Ahmet Qeriqi

Limaj: Komisioni Evropian dha rekomandimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Limaj

Komisioni Evropian më në fund dha rekomandimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës. Ky është një vendim historik dhe shumë i mirëpritur për Kosovën dhe qytetarët e saj. Ky vendim tregon përkushtimin dhe dërgon mesazh të qartë për të ardhmen europiane të Kosovës dhe të të …

Më shumë...

Enver Hoxhaj, ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës

Enver Hoxhaj

Kryetari aktual  i PDK-së, Kadri Veseli, gjatë një konference për medie ka bërë të ditur se ish ministri, Ever Hoxhaj do ta zëvendësojë Hashim Thaçin në postin e ministrit të Jashtëm, post të cilin e kishte mbajtur gjatë një mandati, në ish-koalicionin qeveritar. Duke folur për rekomandimin e vizave për …

Më shumë...

Bujar Gjoka: Migjeni dhe përpjekja për përbaltje gjithëkohore

Migjeni

Qysh kur feksi emri i Migjenit në letrat shqipe, fjala e ndritur e poetit, derdhur me magjia estetike në përmbledhjen poetike, “Vargjet e Lira”, fjala e prozatorit që vjen bukurisht në “Novelat e Veriut”, veçmas fjala e poetit profet të lirisë, të ëndrrës së qenies, nisi të hidhet balta pa …

Më shumë...

RKL: Si i poshtëron EULEX-i dhe politika poltrone e Kosovës komandantët e luftës së UÇK-së?

RKL

Me qëllim të diskreditimit të vlerave të luftës së UÇK-së, krerët e EULEX-it dhe krerët e institucioneve tona të varura  nga Brukseli, tani edhe nga Beogradi, po bëjnë përpjekje që t’i demontojnë vlerat e luftës sonë çlirimtare dhe fitimtare, përmes gjykimeve të improvizuara politike, me qëllim që të krijohen kushte …

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti në takim drejtorin e Bankës Botërore në Kosovë, Marco Mantovanelli

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti në takim drejtorin e Bankës Botërore në Kosovë, Marco Mantovanelli

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti në takim drejtorin e Bankës Botërore në Kosovë, Marco Mantovanelli dhe udhëheqësin e programit për zhvillim të qendrueshëm në EJL, Raymond Bourdeax të cilët e njoftuan ministrin për mbështetjen që Banka Botërore po i jep përgatitjes së samitit të Parisit si vazhdimësi e procesit …

Më shumë...

Sonte përmbyllet edicioni i Festivalit 27-të, “Hasi jehon-2016”

Hasi Jehon

Në hapje të programeve të natës së dytë të Festivalit “Hasi jehon”  të pranishmit në sallën e mbushur të shtëpisë së kulturës në Gjonaj, i përshëndeti  deputetja shqiptare e Parlamentit të Kroacisë Ermina Lekaj Prljaskaj, e cila i falënderoi hasjanët për votën që ia dhanë që ajo të jetë pjesë …

Më shumë...

Frank Shkreli: Liria e shtypit-2016

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Anë e mbanë botës, 3 Maji shënoi Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit e deklaruar si e tillë nga Asamblea e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, me qëllim për të nënvijuar rëndësinë e lirisë së shtypit anë e mbanë botës dhe njëkohësisht për t’u kujtuar qeverive anëtare të OKB-së, detyrën …

Më shumë...

Plisat: Nuk e tradhtojmë idealin kombëtar për një leckë, të cilin ia imponuan Kosovës

Plisat: Nuk e tradhtojmë idealin kombëtar për një leckë, të cilin ia imponuan Kosovës

Grupi i tifozëve “Plisat”  në një adresim për opinion kanë mirëpritur pranimin e Kosovës në UEFA. Ata kanë shkruar  se nuk e tradhtojnë idealin kombëtar për një leckë, të cilin ia imponuan Kosovës dhe nuk e zgjodhën vetë. Ne do të vazhdojmë të mbështesin klubin tonë të zemrës dhe nuk …

Më shumë...

