Më shumë se 21 mijë njerëz tashmë dihet se kanë vdekur nga tërmetet e së hënës në Turqi dhe në Siri

Autoritetet e larta të Turqisë dhe Greqisë vlerësojnë ndihmën që këto shtete ia kanë dhënë njëra tjetrës gjatë tërmeteve

Sot në Turqi ka shkuar për visitë, ministri I Jashtëm I Greqisë, Nikos Dendias për të pare nga afër dëmet e shkaktuara nga tërmetet dhe për të shfaqur gatishmërinë e Athinës zyrtare për të ofruar ndihmë për t’u përballur me këtë fatkeqësi natyrore që ka goditur Turqinë. Gjatë bisedës miqësore me shefin e diplomacies turke, Mevlut Çavushoglu, kryediplomati grek, Nikos Dendias theksoi se dëshiron të përcjell te udhëheqja turke dhe populli turk ngushëllimet më të sinqerta nga Qeveria e Mitostakis dhe nga i gjithë populli grek për humbjet pas dy tërmeteve shkatërruese. Ndërkohë, ministri i jashtëm turk, Mevlut Çavushoglu tha se kjo tregon solidaritetin e popullit grek me Turqinë dhe me popullsinë turke. Greqia është një ndër shtetet e para që ka thirrur Turqinë për t’i ofruar ndihmë pas tërmeteve. Të dy ministrat kujtuan edhe tërmetet që kishin goditur Turqinë e Greqinë në vitin 1999 dhe ndihmën që ato ia kishin dhënë njëra tjetrës.

Kontrolloni gjithashtu

Rrezarta Krasniqi: Kompromiset në dëm të Kosovës kjo qeveri i ka bërë standard të politikës së jashtme

Deputetja e LDK-së, Rrezarta Krasniqi, nuk beson që do të hiqen sanksionet e vendosura nga BE-ja

Deputetja e LDK-Së, Rrezarta Krasniqi nuk besojnë që do të hiqen sanksionet e vendosura nga …