Ahmet Qeriqi

Ministrat Haxhinasto, Zharku dhe Brajeviq u takuan në Shkodër

Ministrat Haxhinasto, Zharku dhe Brajeviq u takuan në Shkodër

Ministri për Transportin dhe Çështjet Detare i Republikës së Malit të Zi z. Ivan Brajoniviç, ministri i Infrastrukturës të Republikës së Kosovës Z. Lutfi Zharku dhe ministri i Transportit dhe Infrastrukturës i Republikës së Shqipërisë, Z. Edmond Haxhinasto, u takuan të premten më datë 6 maj 2016, në qytetin e …

Më shumë...

Agon Dragusha: Tri çështjet konfuze të İsmet Özelit

Agon Dragusha: Tri çështjet konfuze të İsmet Özelit

“Gjërat që në një periudhë kohore konsiderohen krejtësisht normale, në periudhën tjetër shndërrohen në çështje” (R.H. Taëney) Me këtë thënie fillon libri i shkrimtarit tashmë të njohur İsmet Özel “Tri çështjet: teknika – civilizimi dhe tëhuajësimi” (İsmet Özel – Üç  mesele, Teknik-medeniyet-yabançılaşma, Sule yayınları, İstanbul, 1995) i përkthyer në gjuhen …

Më shumë...

Skënder Haliti: Duke përkujtuar dëshmorin, Bahri Fazliu ( 1971-1998) në përvjetorin e rënies heroike

Bahri Fazliu

18 vjet më parë, më 7 maj 1998, në tre-kufirin Kosovë-Mal i Zi -Shqipëri ra dëshmori, Bahri Fazliu. Ai, asokohe ishte dëshmori i dytë, në familjen Fazliu. Nëntë vite më herët  në Bregun e Diellit në Prishtinë, për të njëjtin ideal kishte rënë  vëllai i tij , Fahri Fazliu. Nëse …

Më shumë...

Krasniqi: Katër polici sekrete, secila më kriminale se tjetra

Jakup Krasniqi

Në jetën time politike mbi dyzet vjeçare, i përjetova në forma të ndryshme sulmet e katër policive sekrete të nëntokës. E para ishte UDB-a serbe-jugosllave. Arsyeja e të parës ishte pse u anëtarësova në organizata të fshehta për të vazhduar e përhapur idenë e çlirimit e të bashkimit të shqiptarëve …

Më shumë...

Thaçi zotohet para Mogerini se së shpejti do të themelohet gjykata kundër UÇK-së dhe AKS-ja në veri të vendit

Thaçi - Mogherini

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini, gjatë vizitës në Prishtinë ka takuar edhe kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi. Ajo ka thënë me këtë rast se në tri vitet e fundit është bërë përparim i madh në gjithë Ballkanin Perëndimor dhe në Kosovë, mirëpo është shprehur se dialogu është shumë …

Më shumë...

Simboli i Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi u dekorua me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Tetovës

Simboli i Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi u dekorua me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Tetovës

Titulli, “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Tetovës iu dha sot në Tetovë, simbolit të Rezistencës Kombëtare Adem Demaçi, me motivacion për flijimin e tij deri në vetëmohim për çështjen kombëtare, për kontributin e jashtëzakonshëm prej humanistit dhe për sakrificat sublime për arsimin kulturën dhe shkencën shqiptare. Kështu është thënë …

Më shumë...

Zyrtarët e BE-së përkujtuan detyrat e tjera të Kosovës dhe nënshkrimin e marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi

Zyrtarët e BE-së përkujtuan detyrat e tjera të Kosovës dhe nënshkrimin e marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi

Në vendin tonë janë duke qëndruar për vizitë përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mogherini dhe komisionari i Bashkimit Evropian për Migracion, Punë të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos. Gjatë konferencës për medie, përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mogherini deklaroi se ende ka mbetur edhe shumë punë …

Më shumë...

Çerkinaj: Duhet bërë trysni më e madhe mbi autoritetet e Serbisë për zbardhjen e fatit të të pagjeturve

Çerkinaj: Duhet bërë trysni më e madhe mbi autoritetet e Serbisë për zbardhjen e fatit të të pagjeturve

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi priti në takim kryetarin e Këshillit Koordinues të Asociacionit për të Pagjeturit e Kosovës, Bajram Çerkinaj, bashkë me kryetarin e Komisionit Qeveritar për Personat e Pagjetur, Prenk Gjetaj, si dhe përfaqësues të tjerë të organizatave joqeveritare. Kryetari i Këshillit Koordinues të Asociacionit për të Pagjeturit …

Më shumë...

