Ahmet Qeriqi

Osman Karakaya: FETO bashkëpunon me shumë nga krerët politikë të Kosovës dhe bizneset e tyre

Osman Karakaya: FETO bashkëpunon me shumë nga krerët politikë të Kosovës dhe bizneset e tyre

Osman Karakaya është njëri nga gjashtë gylenistët e arrestuar dhe i dëbuar  nga Kosova për në Turqi,  i cili ka nisur bashkëpunimin me Prokurorinë e shtetit turk lidhur me veprimtarinë e organizatës FETO. Karakaja, i cili me profesion është doktor, ka pranuar se është fajtor dhe ka shprehur gatishmëri për …

Më shumë...

Në Novi Pazar u mbajt seanca solemne e KKB-së me rastin e 5 prillit, Ditës së Rinisë në Sanxhak

Në Novi Pazar u mbajt seanca solemne e KKB-së me rastin e 5 prillit, Ditës së Rinisë në Sanxhak

Këshilli Kombëtar Boshnjak mbajti seancë solemne me rastin e Ditës së Rinisë në të cilën mysafir special ishte një mik i madh i Sanxhakut, Z. Stjepan Mesiq, presidenti kroat për dy mandate nga viti 2000 deri në 2010 dhe presidenti i fundit i ish-Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë . Duke …

Më shumë...

A do ta shkarkojë Kadri Veseli ministrin Beqaj për “ 2 min.” sikur kishte thënë për shkarkimin e ministrit, Sefaj?

A do ta shkarkojë Kadri Veseli ministrin Beqaj për “ 2 min.” sikur kishte thënë për shkarkimin e ministrit, Sefaj?

Besim Beqaj, është ministër i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në Qeverinë Haradinaj. Ndaj Beqajt, sot është ngritur një aktakuzë në rastin “Pronto”. Përveç Beqajt edhe një zyrtari të lartë të PDK-së i është ngritur aktakuzë. Është ky deputeti Zenun Pajaziti, i cili mandatin e kaluar ka qenë edhe shef i deputetëve …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Kosova në udhëkryqin politik

Bahri Bivolaku

Politika e viteve të 90-a e ka pasur “më të lehtë” veprimin, pasi e ka pasur të qartë se cili ishte armiku e cili miku. Politika e brezit të sotëm nuk po arrin ta identifikoj këtë gjë. Prestigji i një partije, lideri në masë lind mbi pengesat e kapërcyera e …

Më shumë...

Ermira Babamusta: Intervistë me regjisorin dhe skenaristin, Orges Bakalli

Ermira Babamusta: Intervistë me regjisorin dhe skenaristin, Orges Bakalli

Filmi “My Name is Somebody” i regjisorit Orges Bakalli nominohet për tre çmime  Filmi “My Name is Somebody” me regji dhe skenar nga Orges Bakalli ka fituar çmimin “Best Cinematography” (Kinematografia më e mirë) nga Genre Celebration Festival 2018 dhe ka marrë tre nominime: “Best Screenplay Narrative Short” (Skenari më …

Më shumë...

Kryetari, Thaçi, priti në takim Drejtorin për Evropën Qendrore dhe Jugore të Amerikës, Matthew Palmer

Kryetari, Thaçi, priti në takim Drejtorin për Evropën Qendrore dhe Jugore të Amerikës, Matthew Palmer

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në takim Drejtorin për Evropën Qendrore dhe Jugore të SHBA-së, Matthew Palmer. Ai ka thënë se Kosova është e përkushtuar për paqe të qëndrueshme në rajon. “Kosova është e gatshme për fazën përfundimtare të dialogut me Serbinë dhe është e përkushtuar për gjetjen …

Më shumë...

Haradinaj: Amerika ka një rol jetik për të gjitha proceset nëpër të cilat po kalon Kosova

Haradinaj: Amerika ka një rol jetik për të gjitha proceset nëpër të cilat po kalon Kosova

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë një rol jetik për të gjitha proceset nëpër të cilat po kalon Kosova. Kështu tha Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, pasi priti në takim drejtorin për Çështjet e Evropës Jug Qendrore, Matthew Palmer, në Departamentin e Shtetit të SHBA-së. Në këtë takim …

Më shumë...

