Ahmet Qeriqi

Më 27 mars 1999, dy aeroplanë bombardues jugosllavë kanë goditur selinë e Radios-Kosova e Lirë dhe të Agjencisë Kosovapress

 Më 27 mars të vitit 1999, në orën 8.20 minuta, dy aeroplanë bombardues të forcave jugosllave kanë marrë në shënjestër  selinë  e Radios Kosova e Lirë dhe të Agjencinë Kosovapress. Një ditë më parë po ata aeroplanë kishin goditur ish-selinë e zëdhënësit të SHP, Jakup Krasniqi, në Kleçkë. Sulmi nga …

Më shumë...

Sot u shënua 18-vjetori i rënies heroike të 22 dëshmorëve të UҪK-së të fshatit Randobravë të Anadrinit

Sot u shënua 18-vjetori i rënies heroike të 22 dëshmorëve të UҪK-së të fshatit Randobravë të Anadrinit

Sot në 18-vjetorin e  rënies heroike të 22 dëshmorëve të UҪK-së të fshatit Randobravë të Anadrinit, në orën 10:00 në oborrin e shkollës u  përurua  Lapidari për 22 dëshmorët e kombit.  Po sot  përkujtohet edhe 18-vjetori Masakrës që kryen forcat ushtarake e policore serbe,  në Krushë të Vogël, me ç …

Më shumë...

26 marsi i vitit 1981 shënon ditën e protestave të fuqishme të studentëve të Universitetit të Prishtinës

1981

26 marsi i vitit 1981 shënon ditën e protestave të fuqishme të studentëve të Universitetit të  Prishtinës, kundër forcave Speciale policore të Jugosllavisë. Ishte pikërisht dita  kur në Prishtinë do të arrinte dhe do të defilonte mes për mes kryeqytetit, Stafeta e Rinisë, një manifestim tradicional gjithëjugosllav, që  madhëronte dhe …

Më shumë...

Reagimi i poeteshës nga Rumania, Mona Agrigoroaiei lidhur me etiketimet e ndryshme në adresë së saj

Mona Agrigoroaiei

Lidhur me akuzat e koheve te fundit ndaj meje te disa medieve e portaleve te bulevardit ne Kosove, do te komentoj vetem kaq: E drejta e privatesise eshte nje e drejte e garantuar permes ligjit dhe normave pozitive te Republikes se Kosoves dhe nuk guxon te shkelet nga askush. Nje …

Më shumë...

Tahir Veliu: Parulla “Kosovo is Kosovo” është parullë anti-shqiptare, në shërbim të projekteve pansllaviste

Tahir Veliu

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu përmes një postimi në Facebook ka reaguar ashpër, ndaj deklaratës së kryetarit të tifozëve “Dardanët”, Lulzim Berisha, i cili paturpësisht deklaroi se “Kosova nuk është Shqipëri e as Serbi, Kosova është Kosovë.” Parulla “Kosovo is Kosovo” është parullë anti-shqiptare, në shërbim …

Më shumë...

Dje më 25 Mars 2017, me rastin e shënimit të “Orës së Tokës – Earth Hour” u zhvilluan aktivitete…

Dje më 25 Mars 2017, me rastin e shënimit të “Orës së Tokës - Earth Hour" u zhvilluan aktivitete...

Dje më 25 Mars 2017, me rastin e shënimit të “Orës së Tokës – Earth Hour” u zhvilluan aktivitete me qëllim të sensibilizimit të opinionit për rëndësinë që ka kursimi i energjisë në mbrojtjen e mjedisit. Qëllimi i kësaj iniciative ishte organizimi për herë të tetë në Kosovë i aktivitetit …

Më shumë...

Mehmet Musa: 26 marsi i vitit 1981 dhe diçka tjetër…

Demostratat e vitit 1981

Lufta e Dytë Botërore mbaroi me fitoren kundër okupatoreve nazi-fashiste te forcave aleate me te cilat ishte rreshtuar edhe Shqipëria. Kontributin e rëndësishëm të shqiptareve në këtë lufte e provojnë 28 mije dëshmoret e Shqipërisë dhe 6002 dëshmoret e Kosovës, të cilët dhanë jetën për liri dhe bashkimin kombëtar, sikur …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Beqir Mehës

Beqir Nebih Meha (2.2.1936 - 25.3.1999)

(Dëshmor i kombit, në përvjetorin e rënies)   Mehajt   një shekull me pushkët e lirisë në dorë një shekull në kërkim të bashkimit kombëtar një shekull rezistencë një shekull përkushtim një shekull luftë kundër pushtuesit barbarë   Mehajt   një shekull pa gjumë një shekull zgjuar një shekull roje …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Lini të vdekurit rehat ndër varre!

