Fatmir Grejqevci

Serbia nuk mund t’i përvetësojë pronat e Kosovës

Janë mbi 180 prona të ndërmarrjeve shoqërore të Kosovës jashtë territorit të saj, nga të cilat 110 prej tyre gjenden në territorin e Serbisë. Në bazë të ligjeve në fuqi, këto prona administrohen nga Agjencia Kosovare e Privatizimit të Kosovës dhe shteti ku ndodhën pronat përkatëse, nuk ka të drejtë …

Më shumë...

Nesër shënohet 19-vjetori i Epopesë së Dukagjinit

Nesër shënohet 19-vjetori i Epopesë së Dukagjinit

Nesër me datën 24 mars, shënohet 19-vjetorit i Epopesë së Dukagjinit – fillimit të luftës frontale të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në këtë zone të Kosovës, Ditës së Dëshmorëve të kësaj zone, si  dhe 18-vjetori i fillimit të bombardimeve NATO-s përkrah popullit të Kosovës, në këtë luftë çlirimtare.  Kjo është …

Më shumë...

Xhafaj: Ligjet e reformës, javën e ardhshme në Kuvend

Fatmir Xhafaj

Ministri i ri i Punëve të Brendshme të Shqipërisë, Fatmir Xhafaj ka thënë gjatë ditës së sotme se të gjitha ligjet e parashikuara të reformës në drejtësi janë miratuar me shumicë të kualitative. “Përmbyllëm të gjitha ligjet e reformës në drejtësi dhe javën e ardhshme këto ligje do të shkojnë …

Më shumë...

Gjermania e zhgënjyer me Thaçin

Ambasadorja gjermane: Vendimi për ushtrinë i takon vetëm autoriteteve të Kosovës

Nisma e presidentit Hashim Thaçi për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës nuk është duke u pëlqyer nga faktorët ndërkombëtarë duke filluar nga SHBA-të dhe NATO. Në vazhdën e këtyre shqetësimeve për këtë iniciativë është deklaruar edhe shteti i Gjermanisë, duke theksuar zhgënjimin në kryetarin Thaçi, kjo është bërë …

Më shumë...

Thaçi takohet me Delawien, thotë se Ushtria do të bëhet

Thaçi takohet me Delawien, thotë se Ushtria do të bëhet

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është takuar me ambasadorin SHBA-ve, Greg Delawie. Ai ka bërë me dije se marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara nuk kanë ndryshuar dhe se do të vazhdojnë të jenë gjithmonë të shkëlqyera. Ndërsa për FSK-në ka thënë së ajo do të bëhet ushtri.  “Definitivisht …

Më shumë...

Femrat që komandojnë në FSK

Femrat që komandojnë në FSK

Në radhët e Forcës së Sigurisë të Kosovës janë 206 pjesëtare femra, të cilat mbajnë të veshura uniformën e kësaj force, disa prej tyre bartin grada: kolonele, nënkolonele, majore, kapitene, etj. Me shkollim të kryer edhe në akademitë ushtarake jashtë shtetit ato sot shërbejnë me profesionalizëm të lartë në kuadër …

Më shumë...

Sot mund të merr fund kriza politike, në Maqedoni

Sot mund të merr fund kriza politike, në Maqedoni

Sot duhet të vazhdojë takimi koordinues i përfaqësuesve të grupeve parlamentare Maqedoni për konfirmimin e propozimit për krijimin e Komisionit kuvendor për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve që mund t’i jap fund krizës politike të krijuar në vend. Në marrëveshje, me VMRO-DPMNE-në do të jetë gjashtë anëtarë në Komision, LSDM pesë, …

Më shumë...

Leskaj fton PD-në: Votoni Vettingun dhe protestoni!

Leskaj fton PD-në: Votoni Vettingun dhe protestoni!

Nënkryetarja socialiste e Kuvendit të Shqipërisë, Valentina Leskaj e fton Partinë Demokratik që të votojnë Vettingun dhe të vijojnë protestën si detyrim ndaj Kushtetutës, qytetarëve dhe BE-së. “Votimi i Vettingut është një detyrim kushtetues, të cilin duhet ta zbatojë edhe opozita. Ata mund të vazhdojnë protestën, por ndërkohë duhet të …

Më shumë...

