Ahmet Qeriqi

Edi Rama: Sipas të gjitha të dhënave, do ta kemi timonin e Shqipërisë

Rama

Kryetari i Partisë Socialiste dhe kryeministër i Shqipërisë,  Edi Rama u ka dërguar një mesazh të gjithë deputetëve socialistë, ku u ka kërkuar “mobilizim total për çdo votë në numërim”. Në  mesazhin e tij  Rama ka shkruar: “Sipas të gjitha të dhënave, timonin do ta kemi. Ju lutem, ju lutem, …

Më shumë...

Exit Poll-i nxjerr fituese të zgjedhjeve parlamentare, Partinë Socialiste të Shqipërisë

Exit Poll-i nxjerr fituese të zgjedhjeve parlamentare, Partinë Socialiste të Shqipërisë

Exit Poll-i dhe IPR Marketing ka nxjerrë fituese Partinë Socialiste në zgjedhjet e sotme parlamentare  në Shqipëri. Sipas këtij sondazhi, Partia Socialiste do të marrë mes 45 dhe 49 për qind të votave. Pas kësaj vjen Partia Demokratike me 30-34 për qind, ndërsa e treta mbetet Lëvizja Socialiste për Integrim …

Më shumë...

KQZ-ja në Shqipëri ka vendosur të shtyjë me 60 minuta orarin zyrtar të mbylljes së qendrave të votimit

KQZ-ja në Shqipëri ka vendosur të shtyjë me 60 minuta orarin zyrtar të mbylljes së qendrave të votimit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur të shtyjë 60 minuta orarin zyrtar të mbylljes së qendrave të votimit. Vendimi u mor 6 me 1 pas mbledhjes së radhës të mbajtur në orët e pasdites, ku u diskutua pjesëmarrja dhe problematika të tjera të procesit zgjedhor. Nga raportimet deri në orën …

Më shumë...

Rexhep Qosja, mendje erudite, sedër volteriane, kritikë goditëse Roterdamiane, zëdhënësi besnik i kombit…

Rexhep Qosja

(Në 81-vjetorin e lindjes së dr. Rexhep Qoses) Aureola kombëtare, mendja erudite, sedra volteriane, kritika goditëse kundër prapësive e marrëzisë si  ajo e Erazmo Roterdamit, zëdhënësi më besnik i kombit,   origjinaliteti në krijimtari,  i profesor doktor, Rexhep Qoses,  janë vlera unike, të këtij kolosi të letrave tona. Me qëndrimin e …

Më shumë...

Votimi në zgjedhjet parlamentare të Shqipërisë po zhvillohet normalisht

Votimi në zgjedhjet parlamentare të Shqipërisë po zhvillohet normalisht

Në orën 7:00 të mëngjesit janë hapur qendrat e votimit në tërë Shqipërinë, ku 3 milionë e 452 mijë e 260 shqiptarë kanë të drejtë për të votuar në zgjedhjet parlamentare. Për herë të parë në këto zgjedhje do të votojnë 136.239 persona, ndërsa për herë të parë, si pasoje …

Më shumë...

Besim Xhelili: Përurime të librave në Ambasadën e Kosovës në Vjenë

Besim Xhelili: Përurime të librave në Ambasadën e Kosovës në Vjenë

Organizuar nga Ambasada e  Kosovës në Austri, në bashkëpunim me Lidhjen e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Austri “Aleksandër Moisiu” dhe Shoqatën e Mësuesve Shqiptarë në Austri “Naim Frashëri”, në lokacionet e ambasadës u përuruan vepra me tregime “Kohëthyerja” e autorit Hazir Mehmeti dhe monografia social-pedagogjike “Krijues në diasporë – …

Më shumë...

Policia e Shtetit ka marrë të gjitha masat për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor në Shqipëri

Policia e Shtetit në Shqipëri bën të ditur se persona me rekorde kriminale do të marrin pjesë në protestën e opozitës

Policia e Shtetit ka marrë të gjitha masat për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor, ndërsa ka ‘blinduar ‘ edhe të gjitha qendra e votimit në të gjithë vendin. Burime zyrtare pohojnë se sot në orën 18:00, 5851 punonjës policie janë paraqitur sipas detyrës së përcaktuar pranë këtyre objekteve, duke i marrë …

Më shumë...

Erdogan: Truqia është në dijeni për lojërat e rrezikshme dhe skenarëve që po planifikohen në rajon

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka uruar besimtarët islamë në Turqi dhe në botë për festën e Bajramit të Madh, e cila fillon të dielën për të shtuar se myslimanët po lënë pas vetes muajin e Ramazanit dhe me shpresa të mëdha presin Bajramin. Në pjesën tjetër të mesazhit, …

Më shumë...

