Fatmir Grejqevci

PDK-LDK harrojnë riformatizimin e Qeverisë

PDK-LDK harrojnë riformatizimin e Qeverisë

Edhe pse vet e patan premtuar qysh gjate verës se kaluar partneret e koalicionit  riformatizimin e qeverisë nuk e kanë bërë ende. Kryeministri Mustafa qysh në korrik të vitit të kaluar, pas një takimi me zyrtaren e lartë amerikane, Vicoria Nuland, pati thënë: “Së është i interesuar që të punohet …

Më shumë...

Universitetet shqiptare arrijnë marrëveshje bashkëpunimi në mes vete

Universitet shqiptare arrijnë marrëveshje bashkëpunimi në mes vete

Fakulteti Juridik i Universitetit, “Ukshin Hoti” dhe Fakulteti i Shkencave Politike Juridike i Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës kanë arritur marrëveshje për bashkëpunim në fushat shkencore dhe për bashkëpunim në konsolidimin e njësive akademike në  këto  dy universitete. Për këto bashkëpunime janë shprehur të gatshëm, Arif Riza, dekan i Fakultetit …

Më shumë...

Policia shqiptare pranon një donacion nga SHBA-të

Policia shqiptare pranon një donacion nga SHBA-të

Policia shqiptare ka pranuar  një donacion nga Qeveria  amerikane përmes Programit për Kontrollin e Eksporteve dhe Sigurisë në Kufi. Gjatë ditës së shtune në Portin e Durrësit është bërë pranimi i këtyre mjeteve të cilat do t’u shërbejnë Policisë Kufitare. Këto pajisje janë kryesisht teknologji të sofisituara për kontrollimin e …

Më shumë...

Reagon Qosja ndaj deklaratave luftënxitëse të kreut të PD-së në Shqipëri

Rexhep Qosja

Akademik Rexhep Qosja nuk ka mundur të heshtë karshi deklaratave pa vetëpërmbajtje, të shfryra në fyerje, akuza, shpifje, denoncime e kërcënime të tjera poshtëruese nga 18 shkurti e këtej që janë duke u bërë nga kreu i Partisë Demokratike në Shqipëri, Luzim Basha si dhe ish kryetari i kësaj partie …

Më shumë...

Rama kujton regjistrimin e këngës së parë shqipe në pllaka vinili

Rama kujton regjistrimin e këngës së parë shqipe në pllaka vinili

Kryeministri Shqipërisë, Edi Rama përmes një postimi të tij, ka kujtuar Betejën e Mashkullores të  udhëhequr nga kryetrimi, Çerçiz Topulli. “Pak kohë pasi patriotët,  Hito Lekdushi dhe Bajram Ligu Prongjia, çuan prapa diellit bimbashin e njësisë pushtuese në Gjirokastër, me 18 mars 1908, Çerçiz Topulli me trimat e tij u …

Më shumë...

Vuçiq e shpall të pavlefshëm vendimin e Qeverisë së Kosovës për pronat

Vuçiq

Kryeministri serb gjatë ditës së sotme ka deklaruar së Qeveria e Serbisë e shpall të pavlefshëm vendimin e autoriteteve të Prishtinës që pronat e paluajtshme të ish-RSFJ-së, ish-Federatës Jugosllave të kalojnë në pronësi të Kosovës. Para medieve në Beograd ai është shprehur  “se prej fillimit të bisedimeve në Bruksel ka …

Më shumë...

Kosova dhe Mali i Zi e thellojnë bashkëpunimin në fushën e ekonomisë

Kosova dhe Mali i Zi e thellojnë bashkëpunimin në fushën e ekonomisë

Ministri i Financave Avdullah Hoti, është takuar më homologun e tij të Malit të Zi Darko Radunoviq gjatë një vizite zyrtare,  me ç’rast Hoti e prezantoni idenë e Qeverisë së Kosovës për mbajtjen e një mbledhje të përbashkët në mes të dy qeverive. Ministrat kanë diskutuar për rritjen e bashkëpunimit …

Më shumë...

Rama takon ambasadorët e BE-së në Tiranë

Edi Rama

Në paraditen e sotme kryeministri shqiptar Edi Rama i ka takuar ambasadorët e vendeve të BE-së të akorduar në Tiranë. Të pranishëm kanë qenë edhe ambasadori i SHBA-ve dhe ai i OSBE-së. Pak përfundimit të takimit nuk ka pasur prononcime për media por së këtij takimi i kanë paraprirë bisedimet …

Më shumë...

