KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1740)

Lajmet

Fajon: Nuk mjafton një vendim i Kuvendit të Kosovës që BE-ja të heq vizat

Tanja Fajon

Tanja Fajon, raportuese në Parlamentin Evropian për çështjen e vizave për Kosovën, është në dijeni për nismën në Kuvendin e Kosovës për miratimin e një deklarate në lidhje me liberalizimin e vizave, por, nuk është shprehur optimiste se një vendim i tillë Kuvendit të Kosovës do të ishte i mjaftueshëm ...

Më shumë...

Xhavit Haliti ka pranuar se Kosova nuk e kontrollon pjesën veriore të Mitrovicës, as komunat në veri

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, ka bërë të ditur se serbët të cilët janë pjesë e Policisë së Kosovës dhe veprojnë në veri të Mitrovicës, marrin paga edhe nga shteti i Serbisë. Këto fakte, nënkryetari i kuvendit, i ka prezantuar  gjatë takimit me delegacionin e Lëvizjes Evropiane Daneze, ...

Më shumë...

Pal Lekaj i ka drejtuar një letër publike me disa pyetje kryeministrit, Isa Mustafa

Lekaj

Kryetari i grupit parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj i ka drejtuar një letër publike me disa  pyetje kryeministrit, Isa Mustafa lidhur me situatën aktuale politike në vend. Deputeti i AAK-së, në veçanti është ndalur te vizita e zëvendësit të Mustafës, nga Lista Serbe, Branimir Stojanoviq, në Bruksel, ku ai me ...

Më shumë...

Server: Serbët dhe Vetëvendosja po shkaktojnë probleme në Kosovë

Daniel Serwer: NATO-ja po mbështet fuqishëm Beogradin, kundër krijimit të Ushtrisë së Kosovës

Analisti i mirënjohur  amerikan Daniel Serwer në një intervistë për RTK-në ka deklaruar  se Kosova është imune ndaj Moskës, e cila po bën përpjekje  të shkaktojë trazira në Ballkan, ndërsa sipas tij Kosova ka probleme të brendshme, sikur janë integriteti territorial dhe sovraniteti. Serbët dhe Vetëvendosja po i shkaktojnë këto ...

Më shumë...

Ministri, Arsim Bajrami, po qëndron për një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Arsim Bajrami

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së Kosovës, Arsim Bajrami, po qëndron për një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kur edhe  biseduar me zyrtarë amerikanë mbi bashkëpunimin me të dy vendeve në fushën e arsimit. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, Bajrami ka komentuar lidhur me marrëveshjen ...

Më shumë...

Sot në Prishtinë u hap edicioni i 16-të i Panairit të Ushqimit dhe Pijeve AGROKOS-2016

Sot në Prishtinë u hap edicioni i 16-të i Panairit të Ushqimit dhe Pijeve AGROKOS-2016

Sot u hap  edicioni i 16-të i  Panairit të Ushqimit dhe Pijeve AGROKOS 2016 dhe edicioni 9-të i  Panairi i Ndërkombëtar për Mjekësi, Shëndetësi dhe Pajisje “MEDIKOS 2016” organizuar nga kompania CEO- Congress & Event Organization. Panairet do jenë të hapura për tri ditë në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve ne ...

Më shumë...

Ngucati: Qeveritarët kanë sjellë mbi 3 mijë emra për t’i bërë veteranë

Hysni Ngucati

Kryetari i ri i OVL-UÇK-së, Hysni Ngucati, ka deklaruar se listën e veteranëve e kanë fryrë vetë qeveritarët. Ata  kanë sjellë mbi 3 mijë emra për t’i bërë veteranë, për të cilët nuk e dimë ku kanë qenë gjatë luftës. Por  numri i  madh i veteranëve nuk duhet të jetë ...

Më shumë...

Debati i fundit mes kandidatëve presidencialë, Hillary Clinton dhe Donald Trump ishte i acaruar dhe intolerant

Debati i fundit mes kandidatëve presidencialë, Hillary Clinton dhe Donald Trump ishte i acaruar dhe intolerant

Debati i tretë dhe i fundit mes kandidatëve për postin e kryetarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,  Hillary Clinton dhe Donald Trump, u mbajt në Las Vegas, dhe filloi pa shtrëngim duarsh mes tyre. Ky gjest është konsideruar si  shenjë i acarimit të retorikës së fushatës. Debati ishte përqendruar më ...