Idajet Beqiri: Çfarë thoshte Shefqet Peçi për Enver Hoxhën, Mehmet Shehun, Hysni Kapon…

Idajet Beqiri: Çfarë thoshte Shefqet Peçi për Enver Hoxhën, Mehmet Shehun, Hysni Kapon...

“Dëgjo mor bir,-më tha,- unë jam enverist. E kam takuar për herë të parë Enverin në Kongresin e Përmetit. Me shkresa, me urdhra, me shkrime e kisha njohur qysh kur e filluam LANÇ-in e në vazhdim. Por në 24 maj 1944 e kam takuar për herë të parë fizikisht. Ai …

Më shumë...

Zef Pergega: Nusret Pllana një zë që ndez pishtarin e kujtesës kombëtare

Zef Pergega: Nusret Pllana një zë që ndez pishtarin e kujtesës kombëtare

     …Kanë kaluar vite po ai nuk harrohet. Ka qenë data 4 janar 1999.  kur foli për heë të parë. Ishte gricë. Pemët ishin veshur me një  shtresë  të trashë acari. Po, po, më kujtohet ai zë që  çau akullin si bashi i Titanikut. Na ngrohu të gjithëve. Si …

Më shumë...

KMDLNJ ka reaguar kundër arrestimit të dy ish-pjesëtarëve të UÇK-së nga shteti zviceran

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Në reagimin e KMDLNJ-së lidhur me arrestimin e dy ish-pjesëtarëve të UÇK-së thuhet se kohë më parë, në Zvicër ata janë arrestuar me kërkesën e Serbisë drejtuar Interpolit. Autoritet zvicerane janë para vendimit, gjithashtu me kërkesë të Serbisë t’i ekstradojë të arrestuarit në Serbi, gjë që është e kundërligjshme dhe …

Më shumë...

Milazim Krasniqi: Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Milazim

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës – kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe tmerrin e tyre. Edhe bartësit e krimeve në emër të komunizmit ndër shqiptarë, në histori tashmë janë si mumia e Leninit. Ata …

Më shumë...

Krasniqi: UP-ja duhet të inkuadrohet në një proces të gjerë dekontaminimi të mbeturinave ideologjike jugo-komuniste

Milazim Krasniqi

Në një shkrim të botuar në medie, profesor, dr. Milazim Krasniqi, duke kërkuar dënimin e krimeve të komunizmit, shkruan se “ akademikët ASHAK-ut menduakan se Fadil Hoxha duhet të nderohet me çmimin “Nderi i Kombit”, ngase paskësh qenë “zemërçelik”, ndërsa ai dhe shokët e tij kanë qenë zemërhekur ndaj bashkëkombësve …

Më shumë...

Nuk do të ekstradohet në Serbi, ish-ushtari i UÇK-së, Albert Spahiu

Sot bëhen 19 vjet nga fillimi i luftës së armatosurë në Maqedoni në mes UÇK-së dhe sllavo-maqedonëve

Nuk do të ekstradohet në Serbi, ish-ushtari i UÇK-së, Albert Spahiu, i cili është arrestuar para një jave në Cyrih të Zvicrës, kanë bërë  të ditur mediet serbe  duke cituar mediet zvicerane. Albert  Spahiu nga Opterusha e Rahovecit ishte arrestuar me urdhër arrest të Serbisë për, sikur thuhet,  krime kundër …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Çka duhet të ndryshojmë në politikën tonë?

Jakup Krasniqi

Ditëve të fundit, pas mosmarrëveshjeve  mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh diskutimi rreth krijimit të një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?! Problemi ynë nuk është te mungesa e …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: 2 Maji i Vitit 2001 dhe Ushtria Çlirimtare Kombëtare

Vaxhid Sejdiu

Më 2 Maj të Vitit 2001, në  Sllupçan, Brigada 113 “Ismet Jashari – Komandant Kumanova” shpalli Karadakun zonë të lirë nën emblemën e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare. Prandaj kjo datë është datë historike. 2 Maji i Vitit 2001 është Viti i Madh i popullit shqiptar në IRJM. 2 Maji është viti …

Më shumë...