Gëzim Kelmendi: Kandidati për deputet i Vetëvendosjes nënçmon iftarin dhe fyen muslimanët në Ramazan

Gëzim Kelmendi

Në një reagim të tij, kryetari i partisë FJALA, Gëzim Kelmendi  shkruan se Sadri Ramabaja – kandidat për deputet i Vetëvendosjes nga Anamorava ka fyer rëndë iftarin e organizuar në Kamenicë, duke e quajtur “ngjarje antihistorike” dhe muslimanët i fyen e i quan “grup haxhiqamilësh”. Sadri, fyerjet e tua drejtuar …

Më shumë...

Fidan Mustafa: Hipokrizia e pushteteve lokale karshi festave Islame në Kosovë

Fidan Mustafa

Vitin e kaluar, komuna e Prishtinës që udhëhiqet nga Vetëvendosja, për zbukurimin e qytetit kishte shpenzuar hiq më pak se 65.000€ nga taksapaguesit kosovar për festat e ndryshme pagane e disa të atyre fetare të minoriteteve në vend. E njësoj kishin vepruar edhe shumë komuna tjera me shpenzime nga 10.000€ …

Më shumë...

Sot ka filluar heshtja zgjedhore në Shqipëri, për zgjedhjet e nesërme parlamentare

Sot ka filluar heshtja zgjedhore në Shqipëri, për zgjedhjet e nesërme parlamentare

Mesnata e së premtes shënoi fundin e fushatës dhe nisjen e heshtjes zgjedhore. Një ditë përpara zgjedhjeve, ligji, konkretisht Kodi Zgjedhor, ndalon çdo parti të bëjë fushatë apo propagandë drejtuar zgjedhësve. Vetëm administruesit e procesit të certifikuar nga KQZ janë në detyrë në ditën e heshtjes zgjedhore për të bërë …

Më shumë...

Përpjekja e Edi Ramës për ta shpëtuar Shqipërinë, si përpjekja e Nasradinit për ta shpëtuar jorganin e vet nga hajnat

Edi Rama

Thuhet  se kur plaçkitësit njëherë i kishin hyrë  në shtëpi, Nasradinit, ai duke mos guxuar të tregonte se ishte i zoti i shtëpisë dhe duke parë se ata nuk po i linin asgjë, kishte marrë  jorganin e vet dhe ishte përzier me  hajnat, të cilët ishin shpërndarë me shpejtësi. Një …

Më shumë...

Bozhidar Dimitrov: Maqedonia perëndimore është krejtësisht shqiptare

Bozhidar Dimitrov: Maqedonia perëndimore është krejtësisht shqiptare

Profesori bullgar i  historisë, drejtor i Muzeut Historik Kombëtar të Bullgarisë, Bozhidar Dimitrov, asnjëherë nuk është pajtuar me shpikjen e kombit sllavo-maqedonas.  Duke mbrojtur këtë tezë  ai shpeshherë ka qenë pjesë e provokimeve të ndryshme në marrëdhëniet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë. Ai me të drejtë konstaton se nuk ka gjuhë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Neo-shqiptarizmi donkishotesk i Ndriçim Kullës

Ahmet Qeriqi

“Studiuesi”  dhe hartuesi i enciklopedive subjektive, private, Ndriçim Kulla, të ashtuquajturin “neoshqiptarizëm” e sheh si prodhim të një kaste intelektualësh të veriut të Shqipërisë të lidhur me katolicizmin, jo si fe që përfaqëson 10 për qind të shqiptarëve, por si ideologji kishtare, tempullare, mbi një bazë të përçarjes së rafinuar …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Shkatërrimi vjen nga despotizmi i brendshëm

Jakup Krasniqi

Kombeve, Shteteve, Partive dhe cilitdo komunitet të organizuar, shkencor, shoqëror a biznesor; moszhvillimi, mossuksesi, rrënimi e fundi nuk u vie nga jashtë, i kanë brenda vetës se tyre, për shkak të paaftësisë se drejtuesve, padijes e paaftësisë menagjuese me kombin, shtetin e pasuritë tjera kombëtare, njerëzore a ekonomike qofshin. Shkurt, …

Më shumë...

Serwer: Kushdo që mund ta sigurojë shumicën, mund të kryesojë qeverinë

Daniel Serwer

Daniel Serwer, në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, shprehet skeptik lidhur me  të ardhmen e dialogut me Serbinë, por edhe për faktin se qeverinë do të formojë Vetëvendosja, e cila  kërkon bashkimin e Kosovës  me Shqipërinë, ose të paktën opsionin e bashkimit me Shqipërinë, që sipas tij  është në …

Më shumë...