Më shumë...

Daçiq: Nuk do të vendosim sanksione kundër Rusisë për hir të Bashkimit Evropian

Ivica Daçiq

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, thotë se BE-ja po ushtron presion mbi vendet e Ballkanit për të vendosur sanksionet ndaj Rusisë. Presioni mbi Serbinë, i cili me gjuhën diplomatike, thuhet se të harmonizohet politika e jashtme e saj me atë të BE-së, për të vendosur sanksione ndaj Rusisë, ...

Më shumë...

Thaçi: Raportet mes Kosovës dhe Shqipërisë janë të shkëlqyera dhe ato plotësojnë njëra -tjetrën

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur lidhur me deklaratat e ministrit të Jashtëm, Enver Hoxhaj, i cili ka thënë  se Shqipëria nuk mund të përfaqësojë Kosovën në Beograd, si dhe lidhur me shkrimet e disa  vetëquajturve analistë të Kosovës dhe Shqipërisë gjatë ditëve të fundit, që kanë trajtuar marrëdhëniet ...

Më shumë...

Komuniteti ashkali është integruar mirë në shoqërinë e Kosovës

Komuniteti ashkali është integruar mirë në shoqërinë e Kosovës

Zëvendësministri në Ministrinë e  Punës në Qeverinë e Kosovës, Qazim Rrahmani  ka deklaruar se komuniteti ashkali është integruar mirë në shoqërinë kosovare.  Gjendja e komunitetit tonë është relativisht e mirë, sepse edhe kaq vjet pas luftës ashkalinjtë kanë përfaqësuesit e tyre dhe janë të përfshirë në institucionet e Kosovës. Jemi ...

Më shumë...

Aleanca Kosova e Re në Drenas, ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor të Forumit Rinor

Aleancës Kosova e Re në Drenas, ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor të Forumit Rinor

Në kuadër të procesit të brendshëm zgjedhor, në prani të 160 delegatëve dhe një numri të madh të të rinjve, dega e Aleancës Kosova e Re në Drenas, ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor të Forumit Rinor. Në punimet e Kuvendit ka qenë i pranishëm edhe Presidenti i Aleancës Kosova e Re, ...

Më shumë...

Raportet e Kosovës me Shqipërinë janë raporte vëllazërore, shkruan kryekuvendari, Kadri Veseli

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, përmes një postimi në internet  ka bërë thirrje për unitet mes shqiptarëve, e jo për polemika e ndarje të panevojshme, siç ndodhi pas vizitës së fundit të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, në Beograd. Ai thotë se Raportet e Kosovës me Shqipërinë janë ...

Më shumë...

Në Kosovë, për herë të parë mbahet seminari i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Sot në Prishtinë fillon punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Ditën e shtunë, në Prishtinë mbahet për herë të parë seminari i Asamblesë  Parlamentare të NATO-s, ndërkohë që pjesëmarrësit në këtë seminar  do të flasin për vendin dhe rolin e Kosovës në Evropë dhe për sigurinë euroatlantike.  Kuvendi ka bërë të ditur se në takimin treditor do të diskutohet për ...

Më shumë...

Kodheli dhe Pinotti vlerësuan marrëdhëniet dhe bashkëpunimin mes Shqipërisë dhe Italisë

Kodheli dhe Pinotti vlerësuan marrëdhëniet dhe bashkëpunimin mes Shqipërisë dhe Italisë

Shqipëria është e gatshme që të marrë përgjegjësitë që i takojnë në planin ndërkombëtar për zgjidhjen e krizës së refugjatëve, ka deklaruar ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli, në një takim me  ministren  italiane të Mbrojtjes, Roberta Pinotti. Në takimin e përbashkët, dy ministret  vlerësuan nivelin e lartë të ...

Më shumë...

Mustafa: Po përpiqemi për bashkërendimin e qëndrimeve me opozitën lidhur me demarkacionin

Mustafa: Po përpiqemi për bashkërendimin e qëndrimeve me opozitën lidhur me demarkacionin

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka paralajmëruar një takim me opozitën për të diskutuar rreth demarkacionit me Malin e Zi. Gjatë Konventës së parë të industrisë së drurit në Kosovë, Mustafa ka thënë se do të bëjnë përpjekje për bashkërendimin e qëndrimeve me opozitën, para se demarkacioni të procedohet në ...

Më shumë...