Analiza

RKL: Dëshmitarët e mbrojtur të Dik Martit janë në siklet pasi nuk u votua Gjykata Speciale

Fushatat kundër UÇK-së, në disa medie e portale të Kosovës janë tema të përditshme në shprehjen e mendësisë totalitare, komuniste-jugosllave nga disa gazetarë e analistë. Ata, që e kanë mizën pas veshit, dëshmitarët e mbrojtur të Dik Martit, tash për tash të paragjykuar,  meqë nuk kemi dhe as do të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi:Drejtësia është universale, ajo duhet të vlejë njësoj për të gjitha viktimat

 I nderuar z. Roth,  Ju falënderoj që keni marrë mundin t’i përgjigjeni shpejt letrës sime përmes së cilës unë  kam shprehur bindjen time të palëkundur, se krimet e  luftës duhet të trajtohen njësoj pavarësisht se kush i ka kryer ato. Duke u bazuar në parimin se drejtësia është universale, unë …

Më shumë...

Fikret Kastrioti: Letër babait tim të rënë në Betejën e Kumanovës

Babi, të shkruaj për krenarinë që më dhe ti. Të them te drejtën më duket diçka e parealizueshme, sepse krenaria ime për ty ka arritur deri ne atë pike saqë nuk përshkruhet, por gjithashtu edhe sikur me duket se krenaria dhe dhimbja janë të barabarta në shpirtin tim. E  di …

Më shumë...

Gjekë Gjonlekaj: Gjykata Speciale e Kosovës do të ishte Tribunali i turpit

Amendamenti 5 i Kushtetutës së Shteteve të Bashkura thotë “askush nuk mund të detyrohet të jetë dëshmitar kundër vetvetes në asnjë çështje penale”. Akuzat dhe shpifjet monstruoze të Dick Marty-t e sollën Kosovën para një vendimi tepër të vështirë. Ky Vlladan i dytë Gjeorgjiviq në bashkëpunim me serbo-rusë dhe disa …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Ku, kur dhe nga kush është marrë vendimi për Gjykatën Speciale?

Për mosmiratimin e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së nga Kuvendi i Kosovës, në datën 26 Qershor 2015, ka një javë që zhvillohen debate “pro” dhe “kundër” në të gjitha mediet në Kosovë. I gjithë debati është përqëndruar kryesishtë në diskutimet: “Për” apo “kundër” Perëndimit? Do jetë ndërkombëtare, apo veç kosovare? E …

Më shumë...

R. Badallaj: Si iu shiten UDB-së: Jusuf Buxhovi, Sabri Hamiti, Mehmet Kraja, Fahredin Gunga,..

Reshat Badallaj: Si iu shiten UDB-së: Jusuf Buxhovi, Sabri Hamiti, Mehmet Kraja, Fahredin Gunga, Maksut Shehu,Riza Alaj, Agim Zatriqi, Fadil Bajrami    Josip Broz Tito, kryetar i përhershëm i Jugosllavisë, gabimin më të madh që e kishte bërë ishte kur e krijoi shtetin e rrejshëm të quajtur, Republika Federative e …

Më shumë...

Ismet Hajrullahu: Buxhovët nën siglen e patriotëve jugosllavë sulmojnë UÇK-në!

Jusuf Buxhovi dhe klani i tij që kur humbi monopolin  (më vonë edhe kontrollin) e lëvizjes politike pacifiste, sidomos pas  28 nëntorit te vitit  1997, kur Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së shpalli për herë të parë publikisht ekzistencën e UÇK-së dhe misionin për përmbushjen e vullnetit të popullit për çlirim …

Më shumë...

Bilall Sherifi: Pse u hesht lajmi kryesor nga takimi Merkel-Mustafa?

