kek
Airport Adem Jashari
tv dielli
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 1677)

Lajmet

Përfundon e qetë protesta në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se protesta e sotme në Gjakovë ka përfunduar e qetë. Kristë Gjoka, komandant i Policisë në rajonin e Gjakovës, ka bërë të ditur se pas përfundimit të riteve fetare, pelegrinët serbë janë larguar nën përcjelljen e Policisë. Ai ka përgënjeshtruar spekulimet e disa medieve se ...

Më shumë...

Vërshime në komunën e Malishevës

Të reshurat e vazhdueshme të shiut si dhe shkrirja e shpejtë e borës, kanë shkaktuar vërshime të mëdha në komunën e Malishevës. Kështu, rruga Malishevë-Duhël, është bllokuar, ndërkohë që pjesë të tëra janë vërshuar pasi që lumi Mirusha ka dalë jashtë shtratit të tij. Edhe rruga për në fshatin Gurbardh ...

Më shumë...

Komunat veriore sfidojnë edhe sistemin e shëndetësisë

Milionat që jepen nga Qeveria e Kosovës për pjesën veriore të vendit nuk po ndryshojnë aspak gjendjen atje: këto komuna vazhdojnë me qasjen e tyre sfiduese ndaj autoritetit të institucioneve qendrore. Pavarësisht se Qeveria gjatë vitit të kaluar ka ndarë një milion euro për institucionet shëndetësore në veri, ato prapë ...

Më shumë...

BE: Kosova ka aplikuar për kodin e ri telefonik

Bashkimi Evropian ka konfirmuar njoftimin e Qeverisë së Kosovës dhe ministres, Edita Tahiri se Austria ka aplikuar në Organizatën Ndërkombëtare të Telekomunikacionit (ITU) për kodin telefonik të Kosovës, në përputhje me marrëveshjen e arritur në Bruksel. Kjo u konfirmua në rrjetet sociale nga Angeline Eichhorst, e cila në Shërbimin për ...

Më shumë...

Policia arrestoi një qytetar gjakovar që kundërshtoi ardhjen e pelegrinëve serbë

Pelegrinët serbë sërish po e provokojnë popullatën e Gjakovës me vizitën e tyre në Kishën Ortodokse të qytetit. Qytetarë të shumtë janë mbledhur në mëngjesin e sotëm në Gjakovë, për të kundërshtuar ardhjen e serbëve që kanë kryer krime lufte në këtë qytet. Policia e Kosovës ka angazhuar njësitë speciale ...

Më shumë...

Përdhoset Flamuri kombëtar i shqiptarëve në Tuz të Malit të Zi

Flamuri kombëtar i shqiptarëve,  i cili ishte vendosur në një pllakë të metaltë,  në urën e Tërgajes, mbi Lumin Cem, në Tuz të Malit të Zi  është përdhosur  nga persona të deri tani të paidentifikuar. Ky veprim vandalist kundër  flamurit kombëtar me të drejtë po konsiderohet si provokim kundër të ...

Më shumë...

Partnerët e koalicionit të sigurt se Thaçi do të zgjidhet president

Dy partnerët e koalicionit qeverisës, PDK dhe LDK, janë të bindura se marrëveshja për bashkëqeverisje do të jetësohet në tërësi, që nënkupton edhe zgjedhjen e Hashim Thaçit si kryetar i Republikës së Kosovës. Përfaqësuesit e koalicionit shprehen të sigurt për zgjedhjen e Thaçit në këtë post, duke u bazuar në ...

Më shumë...

Opozita anulon një aktivitet për shkak të të reshurave të shiut

Tri subjektet opozitare, Vetëvendosje, AAK dhe Nisma për Kosovën kanë anuluar një aktivitet të paraparë për ditën e sotme. Këto tri parti kishin paralajmëruar mbajtjen e një aktiviteti në sheshin ‘Skënderbeu’ në Prishtinë. Përmes një njoftimi për medie, opozita ka njoftuar se ky aktivitet është shtyrë për shkak të të ...

Më shumë...

Video e Associated Press sjellë

Një video e publikuar tash së fundmi nga Associated Press risjell në kujtesë të vërtetën e luftës në Kosovë. Ky insert i nxjerrë nga arkivat e kësaj agjencie të njohur mediatike që mbuloi ngjarjet nga fronti, shfaq skena nga koha e luftës në Kosovë. Kontrasti që bën kameramani jep pak ...

Më shumë...

Haradinaj fillon vitin me homazhe te varri i komandantit legjendar Adem Jashari

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, këtë vit e ka fillur me homazhe te varri i komandantit legjendar Adem Jashari. “Dua që me këtë veprim simbolik  t’i përulemi edhe njëherë heroizmit të tij e të familjes Jashari, e me këtë edhe gjithë të tjerëve që ranë për lirinë e Kosovës”, ka ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Viti 2015 është karakterizuar me një dinamikë të theksuar në skenën politike

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje,  Visar Ymeri, në një intervistë për KosovaPress ka thënë se Viti 2015 është karakterizuar me një dinamikë të theksuar në skenën politike dhe premton se e tillë do të jetë edhe viti 2016. Angazhimet qytetare në protestat e vitit që po lëmë pas, janë sinjale për një ...

Më shumë...

Opozita i kërkoi Amerikës t’iu lejohet qytetarëve të Kosovës të vendosin vet për vendin e tyre

Tubimi i sotëm  i kryetarë të partive të opozitës me aktivistë nuk nisi me fjalimet e tyre. Ata kanë  përgatitur një video në të cilën kishin përmbledhur disa deklarata të qeveritarëve për disa nga ngjarjet dhe premtimet më të rëndësishme të cilët i dhanë që nga koha e fushatës zgjedhore. ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së ka mbajtur një mbledhje për situatën politike dhe verifikimin e veteranëve

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës iu bën thirrje pushteti dhe opozitës që të ulen dhe t’i tejkalojnë problemet lidhur me temat e ngritura tash e katër muaj, sepse siç thuhet në komunikatën e OVL të UÇK-së, moskomunikimi mes vete është duke i sjellë dëme interesit ...

Më shumë...

Serbia e lemeritur nga raketat balistike kroate

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq ka ngritur alarmin se raketat balistike që i ka blerë Kroacia, mund të përdoren kundër Serbisë. Në një intervistë dhënë për një televizion serb, Daçiq ka thënë se “armët të cilat Kroacia është duke i siguruar mund të përdoren vetëm kundër Serbisë”. ...

Më shumë...

SHFHDK: T’u njihet statusi “dëshmor i kombit” të gjithë të rënëve!

Sendërtimi i amanetit të dëshmorëve të kombit për një Kosovë plotësisht të lirë, të pavarur dhe sovrane, si dhe mbrojtja e Republikës së Kosovës duhet të çohet në vend, përndryshe çdo protestë e organizuar është e mirëseardhur.Sakrificat e shumta që populli ynë ka bërë shekuj me radhë ndaj pushtuesve të ...

Më shumë...

Shkodra: Grafitet kundër presidentes, huliganizëm që tejkalon lirinë e shprehjes

Kryetarja e Gruas së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Magbule Shkodra ka thënë se grafitet që sulmojnë kryetaren, Atifete Jahjaga, janë vepër e shëmtuar. Ajo ka vlerësuar se këto grafite tejkalojnë lirinë e shprehjes dhe bëjnë pjesë në huliganizmin politik. “Për më tepër kjo është edhe një sulm ndaj gruas ...

Më shumë...