KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1700)

Lajmet

Ministria e Jashtme ka refuzuar kërkesën e serbit Gjuriq, për ta vizituar Pejën, por a do të mund ta ndalojë?

Ministria e Punëve të Jashtme

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka refuzuar kërkesën e serbit Marko Gjuriq, për ta vizituar Pejën. Vendimi i Ministrisë është marrë pas koordinimit me institucionet e tjera të vendit dhe pas zhvillimeve të para dy ditëve, ku Gjuriq ishte përpjekur në Komunën e Graçanicës për ta devijuar agjendën ...

Më shumë...

Aleanca Kosova e Re nuk do të bëjë asnjëherë koalicion me PDK-në, lajmet nëpër media janë shpifje

Aleanca Kosova e Re

Aleanca Kosova e Re, përgënjeshtron edhe njëherë shpifjet nga disa mediume të caktuara lidhur me Aleancën Kosova e Re dhe kryetarin  e saj, Behxhet Pacolli dhe qaron opinionin publik se do te garojë e vetme në zgjedhjet qendrore e komunale dhe asnjëherë nuk do tē bëjë pazare politike në dem ...

Më shumë...

Me vendimin e Gjykatës së Apelit në Prishtinë sërish u arrestua, Azem Syla

Azem Syla

Avokati, Tomë Gashi, ka bërë të ditur se me vendimin e Gjykatës së Apelit në Prishtinë është aprovuar ankesa e Prokurorit të EULEX-it, ndërkohë që sot Azem Sylës iu ka  caktuar paraburgimi edhe për dy muaj. “Gjykata e Apelit në Prishtinë me aktvendimin e saj ka gjetur gjoja arsye të ...

Më shumë...

Ministri i FSK-së, Haki Demolli priti në takim drejtorin më Ministrisë së Mbrojtjes të Britanisë së Madhe, Nick Gurr

Ministri i FSK-së, Haki Demolli priti në takim drejtorin më Ministrisë së Mbrojtjes të Britanisë së Madhe, Nick Gurr

Ministri i Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës(MFSK), zotëri Haki Demolli priti sot në takim, drejtorin për Politika Ndërkombëtare të Sigurisë në Ministrinë e Mbrojtjes(MM) të Britanisë së Madhe, zotëri Nick Gurr i cili shoqërohej nga ambasadori britanik në Kosovë, zotëri Ruairi O’Connell,  atasheu britanik i akredituar për Kosovë, ...

Më shumë...

Papa Françesku: Mediet që nxisin frikën prej emigrantëve janë duke vepruar në mënyrë terroriste

Papa Françesku

Papa Françesku ka reaguar të enjten ndaj gazetarisë së bazuar te thashethemet, të cilën e ka konsideruar një formë “terrorizmi”. “Përhapja e thashethemeve është një shembull terrorizmi, shembull sesi ju mund të vrisni një person me gjuhën dhe penën tuaj”, tha ai. “Kjo është edhe më e vërtetë për gazetarët, ...

Më shumë...

Në Asamblenë e Përgjitshme të OKB-së Kosova duhet të ketë diplomaci më aktive

OKB-ja

Duke folur për pjesëmarrjen e vendit tonë në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ekspertët e marrëdhënieve ndërkombëtare kanë thënë se Kosova duhet të ketë diplomaci më aktive në takime të tilla. Profesori i Të Drejtës Ndërkombëtare, Afrim Hoti, ka theksuar se Asambleja e Përgjithshme ...

Më shumë...

Gjuriq: Askush nuk mund të ma kufizojë lëvizjen nëpër Kosovë

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtari i Qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq ka kërcënuar se askush nuk mund ta ndaloj atë që të shëtis nëpër Kosovë, ngado që dëshiron. Ai ka theksuar më tutje se nuk është e vërtetë se është dëbuar por se ka pasur një përpjekje të tillë. Askush nuk mund të ma ...

Më shumë...

