KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1820)

Lajmet

Kryetari, Hashim Thaçi ka reaguar pas sulmit në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës

Hashim Thaçi

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka reaguar  pas sulmit në Kuvendin e Kosovës, duke thënë se mund të pajtohemi për shumë gjëra, por ajo për të cilën të gjithë duhet të pajtohen është se dhuna nuk duhet të ketë vend në Kosovë.  “Dhuna sjell frikë, frika sjell urrejtje dhe urrejtja ...

Më shumë...

Isa Mustafa: Sulmi ndaj Kuvendit të Kosovës, sulm kundër shtetit dhe pavarësisë

Kryeministri Mustafa e rithekson se Kosova refuzon idenë e unionit doganor rajonal

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës e cilësoi si sulm ndaj shtetit dhe pavarësisë.  “Sulmi mbi ndërtesën e Kuvendit të Republikës së Kosovës, është atak ndaj pavarësisë sonë. Kuvendi është organi më i lartë legjislativ, simbol i rregullimit tonë shtetëror dhe demokratik. Askujt nuk i lejohet ...

Më shumë...

Arianit Koci: Në fillim të vitit të ardhshëm pritet të fillojë së funksionuari Gjykata Speciale

Arianit Koci: Gjykata Speciale nuk po respekton as minimalisht Kosovën dhe qytetarët e saj

Avokati, Arianit Koci thotë  se në fillim të vitit të ardhshëm fillon punën  Gjykata Speciale. Koci beson në drejtësinë ndërkombëtare dhe pret gjykime të drejta dhe fer, ashtu siç kanë qenë gjykimet në Tribunalin e Hagës. Megjithatë, Koci ka thënë se në konkursin për pranimin e stafit të kësaj gjykate ...

Më shumë...

AAK reagon ndaj sulmit të ndërtesës së Kuvendit

AAK reagon ndaj sulmit të ndërtesës së Kuvendit

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, është subjekti i parë politik që ka reaguar ndaj sulmit të së enjtes në drejtim të Kuvendit të Kosovës. “Ngjarja e sotme në Prishtinë, është një akt kriminal, I cili kërkon zbardhje urgjente. Sulmi në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës, është një sulm mbi shtetin ...

Më shumë...

Sulmohet ndërtesa e Kuvendit të Kosovës

Sulmohet ndërtesa e Kuvendit të Kosovës

Policia e Kosovës ka njoftuar se shpërthimi në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës, është sulm ndaj Kuvendit. Sipas Policisë së Kosovës sulmi është bërë me një mjet të dyshuar shpërthyes. “Me 04.08.2016 rreth orës 23:00, në ndërtesën e Kuvendit të Kosoves, në rrugën Agim Ramadani në Prishtinë, nga distanca ka ...

Më shumë...

Ministri Shala paraqiti projektligjin për performancën energjetike

Ferat Shala

Në vazhdimin e seancës në kuvendin e Kosovës, deputetët shqyrtuan projektligjin për performancën energjetike në ndërtesa. U.d Ministri i MMPH, Ferat Shala ka paraqitur projektligjin para deputeteve dhe ka treguar për rëndësinë e tij por në mungesë së kuorumit Kuvendi nuk arriti ta miratojnë këtë projektligj. Në seancën e Kuvendit ...

Më shumë...

Kryeprokurori Lumezi, priti në takim kryeprokurorin e EULEX-it, Claudio Pala

Lumezi

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksander Lumezi priti në takim pune kryeprokurorin e EULEX-it, Claudio Pala. Nëpërmjet një komunikate për medie njoftohet se kryeprokurori i EULEX-it, Claudio Pala e ka ngarkuar prokurorin përgjegjës për rastin e ashtuquajtur të MTPT-së për të bërë një vlerësim të përmbajtjes së telekomunikimeve të përgjuara, për të ...

Më shumë...

Historianët kanë kërkuar nga deputetët që të mos e votojnë Marrëveshjen për Demarkacionin

Lista Serbe tregohet shpërfillëse ndaj çështjes së demarkacionit

Kryesia e Lidhjes së Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, ka kërkuar nga deputetët që të mos e votojnë Marrëveshjen për Demarkacionin. Ata kanë përkujtuar se kryeministri aktual është krye komunisti dhe politikani kosovar, i cili e përkrahu edhe suprimimin e Autonomisë se Kosovës me 1989 dhe pranoi ...