Thaçi: Formimi i ushtrinë përmes ndryshimeve kushtetuese i pamundur

Thaçi

Në takimet e bashkëbisedimet e ndryshme që është duke i zhvilluar kryetari i Kosovës Thaçi, sot  ka mbajtur një ligjëratë në Kolegjin UBT. Ai para studentëve theksoi së transformimi i FSK-së përmes ndryshimeve kushtetuese siç po kërkojnë aleatët tonë ndërkombëtarë është i pa mundur pasi që Lista Serbe  e dirigjuar …

Më shumë...

Shqetesuese: Rreth 40 mijë qytetarë kanë hequr dorë nga nënshtetësia e Kosovës

Rreth 40 mijë qytetarë shqiptarë të Kosovës kanë hequr dorë nga nënshtetësia

Sipas burimeve të zyrtarëve të Ministrisë së Punëve të Brendshme rreth 40 mijë qytetarë kanë hequr dorë nga nënshtetësia e Kosovës nga viti 2009. Valon Krasniqi drejtor i Departamentit për Shtetësi, Azil dhe Migracion në Ministrinë e Brendshme në Qeverinë e Kosovës, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se …

Më shumë...

MPB e Kosovës në konferencën “Mbrojta e Infrastrukturës Kritike në BE”

MPB e Kosovës në konferencën “Mbrojta e Infrastrukturës Kritike në BE”

Në konferencën “Mbrojta e Infrastrukturës Kritike në BE” e organizuar nga Komisioni Evropian në të cilën kanë marr pjesë shtetet e unionit dhe ato të rajonit Kosova është përfaqësuar nga një delegacion i Ministrisë së Punëve të Brendshme. Prezantuesit e shtetit tonë i prezantuan të arriturat në këtë fushë duke …

Më shumë...

Inaugurohet fabrika e ujit nga e cila do të përfitojë i gjithë regjioni i Prishtinës

Inaugurohet fabrika e ujit nga e cila do të përfitojë i gjithë regjioni i Prishtinës

Gjatë ditës së sotme do të bëhet inaugurimi i fabrikës së re për përpunimin e ujit në fshatin Shkabaj, ndërtimi i të cilës ka kushtuar rreth 35 milionë euro. Nga ky investim do të përfitojnë të gjitha komunat që janë të përfshira në regjionin e Prishtinës. Në këtë përurim do …

Më shumë...

Reuters: Porosia e BE-së për liderët e Ballkanit Perëndimor – mjaft luajtët me zjarr

Reuters: Porosia e BE-së për liderët e Ballkanit Perëndimor - mjaft luajtët me zjarr

Bashkimi Evropian u ka bërë të ditur gjatë të enjtes kryeministrave të Ballkanit Perëndimor që të ndalojnë të lojën e tyre me zjarr dhe ta anashkalojnë retorikën e  tyre politike për ta  trazuar unionin por edhe  rajonin, transmeton Reuters. Komisari Evropian për Zgjerim, Johanes Hahn ka folur në samitin e …

Më shumë...

Rama: FSK është në pajtimin të plotë me projektligjin

Rrahman Rama komandat i Forcës së Sigurisë të Kosovës, gjatë një ligjërate në Kolegjin “Iliria” deklaroi se forca të cilën ai e drejton është në pajtim të plotë dhe mbështet miratimin e Projektligjit për FSK-në. Gjeneral Rama, ka folur për detyrat, statusin aktual, trajnimet, planifikimet që i ka kjo forcë …

Më shumë...

Ermina Lekaj: Angazhohet për hapjen e Katedrës së Gjuhës shqipe në Zagreb

Ermina Lekaj Përlaskaj mohon raportimet se Kroacia është e gatshme të garantojë për lirimin e krerëve të UÇK-së

Ermina Lekak Prlaskaj deputete shqiptare në Kuvendin e Kroacisë zotohet së do të angazhohet konkretisht për hapjen e Katedrës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe në Zaberb. Këtë premtim ajo e bëri gjatë takimit me Këshillin e Mësuesve Shqiptarë në Kroaci, në kuadër të Klubit të deputetëve të pakicave kombëtare pranë …

Më shumë...

Ahmeti: Kriza politike në Maqedoni të mos kthehet në krizë ndëretnike

Ahmeti: Kriza politike në Maqedoni të mos kthehet në krizë ndëretnike

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti sot ka zhvilluar një takim me ambasadorin e Sllovenisë në Shkup Milan Jazbec,  me të cilin ka biseduar rreth zhvillimeve të fundit në vend. Ahmeti porositi që kriza politike në Maqedoni të mos kthehet në krizë ndëretnike. Gjithashtu theksoi së ka biseduar më subjektet e …

Më shumë...