Ministri Arsim Bajrami vizitoi Institutin Pedagogjik të Kosovës

Ministri Arsim Bajrami vizitoi Institutin Pedagogjik të Kosovës

Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami vizitoi Institutin Pedagogjik të Kosovës. Gjatë bisedës së zhvilluar, u.d e drejtores së Institutit Pedagogjik, Labërie Luzha e njoftoi ministrin me zhvillimet në këtë institucion, punën dhe vështirësitë me të cilat po ballafaqohet Instituti. Ndërkohë, ministri Arsimit Bajrami përgëzoi hulumtuesit shkencor të këtij Instituti për ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli dhe ambasadori Delawie biseduan për nevojën e ri formatimit të kabinetit qeveritar

Kadri Veseli - Greg Delawie

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Greg Delawie. Ata biseduan për për zhvillimet politike në vend dhe për punën e Kuvendit të Kosovës. Gjatë takimit në mes tyre, përveç tjerash është biseduar edhe ri formatimin ...

Më shumë...

Musliu: Bashkësia ndërkombëtare nuk po i bën presion Serbisë

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli priti në takim kryetarin e këshillit kombëtar shqiptar, Jonuz Musliu dhe kryetarin e Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi. Gjatë bisedës së zhvilluar, Kryetari i këshillit kombëtar shqiptar, Jonuz Musliu theksoi se problemet për shqiptarët e luginës ende janë të pazgjidhura, tekstet mësimore s’po lejohen. Për ...

Më shumë...

Takim i papritur në mes të kryekuvendarit Veseli dhe ambasadorit të SHBA-ve Greg Delawie

Kadri Veseli - Greg Delawie

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka zhvilluar një takim të paparalajmëruar me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie. Njoftohet se temë qendrore e takimit në mes tyre ka qenë çështja e Demarkacionit me Malin e Zi. Kohë më parë, gjatë një interviste për Zërin e ...

Më shumë...

Përfaqësuesit e Komisionit për Punë të Jashtme pritën në takim drejtorin politik në MPJ të Sllovenisë

Përfaqësuesit e Komisionit për Punë të Jashtme pritën në takim drejtorin politik në MPJ të Sllovenisë

Përfaqësuesit e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës dhe atij për Integrime Evropiane, Elmi Reçica e Njomza Emini dhe deputeti Zafir Berisha e Valdete Bajrami, kanë pritur në takim drejtorin politik në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Tomazh Lovrençiç. Në takim u bisedua për bashkëpunimin ...

Më shumë...

Nesër në orën 12.00, përurohet libri, “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka

“Gjashtë ditë sa një jetë”, i autorit, Apostol Duka, kushtuar dëshmorit, Labinot Krasniqi

Nesër më 24 shtator 2016, në orën 12.00, në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë përurohet libri, “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka. Ky libër i kushtohet jetës dhe veprës së dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Labinot Krasniqi,  i cili ka rënë heroikisht  më 6 qershor të vitit ...

Më shumë...

Më 1 tetor 2016 përurohet libri: “Adem Demaçi- Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”

Më 1 tetor 2016 përurohet libri: “Adem Demaçi- Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”

Instituti Albanologjik i Kosovës, më 1 tetor 2016, në orën 12.00,  prezanton dhe përuron librin “Adem Demaçi- Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”.  Librin, i cili është botuar në Zyrih të Zvicrës  e kanë nxjerrë në dritë shoqata, “Adem Demaçi Nderi i Kombit” dhe Shoqata e të Burgosurve ...

Më shumë...

Me një pjesëmarrje masive të grave AKR-ja ka mbajtur Konventën e IV-të Zgjedhore të Forumit të Gruas

Me një pjesëmarrje masive të grave AKR-ja ka mbajtur Konventën e IV-të Zgjedhore të Forumit të Gruas

Me një pjesëmarrje masive të grave dhe nën intonimin e himnit nga grupi i korit të femrave, dega e Aleancës Kosova e Re në Prishtinë, ka mbajtur Konventën e IV-të Zgjedhore të Forumit të Gruas, ku të pranishme ishin qindra gra, të cilat kishin ardhur t’i ndjekin punimet e këtij ...

Më shumë...

Kryetari i Amerikës, Barak Obama ka pranuar paaftësinë e administratës së tij për ta penguar luftën në Siri

Barak Obama u ka kërkuar amerikanëve të refuzojnë gjuhën e cilitdo lider, që ushqen urrejtje raciste

Kryetari i Amerikës, Barak Obama ka pranuar paaftësinë e administratës së tij për ta penguar gjakderdhjen kaq të madhe në Siri, por shprehet se qëndrimi i tij për të mos intervenuar kundër Bashar al Assadit ka qenë i drejtë. Dua të them se krejt ato që kanë ndodhur në Siri, ...

Më shumë...