KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1710)

Lajmet

Me nderime të larta ushtarake u varros pjesëtari i FSK-së, kapiten, Sahit Goxhuli

Me nderime të larta ushtarake u varros pjesëtari i FSK-së, kapiten, Sahit Goxhuli

Në fshatin e tij të lindjes, në Makërmal të Skenderajt, me nderime të larta ushtarake u varros, kapiten Sahit Goxhuli, ish-pjesëtar i Batalionit të Dytë të Brigadës për Reagim të Shpejtë të FSK-së, në Burim. Sahit Goxhuli për në banesën e tij të fundit u përcoll nga Togu Ceremonial i ...

Më shumë...

Labinotë Demi-Murtezi: Nuk do të votojmë miratimin e Marrëveshjes së demarkacionit të Kosovës me Malin e Zi

Labinotë Demi-Murtezi: Është i papranueshëm akti i përqeshjes së figurës së profetit tonë Muhammed

Deputetja e Partisë së Drejtësisë, e cila bën pjesë në grupin Parlamentar të PDK-së, Labinotë Demi-Murtezi ka shkruar se Partia e Drejtësisë do të votojë miratimin e marrëveshjes së shënjimit të kufirit të Kosovës me Malin e Zi. Ajo thotë se ky vendim vjen pasi që Komisioni Shtetëror i Kosovës, ...

Më shumë...

Me nderime u varros veterani i UÇK-së, Reshat Jashari

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Ka ndërruar jetë në moshën 67 vjeçare, veterani i UÇK-së, Reshat Jashari. Ai, gjatë luftës ka qenë  pjesëtar i Batalionit të Katërt “Rexhep Musa” të Brigadës 141 të UÇK-së të Zonës Operative të Shalës. Para se të inkuadrohej në UÇK-së, në fillim të vitit 1999, ku ka dhënë një kontribut ...

Më shumë...

Deputetja e AAK-së, Time Kadrijaj, mbron kolegun nga LDK-ja, Shpejtim Bulliqi

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Time Kadrijaj, është ftuar nga Gjykata Speciale në cilësinë e dëshmitares

Deputetja e AAK-së, Time Kadrijaj, ka reaguar kundër deklaratës së Lidhjes Demokratike të Kosovës, për zërat brenda kësaj partie, të cilët janë duke u deklaruar kundër demarkacionit, siç është rasti i deputetit Shpejtim Bulliqit. Ajo ka thënë se deputeti Bulliqi dhe shumica e deputetëve janë duke e kryer punën morale dhe ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa beson se më 1 shtator Kuvendi do ta ratifikojë Marrëveshjen për Demarkacionin

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri, Isa Mustafa beson se  më një shtator Kuvendi do ta ratifikojë Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi. Ai ka thënë se deri më një shtator do ta shfrytëzojnë kohën dhe të komunikojnë me opinionin, në mënyrë që të ketë sa më shumë informata, që me këtë marrëveshje, Kosova ...

Më shumë...

Limaj: Ka përfunduar koha kur për interesa personale merreshin vendime për Kosovën

Limaj: Ne nuk kemi ndërruar qëndrimet për demarkacionin

Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj ka shkruar se ka marr fund koha kur për interesa personale merreshin vendime për Kosovën. Drejtuesit e këtij regjimi për përfitime dhe për tentim të përmirësimit të imazhit personal, tash e një kohë Kosovës po i sjellin marrëveshje të dëmshme, dhe në kundërshtim ...

Më shumë...

Ministri i Mirëqenies Sociale priti në takim kryetarin dhe sekretarin e Shoqatës së Invalidëve të UÇK-së

Ministri i Mirëqenies Sociale priti në takim kryetarin dhe sekretarin e Shoqatës së Invalidëve të UÇK-së

Ministri i Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi priti në takim kryetarin e Shoqatës së Invalidëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fadil Shurdhën dhe sekretarin e kësaj shoqate, Enver Krasniqi. Temë qendrore e takimit në mes tyre ishte gjetja e mundësive për thellimin e bashkëpunimit dhe përkrahjes për këtë shoqatë. ...

Më shumë...

Kelmendi: Edhe gjatë garës për Shqipërinë por edhe për Kosovën kam garuar për të njëjtin popull

Majlinda Kelmendi bëri të ngrihet Flamuri dhe të intonohet Himni i Kosovës në Rusi

Revista autoritative e Shteteve të Bashkuara të Amerikës “TIME” i ka kushtuar vëmendje xhudistët nga vendi ynë e mirënjohur anekënd botës, Majlinda Kelmendi. Duke folur për marrjen e medaljes së artë pasi zuri vendin e parë në botë në sportin e xhudos, sportistja Majlinda Kelmendi ka thënë se ishte një ...

