KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1839)

Lajmet

Ministria e Punëve të Jashtme e Spanjës i ka refuzuar vizat një delegacioni të policëve të Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme e Spanjës i ka refuzuar vizat një delegacioni të policëve të Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme e Spanjës i ka refuzuar vizat një delegacioni nga Policia e Kosovës i cili këtë javë është dashur të jetë në Barcelonë. Spanja është një nga vendet evropiane që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe si rrjedhojë, nuk i njeh as pasaportat e shtetit. ...

Më shumë...

Ligji për Trepçën do të “avullohet” në Bruksel

Kocijançiq

Edhe pse Prishtina zyrtare verbalist po mbanë qëndrim të fortë duke u zotuar se për Trepçën nuk do të diskutohet në Bruksel, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Koçijanciç, ka deklaruar se Prishtina dhe Beogradi duhet të pajtohen që çështja e Trepçës, të jetë pjesë e bisedimeve në Bruksel. Ajo ka ...

Më shumë...

Kryeparlamentari Veseli nënshkroi Ligjin për “Trepçën”

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në një ceremoni të veçantë, në prani të menaxhmentit të Ndërmarrjes “Trepça” dhe një grupi të minatorëve, ka nënshkruar Ligjin për Trepçën, i miratuar ditë më parë nga Kuvendi. Duke i uruar minatorët për ligjin e ri, kryeparlamentari Veseli tha se që nga ...

Më shumë...

Delegacioni i Kuvendit të Kosovës bëhet pjesë e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Kosova po bën përpjekje për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës

Në një njoftim për medie bëhet me dije se delegacioni nga Kuvendi i Kosovës, i përbërë nga nënkryetarët: Xhavit Haliti dhe Aida Dërguti, po vijon punimet e Sesionit të Katërt të Rregullt të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës. “Gjatë punimeve, më 5 shtator 2016, Byroja ka marrë vendim lidhur ...

Më shumë...

Partia Demokratike e Kosovës ka shënuar 17-vjetorin e themelimit të saj

Partia Demokratike e Kosovës ka shënuar 17-vjetorin e themelimit të saj

Në prani të qindra simpatizantëve, drejtuesve të lartë të Partisë Demokratike të Kosovës, deputetëve të nivelit qendror e lokal, ministrave dhe ish themeluesve të kësaj partie, Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, uroi të pranishmit dhe të gjithë anëtarët e Partisë Demokratike të Kosovës. Kryetari Veseli ju dëshiroi ...

Më shumë...

EULEX-i kërkon vazhdim pa afat të misionit

EULEX-i

Autoritetet e Kosovës dhe të Bashkimit Evropian po përpiqen për t’i  përafruar qëndrimet përkitazi me vazhdimin e mandatit të EULEX-it.  Vendimmarrja për të dyja çështjet ka kaluar në nivelin më të lartë politik. Prishtina zyrtare dhe Brukseli janë duke zhvilluar negociatat për mandatin pa afat të caktuar të EULEX-it. Për ...

Më shumë...

Kryeministri Rama po zhvillon një vizitë njëditore pune në Hamburg

Edi Rama

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një vizitë njëditore pune në Hamburg, ku do të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Shqipëri-Gjermani. Më herët, kryeministri Rama u prit në një takim të veçantë nga kryetari i parë i Bashkisë së Hamburgut, Olaf Sholc. Siç bën të ditur Kryeministria, takimi u përqendrua kryesisht ...

Më shumë...

Deklarata e Komisionerit, J. Hahn, lidhur me çështjen e Çamërisë, vazhdon ta zemërojë grekun Kotzias

Deklaratë-Apel: Çështja e Çamërisë është e drejtë, ka ardhur koha të zgjidhet

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kocias, në një letër të hapur dërguar komisarit për zgjerim, Jonahes  Hahn ka tërheq vërejten për sikur thotë ai, se qasja  e tij për Çamërinë ka të bëjë me një çështje inekzistente. Kocias pretendon se një çështje e tillë është në kundërshtim me funksionimin e ...

Më shumë...

