KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1710)

Lajmet

Pa shuarjen e plotë të strukturave paralele serbe në veri të Kosovës, nuk do të ketë AKS

Strukturat paralele

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës deklarojnë se pa shuarjen e plotë të strukturave paralele serbe në veri të Kosovës, nuk do të fillojë hartimi i Statutit për themelimin e Asociacionit, edhe pse Lista Serbe pret themelimin e menjëhershëm të Asociacionit, pas arritjes së Marrëveshjes për Telekomunikacionin. Mirëpo, krerët e institucioneve ...

Më shumë...

Naim Bazaj ka hequr dorë nga kandidatura për kryetar të Drenasit, bashkohet me Ramiz Lladrovcin

Naim Bazaj do të garojë për pozitën e kryetarit të komunës së Drenasit

Naim Bazaj ka hequr dorë nga kandidatura për kryetar të Drenasit në zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen më 4 dhjetor. “Ishte ndjenjë e jashtëzakonshme pritja dhe përkrahja që na dhanë sonte qytetarët e Drenasit për kandidaturën tonë të përbashkët Ramiz Lladrovci. Bashkë me Naim Bazajn, i cili na ...

Më shumë...

Hilmi Jashari, po merr pjesë në Konferencën e 11-të botërore të Institutit Ndërkombëtar të Ombudsmanëve

Hilmi Jashari, po merr pjesë në Konferencën e 11-të botërore të Institutit Ndërkombëtar të Ombudsmanëve

Avokati i Popullit i Republikës së Kosovës, z. Hilmi Jashari, po merr pjesë në Konferencën e 11-të botërore të Institutit Ndërkombëtar të Ombudsmanëve, nikoqir i së cilës është Zyra e Ombudsmanit të Tajlandës. Konferenca po i zhvillon punimet në Bangkok, nga 14 -19 nëntor 2016. Tema e kësaj Konference “Evoluimi ...

Më shumë...

Në Skënderaj protestojnë Shoqatat e luftës së UÇK-së dhe punëtorët e administratës komunale

Protesta e veteranëve

Në Skënderaj sot protestojnë Shoqatat e luftës së UÇK-së dhe punëtorët e  administratës komunale. Në njoftimin e publikuar me këtë rast thuhet se protesta do të mbahet me qëllim për të kundërshtuar aktgjykimin e Gjykatës së Apelit për rastin Drenica. Protesta do të mbahet më 18 nëntor 2016 në Sheshin ...

Më shumë...

Zëvendësministri i Drejtësisë, Lirak Çelaj po qëndron për vizitë zyrtare në Shqipëri

Zëvendësministri i Drejtësisë, Lirak Çelaj po qëndron për vizitë zyrtare në Shqipëri

Zëvendësministri i Drejtësisë, Lirak Çelaj po qëndron për vizitë zyrtare në Shqipëri, ku është pritur nga homologu i tij zëvendësministri i Drejtësisë z. Eridian Salianji. Çelaj, së bashku me Drejtorin e Shërbimit Sprovues të Kosovës janë duke qëndruar në një vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë në kuadër të shkëmbimit ...

Më shumë...

NISMA pret në takim ambasadorin e Anglisë, Ruairí O’Connell dhe drejtorin e Fondit Devin O’Shaughnessy

NISMA pret në takim ambasadorin e Anglisë, Ruairí O’Connell dhe drejtorin e Fondit Devin O'Shaughnessy

Kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA për Kosovën, Jakup Krasniqi bashkë me Sekretarin e Përgjithshëm, Bilall Sherifi, shefen e Grupit Parlamentar, Valdete Bajrami dhe Sekretarin për Marrëdhënie me Jashtë të NISMA’s, Skender Reçica, pritën sot në takim Ambasadorin e Mbretërisë se Bashkuar, Ruairí O’Connell dhe z Devin, drejtor i Programit ...

Më shumë...

Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë kundër 24 të pandehurve për vepra të ndryshme penale

Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë për sikur thuhet, vepra penale të kryera gjatë gjykimit të rastit “Drenica”. Aktakuza përfshin veprat penale të specifikuara si  keqpërdorim i pozitës apo autorizimeve zyrtare, ikje e personave të privuar nga liria, mundësimi i ikjes së personave të privuar nga liria, lirimi i paligjshëm i ...

Më shumë...

