Brickos

Fatmir Grejqevci

Selimi: Përgjegjës që Kosova nuk ka ushtri është Hashim Thaçi

Rexhep Selimi

Rexhep Selimi deputet i Kuvendit të Kosovës nga Lëvizjes Vetëvendosje, ka shfaqur qëndrimet dhe shqetësimet e partisë së tij pas tërheqjes së projektligjit për FSK-në nga procedimi i mëtutjeshëm në Kuvendin e Kosovës. Sipas tij Vetëvendosje në vazhdimësi ka bërë përpjekje që ta shtyrë Qeverinë për ta zbatuar projektligjin për …

Më shumë...

Deutsche Welle: Lufta e rusëve dhe amerikanëve në Siri mund të eskalojë

Deutsche Welle: Lufta e rusëve dhe amerikanëve në Siri mund të eskalojë

Lufta në mes amerikaneve dhe rusëve në Siri mund të eskalojë, paralajmëron në një intervistë për “Deutsche Welle” eksperti për Lindjen e Afërt, Mihael Liders. Ai vlerëson se SHBA-të tashmë po përgatitin sulm në çerdhen kryesore të Shtetit Islamik në Rakka dhe nuk është i sigurt nëse rusët do të …

Më shumë...

Kryeministri Edi Rama: Ngujimi në çadër i opozitës, frikë nga drejtësia

Nga numërimi i mbi 20% të votave, Partia Socialiste ka fituar 75 mandate

Kryeministri i Shqiperisë Edi Rama gjatë takimit me të rinjtë nga Shkodra tha se ngujimi në çadër është rezultat i një frike shumë të madhe nga drejtësia. “Kush ngujohet ka një arsye për të fshehur, kush ngujohet ka një faj për të larë, kush ngujohet ka një motiv shumë të …

Më shumë...

Invalidët e luftës së UÇK-së, do të protestojnë të martën para Qeverisë së Kosovës

Invalidët e luftës së UÇK-së, do të protestojnë të martën para Qeverisë së Kosovës

Invalidët e luftës së UÇK-së, kanë paralajmëruar një protestë të cilën do ta mbajnë të martën, përballë Qeverisë së Kosovës, me qëllim që të shprehin pakënaqësitë e tyre në lidhje me mos formimin e Komisionit Mjekësor. Përmes një postimi në rrjetin social Avni Halilaj, ka thënë që Shoqata e Invalidëve …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa pyet se kujt po i pengon progresi në Kosovë

Kryeministri Mustafa falënderon Amerikën për ndarjen e 50 milionë dollarëve për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa përmes një postimi të tij ka përmendur tri organizatat ndërkombëtare të cilat e vlerësojnë pozitivisht Qeverinë e Kosovës, duke thënë se rezultatet janë arritur me punë dhe jo me zhurmë e propaganda. “Janë tre organizata më kredibile ndërkombëtare që e lavdërojnë Kosovën dhe qeverisjen e …

Më shumë...

Hoti: Po punojmë ngushtë me deputetë të shumicës për të rrëzuar Qeverinë

Deputeti i Nismës, Enver Hoti reagon ndaj deklaratave të Konjufcës, ku përmendet edhe Fatmir Limaj

Enver Hoti deputet i Nismës për Kosovën, ka thënë se po punojnë ngushtë individualisht edhe me deputetë të shumicës, për rrëzimin e Qeverisë së Isa Mustafës përmes mocionit të votëbesimit, ide kjo e dhenë së fundi nga Fatmir Limaj. “Po punojmë ngushtë me deputetët për të arritur numrat e nevojshëm …

Më shumë...

Zëvendëskryeministri Kuçi: Kushtetuta sublimon vullnetin e qytetarëve të Kosovës

Zëvendëskryeministri Kuçi: Kushtetuta sublimon vullnetin e qytetarëve të Kosovës

Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Hajredin Kuçi, ka marrë pjesë në ceremoninë e shënimit të Ditës së Kushtetutës. Kuçi, i cili është kryetar i Komisionit Kushtetues, kujtoi punën që është bërë në plotësimin e vullnetit të qytetarëve, por edhe obligimeve ndërkombëtare që kishte Kosova pas shpalljes së shtetësisë.“Për të gjitha …

Më shumë...