“Bregu thyen Bojkotin duke shkuar në Kuvend”, reagon deputetja

Majlinda Bregu: Johanes Hahn nga dërgoi një kumt, që për të keq tonë i drejtohet, absolutisht, direkt PD-së

Deputetja nga Partia Demokratike e Shqipërisë, Majlinda Bregu ka reaguar sot pas një lajmi në disa media se ajo ka thyer bojkotin duke shkuar në Kuvend. Për mes një postimi ajo ka sqaruar së ka shkuar për ta takuar në zyrë zv.ministrin e jashtëm estonez, ndërsa i kërkon medias të …

Më shumë...

Qendra Studentore bëhet me Qendër të Mjekësisë Familjare

Qendra Studentore bëhet me Qendër të Mjekësisë Familjare

Rreth 4 mijë studentë konviktor në Prishtinë nga sot të marrin shërbime shëndetësore nga qendra e mjekësisë familjare e vendosur tanimë edhe në Qendrën Studentore. Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, tha se duke qenë se studentët për nëntë muaj jetojnë në Prishtinë atëherë do të ofrojnë shërbimet e mjekësisë familjare …

Më shumë...

Hahn u prit dhe u përcjell me protesta në Shkup

Hahn u prit dhe u përcjell me protesta në Shkup

Edhe kishte shpresa së qëndrimi i katërshes së Brukselit, i drejtuar nga komisari evropian për Zgjerim Johanes Hahn, në Shkup se do të sjellë ndonjë zgjidhje për krizën politike e cila e ka kapluar Maqedoninë, me theks të veçantë pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare të fund të vitit të kaluar, …

Më shumë...

PDK: Nxënësit e Besianës në rrezik nga qentë endacakë…

PDK

Dega e PDK-së, në Besianë, është shprehur e shqetësuar për gjendjen e nxënësve në këtë komunë, pasi konstatohet se  ata janë të rrezikuar nga qentë endacakë, aq sa janë të rrezikuar nga mësimdhënësit e pakualifikuar. Përmes një reagimi për media ata thonë së vizitat e kryetarit aktual të kësaj komune, …

Më shumë...

Rithemelohet grupi mbështetës për Shqipërinë në Senatin Amerikan

Rithemelohet grupi mbështetës për Shqipërinë në Senatin Amerikan

. Siç bën të ditur Ministria e Jashtme e Shqipërisë ky grup mbështetës do të ndihmojë në lehtësimin e dialogut mbi çështjet kritike me të cilat përballet komuniteti shqiptaro-amerikan dhe shtetet në Evropën Juglindore me popullsi të konsiderueshme shqiptare. “Shqipëria është një aleat kyç i Amerikës dhe një anëtare e …

Më shumë...

Gjuriq në veri të Kosovës bën fushatë për Vuçiqin

Gjuriq në veri të Kosovës bën fushatë për Vuçiqin

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka qëndruar në veri të Kosovës, me konkretisht në fshatin Leshak, ku ka bërë përurimin e objektit të ri të Shkollës së Bujqësisë, në kuadër të fushatës elektorale të SNS-së së Vuçiqit për kryetar të Serbisë, gjithashtu …

Më shumë...

Ushtari serb: Në Leshkë të Mitrovicës janë 150 kufoma të shqiptarëve

Ushtari serb: Në Leshkë të Mitrovicës janë 150 kufoma të shqiptarëve

Një ish ushtar serb, ka rrëfyer për krimet që nanë kryer serbët kundër shqiptarëve të Kosovës, vrasjet, dhunimet, plaçkitjet, mbulimi trupave të të vrarëve në varreza masive. Ai gjatë luftës  në vendin tonë ka qenë snajperistit. Në emisionin “Pa rrotlla”, ka pohuar dhe është betuar me jetë se ka qenë …

Më shumë...

Ahmeti: Kërkon që VMRO-DPMNE dhe LSDM t’i përafrojnë qëndrimet

Ali Ahmeti

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, të martën kërkoi nga VMRO-DPMNE-ja dhe LSDM-ja si palë përgjegjëse për zgjidhjen e krizës, t’i përafrojnë qëndrimet e tyre. Pas takimit me komisarin Johanes Hahn deklaroi se nuk është ithtar i marrjes së institucioneve me dhunë, andaj theksoi se po i jepet mundësi dialogut.“Energjitë tona …

Më shumë...