KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1820)

Lajmet

Ndërhyn në punimet e Kuvendit Zyra e BE-së dhe Këshilli Gjyqësor i Kosovës

Keshilli Gjyqesor i Kosoves

Zyra e BE-së, në Prishtinë, ka kërkuar nga deputetët në Kuvendin e Kosovës që debati i sotëm të jetë në përputhje të plotë me ndarjen e pushteteve, gjyqësore, ekzekutive dhe legjislative, si themel i demokracisë. Zyrtarët e zgjedhur dhe autoritetet publike, përfshirë deputetët, duhet të përmbahen nga vënia në pikëpyetje ...

Më shumë...

Selimi: Si duan të i mbrojnë vlerat e luftës ata deputetë që kanë votuar Gjykatën Speciale kundër UÇK-së?

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi kërkon kushte më të mira për Policinë e Kosovës

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi sot në Kuvendin e Kosovës ka pyetur pse kanë ardhur në debat për UÇK-në deputetet që kanë votuar Gjykatën Speciale?.  Atyre që e kanë votuar gjykatën speciale, do tu thosha çfarë kërkojnë në këtë debat. Pse janë ata në këtë sallë? ata  e kanë mbjellë ...

Më shumë...

Pajaziti: Asnjë Pushtet të mos degjenerojë me vendimet e tij në emër të drejtësisë e sistemit ligjor

Pajaziti: Zgjedhjet e reja nuk janë në interes të agjendës shtetërore të Kosovës

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së dhe iniciuesi i seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës për diskutimin rreth gjykimit të grupit “Drenica 2”, në fjalimin e tij në seancë ka thënë se vendimi për ish-pjesëtarët e UÇK-së ka shkaktuar shqetësime në Kosovë. Gjithë jemi dëshmitarë që lufta çlirimtare ishte ...

Më shumë...

Rrustem Geci: Çamëria së shpejti do të ketë institucionet e veta

Rrustem Geci

Kohën që kemi përpara ne e lexojmë saktë, guximshëm, dhe pa u tërbuar nga çaste të ndryshme të kohës. Historia na jep të drejtën të kërkojmë Çamërinë. Çamëria është gjaku ynë i bimur. Ajo është lindur para 13 mijë vjetësh, dhe ( në kohën tonë ) vazhdon jetën e saj ...

Më shumë...

Ministri i Diasporës, Valon Murati, raportoi në Komisionin për Punë të Jashtme

Ministri për i Diasporë, Valon Murati, raportoi në Komisionin për Punë të Jashtme

Diaspora është jo vetëm potencial njerëzor, por edhe kapital kulturor dhe ekonomik për vendin tonë. Bashkatdhetarët tanë nëpër shtetet perëndimore ta ruajnë identitetin e tyre kombëtar, por edhe të integrohen në vendet ku jetojnë dhe punojnë. Për dy vjet MD ka regjistruar 400 mijë pjesëtarë të diasporës sonë, ndërkaq po ...

Më shumë...

Dhurata Hoxha: Mirënjohje e thellë për punën shtatëvjeçare të Gjykatës Kushtetuese

Dhurata Hoxha: Mirënjohje e thellë për punën shtatëvjeçare të Gjykatës Kushtetuese

Në solemnitetin e organizuar nga Gjykata Kushtetuese, për nder të 7-vjetorit të themelimit, ku morën pjesë personalitetet më të larta të shtetit, Presidenti Thaçi, Kryekuvendari Veseli dhe Kryeministri Mustafa, Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, mbajti fjalë rasti. Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, fjalimin solemn e hapi me thënien e Benjamin ...

Më shumë...

Ganimete Musliu: Fadil Demaku është familje dëshmorësh e martirësh të luftës së UÇK-së

Ganimete Musliu: Dalja e Driton Selmanaj në foltore të Kuvendit është ofendim për familjaret e të pagjeturve

Deputetja nga radhët e PDK-së, Ganimete Musliu, gjatë mbledhjes së Komisionit për Siguri me rastin e largimit  nga posti të  kryetarin e këtij Komisioni, Fadil Demaku, ka thënë se kundër Fadil Demaku dhe familjes së tij është duke u ushtruar një e padrejtë. Fadil Demaku do ta kaloj këtë sfide ...

Më shumë...

Hysni Gucati: Dënimet ndaj ish-ushtarëve të UÇK-së, janë të motivuara politikisht

Gucati: Serbia të na i sjell të gjithë të pagjeturit nga lufta, nuk presim dhe nuk pranojmë asnjë lloj ndihme prej saj

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, i ka quajtur absurde dhe të motivuara politikisht dënimet ndaj ish-ushtarëve të UÇK-së. Ai ka thënë për “Epoka e re” se gjykatat ndërkombëtare janë duke u përpjekur  që luftën e drejtë dhe të lavdishme të UÇK-së ...