Qorraj: Krijimi i një tregu të ri komplikon me shumë situatën në Ballkan

Qorraj: Krijimi i një tregu të ri komplikon me shumë situatën në Ballkan

Profesori i lëndës Ekonomia e Kosovës dhe Bashkimi Evropian, Gazmend Qorraj, në një intervistë të dhënë për gazetën “Epoka e re”, ka komentuar rreth propozimit të prezantuar në Samitin e Sarajevës për krijimin e një tregu të përbashkët të vendeve të Ballkanit. Qorraj ka thënë se momentalisht është një treg …

Më shumë...

Bylykbashi mendon se qeveria Rama nuk mund të miratojë ligje pas 19 majit

Bylykbashi: Në Shqipëri më 19 maj Kuvendi shpërndahet, qeveria Rama nuk mund të miratoj dot me ligje

Deputeti i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Oerd Bylykbashi thotë se pas datës 19 maj qeveria e Ramës nuk do të mundet që të miratojë ligje në Kuvend. Qeveria e Edi Ramës teknikisht kthehet në qeveri “teknike”, por jo e besueshme.  Me mirë një qeveri teknike që e besojnë shqiptaret dhe …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa ngushëllon popullin suedez

Kryeministri Mustafa ngushëllon popullin suedez

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, pas sulmit terrorist që është kryer të premten në Stokholm të Suedisë, i ka ngushëlluar familjet e viktimave dhe popullin suedez. “Lajm i trishtuar i sulmit terrorist në Stokholm të Suedisë. Ngushëllimet tona familjeve të viktimave dhe popullit suedez”, ka shkruar Mustafa në …

Më shumë...

ATK publikon listën e kompanive që lirohen nga TVSH-ja në importim

ATK: Kërkesat për rimbursim të TVSH-së, trajtohen në mënyrë profesionale dhe brenda afateve ligjore

Administrata Tatimore e Kosovës ka publikuar listën e bizneseve që u është pranuar kërkesa për t’u liruar nga TVSH-ja në importim të mallrave për lëndë të parë dhe pajisje të teknologjisë informative. Me anë udhëzimit administrativ, janë përcaktuar kushtet dhe detajet tjera për mënyrën e realizimit të këtyre të drejtave …

Më shumë...

Shqipëri: Ishulli ushtarak hapet për turizëm

Shqipëri: Ishulli ushtarak hapet për turizëm

Ministria e mbrojtjes e Shqipërisë është pajtuar për ta hapur ishullin Sazan, që është bazë ushtarake, për turistët gjatë verës. Ministrja Kodheli, dje e ka nënshkruar një marrëveshje me ministren e ekonomisë, Milva Ekonomi, për lejimin e vizitave prej majit e deri në muajin tetor. Ky ishull, dikur i fortifikuar dhe i …

Më shumë...

Rama citon ambasadoren gjermane Schütz: Opozita të kthehet në kuvend

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka postuar të enjten me anë të një postimi, deklaratën e ambasadores gjermane në Tiranë, Susanne Schütz, e cila është shprehur, se zgjedhjet në Shqipëri duhet të jenë të lira dhe të ndershme dhe në përputhje me kushtetutën si dhe të zhvillohen në kohën e …

Më shumë...

Kadare nderohet me çmimin “Letërsia Shqipe”, të cilin e vlerësoi si çmimim më të çmuar në jetën e tij

Kadare nderohet me çmimin “Letërsia Shqipe”, të cilin e vlerësoi si çmimi më i çmuar në jetën e tij

Organizuar nga Ministria e Kulturës së Kosovës sot në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në një ceremoni i është ndarë Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”,  shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare. Autori i madh i letrave shqipe tha me këtë rast tha se kjo është një ceremoni që çdo shkrimtar në botë …

Më shumë...

Ministri Hoti në Luksembug kërkon ndihmën e Bankës Evropiane për Investime

Ministri Hoti në Luksembug kërkon ndihmën e Bankës Evropiane për Investime

Gjatë vizitës se sotme në Luksemburg ministri i Financave, Avdullah Hoti është pritur nga zëvendëspresidenti i Bankës Evropiane për Investime, Dario Scannapieco, ku është diskutuar për thellimin e bashkëpunimit të mëtutjeshëm. Gjatë këtij takimi me theks të veçantë është folur rreth Portfolios që ka Kosova me Bankën Evropiane për Investime, …

Më shumë...

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” në Deçan kërkon nga organet e drejtësisë franceze që sot ta lirojnë ish-komandantin e UÇK-së Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, kërkon nga ana e organeve të drejtësisë në Francë që sot të lirojnë ish-komandantin e UÇK-së dhe ish-kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj. “Ish kryeministri Haradinaj, është duke u mbajtur pa drejtësisht në mbajtje nga ana e organeve franceze, kur dihet …

Më shumë...