Fatmir Grejqevci

Hoxhaj: Uashingtoni mbetet pika e referencës për Kosovën

Hoxhaj: Uashingtoni mbetet pika e referencës për Kosovën

Ministri i Jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj, në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Uashington ka realizuar disa takime. Ai ka takuar kongresistin Paul Cook dhe senatorin e mikun e madh të shqiptarëve Bob Dole, me të cilët kanë biseduar për marrëdhëniet e mira të Kosovës me SHBA-të si …

Më shumë...

Gjenerallejtënant Rrahman Rama: FSK, e përkushtuar për ruajtjen e vlerave të Kosovës

Gjenerallejtënant Rrahman Rama: FSK, e përkushtuar për ruajtjen e vlerave të Kosovës

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, është takuar me shefin e zyrës ndërlidhëse të Sllovakisë në Prishtinë, Lubomir Batary, të cilit i tha se FSK me kënaqësi ka ndërmarrë iniciativën për riparimin e memorialit kushtuar ushtarëve të Sllovakisë, të cilët patën humbur jetën në një fatkeqësi …

Më shumë...

Riatdhesohen mijëra të ikur nga Kosova

Riatdhesohen mijëra të ikur nga Kosova

Sipas burimeve të Ministrisë së Brendshme të Kosovës deri me tani janë riatdhesuar rreth 32 mijë qytetar të cilët janë larguar gjatë valës së ikjes në migrimin e paligjshëm në fund të vitit 2014 dhe në fillim të vitit 2015. Riatdhesimi i tyre është bërë në dy forma, në mënyrë …

Më shumë...

Gruevski: Maqedonia nuk do të udhëhiqet nga një qeveri që formohet në Shqipëri

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, është dënuar me dy vjet burg për shpërdorim detyre

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, në një intervistë për të përditshmen kroate, “Vecernji List”, serish ka shpërthyer me akuza ndaj platformës së partive shqiptare dhe shtetit shqiptar. “Kam një vërtetim të qartë se platforma e shqiptarëve, e cila i bashkoi LSDM-në dhe partitë shqiptare, është bërë në Tiranë. Media shqiptare në fund …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Njerëzit nën hetime jashtë institucioneve dhe listave zgjedhore

Kryetari Thaçi: Njerëzit nën hetime jashtë institucioneve dhe listave zgjedhore

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi sot ka marrë pjesë në lansimin e programit të Fondacionit Westminster për Demokraci në Kosovë, të cilin e vlerësoi si të rëndësishëm për partitë politike por edhe për shtetin. Në institucionet e Kosovës nuk duhet të kenë poste njerëzit me akuza e që janë nën …

Më shumë...

Ministri Bushati, takime në Uashington: në fokus siguria dhe reformat

Ministri Bushati, takime në Uashington: në fokus siguria dhe reformat

Ministri i Jashtëm I Shqipërisë, Ditmir Bushati është në një vizitë në SHBA me ç’rast do të realizoj disa takime në Senatin dhe në Dhomën e Përfaqësuesve amerikan. Ai I filloj takimet me senatorin Chris Murphy, anëtar i Komisionit të posaçëm për Evropën,më të cilin diskutoj për zhvillimet e fundit …

Më shumë...

Thaçi takoi arqipeshkvin e Selisë së Shenjtë

Thaçi takoi arqipeshkvin e Selisë së Shenjtë

Me ftesë të kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, arqipeshkvi i Selisë së Shenjtë, monsinjor Vinzenzo Paglia, i cili është edhe kryetari i Këshillit Papal për Familje në Selinë e Shenjtë dhe themelues i Komunitetit Sant Egidio, po qëndron për një vizitë dyditëshe në Kosovë. Thaçi e falënderoi atë kontributin e …

Më shumë...

Posta e Kosovës lëshon në qarkullim pullën postare kushtuar Heroit Xheladin Gashi – Plaku

Posta e Kosovës lëshon në qarkullim pullën postare kushtuar Heroit Xheladin Gashi – Plaku

Sot në rastin e 12 vjetorit të ndarjes nga jeta të gjeneral Xheladin Gashit, i njohur si Plaku, posta e Kosovës, do të lëshojë në qarkullim postar dhe do të promovojë pullën postare kushtuar këtij heroi të kombit. Gjeneral Plaku gjithë jetën e tij ia kushtoi atdheut, duke qenë veprimtar …

Më shumë...