Më shumë...

Rr. Berisha: Derisa ishin në front për çlirimin e Kosovës nuk e kemi menduar se një ditë do të na sulmojnë “tanët”

Berisha

Komandanti i Brigadës 138 “Agim Ramadani”, Rrustem Berisha, deputet i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka shprehur habi me sulmet që po i bëhen UÇK-së. Të gjithë ata qe ishin në vijën e frontit, asnjëherë nuk e kanë paramenduar se do të vijë dita që do të ballafaqohen më këso ...

Më shumë...

Bashkëluftëtarët e UÇK-së të pandashëm në idealin e lirisë, pavarësisht partive politike

Bashkëluftëtarët e UÇK-së të pandashëm në idealin e lirisë, pavarësisht partive politike

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj me anëtarët e Komisionit parlamentar ka takuar, deputetin në dorëheqje,  Fadil Demakun. Haradinaj ka thënë me këtë rast se pavarësisht dallimeve  politike, ekziston respekt im i  veçantë për këtë familje. Gjithmonë kam pasur  respekt të veçantë për Fadilin dhe familjen Demaku. Familje kjo që ka ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Zonja Tahiri tani kërkon ta ndajë së bashku me të tjerët dëmin që i ka shkaktuar Kosovës

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Dialoguesja tejet e zellshme e Kosovës me Serbinë, Edita Tahiri të cilën na e kanë përzgjedhur miqtë tanë ndërkombëtarë, edhe pse ajo nuk ka bazë deleguese, ka propozuar që sipas saj Faza e tretë e Dialogut të Brukselit, të merret në formë të ekipit sikur ishte “Ekipi i Unitetit”, në ...

Më shumë...

Kryesia e PDK-së kundër dënimeve pa fakte të komandantëve e luftëtarëve të UҪK-së

Pas dështimit të javës së kaluar, sërish mblidhet Kryesia e Kuvendit

PDK ka përcjellë me shqetësim proceset gjyqësore ndaj luftëtarëve dhe komandantëve të UÇK-së në secilin rast, e në veçanti në rastin Drenica. Në cilindo  rast  të këtillë, ne kemi pasur dhe kemi bindjen e thellë se lufta e UҪK-së ishte e drejtë, ҁlirimtare dhe që ka respektuar çdo normë ndërkombëtare. ...

Më shumë...

Lista Serbe bojkoton institucionet e Kosovës, po përgatitet për t’u kthyer në Beograd, në vendin e origjinës

Stojanoviq

Lista Serbe nuk do të kthehet në Kuvendin dhe Qeverinë e Kosovës, ka thënë zëvendëskryeministri, Branimir Stojanoviq. Ai në një intervistë për seksionin në gjuhën serbe të Radios Evropa e Lirë, e bën të qartë se Lista Serbe mbetet e përkushtuar në mbrojtjen e interesave të komunitetit serb. Vendimin për ...

Më shumë...

Ministria e Drejtësisë e përkushtuar në hartimin e legjislacionit adekuat në luftën kundër ekstremizmit e terrorizmit

Ministria e Drejtësisë e përkushtuar në hartimin e legjislacionit adekuat në luftën kundër ekstremizmit e terrorizmit

Sot Zëvendësministri i Ministrisë së Drejtësisë z. Lirak Çelaj ka marr pjesë në Konferencën e parë ndërkombëtare mbi parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm e organizuar nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe mbështetur nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.  Çelaj përmendi faktin se shteti ligjor dhe shoqëria e ...

Më shumë...

Deputeti, Veton Berisha demanton pretendimet pa fakte të zëvendës-ministrit Qazim Rrahmani

Veton Berisha

Si deputet i Parlamentit të Kosovës, përfaqësues i komunitetit Egjiptian deklaroj më datën 24.10.2016 rreth orës 13.00 në hyrje të kuvendit të Kosovës jam penguar dhe provokuar nga zëvendës-ministri Qazim Rrahmani për qëllime të tija politike të caktuara. Po atë ditë z. Rahmani ka deklaruar se gjoja unë e kam ...

Më shumë...

Kryesia mori vendim që nesër, në orën 10:00, të fillojë seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës

Kryesia e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mori vendim që nesër, në orën  10:00, të fillojë seanca e  jashtëzakonshme ku do të debatohet për dënimin e eprorëve të ushtarëve të UÇK-së nga gjykatësit e EULEX-it. Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti ka deklaruar me këtë rast se Kryesia është pajtuar që ...

Më shumë...