KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1700)

Lajmet

Kryetari Hashim Thaçi po qëndron në një vizitë zyrtare në Amerikë

Hashim Thaçit i jep një goditje për Asociacionin, Këshilli i Ministrave të BE’së

Gjatë qëndrimit për një vizitë zyrtare, në Amerikë, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi do të takohet me personalite të rëndësishme të administratës aktuale, por edhe me zyrtarë demokratë dhe republikanë. Ai ka thënë  për RTK-në se në ditët e ardhshme do të takohet edhe më zëvendës-kryetarin amerikan, Xho Bajden. Me ...

Më shumë...

Asambleja Komunale në Deçan mban mbledhje të jashtëzakonshme për lirimin e Ramush Haradinajt

Komuna Deçan

Asambleja Komunale në Deçan, sot  mban mbledhje të jashtëzakonshme me kërkesë për lirimin e menjëhershëm të ish- kryeministrit të Kosovës, liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj. Kështu është bërë e ditur në një njoftim për media të komunës së Deçanit. Ramush Haradinaj është arrestuar katër ditë më parë, në Bazel, nga ...

Më shumë...

Shala: Haradinaj, është arrestuar pasi dikush në Kosovë po ndihet i rrezikuar nga humbja e pushtetit

Haxhi Shala: Kosovës i duhet një koalicion më i gjerë qeverisës për t'i përfunduar bisedimet me Serbinë

Deputeti i Nismës për Kosovën, Haxhi Shala, në një postim të tij ka shkruar  se kryetari  i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, është arrestuar pasi dikush në Kosovë po ndihet i rrezikuar nga humbja e pushtetit. Haradinaj ishte paraparë që të takohej me kryetarin e zgjedhur amerikan, Donald ...

Më shumë...

Frashër Krasniqi ka kritikuar Qeverinë për mos ndërprerjen e dialogut me Serbinë

Frashër Krasniqi

Zëdhënësi i lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, e cila edhe pas shumë të ligave e ndërhyrjeve të Beogradit, nuk po e ndërpret dialogun me Serbinë. “Serbia ndërton mur në Mitrovicë; Viziton objektin e Millosheviqit në UP, nga ku jep mesazhe agresore shoveniste; Arreston ish-ushtarët e UÇK-së ...

Më shumë...

Barack Obama pranoi se kishte nënvlerësuar ndikimin që ka pasur një fushatë piraterie gjatë zgjedhjeve

B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Kryetari amerikan, Barack Obama pranoi se kishte nënvlerësuar ndikimin që mund të ketë pasur një fushatë piraterie dhe keqinformimi në demokraci, dy ditë pas një raporti të shërbimeve sekrete amerikane ku flitet për ndërhyrjen e Rusisë në fushatën zgjedhore. Në një intervistë për stacionin televiziv ABC, presidenti amerikan ka mohuar ...

Më shumë...

Ka vdekur, humoristi, Hasan Gashi

Ka vdekur, humoristi, Hasan Gashi

Ka vdekur, humoristi, Hasan Gashi i lindur në fshatin Pjetërshticë. Ai ka qenë i pranishëm në skeçe të ndryshme të Cimës dhe Lecit, i njohur si “Hasan Kungji”. Lajmin e ka bërë të ditur  Rasim Thaçi-Cima, në profilin e tij zyrtar në rrjetin social “Facebook”. Varrimi i të ndjerit bëhet ...

Më shumë...

Ilir Meta: Duam që rastit Haradinaj t’i jepet fund pasi kemi të bëjmë me një simbol të sakrificës shqiptare

Ilir Meta

Kryekuvendari i  i Shqipërisë, Ilir Meta, ka qëndruar për një vizitë në selinë e AAK-së. Me këtë rast, ai ka shprehur pakënaqësitë e tij, si  dhe solidaritetin lidhur me arrestimin e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, nga autoritetet franceze.  “Dua të shpreh keqardhjen për këtë ndalim shokues. Shpresojmë dhe besojmë ...

Më shumë...

Shqiptarët protestuan para ambasadës së Francës në Londër për lirimin e Ramush Haradinajt

Ramush Haradinaj

Disa bashkatdhetarë me vendbanim në Londër të Britanisë së Madhe kanë protestuar para ambasadës së Francës, kundër arrestimit  të liderit të AAK-së Ramush Haradinaj, nga autoritetet franceze. Ata kanë protestuar duke thirrur emrin e ikomandantit të Zonës Operative të Dukagjinit dhe me thirrjet: UÇK, UÇK. Haradinaj ishte ndaluar në Francë ...

Më shumë...

