MIT
mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 1677)

Lajmet

Qerim Pllana: BASHKIMI ËSHTË E DREJTË NATYRORE DHE EKSPLICITE E ÇDO POPULLI TË NDARË!

  Ne nuk ishim vetëm një pjesë e një gjenerate kryeneçe, të cilët deshëm një perspektivë tjetër të tërësisë dhe bashkimit të popullit shqiptar. Ne ishim ata, të cilët me dekada, dhe me mish e shpirt, u përpoqëm për një të ardhme më të sigurt, më të pasur, më unike ...

Më shumë...

RKL: Pavarësia e Kosovës mori goditjen e parë serioze, madje edhe nga shtetet që e kanë njohur dhe përkrahur pa rezervë

Pavarësia e brishtë e Kosovës, në shtatëmujorin e shpalljes, tashmë ka marrë edhe goditjen e parë, një goditje serioze, e cila në mos më shumë, për një kohë të gjatë, do ta stopojë njohjen e pavarësisë nga shtetet e tjera.Opinioni liridashës në vendin tonë, madje as edhe ai më pesimist, ...

Më shumë...

Lajme shqetësuese për Kosovën (koment redaksional i Radios-Kosova e lirë)

  Tani në kohën kur politikanët dhe shumica e shqiptarëve të Kosovës po presin propozimin e kryenegociatorit ndërkombëtar për zgjidhjen e statusit të Kosovës, Marti Ahtisari, duke besuar thellë se kësaj radhe “do të na japin, apo do të na falin njëlloj pavarësie,” papritmas u përhapën edhe mesazhe, lajme e ...

Më shumë...

Arben A. Morina: Është vështirë, mbase edhe fatale, të jesh mysliman në Ballka

Evropa e pranoi në radhët e veta Serbinë, shkaktarin e të gjitha tragjedive, krimeve, masakrave, sodomive, dëbimeve dhe tërë katrahurave njerëzore, që ka kryer regjimi serb në vendet e Ballkanit, sidomos prej vitit 1990 deri në qershor të vitit 1999.Të jesh me përkatësi fetare islame në Ballkan, do të thotë ...

Më shumë...

“Kompromisi i dhembshëm” i Grupit të Unitetit

  Pranimi pa rezervë dhe pa asnjë kundërshtim i dokumentit të kryenegociatorit Ahtisari, për zgjidhjen e statusit të Kosovës, nga Ekipi i Unitetit, doemos se ka ngjallur reagime të shumta të shqiptarëve liridashës në përgjithësi, e në veçanti te qytetarët tanë, të cilët po presin me padurim përcaktimin e avancuar ...

Më shumë...

(20. 7. 2007) Nezir Myrtaj: Katandisja e Kosovës në mëshirën e fuqive të mëdha

  Sot duket sheshit se Kosova dhe e ardhmja e saj janë bërë objekt kalkulimesh diplomatike ndërmjet ish-supërfuqive. Qëndrimet e paraqitura dhe raportet e krijuara në Këshillin e Sigurimit rreth çështjes së Kosovës, në realitet pasqyrojnë klimën e dikurshme të luftës së ftohtë në mes Perëndimit dhe Lindjes, përkatësisht ndërmjet ...

Më shumë...

Abdullah Prapashtica: NË PËRVJETORIN E DEMONSTRATAVE TË 1981

LETRA E FUNDIT DREJTUAR FADIL HOXHËS NË PRAG TË DEMONSTRATAVE TË VITIT 1981 Ngjarjet e vitit 1981, duke shënuar një kthesë të rëndësishme në lëvizjen kombëtare shqiptare u bënë temë e rëndësishme në media jo vetëm për politikanët, por edhe për gazetarët, analistët, historianët e deri tek njerëzit e rëndomtë. Inserte ...

Më shumë...

