Ahmet Qeriqi

Prof. dr. Nusret Pllana: Monografi që plotëson zbrazëtirat e historisë

(Argjend Hasani dhe Xhevat Berisha, SPAHIAJT E  LLASHTICËS, monografi, Prishtinë, 2014)     Argjend Hasani dhe Xhevat Berisha, dy autorë të rinj, bëjnë përpjekje të plotësojnë mangësitë e kujtesës sonë kombëtare, e cila pasi nuk është shkruar, ka mbetur më shumë kujtesë folklorike. Mirëpo, edhe këto rrafshe të kujtesës, autorët …

Më shumë...

Frank Shkreli: Dhjetë këshillat e papës për të qenë të lumtur

Pak para disa ditësh lexova në mediet  amerikane njoftime në lidhje me një intervistë që Papa Françesku kishte dhënë muajin e kaluar për gazetën Viva të Argjentinës, gjatë së cilës ai kishte rekomanduar  dhjetë këshillat e tija bazuar në përvojën e tij, që ai thotë se po ti zbatojmë, do …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: “Milioneri”

          Tek ai restorant i vogël, në periferi të Athinës, ndaloi rastësisht, se nuk i premtonte koha për të zgjedhur një lokal luksoz. Në banak qëndronte një burrë i ri rreth të tridhjetave, ndërsa kamariere qe një simpatike po e asaj moshe. Nga gjashtë tavolinat e lokalit, dy ishin me …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Këmbët e gjarpërit të Veton Surroit

Rreth librit të fundit i Veton Surroit, “Këmbët e gjarpërit”, i botuar në pragun e zgjedhjeve të 8 Qershorit 2014, në Kosovë, ka tërhequr së shumti vwmendjen e mediave kosovare, si dhe ka pas reagime nga më të ndryshmet, deri edhe një ceremony televzive të djegies së disa kopjeve të …

Më shumë...

D. Goxhaj: Kush e autorizoi Koço Kokëdhimën t’u marrë leje grekëve për reformën territoriale?

Nga mediet e Tiranës të këtyre ditëve mësojmë se deputeti i qarkut të Vlorës Koço Kokëdhima është takuar me ish shqiptarin me origjinë nga Himara, por ish banor i Tiranës, tashmë i vetëshpallur grek dhe deputet i partisë greke të  Ministrit të Jashtëm të Greqisë, Evangelos Venizelos, Piro Dhima, i …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Deklaratat pa prova dhe pa dëshmitarë janë etiketime propagandistike

Konferenca për shtyp e ambasadorit amerikan Clint Williamson-it, kryeprokuror i Forcës Hetimore Speciale të ngarkuar nga Bashkimi Evropian për të hetuar vërtetësinë e Raportit të senatorit zviceran në Këshillin e Evropës, Dick Marty-t, imponon të rikujtojmë disa fakte: Pak kohë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, ish prokurorja e Tribunalit …

Më shumë...

Frank Shkreli: Shqiptarët janë një në trojet e veta

“Prej brigjeve gjëmuese të Euksinit e deri në borën e amshueshme të Alpeve Julie; prej brigjeve bubulluese të Ekrakeraunve e deri ndër karma të thepisuna të Karpatëve, ende të rime me gjak njeriu, në ato shekuj të kaluem, banonte ajo familja e madhe trako-ilire, në namë e në za në …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Nuk mund ta fitojnë luftën kundër UÇK-së shqipfolësit dhe Dik Marti me company

Ka vite që është duke u bërë një propagandë e pandërprerë për komprometimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe drejtuesve të saj. Nëse provojmë të gjejmë zanafillën e kësaj propagande do të konstatojmë se ajo e ka zanafillën historike në Serbi, por ishte intensifikuar  në kohën kur ajo drejtohej nga …

Më shumë...

RKL: Raporti i Wiliamsonit s’ dallon nga raporti i supozuar i Martit, as nga pretendimet e Pontes

Prokurori Special i së ashtuquajturës Task Forcë e BE-së, Clint Williamson, ka paraqitur më 29 korrik 2014, në një konferencë shtypi, në Bruksel, raportin e hetimeve të bazuara në Raportin e Dik Martit lidhur me trafikimin e organeve gjatë luftës, por edhe për vrasjet, gjithnjë të supozuara, për të cilat …

Më shumë...

Kimete Berisha: Për këngëtaret perverse e të sëmura të këngës shqipe

Në korin e atyre që prijnë me tekste perverse, banale dhe me gjuhë të ndyrë janë femrat, këngëtaret shqiptare që mund t’i dëgjosh vetëm në WC, në dhomë të fjetjes, tinëz familjes, ilegalisht, thjesht vet e para, në vetmi. Sepse, të bëjnë të ndjehesh i/e turpëruar! Këtij kori të madh …

Më shumë...

Isa Ferizaj: Dy libra për heroin e kombit, Rexhep Mala

Qysh se kur mendon dikush të shkruajë diçka për një dëshmor, për një hero, a për një ngjarje të lavdishme të historisë së kombit të vet, gjithë secili nga këta, ka trokitur fort në ndërgjegjen e vet, për të marrë prej andej “bekimin”, guximin e vendosmërinë për t’ia hyrë një …

Më shumë...

Faik Miftari: Pse hesht Kosova për krimet izraelite në Gaza?

Sot ishte dita e 19-të e fillimit të sulmeve ushtarake nga ajri, toka dhe deti nga agresori cionist izraelit mbi “burgun” më të madh botëror në tokë, Gazën, e cila plot 8 vite është nën shtetrrethimin dhe bllokadën totale nga ana e Izraelit si nga toka, deti dhe ajri.   …

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Ramush Haradinaj! -KMDLNJ, as të bën as të pengon të bëhesh kryeministër

(Prishtinë, 25. 7. 2014 – Letër e hapur për Ramush Haradinajn – Kërcënimi si arsyetim)    Pata vendosur të bëjë një pushim të shkurtër sepse është Festa e Bajramit e pastaj i kam disa gazmende familjare pas së cilave do të shkoja pak në Shqipëri, për ta vazhduar punën pastaj. …

Më shumë...

F. Ramosaj: Krimi ndaj serbëve në Grackë të Vjetër ka të njëjtën adresë me atë në Pejë

 Të mërkurën, më 23 korrik, erdhi në Kosovë, përkatësisht në fshatin Grackë të Lypjanit, Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, për të zbuluar një pllakë përkujtimore për disa serbë të vrarë pesëmbëdhjetë vjet më parë. Me këtë rast, ashtu siç bëjnë zakonisht të gjithë zyrtarët …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Një libër që i mbanë parasysh lexuesit e tanishëm dhe ata të ardhshëm

Në përgjigje të disa “historianëve”, gjoja atdhetarë të mëdhenj, Sabri Maxhun Novosellës, Blendi Fevziut dhe Uran Butkës, të cilët Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare Shqipatre, 1939-1944, e akuzojnë si luftë civile ndërsa dhe drejtuesit e saj si vegla qorre të jugosllavëve, studiuesi Fitim Çaushi u përgjigjet me librin e tij modest “Enver …

Më shumë...

Adil Fetahu: Romani “Burgu” trazon botën e heshtur për të burgosurit e ndërgjegjes

(Ahmet QERIQI: “Burgu” (roman);  Botues: “Radio Kosova e Lirë”, 2004, fq. 335)   Pas demonstratave të vitit 1981, Eknat Malmiri u detyrua të qëndrojë 13 muaj i fshehur në një strehimore të përgatitur nga i ati. Policia e kërkonte, për shkakun se edhe më herët kishte qenë tri herë i …

Më shumë...