KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1730)

Lajmet

Sot përfundon punimet sesioni i shtatë i Seminarit të 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Sot përfundon punimet sesioni i shtatë i Seminarit të 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Sot përfundon punimet sesioni i shtatë i Seminarit të 93-të  të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, i cili për herë të parë po mbahet në Kosovë. Në këtë seminar paraqesin fjalën e tyre: kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni.  Ndërkohë bëhet e ditur se ...

Më shumë...

Kukan: Pavarësisht qëndrimit zyrtar të Prishtinës, Trepça do të zgjidhet me dialog, në Bruksel

Eduard Kukan

Kryesuesi i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me Serbinë, Eduard Kukan, pavarësisht qëndrimit të prerë të Kosovës lidhur me Trepçën ka deklaruar se e ardhmja e këtij gjiganti ekonomik  është çështje e rëndësishme, e cila sipas tij duhet të zgjidhet në kuadër të dialogut ndërmjet Beogradit e Prishtinës, në ...

Më shumë...

Marenglen Kasmi: Qeveria e Enver Hoxhës nuk kishte lejuar ndërtimin e asnjë varreze greke në Shqipëri

Marenglen Kasmi: Qeveria e Enver Hoxhës nuk kishte lejuar ndërtimin e asnjë varreze greke në Shqipëri

Qeveria greke, qysh në vitin 1970 kishte shfaqur interesim për varrezat e grekëve të vrarë në Shqipëri gjatë luftës italo-greke. Shteti komunist i Enver Hoxhës ishte shprehur  i gatshëm për të ndihmuar në marrjen e eshtrave nga Greqia. Madje në vitin 1985, qeveria shqiptare i komunikoi Greqisë se  ishte e ...

Më shumë...

Demokratja, Suzana Shkreli po merr pjesë në garën zgjedhore për në Kongresin Amerikan

Demokratja, Suzana Shkreli po merr pjesë në garën zgjedhore për në Kongresin Amerikan

Po ngushtohet hendeku në fushatën për Kongres në lagjen elektorale numër 8 të shtetit Miçigan, ku po merr pjesë në garën zgjedhore shqiptaro-amerikania, Suzanna Shkreli.  Kështu shkruan gazeta, Detroit News, e cila thekson se Kongresisti i mandatit të parë nga zonë elektorale e shtetit Michigan, Mike Bishop i Partisë Republikane, ...

Më shumë...

Pandeli Majko: Shqipëria lufton nëse Kosovës i preket sovraniteti

Pandeli Majko

Gjatë pjesëmarrjes në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, që po mbahet në Prishtinë, deputeti socialist,  ish-kryeministri i Shqipërisë gjatë kohës së luftës në Kosovë, Pandeli Majko, ka thënë se Shqipëria do t’i dalë zot Kosovës në raste të një  konflikti të mundshëm. Nëse  preket sovranitetit i Kosovës, Shqipëria implikohet në konflikt ...

Më shumë...

Katimerini: Pas çamëve në Shqipëri qëndron Erdogan

Deklaratë-Apel: Çështja e Çamërisë është e drejtë, ka ardhur koha të zgjidhet

Gazeta greke “Kathimerini” ka komentuar rolin e partisë së çamëve në Shqipëri, deklaratat e Komisionerit Hahn, gjendjen politike në vend para zgjedhjeve parlamentare si dhe minimin e marrëveshjes për kufirin detar midis Shqipërisë dhe Greqisë. “Është paradoks – shkruan “Kathimerini”, – që një parti e vogël me 5 deputetë, pas ...

Më shumë...

Ali Ahmeti: LPK-ja themeloi UÇK-në UÇPMB-në dhe Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare

Ali Ahmeti

Në fjalimin e tij, mbajtur në ceremoninë përkujtimore të përvjetorit të vdekjes së veprimtarit Bajrush Xhemaili, lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, ka deklaruar se gjenerata e Bajrushit dhe bashkëveprimtarëve të tij plasoi rrugën çlirimtare në Kosovë, Maqedoni dhe Luginë të Preshevës, raporton “Flaka”. “Ushtria Çlirimtare e Kosovës, Ushtria Çlirimtare Kombëtare ...

Më shumë...

Shoqata e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare ri-rregulloi lapidarin e dëshmorit, Ismet Bajrami

Shoqata e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare ri-rregulloi lapidarin e dëshmorit, Ismet Bajrami

Duke qenë se persona akoma të panjohur, kishin dëmtuar lapidarin e dëshmorit Ismet Bajrami në fshatin Brezë, Shoqata e veteranëve të UCK-së e ka rirregulluar lapidarin e dëshmorit. Në një njoftim për media të cilin e ka lëshuar SHVL e UÇK-së thuhet: Jemi të bindur se ata të cilët bëjnë ...

