KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1800)

Lajmet

Kosova në Shkodër sfidon Kroacinë, Shqipëria pret fitore në Vaduz

Kosova në Shkodër sfidon Kroacinë, Shqipëria pret fitore në Vaduz

Sonte zhvillohen nëntë takime të rrethit të dytë në tri grupe kualifikuese nga Zona e Evropës, të vlefshme për kampionatin botëror të futbollit “Rusia 2018”. Kosova e cila garat i nisi me barazim në Turku ndaj Finlandës (1:1)  e sfidon në “Loro Boriçi” të Shkodrës, Kroacinë e cila gjithashtu ka barazuar ...

Më shumë...

Rashiq: Qeveria nuk i ka votat tona për demarkacionin

Rashiq: Krijimi i AKS-së është i dëmshëm për serbët e Kosovës (!)

Ndonëse zyrtarët qeveritarë vazhdimisht janë duke deklaruar se i kanë votat e Listës Serbe për ta votuar  Demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, këtë e mohojnë përfaqësues të kësaj partie. Nenad Rashiq, deputet i Listës Serbe, i ka quajtur të pavërteta pretendimet e qeveritarëve se i kanë siguruar votat ...

Më shumë...

Ligji për Trepçën nuk do votohet nga Lista Srpska

Deputeti serb, Igor Simiq: Vjosa Osmani i ka ndjekur korridoreve të Kuvendit deputetët serbë për t'i siguruar votat

Slavko Simiq shefi i Grupit parlamentar i Listës Srpska, ka thënë se deputetë serbë në Parlamentin e Kosovës do të votojnë kundër projektligjit të propozuar për Trepçën. Simiq në deklaratën për agjencinë Beta ka vlerësuar se ky projektligj “në mënyrë perfide e ilegale përpiqet at nacionalizojë kombinatin Trepça”.”Kur është fjala ...

Më shumë...

Kërkesa për lirimin e Nehat Thaçit refuzohet nga Gjykata e Nishit

Nehat Thaçi

Kërkesën e mbrojtjes së drejtorit të Policisë për rajonin e Mitrovicës, Nehat Thaçi, për lirim nga arresti, e ka refuzuar Gjykata e Nishit. Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i Gjykatës së Nishit, Vladimir Stanojeviq, i cili ka thënë se për rastin e drejtorit do të vendoset në Beograd.“Ankesa ...

Më shumë...

Antonio Guterres është zgjedhur sekretar i ri i Organizatës së Kombeve të Bashkuara

Antonio Guterres

Agjencitë botërore kanë bërë të ditur se portugezi, Antonio Guterres është zgjedhur sekretar i ri i Organizatës së Kombeve të Bashkuara.  Guterres ka triumfuar ndaj kandidatit serb për këtë pozitë,  Vuk Jeremiq, i cili ka mbajtur postin e ministrit të jashtëm të Serbisë, ndërsa  Guerres ka qenë kryeministër Portugalisë. Antonio ...

Më shumë...

Thaçi arsyeton bashkimin e dy gjermanive, nuk flet për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Thaçi arsyeton bashkimin e dy gjermanive, nuk flet për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Kryetari, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë në ceremoninë solemne të 26-vjetorit të  shënimit të bashkimit të Gjermanisë, e cila u organizua nga Ambasada gjermane në Kosovë. Para shumë përfaqësuesve diplomatikë dhe të institucioneve të Kosovës, Thaçi tha se kjo festë nuk është vetëm e popullit gjerman, por edhe e Evropës ...

Më shumë...

Deputeti, Haxhi Shala, pyet Hashim Thaçin se ka luftuar apo jo në radhët e UÇK-së?

Haxhi Shala: Kosovës i duhet një koalicion më i gjerë qeverisës për t'i përfunduar bisedimet me Serbinë

Deputeti i Nismës për Kosovën, Haxhi Shala, ka reaguar pas deklaratës së kryetarit Hashim Thaçi, i cili thotë se ka  luftuar që shqiptarët të vendosin vetë për veten dhe të mos merret leje në Serbi për Kosovën. Shala ka kërkuar nga Thaçi që të marrë një pozicion serioz  dhe të ...

Më shumë...

Ymeri: Cenimi i integritetit territorial të Kosovës mund të prodhojë tensione të vazhdueshme në rajon

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka deklaruar se cenimi i integritetit territorial mund të prodhojë tensione të vazhdueshme në rajon. Ai në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë”, ka deklaruar se Marrëveshja aktuale për demarkacionin duhet të hidhet poshtë. “Shmangia e ratifikimit të marrëveshjes në Kuvendin e Republikës së ...

Më shumë...

