Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 1690)

Lajmet

Jakup Krasniqi: Serbia i përdhunoi, pushtetarët po i torturojnë me mashtrime

Jakup Krasniqi

Hipokrizia e kësaj qeverie dhe krerëve të institucioneve të Kosovës këtyre ditëve ka arritur kulmin që tejkalon përtej mendjes së shëndoshë  të qenies njerëzore. Është fakt se “politika është art i se mundshmes”. Në politikë ka politikanë e politikanë, por politikanet e mirë janë vetëm ata që synojnë të “pamundshmen ...

Më shumë...

Mimoza Kusari-Lila, ka bërë me dije se nuk do të kandidojë në zgjedhjet për strukturat udhëheqëse të AKR-së

Mimoza Kusari-Lila

Kryetarja e komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, ka bërë me dije se nuk do të kandidojë në zgjedhjet për strukturat udhëheqëse të Aleancës Kosova e Re.Ajo ka thënë se zyrtarisht ende është pjesë e AKR-së, mirëpo, nuk do jetë pjesë e zgjedhjeve të brendshme në këtë parti. “Është koha e ...

Më shumë...

Vetëvendosja në Ferizaj kundërshton riaktualizimin e UNMIK-ut

Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje mban sot mbledhje për të diskutuar rreth përgatitjeve për seancën konstituive

Në takimin e Komitetit për Komunitete në kuadër të Komunës së Ferizajt ishte pjesëmarrës dhe një pjesëtar i UNMIK-ut në rolin e monitoruesit të këtij Komiteti.Në mbledhjen e datës 24/02/2016 ishte propozuar nga kryesuesi i Komitetit Osman Emini që ne mbledhjet e tjera që do të mbahen të marrë pjesë ...

Më shumë...

U mbajt tryeza e rrumbullakët: Gjendja e sigurisë rrugore në Kosovë dhe sfidat në të ardhmen

U mbajt tryeza e rrumbullakët: Gjendja e sigurisë rrugore në Kosovë dhe sfidat në të ardhmen

Ministria e Infrastrukturës, po vazhdon që të punoj rreth rritjes së sigurisë në komunikacionin rrugor në Kosovë, andaj sot organizoi tryezën e rrumbullakët të titulluar:” Gjendja e sigurisë rrugore në Kosovë dhe sfidat e saj në të ardhmen”.Zëvendësministri në Ministrinë e Infrastrukturës, Fehmi Mujota theksoi se përkundër përpjekjeve të mëdha ...

Më shumë...

Veteranët e UÇK-së: Nuk do të lejojmë që të bëhet shënjimi i vijës kufitare me asnjë vend në dëm të Kosovës

Veteranët e UÇK-së: Nuk do të lejojmë që të bëhet shënjimi i vijës kufitare me asnjë vend në dëm të Kosovës

Dega e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Deçan, ka lëshuar një kumtesë për medie për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi. Për çudi, në mbarë botën komisionet shtetërore i mbrojnë të drejtat e shtetit që e përfaqësojnë, ndërkaq në Kosovë ndodhë e kundërta, Komisioni Shtetëror ia ...

Më shumë...

Lëvizja për Bashkim kërkon arbitrazh ndërkombëtar për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi

Lëvizja për Bashkim

Lëvizja për Bashkim ka kërkuar arbitrazh ndërkombëtar për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi. Në komunikatën e LB-së thuhet se Komisioni Verifikues i krijuar nga presidentja Jahjaga konstatoi se puna dhe rezultatet e Komisionit shtetëror për përcaktimin e vijës kufitare me Malin e Zi, në aspektin teknik dhe juridik, ...

Më shumë...

VV: Harta e Murat Mehës dëshmon se Kosova po humb territor

Demarkacioni

Lëvizja Vetëvendosje ka përkujtuar se hartat e mëhershme të përgatitura nga Murat Meha dëshmojnë se gjatë shënimit të vijës kufitare me Malin e Zi vendi ynë ka humbur rreth tetë mijë km territor. Për ta dëshmuar këtë konstatim, Lëvizja Vetëvendosje mbajti konferencë për medie ku e paraqiti hartën e përgatitur ...

Më shumë...

Në Rahovecit u përkujtua masakra që bëri ushtria dhe policia e Serbisë në Pastasel ku masakroi 106 shqiptar

Në Rahovecit u përkujtua masakra që bëri ushtria dhe policia e Serbisë në Pastasel ku masakroi 106 shqiptar

Në komunën e Rahovecit sot u përkujtua masakra që bëri ushtria dhe policia e Serbisë në Pastasel ku masakroi 106 shqiptar gjatë luftës së fundit çlirimtare në vendin tonë në vitin 1999. Duke folur në tubimin përkujtimor, kryetari I Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi theksoi sehistoria e fshatit tuaj dhe ...