Më shumë...

Në Anatalya të Turqisë u shënua “Dita Kombëtare e Kosovës”

Në Anatalya të Turqisë u shënua “Dita Kombëtare e Kosovës”

Kosova shënoi Ditën Kombëtare në Antalya të Turqisë  në prani të shumë vizitorëve. Në  një aktivitet gjigand siç është “Expo 2016”, ajo bëri prezentimin e veçorive agro-bujqësore, si dhe turistike. Kosova e Turqia përveç se kanë një miqësi të hershme, po vazhdojnë të këmbejnë ide të ndryshme për zhvillim dhe ...

Më shumë...

Kryetari, Thaçi sërish e ka lavdëruar fjalimin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në Beograd

Edi Rama Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi sërish e ka lavdëruar fjalimin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, gjatë  vizitës së  fundit në Beograd, duke thënë se ishin fjalë të qëlluara dhe të sakta. Ai ka paralajmëruar se të martën do të bisdojnë së bashku në Prizren. Thaçi në punimet e Seminarit ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi, mori pjesë në seminarin e 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Prishtinë

Kryetari Thaçi, mori pjesë në seminarin e 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Prishtinë

Kryetari Hashim Thaçi, mori pjesë në seminarin e 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, e cila po i zhvillon punimet në Prishtinë. Ai ka deklaruar me kërë rast se Kosova është një rast i mirë për të mësuar leksione të rëndësishme për bashkësinë ndërkombëtare. “Kosova nuk është burim i jostabilitetit, ...

Më shumë...

Nga punimet e Sesionit III dhe IV të Seminarit ë 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Nga punimet e Sesionit III dhe IV të Seminarit ë 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Përfaqësuesit  e vendeve anëtare të NATO-s,  e të vendeve partnere, kanë vazhduar diskutimet në Prishtinë, në kuadër të Seminarit të 93-të ROSE-ROTH të Asamblesë Parlamentare, me temën “Vlerësimi dhe Konfirmimi i Perspektivës euro-atlantike të Kosovës”. Ditën e dytë të këtij seminari, e ka përshëndetur me një fjalë rasti presidenti i ...

Më shumë...

Demolli: Asnjë ushtarak i Kosovës nuk është i kyçur në ISIS

Sot përfundon punimet sesioni i shtatë i Seminarit të 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Ministri i Forcës dhe Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli, gjatë fjalimit në Seminarin e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, ka njoftuar se asnjë ushtarak i FSK-së nuk është i kyçur në ISIS dhe as që ka shkuar ndonjë më parë. “Unë me përgjegjësi të plotë e them se asnjë ushtar i ...

Më shumë...

Në mesin e pjesëtarëve të FSK-së që sollën medalje të arta është edhe Fiton Kastrati, djali i heroit, Isa Kastrati

Në mesin e pjesëtarëve të FSK-së që sollën medalje të arta është edhe Fiton Kastrati, djali i heroit, Isa Kastrati

Skuadra e Brigadës së Reagimit të Shpejtë e Forcë së Kosovës, e përbërë prej 8 pjesëtarësh është dekoruar me Medaljen e artë në një ndër ushtrimet më sfiduese dhe më prestigjioze në botë “Cambrian Patrol’’në Wells të Mbretërisë së Bashkuar. Në mesin e pjesëtarëve të FSK-së që i sollën Kosovës një ...

Më shumë...

Pritet që një numër trupa paqeruajtësish nga Britania e Madhe, të vijnë në Kosovë, në kuadër të KFOR-it

Pritet që një numër trupa paqeruajtësish nga Britania e Madhe, të vijnë në Kosovë, në kuadër të KFOR-it

Trupa ushtarake nga Britania e Madhe, në mbështetje të NATO-s pritet të arrijnë në  Kosovë, ka thënë Sekretari britanik i Mbrojtjes, Sir Michael Fallon, për BBC-në. Ai ka saktësuar se rreth 30 ushtarë do të udhëtojnë vitin e ardhshëm për t’iu bashkangjitur Forcave të NATO-s në Kosovë, për një periudhë ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Neglizhenca e institucioneve po u kushton qytetarëve me jetë

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Lëvizja Vetëvendosje konstaton se pas aksidenteve me fatalitet, të përsëritura në aksin rrugor Prishtinë-Pejë, afër fshatrave Vragoli dhe Miradi e Ulët, siç ishte ai i para dy ditëve, ku nga plagët e rënda nga goditja me makinë humbi jetën 62 vjeçarja Sabrije Gjyrevci, banorët e fshatit Miradi e Ulët protestuan ...

Më shumë...