisht nga grekët

Shoqata Patriotike “Çamëria” përkujtoi 104-vjetorin e Masakrës së Selanit, ku 72 çamë u masakruan mizorisht nga grekët

Shoqata Patriotike “Çamëria” përkujtoi 104-vjetorin e masakrës së Selanit, ku 72 krerë të Çamërisë u vranë nga grekët. Në këtë aktivitet ishte i pranishëm kryetari i Shoqatës Patriotike “Çamëria” Abaz Hado, kryetari i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet Shpëtim Idrizi, Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar Dorjan Koçi si dhe familjarë …

Më shumë...

Ministri, Hoxhaj ka biseduar me diplomatin Bob Corker dhe ish-Sekretaren e Shtetit, Madeleine Albright

Ministri, Hoxhaj ka biseduar me diplomatin Bob Corker dhe ish-Sekretaren e Shtetit, Madeleine Albright

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj sot në Uashington ka takuar kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme të Senatit Amerikan, një mbështetës i Kosovës, Bob Corker, si dhe ish-Sekretaren e Shtetit, Madeleine Albright. Hoxhaj  ka njoftuar Kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme të Senatit, Corker …

Më shumë...

Eliot Engel ka folur për politikën amerikane ndaj vendit tonë dhe formimin e Ushtrisë së Kosovës

Engel: Ushtria, policia dhe organet e inteligjencës të udhëhequra nga Milosheviqi, i kanë kryer krimet gjatë luftës në Kosovë

Anëtari i Komitetit për Punë të Jashtme të Kongresit, Eliot Engel gjatë një takimi të këtij komiteti ka folur për politikën amerikane karshi Kosovës. Gjatë fjalës së tij kongresmeni Engel ka folur edhe për procesin e formimit të Ushtrisë së Kosovës ku ka theksuar se SHBA-të aktualisht janë kundër formimit …

Më shumë...

Kadri Veseli: Kosova ofron perspektivë për kompanitë e huaja

Kadri Veseli: Kosova ofron perspektivë për kompanitë e huaja

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka marrë pjesë në lansinin e klubit afarist frankofon, ku i siguroi për mbështetje të plotë të institucioneve të Republikës së Kosovës. “Përmes këtij mekanizmi që po lansohet sot, do të hulumtohen mundësitë e bashkëpunimit ekonomik të Kosovës me vendet anëtare të frankofonisë. Republika …

Më shumë...

AKP-ja, hodhi në likuidim dy ndërmarrjet publike të Deçanit: “Apiko” dhe “Iliria”

AKP

Institucionet e Kosovës,  nën presionin e bashkësisë ndërkombëtare, dënuan sërish banorët e Komunës së Deçanit, duke vazhduar pengimin e zhvillimit të kësaj komune dhe uzurpimin e pronave publike. Pas ndëshkimit nga Gjykata Supreme, e më pas edhe Gjykata Kushtetuese, kësaj radhe, deçanasit po ndëshkohen nga Agjencioni Kosovar i Privatizimit, i …

Më shumë...

Komisioni i Pavarur i Mediave më 24 mars 2017 në ora 11:00,organizon Konferencë për Medie

mediat

Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM) më 24 mars 2017 në ora 11:00,organizon Konferencë për Media, lidhur me zhvillimet rreth implementimit të procesit të Digjitalizimit në Republikën e Kosovës si dhe Pajtueshmëria e Ofruesve të Shërbimeve Mediale Audio-vizuele (OSHMA), me Kodin e Etikës për Ofruesit e Shërbimeve Mediale në Republikën …

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët e 24 marsit të vitit 1999, të rënë në Zonën Operative të Llapit

Përkujtohen dëshmorët e 24 marsit të vitit 1999, të rënë në Zonën Operative të Llapit

Në 18-vjetorin  e rënies së dëshmorëve të kombit të ZOLL të UÇK-së,  Sabit Rrahimi, Bedri Ahmeti, Fatmir Selmani, Hamdi Sejdiu dhe Ragip Ademi më 24 mars do të mbahen manifestime përkujtimore.  Në këtë ditë kur forcat e NATO-së filluan bombardimet ndaj caqeve serbe në të gjitha frontet e luftës u …

Më shumë...