Apostollova: Për liberalizimin e vizave kërkohet përmbushja e kritereve

Apostollova: Për liberalizimin e vizave kërkohet përmbushja e kritereve

Komisioni për Integrime Evropiane i Kuvendit të Republikës së Kosovës, takoi udhëheqësen e Zyrës së BE-së në Kosovë dhe Përfaqësuese Speciale e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalija Apostolova. Fillimisht, kryetarja e Komisionit Njomza Emini,  e njoftoi znj. Apostolova  lidhur me punën dhe sfidat me të cilat po ballafaqohet Komisioni, ...

Më shumë...

Avokati i Popullit në Konferencën Ndërkombëtare të Institucioneve të avokatëve për Forcat e Armatosura

Avokati i Popullit në Konferencën Ndërkombëtare të Institucioneve të avokatëve për Forcat e Armatosura

Avokati i Popullit i Republikës së Kosovës, z. Hilmi Jashari, po merr pjesë në Konferencën Ndërkombëtare të Institucioneve të Ombudspersonëve për Forcat e Armatosura, që po mbahet në Amsterdam, Holandë, nga 3-5 tetor 2016. Tema e Konferencës së këtij viti është roli i Institucioneve të Ombudspersonëve, para gjatë dhe pas misioneve ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Nxënësit serbë në Kosovë punojnë me plan-programet e Serbisë

Vetëvendosja: Nxënësit serbë në Kosovë punojnë me plan-programet e Serbisë

Grupi Parlamentar me mbështetje të Komitetit për Arsim dhe Kërkim Shkencor në Lëvizjen VETËVENDOSJE!, mbajtën sot debat në Kuvendin e Kosovës me temën “Kurrikula shkollore për nxënësit e komunitetit serb në Kosovë”, ku morën pjesë deputetë, përfaqësues nga organizatat e shoqërisë civile, ekspertë të arsimit e përfaqësues të tjerë. Në ...

Më shumë...

Për herë të parë pas Luftës, Srebrenicën mund ta udhëheq një serb i cili mohon gjenocidin

Srebrenica

Për të parën herë që prej luftës së përgjakshme në periudhën 1992-95, në Bosnjë Hercegovinë, kryetar i qytetit të martirizuar mizorisht  do të shpallet personi që refuzoi të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur një akt i gjenocidit. Sipas rezultateve preliminare të zgjedhjeve të 2 tetorit, 34 vjeçari Mlladen Grujiçiq, ...

Më shumë...

Për shkak të arrestimit të policit, Nehat Thaçi deputetët kërkojnë ndërprerjen e dialogut me Serbinë

Ganimete Musliu: Dalja e Driton Selmanaj në foltore të Kuvendit është ofendim për familjaret e të pagjeturve

Komisioni për Punë të Brendshme ka  diskutuar për çështjen e arrestimit të drejtorit të Policisë së Kosovës në Mitrovicë, Nehat Thaçi, nga policia e Serbisë. Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu, i ka bërë thirrje ministres për Dialog, Edita Tahirit, që t’i ndërpresë bisedimet me palën serbe, përderisa nuk ndodh lirimi ...

Më shumë...

Daut Haradinaj ka shprehur gatishmërinë e tij dhe të Komisionit për kthimin e Nehat Thaçit në Kosovë

Daut Haradinaj

Kryetari i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e FSK-së, njëherësh deputet i AAK-së në Kuvendin e Kosovës, Daut Haradinaj ka theksuar gatishmërinë e tij dhe të Komisionit për kthimin e Nehat Thaçit në Kosovë. “Gatishmëria e Komisionit ka qenë dhe vazhdon të jetë, por problemi kryesor është ...

Më shumë...

Gjenerallejtënant Rrahman Rama po merr pjesë në një konferencë ushtarake në Amerikë

Gjenerallejtënant Rrahman Rama po merr pjesë në një konferencë ushtarake në Amerikë

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, nga data 01 e deri më 05 tetor 2016, zyrtarisht po merr pjesë në  konferencën vjetore të Shoqatës të Ushtrisë Amerikane, e cila po mbahet në Washington D.C. Kjo është konferenca më e madhe ushtarake që organizohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komandanti ...

Më shumë...

Ministri, Arsim Bajrami, uroi të gjithë mësuesit e Kosovës për ditën e tyre

Mministri, Arsim Bajrami, uroi të gjithë mësuesit e Kosovës për ditën e tyre

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka marrë pjesë në konferencën “Duke çmuar mësuesit, përmirësojmë statusin e tyre”, e cila është organizuar nga SBAShK-u për nder të Ditës Ndërkombëtare të Mësuesit. Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe të Ministrisë së Arsimit, ministri Bajrami, uroi të ...

Më shumë...