KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1770)

Lajmet

Sot është dita e fundit e aplikimit për banesë nga familjet me status të rënduar socialo-ekonomik

Komuna e Prishtinës

Drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Komunën e Prishtinës, Arben Vitia ka bërë të ditur se sot është dita e fundit e aplikimit për ata që mendojnë se i plotësojnë kriteret dhe kushtet për të qenë përfitues në shfrytëzim të këtyre banesave nga familjet me status të ...

Më shumë...

Mërgimtarët në Zvicër, organizuan homazh me portretet e 64 dëshmorëve që dhanë jetën për lirinë e Kosovës

Mërgimtarët në Zvicër, organizuan homazh me portretet e 64 dëshmorëve që dhanë jetën për lirinë e Kosovës

Ministria e Diasporës në Cyrih të Zvicrës organizoi ekspozitë me portretet e 64 dëshmorëve qe dhanë jetën për lirinë e Kosovës, ku i pranishëm ishte edhe ministri i Diasporës, Valon Murati.  Ai shprehu mirënjohjen e tij të thellë për kontributin e dhënë nga diaspora në të gjitha periudhat e zhvillimit ...

Më shumë...

BE-ja dërgon trupa në kufijtë e Greqisë pas ftohjes së marrëdhënieve me Turqinë

Fluksi i azilkërkuesve në vendin tonë po vazhdon të rritet, thonë në Ministrinë e Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës

Brukseli pritet të dërgojë personel shtesë nga Agjencia e Ruajtjes së Kufijve Evropian, “Frontex”, në kufijtë e Shqipërisë me Greqinë e Maqedoninë. Ky vendim është marrë nga BE-ja, pas deklaratave të fundit të kryetari, Erdogan që paralajmëroi Evropën se mund të hapë kufijtë, duke hedhur poshtë marrëveshjen me Unionin për ...

Më shumë...

Daily Star: Moska ka rënë dakord për të dërguar sistemet bërthamore të raketave “C-400” në Serbi

Daily Star: Moska ka rënë dakord për të dërguar sistemet bërthamore të raketave “C-400” në Serbi

Gazeta e Britanisë së Madhe, “Daily Star” shkruan se  Moska ka rënë dakord për të dërguar “pajisje vdekjeprurëse” në Serbi, e cila shtrihet mes Greqisë, Italisë dhe Austrisë, pas një ftese nga kryeministri i saj. Sipas deklaratave zyrtare, Ministri i jashtëm serb, gjithashtu njoftoi dje Vladimir Putin se do të ...

Më shumë...

Për shkak të bllokadës që i ka bërë Kroacia, kryeministri Vuçiq bojkoton takimet në Bruksel

Aleksandar Vuciq

Për shkak të bllokadës që i ka bërë Kroacia, Kryeministri i Serbisë,  Aleksandar Vuçiq bojkoton takimet në Bruksel. Ndërkohë është bërë e ditur se Berlini zyrtar  nuk është dakord me bojkotin në ceremoninë e hapjes së kapitujve në negociatat për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian. “Mjaft më me kushtëzime”, ...

Më shumë...

Qeveria do të ndryshojë ligjin për pensionet e veteranëve të UÇK-së, pasi nuk arrin t’i përballojë ato

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se Qeveria do të ndryshojë ligjin për pensionet e veteranëve të UÇK-së, pasi nuk po  arrin t’ i përballojë  pensionet e përmuajshme  as të 28.000 veteranëve e kurrsesi edhe të pjesës me rreth 20.000 të tjerë. Kosova do ta reformojë skemën e pensioneve për veteranët ...

Më shumë...

Kryesuesi i Kuvendit të Mitrovicës , Baki Imeri, ka ftuar për nesër mbledhje urgjente të Kuvendit

Muri në Mitrovicë

Kryesuesi i Kuvendit të Mitrovicës , Baki Imeri, ka ftuar për nesër mbledhje urgjente. Në mbledhje pritet që zyrtarët e komunës të diskutojnë lidhur me murin-ndarës, të cilin e kanë ndërtuar serbët afër Lumit Ibër, i cili aktualisht ndanë në dysh qytetin e Mitrovicës. Pavarësisht se qëndrimi zyrtar i një ...

Më shumë...

Ban Ki Mun ka shprehur alarmin mbi raportet e mizorive kundër një numri të madh të civilëve në Halep

Ban Ki Mun

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Mun ka shprehur alarmin mbi raportet e mizorive kundër një numri të madh të civilëve, në Halep. Ai u ja bërë thirrje të gjitha palëve, veçanërisht qeverisë së Sirisë dhe aleatëve të saj, për të mbrojtur civilët. Në një deklaratë, zëdhënësi, Stephane Dujarriç ...

Më shumë...