Ministri Demolli priti në një takim zyrtar ambasadorin e Shqipërisë, Qemal Minxhozi

Ministri Demolli priti në një takim zyrtar ambasadorin e Shqipërisë, Qemal Minxhozi

Ministri i FSK-së, Haki Demolli priti sot, në një takim zyrtar ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Republikën e Kosovës, z. Qemal Minxhozi, i cili shoqërohej nga kolonel Ahmet Leka, atasheu ushtarak i mbrojtjes i akredituar për Kosovë.   Ministri Demolli me këtë rast, falënderoi ambasadorin Minxhozi si dhe përmes tij, ...

Më shumë...

Vetëvendosja: KUJDES: Lista e veprimeve që përbëjnë akt terrorist

Lëvizja Vetëvendosje, qendra Gjermani proteston sot në prag të Samitit të Ballkanit

Në një njoftim për medie Lëvizja Vetëvendosje bën të ditur  se gjashtë aktivistë të saj që prej 42 ditësh po mbahen padretjësisht në burgje e arreste shtëpiake pa prova e pa argumente nën akuzën për terrorizëm. Të vetmet prova që Policia ka, janë disa fotografi të këtyre aktivistëve derisa ishin ...

Më shumë...

Një delegacion i degës së Partisë Demokratike në Pejë vizitoi Qendren e Shëndetit Mendor

Një delegacion i degës së Partisë Demokratike në Pejë vizitoi Qendren e Shëndetit Mendor

Një delegacion i Degës së Partisë Demokratike në Pejë, i  përbërë nga nënkryetari i saj Muhamet Haliti, kordinatori Arton Muhaxheri  dhe drejtoret e kësaj partie në pushtetin lokal  vizituan Qendren e Shëndetit  Mendor në Pejë me rastin Ditës Ndërkombëtare të Shëndetit Mendor, ku u priten nga stafi mjekësor i kësaj ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka lavdëruar sistemin e drejtësisë në Kosovë

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në një konferencë për gazetarë ka folur për sistemin e drejtësisë në Kosovë, të cilin e  ka përgëzuar për punën që është duke e bërë. Falë këtij angazhimi Kosova ka ngritur një sistem të drejtësisë të konsoliduar, të gatshëm të merret me nevojat e shtetit ...

Më shumë...

Brahimaj: Deklarata e Tahirit për të pagjeturit e turpshme

Lahi Brahimaj: Armiku i vetëm i yni është armiku i Kosovës, ai që punon kundër shtetit dhe interesave të tij

Anëtari i Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media i kuvendit të Kosovës, si dhe  deputeti i AAK-së, Lahi Brahimaj e ka quajtur të turpshme  deklaratën e ministres për dialog me Serbinë, Edita  Tahiri, e cila ka deklaruar  ende nuk ka të dhëna për numrin e saktë të të ...

Më shumë...

Nehat Thaçi hedhë poshtë aktakuzën e ngritur nga Beogradi

Nehat Thaçi

Gjykata Speciale në Beograd, gjatë ditës së sotme ka marrë në pyetje drejtorin e Policisë për rajonin e Mitrovicës, Nehat Thaçi.  Ai ka hedhur poshtë aktakuzën e Prokurorisë serbe për krim të organizuar dhe nuk ka  pranuar të jetë përgjegjës për dëbimin e një familjeje serbe. Në Prokurorinë e Beogradit ...

Më shumë...

Nesër seancë e jashtëzakonshme për drejtorin e Policisë Nehat Thaçi

Kuvendi i Kosovës

Lidhur  me arrestimin e drejtorit të Policisë së Kosovës për Mitrovicën,  Nehat Thaçi, nesër Kuvendi do të mbajë një seancë të jashtëzakonshme. Për këtë rast krykuvendari, Kadri Veseli, thotë se nuk është në rregull që një shtet i huaj në mënyrë provokative të arrestojë zyrtarin e një vendi pa asnjë ...

Më shumë...

Bojkotimi i institucioneve të Kosovës nga Lista Serbe, nuk rrezikon koalicionin qeverisës në vend

Kryekuvendari Veseli, po merr pjesë në Konferencën: “Roli i parlamenteve në fuqizimin e integritetit publik”

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli dhe shefi i Grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri pas mbledhjes së Kryesisë, në të cilën nuk erdhën përfaqësuesit e Listës Serbe, kanë deklaruar se Bojkotimi i institucioneve të Kosovës nga Lista Serbe, nuk rrezikon koalicionin qeverisës në vend.  Por, bojkoti nuk është zgjidhje dhe ...

Më shumë...