Komuna e Kastriotit përkujtoi dëshmorët e rënë në luftën e udhëhequr nga UÇK-ja

Komuna e Kastriotit përkujtoi dëshmorët e rënë në luftën e udhëhequr nga UÇK-ja

Komuna e Kastriotit përkujtoi dëshmorët e kësaj komune të rënë në luftën e udhëhequr nga Ushtria Çlirimtasre e Kosovës. Në fjalën para të pranishmëve, kryetari I Kastriotit, Xhafer Gashi theksoi se liria në Kosovë ka ardhur falë angazhimit të secilit qytetar të saj dhe theksoi se gjaku i derdhur i …

Më shumë...

Mogherini: Kjo është një punë e madhe e përbashkët, që e kemi bërë

Mogherini

Përfaqësuesja e BE-së, Federica Mogherini, po qëndron sot në Kosovë pas marrjes së rekomandimit për liberalizim të vizave. Në një konferencë për media ajo tha se ka mbetur ende shumë punë për t’u bërë, por me një mund dhe punë të madhe që do të bëjnë se bashku mund të …

Më shumë...

Ribashkimi i Kosovës me Shqipërinë tingëllon si kërcënim, thotë ambasadori anglez Ruari O’ Conell

O’ Connell

Duke komentuar dëshirën e natyrshme të qytetarëve shqiptar që kanë për ideal ribashkimin e Kosovës me Shqipërinë, ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruari O’Connell ka treguar se nuk i pëlqen një ide e tillë, pasi sipas tij, ideja për bashkim të Kosovës me Shqipërinë është kërcënim. Kosova ka kërkuar pavarësinë …

Më shumë...

Lajçak: Sllovakia mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën

Lajçak

Ministri i Jashtëm i Sllovakisë, Mirosllav Lajçak ka thënë se vendi I tij nuk konsideron se paraqet problem udhëtimi pa viza i qytetarëve të Kosovës për në vendet e Bashkimit Evropian. Ai ka theksuar se Sllovakia nuk sheh ndonjë problem që shtetasit e Turqisë, të udhëtojnë pa viza në Bashkimin …

Më shumë...

Disa qytetarë po vërshojnë nëpër sportele për t’u pajisur me pasaporta biometrike

Disa qytetarë po vërshojnë nëpër sportele për t’u pajisur me pasaporta biometrike

Të entuziazmuar nga vendimi i Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, qytetarë të shumtë kanë vërshuar sot nëpër sportelet e Zyrës së Shërbimit Civil nëpër komunat e vendit për t’u pajisur sa më parë me pasaporta biometrike. Radhët e gjata para sporteleve për aplikim për pasaporte …

Më shumë...

Kanë arritur në Kosovë zyrtarët e lartë të Evropës: Federica Mogherini dhe Dhimitris Avramopulos

Kanë arritur në Kosovë zyrtarët e lartë të Evropës: Federica Mogherini dhe Dhimitris Avramopulos

Kanë arritur në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, për një vizitë në vendin tonë Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Politikave të Sigurisë, Federica Mogherini dhe Komisari për Migracion, Punë të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos. Ata do të takohen me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa …

Më shumë...

MFSK: Tetari, Rafet Gashi, nga Brigada e Reagimit të Shpejtë, “Ushtari më i mirë i vitit 2016”

MFSK: Tetari, Rafet Gashi, nga Brigada e Reagimit të Shpejtë, “Ushtari më i mirë i vitit 2016”

Ministria e Forcës së  Sigurisë së Kosovës në një ceremoni zyrtare, çmimin: “Ushtari më i mirë, 2016” ia dha tetarit, Rafet Gashi, nga Brigada e Reagimit të Shpejtë, Çmimi iu dha nga Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama, i cili tha me këtë raste se të gjithë 22 pjesëmarrësit ushtarë janë …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi priti në takim kryetarin e OVL të UÇK-së, Smajl Elezi

Kryetari, Hashim Thaçi priti në takim kryetarin e OVL të UÇK-së, Smajl Elezi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi priti në takim kryetarin e Organizatës së Veteranëve të Luftës së  Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Smajl Elezi. Në takim u bisedua për trajtimin e kësaj kategorie të rëndësishme, e cila është më meritorja për çlirimin dhe pavarësimin e vendit. Në vijim të takimit, kryetari i …

Më shumë...