Grupi Parlamentar i PDK-së nuk merr pjesë në Grupin Hetimor për RTK-në

Pajaziti: Zgjedhjet e reja nuk janë në interes të agjendës shtetërore të Kosovës

Shefi i GP të PDK-së Zenun Pajaziti, ka dhënë arsyen për mospjesëmarrjen në këtë grup, duke thënë se deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk duhet të kenë ndikim në mediumin publik. “Jemi dakord që përmes IBU-së të mos kemi ndikim në mediumin publik. Unë i ftoj deputetët që të shfrytëzojnë ...

Më shumë...

Ministri Lutfi Zharku përuroi fillimin e punimeve në tri rrugë në komunën e Ferizajt

Ministri Lutfi Zharku përuroi fillimin e punimeve në tri rrugë në komunën e Ferizajt

Sot ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Sfarqa morën pjesë në përurimin e fillimit të punimeve në tri rrugë, me të cilat vazhdon realizimi i planit të aktiviteteve të përbashkëta të Ministrisë së infrastrukturës dhe Komunës së Ferizajt për këtë vit. Projekti i parë, ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Koalicioni qeverisës PDK-LDK është stabil

Isa Mustafa dhe Kadri Veseli

Në një intervistë për “Deutsche Welle”, kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe kryetar i PDK-së, Kadri Veseli ka folur edhe për mospjesëmarrjen e Listës Serbe në Kuvend dhe Qeveri. Ai ka thënë se Kuvendi i Republikës së Kosovës nuk mund të ketë kushtëzime nga askush, në këtë rast as nga ...

Më shumë...

Ministri Haki Demolli u nis për vizitë zyrtare në Kanada

Haki Demolli

Ministri i FSK-së Haki Demolli, me ftesë te Ministrit te Mbrojtjes se Kanadasë, u nis sot, për vizitë tre ditore në Kanada, për të marrë pjesë në punimet e Konferencës së Forumit të Halifaksit për Sigurinë Ndërkombëtare, që do të mbahet nga data 18-20 nëntor 2016. Demolli në Halifaks do ...

Më shumë...

BDI dënon ashpër shpifjet tendencioze që po botohen nga media të caktuara

BDI

Kabineti i Kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, dënon ashpër shpifjet tendencioze të njëpasnjëshme që po botohen nga media të caktuara pa asnjë përgjegjësi ndaj të vërtetës dhe pa asnjë respekt për publikun. Agjenda e Kryetarit Ahmeti për ditën e djeshme ishte e përqendruar në Tetovë dhe ...

Më shumë...

Tirana festoi 72- vjetorin e çlirimit të saj në 17 nëntor të vitit 1944

Tirana festoi 72- vjetorin e çlirimit të saj në 17 nëntor të vitit 1944

Tirana festoi 72- vjetorin e çlirimit të saj në 17 nëntor të vitit 1944. Në sheshin pranë monumentit të Ushtarit të Panjohur, si çdo vit janë bërë homazhe e janë vënë kurora me lule në nder të partizanëve të rënë. Të pranishëm ishin edhe kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir ...

Më shumë...

Dështoi debati për vdekjen e Astrit Deharit, pasi në sallë ishin vetëm 45 deputetë

Dështoi debati për vdekjen e Astrit Dehari, pasi në sallë ishin vetëm 45 deputetë

Ka dështuar votimi për mbajtjen e debatit rreth vdekjes së Astrit Dehari, pasi në sallë ishin vetëm 45 deputetë. Vetëvendosje, përmes deputetit të vet Glauk Konjufca kërkoi që në Kuvend të debatohet për vdekjen e Astri Deharit. Pas këtij propozimi fjalën e mori kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së Zenun ...

Më shumë...

LDK, e vetmja në parti në vend që përjashton mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Lidhja Demokratike e Kosovës është i vetmi subjekt politik që në mënyrë kategorike po përjashton mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme. Të gjitha partitë e tjera madje edhe PDK-ja që është në koalicion qeverisës me LDK-në po tregohet e gatshme për zgjedhje të parakohshme Ndërkohë, brenda partnerit të saj ...

Më shumë...

Osman Osmani: Komunikatë për media e sindikatës Unia lidhur me pensionet për qytetarët e Kosovës

Osman Osmani: Komunikatë për media e sindikatës Unia lidhur me pensionet për qytetarët e Kosovës

Në mbledhjen e saj të fundit Qeveria Federale e Zvicrës i ka dhënë mandatin Departamentit për Punë të Brendshme nisjen e negociatave mbi Marrëveshjen për sigurimet shoqërore me Kosovën. Sindikata Unia përshëndet shumë këtë hap të mirëpritur, që Qeveria Federale të nisë bisedimet e vonuara kaherë për pagesën e pensioneve ...

Më shumë...