Më shumë...

Oreshkoviç: Vendimi i Gjykatës së Hagës për shfajësimin e Sheshelit është i turpshëm

Oreshkoviç: Vendimi i Gjykatës së Hagës për shfajësimin e Sheshelit është i turpshëm

Duke komentuar vendimin e Gjykatës së Hagës e cila e shpalli të pafajshëm kriminelin serb, Vojisllav Sheshel i akuzuar për krime lufte kundër njerëzimit në Kroaci dhe Bosnjë e Hercegovinë, kryeministri I Kroacisë, Tihomir Oreshkoviç ka thënë se vendimin e Gjykatës së Hagës është turpërues. Ndprkohë, kryetari i Këshillit të ...

Më shumë...

Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami ka uruar Marjan Demën për zgjedhjen në pozitën e rektorit të UP-së

Arsim Bajrami

Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami ka uruar Marjan Demën për zgjedhjen në pozitën e rektorit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe i ka ofruar mbështetje dhe bashkëpunim e plotë në realizmin e programit të punës për fuqizimin e Universitetit. Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë vlerëson lartë procesin e organizimit ...

Më shumë...

Moisiu: Të drejtat që ka pakica serbe në Kosovë nuk i ka asnjë minoret në Evropë

Moisiu

Duke folur për gjendjen e kombit shqiptar në këtë shekull, ish kryetari i Shqipërisë, Alfred Moisiu ka vlerësuar se çështja shqiptare ka shënuar përparim në këtë shekull dhe këtë e dëshmonë stabiliteti demokratik i Shqipërisë, çlirimi i Kosovës dhe Marrëveshja e Ohrit. Ai shtoi më tutje se megjithëkëto ka edhe ...

Më shumë...

Këshilli Drejtues i Universitetit të Prishtinës zgjedhi Marjan Demaj rektor të UP-së

Marjan Dema

Këshilli Drejtues i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”zgjedhi rektor të UP-së, Marjan Demaj. Gjatë procesit të votimit për ai mori më së shumti vota. Kandidatët tjerë për këtë pozitë, Afrim Hamidi dhe Xhevat Berisha morën vetëm nga një votë ndërsa Marjan Demaj i mori shumicën e votave.  Pas zgjedhjes në ...

Më shumë...

Në Malishevë u përkujtua masakra e Burimit ku u vranë dhe u masakruan 42 civil shqiptarë

Në Malishevë u përkujtua masakra e Burimit ku u vranë dhe u masakruan 42 civil shqiptarë

Sot në Malishevë u përkujtua masakra e Burimit, ku u vranë dhe u masakruan 42 civil shqiptarë të fshatit Astrazup dhe Dragobil. Gjatë fjalës para të pranishmëve, kryetyari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj përkujtoi se në masakrën e Burimit, vetëm brenda një dite në territorin e Komunës së Malishevës, ...

Më shumë...

Në pjesën veriore të Mitrovicës vërehen pjesëtar të xhandarmërisë së Serbisë dhe të BIA-s

MUP

Burime nga terreni njoftojnë se në pjesën veriore të Mitrovicës vërehen pjesëtar të xhandarmërisë së Serbisë dhe të Shërbimit të Inteligjencës së Serbisë (BIA). Njoftohet se hyrja e tyre me rroba civile nga territori i Serbisë në territorin e Kosovës është bërë gjatë natës së mbrëmshme me qëllim të krijimit ...

Më shumë...

Banorët shqiptar në Mitrovicë shfaqin mospajtimet ndaj ndërtimeve tendencioze të serbëve në veri të qytetit

Veriu i Mitrovicës

Banorët shqiptar në Mitrovicën veriore kanë shfaqur mospajtimet e tyre ndaj ndërtimeve tendencioze që kanë nisur të bëjnë serbët në pjesën veriore të Mitrovicës. Në shenjë pakënaqësie ndaj mos lejimit të ndërtimit të shtëpive të tyre të djegura gjatë luftës, një grup i banorëve shqiptar janë konfrontuar verbalisht me një ...

Më shumë...

Lëvizja FOL ka konstatuar se qeveria nuk ka realizuar 65 % të objektivave të parapara për 2015

Lëvizja FOL ka konstatuar se qeveria nuk ka realizuar 65 % të objektivave të parapara për 2015

Pas analizave që ia ka bërë premtimeve dhe të aariturave që la bëre Qeveria për vitin që lam pas, lëvizja FOL ka konstatuar se qeveria nuk ka realizuar 65 % të objektivave të parapara për 2015. Nëpërmjet projektit “Matësi i së vërtetës” lëvizja FOL ka shfaqur shqetësimin e saj për ...

Më shumë...