Me vëmendje i përcolla raportimet e medieve si gjermane po ashtu edhe atyre vendore mbi pritjen që Kancelarja gjermane Angela Merkel i bëri delegacionit të Qeverisë së Kosovës në krye me kryeministrin Isa Mustafa. Duke dashur të informohem më gjerësisht për atë se çka u tha në konferencën e djeshme …

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Mos-votimi i Gjykatës Speciale nuk është fundi i botës

Dita e premte e datës 26 qershor ishte ditë e rëndë, edhe për ata që e urdhëruan formimin e kësaj gjykate të pazakontë, si për kah forma ashtu edhe për kah përmbajtja për një shtet sovran si dhe për ata që do të duhej ta votonin amendamentin  e Kushtetutës që …

Më shumë...

Sheradin Berisha: Cilët janë kriminelët serbë të luftës, të cilët ende nuk i ndjek askush

Në këtë vështrim  për krimet serbe në Kosovë do t’iu njohim me disa nga masakrat monstuoze që kanë kryer policët e ushtarët serbë kundër popullatës civile shqiptare. Hulumtimet e pavarura dhe të faktuara i ka publikura,  Sherafin Berisha,  veprimtar dhe ish i burgosur politik i viteteve 80. Emrat e mbiemrat …

Më shumë...

Pirro Prifti: Basha-ik, Majft me justifikime

Zgjedhjet lokale të 21 qershorit treguan qartë atë që parashikohej-humbjen e PD dhe të Aleancëd APPV ndaj ASHE.  Këto zgjedhje ashtu si dhe ato parlamentare, i  dha PD-së dhe veçanërisht Bashës, jo vetëm argumentin se sa të kota janë justifikimet për humbjet e pësuara,  por edhe në rastin kur humbja …

Më shumë...

Ragip Shala: Kur pleqtë e LPK gatuajnë “pite me baltë”

Është e njohur lojëra fëmijësh  ,, Pite me lloq ‘’ : ujë , ,,miell’’ dheu  e rreze dielli , është luajtur dikur nga fëmijët  imagjinar. Këtë lojë ma kujtuan disa veprimtarë të LPK-së  javën që lam pas , në një takim në periferi të Zyrihut. Takimi ishte thirrur nga ,, …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: A thua Angela Merkel foli vetëm për dialogun me Serbinë dhe Gjykatën

Nuk mund t’i besoj, asaj që na u servirë nga mediat tona, se Kancelarja e vendit më të zhvilluar te Evropës dhe te Botës, Trari kryesor i shtëpisë së njohur më emrin Bashkimi Evropian, Kryeministrit të Kosovës, kryeministrit të vendit më të ri e më të prapambetur ekonomikisht të Evropës, …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Respekt për deputetet e Kosovës që votuan kundër Gjykatës Speciale

Duke ndjekur punimet e seancës plenare të datës 26 qershor 2015 të Kuvendit të Republikës së Kosovës, të kryesuar nga kryekuvendari Kadri Veseli, në të cilën u shqyrtua propozim-amendamenti nr. 24 i Kushtetutës së Republikës së Kosovës, i propozuar nga Qeveria e saj, e cila pas një maratonë diskutimesh të …

Më shumë...

RKL: NATO-ja bombardoi makinerinë e luftës së kriminelëve serbë dhe jo UÇK-në

Mos-votimi i amendamentit 24 të Kushtetutës së Kosovës, në mungesë të numrit të  mjaftueshëm dhe  të domosdoshëm të deputetëve në Kuvend,  që parashihte t’i hapte rrugë themelimit të Gjykatës Speciale kundër UÇK-së, vazhdon të mbetet temë qendrore e reflektimeve dhe qëndrimeve për dhe kundër Gjykatës, si nga kreu politik i …

Më shumë...

Frank Shkreli: Shqiptarët janë një në trojet e veta

“Prej brigjeve gjëmuese të Euksinit e deri në borën e amshueshme të Alpeve Julie; prej brigjeve bubulluese të Ekrakeraunve e deri ndër karma të thepisuna të Karpatëve, ende të rime me gjak njeriu, në ato shekuj të kaluem, banonte ajo familja e madhe trako-ilire, në namë e në za në …

Më shumë...