KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1840)

Lajmet

OVL e UÇK-së: Skenarët e dhunës nuk bëjnë asnjë dobi për ndalimin e procesit të demarkacionit

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, edhe njëherë thekson kundërshtimin e saj për variantin aktual të demarkacionit me Malin e Zi. Ne qëndrojmë prapa secilës fjalë, që e kemi thënë dhe më herët në deklaratat tona publike si dhe në Komunikatën e lëshuar me 10 gusht 2016. , OVL ...

Më shumë...

Daniel Serwer thotë se Maqedonia ka ngecur në procesin e anëtarësimit në BE

Eksperti i mirënjohur amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer thotë se Maqedonia ka ngecur në procesin e anëtarësimit në BE por ai shpreson se  pas zgjedhjeve të dhjetorit, shteti duhet të merrë një forcë dhe ti çoj këto procese përpara, gjë që e kërkon edhe faktori ndërkombëtar si kusht për antarësim ...

Më shumë...

Nga sulmi ajror i forcave të Aleancës janë vrarë 16 anëtarë të një familje jemenase

Nga sulmi ajror i forcave të Aleancës janë vrarë 16 anëtarë të një familje jemenase

Nga pasojat e një sulmi ajror të forcave të koalicionit, me rastin e goditjes së një xhamie dhe shtëpive përrreth, në Jemen, janë vrarë 16 anëtarë të një familjeje, bën të ditur Agjencia e lajmeve Rojters. Gjatë bombardimit të qytetit nga ajri,  ka pësuar fatalisht familja me 16 anëtarë e ...

Më shumë...

Kurti: Nesër, më 1 shtator, në Prishtinë do të mbahen protesta gjithë popullore

Albin Kurti: Hashim Thaçi nuk mund të sillet me mua sikur ka bërë me Ramush Haradinajn

Deputeti i Vetëvendosje, Albin Kurti ka rikonfirmuar se nesër, në Prishtinë do të mbahet protesta kundër përcaktimit të vijes kufitare të Kosovës me Malin e Z,i sipas komisionit qeveritar. Kurti gjatë një konferencë për media të mbajtur sot ka paralajmëruar se nesër më 1 shtator  do të ketë demonstrata, protesta ...

Më shumë...

AAK dhe Nisma marrin pjesë në punimet e Kuvendit, jo në protestën e Vetëvendosjes

Opozita

Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, në një konferencë të përbashkët për media, kanë thënë se nesër do të marrin pjesë në seancën e Kuvendit të Kosovës, ku do të vihet në votim marrëveshja për ratifikim të demarkacionit me Malin e Zi, por  votat e të gjithë deputetëve të të dyja ...

Më shumë...

Justina Shiroka-Pula: Demarkacioni vijueshmeri e proceseve politike të Kosovës

Justina Shiroka-Pula

 Deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, e veçanërisht ju me qëndrim opozitar karshi kësaj çështjeje, izolimi politik i Kosovës nga miqtë e këtij shteti që mund të vie si pasojë e veprimeve tuaja, çka mendoni se na sjellë? Ndryshim të gjendjes apo rikthim atje ku kemi qenë? Mos po ...

Më shumë...

Çështja e demarkacionit është krejtësisht çështje bilaterale mes Kosovës e Malit të Zi

O’Connell thotë mos prisni ndërhyje ndërkombëtare në luftimin e korrupsionit, por këtë vetë duhet ta bëni

Ambasadori i Britanisë së Madhe  në Kosovë, Ruairi O’Connell, ka theksuar se çështja e demarkacionit është krejtësisht çështje bilaterale mes Kosovës e Malit të Zi, për të cilën duhet të vendosin vetë deputetët e Kuvendit se a do ta ratifikojnë apo jo. Por, ai tha se demarkacioni përcakton ku ndodhet ...

Më shumë...

Murat Meha: Keqinterpretimi i “profesionistëve” për qëllime politike, në dem të shtetit e të popullit

Murat Meha

Në një reagim të kryetarit të Komisionit qeveritar për demarkacion, z. Murat Meha thuhet se më 23 Gusht 2016, ai ka reaguar kundër një shkrimi të botuar në Telegrafi.com lidhur me artikullin që kishte të bënte me disa atlase profesionale të prodhuara nga vetë ai, mirëpo  përmes  artikullit  pretendohej se ...

