KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1750)

Lajmet

AAK: Qeveria të mos i fshehë dështimet e saj por t’i ndalë mashtrimet ndaj qytetarëve

AAK: S’do të ketë pritje qeveritare për Haradinajn

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të mos i ndërlidhë situatat e dështuara të saj në mes të Forcave të Armatosura të Kosovës, Asociacionit të Komunave Serbe dhe Demarkacionit, si gjoja kusht që të këto ...

Më shumë...

Investimet e MBPZHR-së po shtojnë prodhimin e lëndës së parë dhe cilësinë e verërave

Investimet e MBPZHR-së po shtojnë prodhimin e lëndës së parë dhe cilësinë e verërave

Gjatë fjalës para të pranishmëve në “Forumin e Verërave 2016”, ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi tha se buxheti që ka ndarë ministria që ai drejton për të mbështetur këtë vit sipërfaqet me vreshta dhe përpunimin e rrushit arrin në rreth 3.7 milionë euro. Në “Forumin e ...

Më shumë...

Ministrja, Dhurata Hoxha priti nё takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Ruairi O’Connell

Ministrja, Dhurata Hoxha priti nё takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Ruairi O’Connell

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha priti nё takim Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruairi O’Connell. Ata biseduan për situatën e përgjithshme në vendin tonë si dhe për bashkëpunimin e deritashëm në mes të Britanisë së Madhe dhe Kosovës dhe rritjes së tij në të ardhmen. Ministrja, Dhurata Hoxha ...

Më shumë...

Shtetasit e Kosovës mund të marrin shërbime konsullore në Konsullatën e Shqipërisë në Bar të Italisë

Ditmir Bushati dhe Enver Hoxhaj

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës në bashkëpunim me të njëjtin dikaster nga Shqipëria janë marrë vesh që shtetasve të Kosovës që jetojnë dhe veprojnë në Itali të ju ofrohet shërbime konsullore në Konsullatën e Shqipërisë në Bari. Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës dhe Ministria ...

Më shumë...

Konjufca: Koalicioni PDK –LDK e ka shndërruar në treg Republikën dhe shtetin e Kosovës

Glauk Konjufca

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje ka drejtuar kritika të shumta ndaj koalicionit qeverisës PDK-LDK. Ai theksoi se këto dy parti në koalicion qeverisës e kanë shndërruar Kosovën në treg. Kjo Republikë dhe ky shtet është bërë pazar nga koalicioni PDK –LDK. Në marrëveshje shkruan se PDK dhe LDK ka ...

Më shumë...

Veseli: Mjekët duhet të trajtohen në mënyrë të dinjitetshme

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Duke folur për gjendjen në fushën e shëndetësisë, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka thënë se gjendja në shëndetësi duhet të zgjidhet dhe se përgjegjësi për këtë duhet të marrë ky shtet, duke i trajtuar në mënyrë dinjitoze punëtorët shëndetësorë. Mjekët duhet të trajtohen në mënyrë të dinjitetshme. Nuk ka ...

Më shumë...

Musmurati: Qëndrimi i PDK-së për demarkacionin nuk ka ndryshuar

Basri Musmurati

Sekretari i Partisë Demokratike të Kosovës, Basri Musmurati, ka deklaruar se PDK-ja ka një qëndrim të vetëm për demarkacionin me Malin e Zi. Ai ka theksuar se njoftimet se ka zëra të ndryshëm në këtë parti  për këtë çështje, janë të pavërteta. Të gjitha këto që janë thënë janë të ...

Më shumë...

Në hapësirën e UP-së pranë kishës ortodokse po bëhen gërmime për varrezë masive me trupa të shqiptarëve të vrarë

Në hapësirën e UP-së pranë kishës ortodokse po bëhen gërmime për varrezë masive me trupa të shqiptarëve të vrarë

Në hapësirën e Universitetit të Prishtinës ku është ndërtuar kisha ortodokse janë bërë gërmime për një varrezë masive me trupa të shqiptarëve të vrarë nga forcat serbe gjatë luftës çlirimtare të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Gjatë gërmimeve rreth e përqark kishës, përfaqësuesi i familjeve në Komisionin Qeveritar për të Pagjeturit, ...

Më shumë...