Për sulmin kundër deputetit, Ziadin Sela në Kuvendin e Maqedonisë, do të dëshmojë edhe Zoran Zaev

Për sulmin kundër deputetit, Ziadin Sela në Kuvendin e Maqedonisë, do të dëshmojë edhe Zoran Zaev

Për sulmin kundër deputetit të Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela më 27 prill të vitit 2017 në Kuvendin e Maqedonisë do të dëshmojë edhe Zoran Zaev nga Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë dhe kryetar i Qeverisë së Maqedonisë. Propozimi që në rastin e Ziadin Selës të dëshmojë edhe Zoran Zaev …

Më shumë...

RKL: Gruaja e kryetarit të Shqipërisë, zonja Kryemadhi kërkon rrëzimin e Qeverisë me luftë

"Kryemadhja" kërkon rrëzimin me dhunë të Qeverisë, burri i saj, Ilir Meta kërkon vetëpërmbajtje të policisë

Protestat e opozitës në Shqipëri nuk mund të ndalën kurrë, derisa nuk prangosen për krime të rënda kundër popullit dhe Shtetit, për abuzim me ligjin e drejtësinë, vjedhjen e shitjen e interesave të vendit: Sali Berisha, Ilir Meta, Lulzim Basha dhe pjesëtarët e klaneve të tyre, që po e mbajnë …

Më shumë...

Frank Shkreli: Në kujtim të prijësit të Malësisë së Madhe, Ded Gjo’Luli

Dedë Gjo Luli ( 1840-1915)

Sot është 6 prilli, përvjetori (6 Prill, 1911) i ngritjes së Flamurit Kombëtar nga Heroi i kombit, Ded Gjo’Luli, për herë të parë në pothuaj 500-vjet të pushtimit Osman në trojet shqiptare. Ngritjes së Flamurit Kombëtar të Shqiptarëve i pat parapri Kryengritja e Malësisë së Madhe, një kryengritje kjo që …

Më shumë...

Refki Suma ka ushtruar kallëzim penal lidhur me krimet e luftës që ka kryer Serbia në territorin e Hani të Elezit

Rufki Suma

Kryetari i Hanit të Elezit, Rufki Suma ka ushtruar  kallëzim penal lidhur me krimet e luftës, që ka kryer regjimi serb i Beogradit  në territorin e kësaj komune. Ai duke folur lidhur me këtë temë ka thënë se për një veprim të tillë nuk ka nevojë për mjete financiare, sepse …

Më shumë...

Çdo ditë që po kalon kjo qeverisje është në dëm të Kosovës, ka thënë deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani

Vjosa Osmani, premton qeverisje të mirë, sundim të ligjit, zhvillim ekonomik, punësim, arsim cilësor

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se javën e ardhshme duhet të vendoset data e zgjedhjeve të jashtëzakonshme. Ajo ka treguar se ditët në vijim do t’i dërgohet ftesa partive për të diskutuar datën e zgjedhjeve. “Javën e ardhshme do t‘i dërgojmë ftesë publike të gjitha …

Më shumë...

Lista Serbe: Për themelimin e AKS-së janë të vlefshme vetëm marrëveshjet e arritura në Bruksel

AKS

Për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe janë të vlefshme vetëm marrëveshjet e arritura në Bruksel, ka deklaruar Lista Serbe. Në një komunikatë për medie të këtij subjekti politik që përfaqëson serbët në institucionet e Kosovës, është thënë se për Listën Serbe janë të papranueshme “disa akte që …

Më shumë...

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimor që pritet të mbahet më 17 maj mund të dështojë shumë keq

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimor që pritet të mbahet më 17 maj mund të dështojë shumë keq

Samiti i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor që pritet të mbahet më 17 maj në Sofje, rrezikon të shndërrohet në një dështim të madh. Drafti i parë i të ashtuquajturës “Deklarata e Samitit të Sofjes”, i krijuar nga 28 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian dhe që është parë nga Radio …

Më shumë...

Një “gylenist” i armatosur ka vrarë 4 arsimtarë në Universitetin e Eshkishehirit, në veriperëndim të Turqisë

Një “gylenist i armatosur ka vrarë 4 arsimtarë në Universitetin e Eshkishehirit, në veriperëndim të Turqisë

Një person i armatosur, në Turqi,  ka qëlluar për vdekje 4 arsimtarë në Universitetin e Eshkishehirit, në veriperëndim të Turqisë. Media turke thotë se vrasësi ishte  një studiues në Universitetin e qytetit Osmangazi dhe është ndaluar nga policia. Të vrarët janë një zv.dekan, një sekretar fakulteti dhe dy lektorë, siç …

Më shumë...