Më shumë...

Kuvendi mund ta ratifikoj demarkacionin vetëm nëse ka sukses presioni mbi deputetët

Kuvendi i Kosoves

Njohës të rrethanave politike të vendit tonë i kanë thënë Radios Evropa e Lirë se Kuvendi mund ta ratifikoj Marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi vetëm nëse ka sukses presioni mbi deputetët. Analisti i çështjeve politike, Artan Muhaxhiri, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se ratifikimi i marrëveshjes ...

Më shumë...

Ahmeti: Qeveria po kërkon dëshmi nga eskepertët që kjo tokë i takon Kosovës por jo edhe nga Mali i Zi se kjo tokë atij

Shpend Ahmeti

Duke komentuar debatin e djeshëm për çështjen e demarkacionit, kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka shkruar se Qeveria e Kosovës më shumë po kërkon dëshmi nga ekspertët se kjo tokë i takon Kosovës, sesa që ka kërkuar dëshmi nga Mali i Zi se kjo tokë i takon këtij ...

Më shumë...

Kryetari Hashim Thaçi ka udhëtuar me sportistët tonë për në Rio

Kryetari Hashim Thaçi ka udhëtuar me sportistët tonë për në Rio

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka udhëtuar me sportistët tonë për në fshatin olimpik në Rio të Brazilit ku do të mbahen lojërat olimpike. Ai gjatë ditës pritet të marrë pjesë në një ceremoni solemne, në të cilën do të intonohet himni dhe do të ngrihet flamuri i Kosovës. Në ...

Më shumë...

Deputeti i VV Glauk Konjufca ka drejtuar kritika ndaj PDK dhe deputetit të saj Adem Grabovci

Konjufca: Veseli po u bën presion deputetëve për mos mbajtjen e seancës për Astrit Deharin

Shefi i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka drejtuar kritika ndaj Partisë Demokratike të Kosovës dhe shefit të grupit të saj parlamentar, deputetit, Adem Grabovci. Duke aluduar në Adem Grabovcin, deputeti Glauk Konjucfa theksoi se shefi i shefave është dora e zgjatur e Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit ...

Më shumë...

Marrëveshja për demarkacionin është e kundërligjshme dhe nuk duhet lejuar ratifikimin e saj

Ka përfunduar protesta e thirru nga Lëvizja Vetëvendosje për ta kundërshtuar Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi. Njoftimin për ndërprerjen e protestës e bëri nënkryetari i Vetëvendosjes, Dardan Sejdiu. Ai tha se protestat ndërpritet pasi projektligji për marrëveshjen e Demarkacionit nuk është ne rend dite në seancën e sotme ...

Më shumë...

Vlahutin: Është e çuditshme se si në Shqipëri njerëzit më të pasur janë gjyqtarët edhe pse pagën e kanë 800 euro

Ambasadorja e Bashkimit Evropian në Tiranë, Romana Vlahutin ka shfaqur habinë e saj se është e mundur që në Shqipëri njerëzit më të pasur janë gjyqtarët edhe pse paga e tyre është 800 euro! Gjatë intervistës për radion gjermane “Deutschlandfunk”, ajo shtoi më tutje se tingëllon e çuditshme, por në ...

Më shumë...

Sejdiu: Protestat nuk do të ndalen deri sa të ndalet demarkacioni

Derisa në Kuvend po mbahet seanca e radhës, afër objektit të Kuvendit po protestohet kundër Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi për të cilën ekspertët e shquar dje ofruan fakte të shumta se kjo marrëveshje është e dëmshme për Kosovën për arsye të shumta. Gjatë fjalës para masës protestuese, ...

Më shumë...

AAK: Çdo tentim për kontrabandim të demarkacionit do të eskalojë në zhvillime të dhunshme

AAK

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka tërhequr vërejtjen se çdo tentim për kontrabandim të demarkacionit, do të eskalojë në zhvillime të dhunshme. Në komunikatën e saj thuhet se versioni aktual i Demarkacionit e ka marrë përgjigjen dje në konferencën shkencore. Tash mbetet që kjo përgjigje të formalizohet edhe me votën ...

Më shumë...