Policia sllavomaqedonase nuk ndalon së ushtruari dhunë kundër të burgosurve shqiptar të rastit “Kumanova”

Avokati, Raufi: Sevdail Miftarit i janë thyer dy këmbët nga dhuna e policisë

Policia sllavo-maqedonase nuk ndalon së ushtruari dhunë kundër të burgosurve shqiptar të rastit “Kumanova”. Dhunë brutale dhe tortura çnjerëzore përveç nëpër burgje ata po përjetojnë edhe gjatë transportimit të tyre në Gjykatën e Shkupit. Dhuna e shfrenuar dhe brutale ka bërë që gjatë seancës së sotme të kërkoj ndihmë mjekësore ...

Më shumë...

Komuna e Lypjanit organizon Turnirin tradicional për dëshmorin, Ismail Luma dhe martirët e fshatit Kraishtë

Ismail Luma

Komuna e Lypjanit do të mbajë  Turnirin tradicional për dëshmorin e kombit, Ismail Adem Luma dhe të martirizuarit e fshatit Kraishtë,  nga forcat serbe, gjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.  Turniri fillon me 15 korrik 2016, në orën 17.00, me ndeshjet që pritet të zhvillohen në fushën e sportit ...

Më shumë...

Ministri Zharku priti në një takim shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, ambasadoren, Athanassiadu

Ministri Zharku priti në një takim shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, ambasadoren, Athanassiadu

Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku priti në takim shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, ambasadoren znj.Konstantina Athanassiadu. ë këtë takim, ministri z.Zharku e njoftoi shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, znj.Athanassiadou, me prioritetet e Ministrisë së Infrastrukturës, në zhvillimin e projekteve të rëndësishme në lëminë e ...

Më shumë...

21 Fëmijë do ta shpërfaqin talentin ne edicionin e 16 të festivalit të këngës për fëmijë “Fluturat 2016”

21 Fëmijë do ta shpërfaqin talentin ne edicionin e 16 të festivalit të këngës për fëmijë “Fluturat 2016”

Në Prizren çdo gjë është e gatshme, që sonte nga ora 20 e 30 në skenën e bukur, në qiellin e hapur, në kejin e Lumëbardhit, në Shatërvan të Prizrenit, të këndojnë 21 fëmijë të talentuar, këngët e reja enkas të krijuara  për edicionin e 16 të Festivalit të këngës ...

Më shumë...

Krasniqi: Me qasjen e kësaj qeverie kushtëzimet për Kosovën nuk kanë të ndalur

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi ka drejtuar kritika nda kryeministrit, Isa Mustafa dhe ministra të kabinetit të tij qeveritar për gatishmërinë e tyre për të ju përgjegjur pa hezitim kushteve që po i vihen me pa të drejt Kosovës. Ai ka shkruar se Kryeministri Mustafa ...

Më shumë...

Elezaj: Nëse Qeveria nuk gjenë burime për pagat e veteranëve atëherë ajo do të përballet me protesta

Smajl Elezaj

Duke komentuar paralajmërimet e ministrit të Financave, Avdullah Hoti se për pensionet e veteranëve kanë para vetëm edhe për disa muaj, kryetari i veteranëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Smajl Elezaj ka thënë se Qeveria është e obliguar ta respektoj ligjin për të vazhduar me pagesa për veteranët. ...

Më shumë...

Qeveria e ka bërë publik raportin e Komisionit për Demarkacionin

Demarkacioni Kosovë-Mali i Zi

Qeveria e Kosovës e ka publikuar raportin e Komisionit Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror. Me qëllim për të krijuar bindje se nga procesi i demarkacionit vendi ynë nuk ka humbur territor, raporti i publikuar ka përdorur disa dokumente. Në raportin me titull “Përmbledhje e dokumentacionit bazik në ...

Më shumë...

Ministri Enver Hoxhaj këmbëngul se Kosova nuk ka humbur territor gjatë demarkacionit me Malin e Zi

Enver Hoxhaj

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj këmbëngul se Kosova nuk ka humbur territor gjatë demarkacionit me Malin e Zi. Ai ka thënë se çështja e demarkacionit është një temë e konsumuar dhe se procedimi i marrëveshjes do të ndodh javën që vjen në Qeveri për të vazhduar pastaj në ...

Më shumë...