KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1730)

Lajmet

Autoritetet qeveritare të Malit të Zi kanë konfirmuar se nuk do ta ri-negociojnë procesin e Demarkacionit

Demarkacioni Kosovë-Mali i Zi

Autoritetet qeveritare të  Malit të Zi kanë konfirmuar  se nuk do ta ri-negociojnë procesin e Demarkacionit, ndërkohë që institucionet e Kosovës po vazhdojnë të kërkojnë mënyra për ta ratifikuar marrëveshjen e arritur vitin e kaluar për kufirin me Malin e Zi. Anëtari i Këshillit të politikës së jashtme të Parlamentit ...

Më shumë...

15-vjet nga rënia e dëshmorit, Rrahim Beqiri, pjesëmarrës në tri luftërat tona çlirimtare

Me 2 gusht 2019 në Dardanë shënohet 18 vjetori i rënës heroike të dëshmorit të kombit, Rahim Beqiri

Heroi i luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare të vitit 2001 në Maqedoni, Rahim Beqiri i njohur si komandant Roki, ka mbushur 15 vite nga rënia heroike, në Drenovec të Tetovës. Ai më 1 gusht të vitit 2001 në luftimet e zhvilluara kundër forcave sllavomaqedonase, pas një qëndrese heroike në  Drenovec ...

Më shumë...

Nesër në Kuvendin e Kosovës mbahet “Debati shkencor” për Demarkacionin me Malin e Zi

Kuvendi i Kosoves

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se “Debati shkencor për Demarkacionin” që do të mbahet nesër në ambientet e Kuvendit të Kosovës do të zgjasë më shumë se sa është planifikuar.  Është paraparë për ta marrë pjesë në diuskutim që shumë se 110 të pranishëm, të cilët kanë paraqitur kërkesa për ...

Më shumë...

Nuk janë përmbushur të gjitha kushtet për fillimin e konstituimit të Asociacionit të Komunave Serbe

Qeveria e Kosovës

Autoritetet në Prishtinë kanë mohuar zërat e përhapura nëpër medie  për fillimin e hartimit të statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, duke theksuar se nuk janë përmbushur të gjitha kushtet për fillimin e punës në këtë çështje. Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës thonë se Beogradi zyrtar e ka ...

Më shumë...

Në Prekaz, në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, u mbajt manifestimi tradicional “Dita e Diasporës

Në Prekaz, në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, u mbajt manifestimi tradicional “Dita e Diasporës

Në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz organizuar nga  Ministria e  Diasporës, u mbajt manifestimi tradicional “Dita e Diasporës”, në të cilin mori pjesë një numër i madh i bashkatdhetarëve dhe përfaqësues të komunave e deputetë të Kuvendit të Kosovës. Ky manifestim filloi me homazhe te varrezat e familjes Jashari, ...

Më shumë...

Papa: Nuk është e drejtë dhe e vërtetë të flasësh për Islamin e dhunshëm dhe për terrorizimin islamik

Papa Françesku

Kreu i Vatikanit, Papa Françesku u është bashkuar zërave të udhëheqësve perëndimorë, të cilët shpesh deklarojnë se ISIS-n nuk ka lidhje me Islamin. “Nuk është e drejtë dhe e vërtetë të flasësh për Islamin dhunshëm dhe për terrorizimin islamik. Në të kundërt, duhet të flisja edhe për katolikë të dhunshëm. ...

Më shumë...

Gjatë korrikut në Siri, janë vrarë 1.557 civilë

Të vrarët Siri

Në raportin mujor të publikuar nga Opservatori  Sirian për të Drejtat e Njeriu, thuhet se në muajin korrik 769 civilë humbën jetën si pasojë e sulmeve të regjimit të Asadit. Në mesin e tyre 253 ishin fëmijë dhe 197 gra. Po ashtu thuhet se fakti që 59 për qind e ...

Më shumë...

Kryekuvendari, Veseli, priti në takim ambasadorin e ri të Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi

Kryekuvendari, Veseli, priti në takim ambasadorin e ri të Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi

Kryekuvendari, Kadri Veseli, priti sot në takim ambasadorin e sapoemëruar të Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi, të cilin e uroi për detyrën e re dhe i dëshiroi suksese në angazhimin e tij diplomatik. Kryetari Veseli çmoi lart kontributin e Italisë në zhvillimin e përgjithshëm të Kosovës, ndërsa shfaqi besimin ...

Më shumë...