Mehmet Bislimi

… Kryetari i Degës së Tretë të LDK-ës në Prishtinë, Haki Borovci, me rastin e një date të caktuar të themelimit të LDK-ës, tha se ka folë me Presidentin e ndjerë Ibrahim Rugova!… Shumë nga mediat, po edhe nga anëtarët e LDK, z. Borovci e morën për të çmendur, këtë …

Më shumë...

Në 18-vjetorin e rënies heroike përkujtohet dëshmori i kombit, Beqir Meha

Familja Meha

Në 18-vjetorin e rënies heroike, përkujtohet dëshmori i kombit, Beqir Meha, vëlla i dëshmorit, Tahir Meha, i cili ka rënë më 13 maj të vitit 1981. Beqir Meha ka rënë më 25 mars të vitit 1999, në radhët e luftës së UÇK-së Ai ishte bashkëluftëtar i Komandantit, Adem Jashari. Në …

Më shumë...

Marigona Çeta: Mjaft familje të dëshmorëve, invalidëve e veteranëve, jetojnë në kushte jo të mira

Marigona Çeta: Mjaft familje të dëshmorëve, invalidëve e veteranëve, jetojnë në kushte jo të mira

Intervistë për Radion Kosova e Lirë nga Marigona Çeta,  bija e dëshmorit të kombit,  Emrush Çeta RKL: Marigona, mirë se erdhët në Radion-Kosova e Lirë! Marigona Çeta:  Mirë se ju gjej, është respekt për mua të jem pjesë e juaja. Gjithashtu përgëzime për punën qe bëni për vlerat tona si …

Më shumë...

Ministri, Haki Demolli, komandanti, Rrahman Rama dhe delegacioni i FSK-së bënë homazhe në Gllogjan

Ministri,  Haki Demolli, Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, zëvendës ministri Muhamet Latifi, sekretari i përgjithshëm Shkelzen Sylaj dhe oficerë të lartë dhe komandantë të njësive të FSK-së bënë homazhe dhe vendosën kurorë lulesh në memorialin e dëshmorëve të kombit në Gllogjan, në kuadër të shënimit …

Më shumë...

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë demanton lajmin e importimit të mishin nga fabrikat e Brazilit….

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë demanton lajmin e importimit të mishin nga fabrikat e Brazilit....

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë përmes sektorit të kontrollit veterinarë kufitar, ka gjurmuar të gjitha ngarkesat e mishit të importuara në vitet e fundit në Kosovë, dhe nuk është gjetur asnjë ngarkesë e importuar nga fabrikat të cilat janë publikuar me emra dhe kode nga shteti i Brazilit. Importi i …

Më shumë...

Më 26 mars përkujtohen 22 dëshmorët e Randobravës dhe 113 martirët e fshatit Krushë e Vogël

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Më 26 mars 2017, në 18-vjetorin e  rënies heroike të 22 Dëshmorëve të UҪK-së të fshatit Randobravë, të Anadrinit në orën 10:00 në oborrin e shkollës do të përurohet Lapidarit për 22 dëshmorët e kombit Po atë ditë përkujtohet edhe 18-vjetori Masakrës që kryen forcat ushtarake e policore serbe,  në …

Më shumë...

Më 24 mars 1999, ditën e fillimit të bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë, në zonat e luftës në Kosovë kanë rënë 17 dëshmorë

Sot bëhen 19 vjet nga fillimi i luftës së armatosurë në Maqedoni në mes UÇK-së dhe sllavo-maqedonëve

Më 24 mars 1999, në ditën e fillimit të bombardimeve të NATO-s kundër regjimit kriminal të Beogradit, gjatë luftimeve të ashpra me forcat serbe kanë rënë 18 dëshmorë të UÇK-së. Në Zonën Operative të Llapit kanë rënë dëshmorë, Bedri Ahmeti,  Sabit Rrahimi,  Fatmir Selmani, Hamdi Sejdiu dhe Ragip Ademi.  Po …

Më shumë...

AKK regjistron pronat në emër të Republikës së Kosovës

AKK

 Duke vepruar në bazë të vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për regjistrimin në pronësi të Republikës së Kosovës të të gjithë pronave të paluajtshme që ndodhen në territorin e Republikës së Kosovës e të cilat kanë figuruar në emër të ish-Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë, përkatësisht të ish-Republikës …

Më shumë...