Më shumë...

Kryetari Hashim Thaçi dekoroi dëshmorin, Agim Bajrami me urdhrin, “Heroi i Kosovës”

Kryetari Hashim Thaçi dekoroi dëshmorin Agim Bajramin me urdhrin “Heroi i Kosovës”

Kryetari, Hashim Thaçi priti në takim familjarët e dëshmorit të kombit, Agim Bajrami, ish komandant i njësive për Kaçanik dhe zëvendës-komandant i Zonës Operative të Nerodimes të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Gjatë bisedës së zhvilluar, kryetari, Hashim Thaçi njoftoi familjarët e dëshmorit të kombit, Agim Bajrami se duke u bazuar ...

Më shumë...

Zendeli: Lagjet shqiptare të vërshuara nga uji nuk po ndihmohen nga Kryqi i Kuq i Maqedonisë

Vërshimet në Shkup

Këshilltari i Komunës Gazi Babë Fejzulla Zendeli, ka deklaruar se lagjet shqiptare të vërshuara nga uji nuk po ndihmohen nga Kryqi i Kuq i Maqedonisë. Ai ka theksuar se prania e Kryqit të Kuq në Hasanbeg mund të them lirisht se është zero. Unë jetoj te xhamia e dëshmorëve në ...

Më shumë...

Këshilli i fshatit Llukë e Epërme ka kërkuar nga deputetët të mos e votojnë Marrëveshjen për Demarkacionin

Lista Serbe tregohet shpërfillëse ndaj çështjes së demarkacionit

Në për mjetë një komunikate për medie, Këshilli i fshatit Llukë e Epërme dhe përfaqësuesit e fshatrave të vijës kufitare me Malin e Zi ka njoftuar se arsyeja për ta vizituar vendin “Kulla e Zhlepit” ka qenë vizita e planifikuar në varrezat e të parëve të tyre. Por ky planifikim ...

Më shumë...

Të drejtat ekskluzive për transmetimin e lojërave olimpike “RIO 2016” RTK i ka blerë nga RTS

RTK-ja

Radio Televizioni i Kosovës ka nënshkruar një kontratë bashkëpunimi me Radio Televizionin e Serbisë. Nga kjo kontratë e bashkëpunimit, Radio Televizioni i Serbisë përfiton një shumë me vlerë prej 60 mije euro. Ora.info njofton se RTK përmes këtij tenderi ka blerë të drejtat ekskluzive për transmetimin e lojërave olimpike “RIO ...

Më shumë...

Erdogan: SHBA-të duhet të zgjedhin në mes të marrëdhënieve të tyre me Turqinë ose me Fethullah Gulen

Erdogan: SHBA-të duhet të zgjedhin në mes të marrëdhënieve të tyre me Turqinë ose me Fethullah Gulen

Duke u bazuar në Agjencinë e Lajmeve “Anadolu” medie të huaja njoftojnë se presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të zgjedhin në mes të marrëdhënieve të tyre me Turqinë ose me Fethullah Gulen. Herët ose vonë, Shtetet e Bashkuara do të ...

Më shumë...

Ministri Çollaku dhe deputeti Selimi me qëndrime të kundërta për liberalizimin e vizave

Çollaku: Kosovës duhet t’i ofrohet qartësi në procesin e integrimit në BE njësojë sikur shteteve tjera

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku ka vazhduar me avazin e Qeverisë se nëse nuk do të ketë ratifikim të Marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi atëherë nuk do të ketë liberalizim të vizave. Ai ka shtuar më tutje se pasojat e mos ratifikimit të demarkacionit do të jenë ...

Më shumë...

DASH: Kushtetuta e Kosovës ndalon diskriminimin fetar dhe ofron liri për besimtarët

DASH

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar Raportin vjetor në të cilin flitet edhe për vendin tonë. Në Raport thuhet se Kushtetuta e Kosovës ndalon diskriminimin fetar dhe ofron liri për besimtarët. Me gjithë këtë, në Kosovë janë shënuar disa incidente me karakter fetar por për shkak të situatës në vend ...

Më shumë...

Ferat Shala: Hedhja e mjetit shpërthyes në shtëpinë e Murat Mehës është akt i papranueshëm

Ferat Shala

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala, ka thënë se hedhja e mjetit shpërthyes në shtëpinë e Murat Mehës është i papranueshëm. Sipas Shalës, akte të tilla nuk i kanë hije Kosovës. “Hedhja e mjetit shpërthyes në shtëpinë e zyrtarit të lartë të MMPH-së, kryeshefit të Agjencisë Kadastrale të ...

Më shumë...