Aleksandër Lumezi: Përgjimet ku është përfshirë, Adem Garbovci janë bërë nga një prokuror kompetent

Aleksandër Lumezi

Kryeprokurori, Aleksandër Lumezi, ka folur për paralajmërimin për publikim të përgjimeve nga një portal i lidhur me shërbimet e EULEX-it, përmes së cilave dëshmohet gjoja ndikimi i politikës në secilin institucion të Kosovës, përfshirë edhe pushtetet e pavarura. Lumezi, ka deklaruar se për këtë rast është njoftuar nga mediet lidhur ...

Më shumë...

Petrit Selimit i merret posti i zëvendës-ministrit të Punëve të Jashtme

Petrit Selimi - Ivica Dacic

Kryeministri Isa Mustafa, ka marrë vendim për lirimin nga detyra e zëvendës-ministrit të Punëve të Jashtme, Petrit Selimi i cili ka mbajtur edhe poste të tjera fitimprurëse nga buxheti i Kosovës. Sipas njoftimit të Qeverisë, Selimi në përputhje me aktet ligjore, do të vazhdojë angazhimin në postin e koordinatorit nacional ...

Më shumë...

Përkujtohet dëshmori i kombit, Rrahim Beqiri

Akademi përkujtimore për heroin Rrahim Beqiri

Në përvjetorin e 15-të, të rënies në altarin e atdheut, të luftëtarit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, përkujtohet dëshmori i kombit, Rrahim Beqiri i njohur me nofkën “ Roki”. Akademia mbahet sot (2 gusht) duke filluar në orën 14.oo në Shtëpinë e Kulturës “Isa Kastrati” nën përkujdesjen  e kryetarit të komunës ...

Më shumë...

FDH: Serbia po i fsheh shënimet për pjesëtarët aktivë të Ushtrisë së Serbisë që kanë kryer krime në Kosovë

Jetlir Zymberaj: Kosova do t’i ndjek penalisht të gjithë serbët që kanë kryer krime gjatë luftës

Fondi për të Drejtën Humanitare në Serbi konstaton se Ministria e Mbrojtjes e Serbisë po i fsheh shënimet për pjesëtarët aktivë të Ushtrisë së Serbisë, të cilët janë të akuzuar për krime lufte të kryera në Kosovë. Prokuroria serbe për Krime Lufte në vitin 2013 ka ngritur aktakuzë kundër oficerëve ...

Më shumë...

Haxhiu: Argumentet për demarkacionin do të dëshmojnë se ajo është tradhti ndaj vendit

Albulena Haxhiu i thotë Lutfi Hazirit: Kryeministri është vendosur më 6 tetor

Deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka deklaruar se tryeza që do të mbahet për demarkacionin do të dëshmoj se kjo marrëveshje është në dëm të Kosovës. Ajo ka theksuar më tutje se  argumentet që do të paraqes Lëvizja Vetëvendosje në këtë tryezë për demarkacionin do të dëshmojnë ...

Më shumë...

Kurti: VV-ja do ta pamundësoj ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin

Lista Serbe tregohet shpërfillëse ndaj çështjes së demarkacionit

Duke folur për veprimet që do të ndërmerr Lëvizja Vetëvendosje për çështjen e demarkacionit, zyrtarja e VV-së për informim, Tinka Kurti ka paralajmëruar se Lëvizja Vetëvendosje do ta pamundësoj ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin. Ajo ka shtuar më tutje se Marrëveshja për Demarkacion me Malin e Zi është e dëmshme ...

Më shumë...

Thaçi ka pritur në takim kryesuesin e UNMIK-ut në Kosovë, Zahir Tanin, jetësuesin e Rezolutës 1244

Thaçi ka pritur në takim kryesuesin e UNMIK-ut në Kosovë, Zahir Tanin, jetësuesin e Rezolutës 1244

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në një takim të përzemërt, kryesuesin e UNMIK-ut në Kosovë, Zahir Tanin, me të cilin ka biseduar për bashkëpunimin e institucioneve të Kosovës me zyrën e kësaj organizate administrative të OKB-së, e cila shtrin veprimin, sidomos në veri të vendit. Edhe pse zyrtarisht, ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli uroi Zvicrën në Ditën e Pavarësisë

Kadri Veseli

Kryekuvendari, Kadri Veseli, ka uruar popullin zviceran me rastin e Ditës së Pavarësisë së Zvicrës. Përmes një postimi ai ka shkruar se bashkatdhetarët që jetojnë dhe punojnë në Zvicër janë shtyllë e rëndësishme e mirëqenies dhe zhvillimit të Kosovës. “Uroj popullin mik zviceran në Ditën e Pavarësisë. Zvicra duhet zgjedhur ...

Më shumë...