AAK-ja e zhgënjyer me pasivitetin e institucioneve të Kosovës lidhur me arrestimin e Haradinajt

AAK: S’do të ketë pritje qeveritare për Haradinajn

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka shprehur zhgënjimin me pasivitetin e Institucioneve shtetërore të Kosovës, në raport me rastin e Ramush Haradinajt, i cili është arrestuar të mërkurën nga autoritetet francezë në Basel dhe po mbahet në paraburgim, në Francë. Reagimi përmes deklaratave i Qeverisë së Kosovës, i kryetarit, apo ...

Më shumë...

Bilall Sherifi: Populli i Kosovës trishtohet kur Franca kërkon prova nga regjimi i kohës së Milosheviqit

Bilall Sherifi

Sekretari i Nismës për Kosovës Bilall Sherifi në një letër publike drejtuar  demokratëve të Francës, përmes ambasadorit të Republikës së Francës në Kosovë, Didier  Chabert, lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt ka shkruar:  Populli i Kosovës trishtohet kur sheh se institucionet e drejtësisë së vendit tuaj të presin “PROVAT” nga ...

Më shumë...

Gjuriq: Do ta shpallim asociacionin, ashtu sikur shqiptarët shpallën pavarësinë e Kosovës

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtari i  Qeverisë së Serbisë për Kosovës, Marko Gjuriq përsëri ka kërcënuar, në qoftë se autoritetet e Kosovës në mes të shkurtit nuk e formojnë Asociacionin e Komunave Serbe atëherë ajo do të themelohet nga përfaqësuesit politikë të serbëve, Duke folur për mediet serbe në Kosovës Gjuriq është shprehur se ...

Më shumë...

Kryetari i Maqedonisë Gjorgje Ivanov nesër jep mandatin për formimin e qeverisë së re

George Ivanov

Pritet që kryetari i Maqedonisë Gjorge Ivanov t’ia japë mandatin për formimin e qeverisë kryetarit të VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevskit, pasi është fituesi në këto zgjedhje duke marrë 51 deputetë, para LSDM-së së Zoran Zaevit që në zgjedhjet e 11 dhjetorit fitoi 49 vende në Parlamentin e ri. Pas marrjes së ...

Më shumë...

Në të gjitha rrugët nacionale dhe rajonale është përmirësuar dhe lehtësuar qarkullimi

Në të gjitha rrugët nacionale dhe rajonale është përmirësuar dhe lehtësuar qarkullimi

Ministria e Infrastrukturës bën të ditur në të gjitha rrugët nacionale dhe rajonale është përmirësuar dhe lehtësuar qarkullimi. Drejtuesit  rajonalë me ekipet tyre dhe kompanitë e kontraktuara nga Ministria e Infrastrukturës janë duke punuar pandërprerë në teren, për të përmirësuar dhe lehtësuar qarkullimin në komunikacion. Po punohet në rrugën rajonale ...

Më shumë...

Shtyhet fillimi i Gjysmëvjetorit të Dytë, deri me datë 16 janar 2017

Ministria e Arsimit ka kërkuar që ora e parë mësimore t’i kushtohet pavarësisë së Kosovës

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, në konsultim me Drejtoritë Komunale për Arsim (DKA), ka marr vendim për shtyrjen e fillimit të Gjysmëvjetorit të Dytë, deri me datë 16 janar 2017. “Ky vendim është marr për shkak të motit të lig dhe temperaturave të ulëta që po mbretërojnë këto ditë ...

Më shumë...

Komuniteti shqiptaro- amerikan në Amerikë, kërkon lirimin e Ramush Haradinajt

Ramush Haradinaj pas luftës ka thënë se UÇK-ja në Dukagjin kishte 4000 deri 6000 ushtarë

Komuniteti shqiptaro- amerikan në Amerikë, nesër organizon protestë paqësore në New York dhe Washington DC, me kërkesë për lirimin e ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Përkrahjen për lirimin e menjëhershëm të Haradinajt, komuniteti shqiptaro-amerikan do ta kërkojë në dy qytetet amerikane, duke iu bërë thirrje të gjithë shqiptarëve që ...

Më shumë...

AAK: Mbështetja për kryetarin, Ramush Haradinaj, është mbështetje për Kosovën dhe të drejtën e saj

AAK

Përmes një njoftimi drejtuar medieve, Aleanca për Ardhmërisë e Kosovës, konsideron se mbështetja popullore për kryetarin, Ramush Haradinaj, pozicionimi në krah të tij nga personalitete të rëndësishme nga vendi dhe bota, është mbështetje për Kosovën dhe të drejtën e saj, që ajo dhe qytetarët të trajtohen me dinjitet dhe në ...

Më shumë...