Më shumë...

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Norvegji përkrahë fuqishëm protestën e 1 shtatorit

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Norvegji përkrahë fuqishëm protestën e 1 shtatorit kundër marrëveshjes së demarkacionit mes Qeverisë së Kosovës dhe asaj malazeze. Poashtu fton  të gjithë qytetarët e Kosovës dhe bashkatdhetarët të i bashkohen protestës së 1 shtatorit kundër humbjes e më së paku 8200 hektarë toke të Kosovës. Që ...

Më shumë...

Familjarë të të arrestuarve: Policia na vendosi armët nëpër dhoma gjatë bastisje

Armët

Familjarë të të arrestuarve nga Policia e Kosovës  dje në Prishtinë, sot kanë mbajtur një konferencë për media para ndërtesës së Policisë, ndërkohë që kanë kërkuar nga ata t’ua lirojnë familjarët e tyre  pasi armët e gjetura i ka vendosur vetë policia gjatë bastistje dhe jo të arrestuarit. Prindërit e ...

Më shumë...

Pridërit e nxënëseve pajtohen me shtyrjen e fillimit të vitit të ri shkollor për shkak të situatës së pasigurisë

MASHT kërkon nga DKA-të që ta mbikëqyrin situatën e gripit sezonal dhe nxënësit me gripit të qëndrojnë në shtëpi

Udhëheqësi Këshillit të Prindërve të Kosovës, Bajram Beqiri, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë,  se një numër i madh i prindërve të nxënësve, sidomos të Komunës se Prishtinës, kanë paraqitur shqetësimet dhe kërkesat e tyre për mundësinë e shtyrjes se fillimit të vitit shkollor, për shkak të protestave të ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli i sigurt se demarkacioni me Malin e Zi do të votohet më 1 shtator

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Kryetari i PDK-së dhe kryetar i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se demarkacioni me Malin e Zi do të votohet më 1 shtator. Ai këtë deklaratë e ka dhënë për mediet pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit të Përgjithshëm të PDK-së. Veseli, siç ka deklaruar me këtë rast ...

Më shumë...

Rreth 3.000 emigrantë janë shpëtuar në Ngushticën e Sicilisë

Rreth 3.000 emigrantë janë shpëtuar në Ngushticën e Sicilisë

Rreth 3,000 emigrantë kanë shpëtuar në Ngushticën e Sicilisë, në 30 misione të ndara shpëtimi, bëri të ditur roja bregdetare e Italisë. Janë mbi 10,000 emigrantëve që kanë  shpërtuar  vetëm tri ditë, bën të ditur Radio-Evropa e Lirë Organizata Ndërkombëtare për Migrim vlerëson se rreth 105,000 migrantë kanë arritur në ...

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, thotë se dhuna politike nuk do të ketë vend në shoqërinë tonë

Kryetari Thaçi

Kryetari, Hashim Thaçi, përmes një deklarate për medie ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit në vend. Ai është cituar të ketë thënë se  dhuna politike nuk do të ketë vend në shoqërinë tonë, edhe pse dhuna policore ka qenë dhe ishte mjaft e pranishme ditë më parë  nga policia ...

Më shumë...

Molliqaj: Propagandë dhe arrestime të montuara si në kohën e UDB-së

Dardan Molliqaj: Është hera e fundit që unë flas për problemet në Lëvizjen Vetëvendosje

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, veprimet e virulente të Policisë dhe Prokurorisë së Kosovës kundër aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosjes,  të cilët arrestuan gjashtë aktivistë të saj, në mesin e tyre edhe zëdhënësin, Frashër Krasniqi, i konsideron si veprime dhe arrestime të montuara politike, njëjtë si në kohën ...

Më shumë...

Haradinaj e Limaj nuk marrin pjesë në takimin e thirrur nga Ramiz Kelmendi, nëse ftohet edhe Hashim Thaçi

AAK dhe Nisma sot nënshkruajnë marrëveshjen për koalicion

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë bërë të ditur  se dy liderët e këtyre subjekteve, Ramush Haradinaj e Fatmir Limaj do të mund të mos marrin pjesë në takimin e thirrur nga deputeti i pavarur, Ramiz Kelmendi, nëse do të jetë i ftuar  edhe kryetari i ...

Më shumë...