Limaj: Thaçi ka për qëllim mashtrimin

Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën Fatmir Limaj ka thënë së Thaçi ka mundur ta bëjë transformimin e FSK-së në ushtri qysh para pesë vitesh sa ka qenë kryeministër i vendit. Ndërsa  daljet e tij publike gjithkund dhe gjithkah, e kanë veç një qëllim, mashtrimin. “Së paku që pesë vite ka …

Më shumë...

Kelmendi: Serbia nuk mund t’i anulojë vendimet e Qeverisë së Kosovës

Kelmendi: Serbia nuk mund t'i anulojë vendimet e Qeverisë së Kosovës

Zëvendëskryeministri i Kosovës Ramiz Kelmendi, i është kundërvënë deklaratave të fundit të kryeministrit serb Aleksandër Vuçiq, i cili ka marrë vendim për shfuqizimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës për pronat e regjistruara në emër të ish-RSFJ-së të kalojnë në pronësi të Kosovës.  Kelmendi ka thënë së Serbia nuk mund …

Më shumë...

Shpend Ahmeti bisedoi me ish kryetarin e Shqipërisë, Alfred Mojsiu

Shpend Ahmeti është takuar me kryetarin Alfred Mojsiu

Kryetari i ​Komunës së Prishtinës, gjatë të hënës priti në takim ish kryetarin e Republikës së Shqipërisë, Alfred Mojsiu. Siç është bërë e ditur nga Zyra e të parit  të Prishtinës, gjatë këtij takimi ish-kryetari shqiptar është njoftuar për punët e bëra gjatë gjithë mandatit në komunë, përkundër sfidave e …

Më shumë...

Hahn refuzon të takojë protestuesit kundërshtarë të platformës

Hahn: Duhet të lëmë Kosovën dhe Serbinë të negociojnë vetë, përsa i përket shkëmbimit të territorit

Komisioneri europian i Zgjerimit, Johannes Hahn, ka refuzuar të takohet me përfaqësuesit sllavo-maqedonas të Lëvizjes Qytetare për Maqedoninë e Bashkuar, të cilët janë duke e kundërshtuar platformën e partive shqiptare. Zëdhënësja e Komisionit Europian, Maja Koçijançiç pohoi se Hahn ka marrë disa kërkesa për takime, por përfaqësuesit e BE-së, do …

Më shumë...

Shqipëria akreditohet si pjesëmarrëse për herë të parë në Çmimin Global të Mësuesit

Shqipëria akreditohet si pjesëmarrëse për herë të parë në Çmimin Global të Mësuesit

Është hera e parë që Shqipëria bëhet pjesë e Çmimit Global të Mësuesit, vlerësuar si çmim Nobël në mësimdhënie. Përndryshe kjo nisëm është ndërmarrë nga Fondacioni Varkey, i cili vlerëson profesionin e mësuesve dhe kontributin e tyre. Këtë vit Shqipëria në datat 18-19 Mars, është përfaqësuar nga Koalicioni për Arsimin …

Më shumë...

Rama: Janë trefishuar ndihmat ekonomike

Rama: Janë trefishuar ndihmat ekonomike

Kryeministri shqiptar Edi Rama, gjatë nënshkrimit të Paktit Kombëtar për Mirëqenien Sociale, ka theksuar se ndihmat ekonomike janë trefishuar, pasi nga skema janë larguar të pasurit që i merrnin ato. “Për vite me radhë, paratë e ndihmës ekonomike u janë hequr të varfërve dhe u janë dhënë atyre që nuk …

Më shumë...

Lekaj: Koalicioni nuk i ka numrat për asgjë, prandaj duhet të shkohet në zgjedhje të jashtëzakonshme

Lekaj

Pas dështimit të Kryesisë së Kuvendit të Kosovës që të mbahet mbledhja, ka reaguar  udhëheqësi i Grupit Parlamentar të AAK-së Pal Lekaj. “Kosova me mazhorancë pa kuorum – urgjentisht në zgjedhje! Qeveria e cila thotë se në Kuvend i ka mbi 80 numra, nuk ka kuorum për asgjë. Nuk ka …

Më shumë...

Dështon të mbahet mbledhja e Kryesisë, mungojnë shumica e anëtarëve të saj

Kryesia në detyrë e Kuvendit të Kosovës ka marrë vendim që të ndërpriten privilegjet e deputetëve

Nuk është mbajtur mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës e cila ka qenë e paralajmëruar për sot pasi që kanë munguar shumica e anëtarëve të saj. Në mbledhje nuk ishin anëtarët e Kryesisë Xhavit Haliti, Aida Dërguti dhe dy anëtarë nga radhët e minoriteteve. Të pranishëm sot kanë qenë …

Më shumë...