Mexhid YVEJSI: KOSOVA ME PAVARËSI- NJË MASHTRIM I RI…

Me 17 Shkurt 2008, në Prishtinë, tani më të gjithë e dinë, se Kosova e shpalli pavarësinë…Pavarësinë e shpallën shqiptarët, por, në të vërtetë, këtë pavarësi e projektuan ndërkombtarët…E projektuan ndërkombtarët jo për hatër të shqiptarëve, por për hirë të ”qytetarëve”… Kjo pavarësi është më e drejtë të quhet “Ahtisaari”… Kjo pavarësi ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Propozimet qesharake të ish kryeministrave të Kosovës

  Ka një kohë të caktuar kur figurat politike në Kosovë, duke dashur të sjellin risi në filozofinë e tyre politike, po bëjnë masakër politik në shumë segmente të caktuara të jetës së qytetarëve tanë. Në fakt kjo filozofi shterpë nuk është se po sjellë diçka të re dhe joshëse ...

Më shumë...

Krusha e Vogël e Anadrinit dha alarmin e madh për tërë Kosovën

  (Më 25 maj 2006 në Krushë të Vogël, pjesëtarë të policisë ndërkombëtare, rrahën mizorisht e barbarisht nënat, nuset dhe fëmijët e martirëve, të masakruar nga kriminelët serbë 7 vjet më parë.)Pretendimet për kthimin masiv të kolonëve serbë në Kosovë janë pretendime të kota dhe të mjera, sepse Beogradi zyrtar, ...

Më shumë...

Serbia bën gjithçka për të arritur qëllimet, madje duke montuar edhe akte terroriste, shkruar nga Mona Agrigoroaiei

  Rasti i shpërthimit në klubin serb të veriut të Mitrovicës është qartazi një akt terrorist. Janë plagosur civilë serbë pas hedhjes së një granate.Deklarohet se është arrestuar një të mitur 16 vjeçar si kryesi i këtij sulmi, por është e pabesueshme që ai të jetë autori. Edhe nga përshkrimet ...

Më shumë...

Lindita Çela: Planet e Vasil Bollanos për ndarjen e Jugut të Shqipërisë

Kryetari i Bashkisë së Himarës flet në takimin e Diasporës Vorioepiriote në Janinë. “Shqipëria na persekuton, kemi 80 vjet që mbijetojmë”. Kryetari i Bashkisë së Himarës, Vasil Bollano, deklaron se ka një mision, “të sigurojë mbijetesën e grekëve në Vorioepir” Dhe për këtë kërkon ndihmë nga Greqia dhe BE-ja për ...

Më shumë...

Faik MIFTARI : NË PRITJE TË REZOLUTËS SË RE

E tërë vëmendja e opinionit kosovar por edhe atij ndërkombëtar është përqendruar tek Këshilli i Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në përpilimin e rezolutës së re me ç’rast do të shfuqizohet Rezoluta 1244 për Kosovën e cila ende është në fuqi dhe në bazë të së cilës ushtron ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Nuk ka liri pa qytetar

  Nuk mund të ketë atdhetarizëm pa liri, liri pa virtyt, virtyt pa qytetar; krijoni qytetarin dhe keni çdo gjë që iu nevojitet; pa atë ju keni asgjë, përveçse skllevër që nga sundimtari e deri poshtë. Zhak Zhak Ruso (1712-1778), mendimtar e shkrimtar i famshëm frëngLogjika e ndërtuar me vite ...

Më shumë...

Grupi i Kontaktit unik në qëndrimin që statusi i Kosovës të përkufizohet në harmoni me rezolutën 1244 të KS të OKB-së

  Takimi në selinë e OKB-së, në Nju Jork, i përfaqësuesve të Grupit të Kontaktit me kryeadministratorin Soren Petersen dhe të deleguarin e OKB-së për Kosovë, Kai Aide, ri konfirmoi qëndrimin e njohur të përfaqësuesve të këtij grupi lidhur me zgjidhjen përfundimtare të statusit të Kosovës. Fillimisht, përfaqësuesit e shteteve ...

Më shumë...

Gëzim MEKULI: Gazetaria e kulturës në Kosovë: kyçje apo çkyçje

Duke mos patur qëllimin për të pergjithësuar, mund të them se, ajo që më parë quhej pornografi, quhet sot media. Reklamat, mediat argëtuese dhe gjithashtu mediat informative janë, në një shkallë rritjeje, të ndikuara nga fotografitë erotike e “të nxehta”, me të vetmin qëllim që të tërheqin vëmendjen e publikut ...

Më shumë...