Kongresi amerikan do të hetojë vlerësimin e CIA-s se Qeveria e Rusisë ka ndihmuar Trumpin në zgjedhje

Kongresi amerikan do të hetojë vlerësimin e CIA-s se Qeveria e Rusisë ka ndihmuar Trumpin në zgjedhje

Udhëheqësi i shumicës republikane në Senatin e Shteteve të Bashkuara, Mitch McConnell, tha se Kongresi do të hetojë vlerësimin e CIA-s se Qeveria e Rusisë ka përdorur hakerët kompjuterikë, për t’i ndihmuar presidentit të zgjedhur, Donald Trump, të fitojë zgjedhjet. Njoftimi ndodh në kohën e debateve intensive midis politikë-bërësve amerikanë, ...

Më shumë...

Nisma: Kryetari, Hashim Thaçi, fton qytetarë e biznesmenë të votojnë kandidatin e PDK-së në Drenas

NISMA

Dega e Nismës për Kosovën në Drenas publikoi  disa foto ku kryetari,  Hashim Thaçi, është duke ftuar kryetarët e fshatrave, njerëz të biznesit dhe qytetarë të thjeshtë të komunës, dhe duke ushtruar presion mbi ta për të votuar kandidatin e PDK-së në zgjedhjet për kryetar komune që do të mbahen ...

Më shumë...

Ymeri: BDI-ja nuk duhet t’ia mundësojë Gruevskit edhe një mandat, për shkak të qëndrimit të tij antishqiptar

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, duke komentuar zgjedhjet e jashtëzakonshme në Maqedoni, ka thënë se Bashkimi Demokratik për Integrim, i cili mori më së shumti deputetë nga shqiptarët, nuk duhet të bëhet pjesë e qeverisë e t’ia mundësojë, Nikolla  Gruevskit edhe një mandat, pasi që ai ka dëshmuar në shumë ...

Më shumë...

Ministri Demolli priti në takim ambasadoren kroate, Kapitanoviq

Ministri Demolli priti në takim ambasadoren kroate, Kapitanoviq

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, priti në takim zyrtar ambasadoren e Republikës së Kroacisë në Republikën e Kosovës, zonjën Marija Kapitanoviq. Me këtë rast, ministri Demolli dhe ambasadorja Kapitanoviq biseduan për bashkëpunimin e shkëlqyer në mes të Kosovës dhe Kroacisë në të gjitha fushat, veçmas në fushën e sigurisë. Demolli ...

Më shumë...

Ministri, Bajrami, mund të thirret në Interpelancë për rezultatet e dobëta të nxënësve në një test ndërkombëtar

Arsim Bajrami

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të thirret në Interpelancë nga Kuvendi i Kosovës për shkak të rezultateve të dobëta të nxënësve në testin ndërkombëtar të diturive. Kjo kërkesë do t’ia adresohet  kryesisë së Kuvendit të Kosovës, nga Komisioni Parlamentar për Arsim. Kryetari i këtij komisioni, Nait ...

Më shumë...

Shqiptarët e Maqedonisë vendosin për krijimin e Qeverisë së re të Shkupit

Shqiptarët e Maqedonisë vendosin për krijimin e Qeverisë së re të Shkupit

Shqiptarët e Maqedonisë vendosin për krijimin e  Qeverisë së re të Shkupit. Pavarësisht se rezultatet e tyre krijuan pakënaqësi, pasi një pjesë e votave i shkuan partisë maqedonase të Zoran Zaevit, koalicioni i shumicës nuk mund të formohet pa një ose dy parti shqiptare.  Shqiptarët humbën 11 deputetë. Rezultati i ...

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, vazhdon të vizitojë varrezat e serbëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë

Kryetari, Hashim Thaçi, vazhdon të vizitojë varrezat e serbëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, vazhdon të vizitojë varrezat e serbëve të vrarë në Kosovës. Ai sot ishte  në Hoçë të Madhe dhe në Therandë për të përkujtuar viktimat e luftës së fundit dhe për të bërë thirrje për të vërtetën dhe për pajtim. Pasi vuri lule në memorialin në ...

Më shumë...

Sot në Prishtinë u nënshkrua marrëveshja në fushën e gjeodezisë, mes Kosovës dhe Shqipërisë

Sot në Prishtinë u nënshkrua marrëveshja në fushën e gjeodezisë, mes Kosovës dhe Shqipërisë

Zëvendësministrja e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik të Kosovës Besa Zogaj Gashi dhe zëvendësministri i Shqipërisë Musa Bedriu, kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e gjeodezisë, me të cilën u tha se të dyja vendet mund të aplikojnë për projekte dhe fonde ndërkombëtare pasi që janë pjesë e shërbimit gjeodezik ...

Më shumë...