KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1841)

Lajmet

Kryetari Veseli mori pjesë në shugurimin e kishës “Shën Abrahami” në Llapushnik

Kryetari Veseli mori pjesë në shugurimin e kishës “Shën Abrahami” në Llapushnik

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, mori pjesë në ceremoninë e shugurimit të kishës “Shën Abrahami”, në Llapushnik të Drenasit. Në fjalën e tij të rastit, kryeparlamentari Veseli ditën e sotme e konsideroi të veçantë për besimtarët katolikë të Llapushnikut dhe për të gjithë qytetarët e ...

Më shumë...

Mbahet Kuvendi i OVL të UCK-së në Pejë

Dega e OVL të UÇK-së Pejë, mbajti Kuvendin e Tretë Zgjedhor, në të morën pjesë 81 delegatë, të cilëve në pjesën ceremoniale i përshëndeti Dr. Ali Berisha (ish kryetar komune), Xhavit Dauti (nënkryetar i OVL të UÇK-së)  si dhe Pren Marashi, përgjegjës i deritashëm në degën e Pejës. Pas përfundimit ...

Më shumë...

​Serbët largohen prej Qeverisë

Qeveria e Kosovës

Të gjithë zyrtarët serbë në Qeverinë e Kosovës e kanë ngrirë pozitat e tyre si shenjë pakënaqësie për votimin e Ligjit për “Trepçën”. Ata kanë thënë se po i ngrijnë pozitat në të gjitha institucionet qeveritare. Ky vendim i serbëve vjen pasi deputetët serbë vendosën të ngrijnë pozitat në Parlament për shkak ...

Më shumë...

Kombëtarja shqiptare në futboll, sonte në “Loro Boriçi” sfidon Spanjën

Kombëtarja shqiptare në futboll, sonte në “Loro Boriçi” sfidon Spanjën

Kombëtarja shqiptare në futboll, sonte në “Loro Boriçi” sfidon Spanjën, në kuadër të eliminatorëve për Botërorin e ardhshëm ‘Rusi 2018’. Futbollistët  shqiptarë në ndeshje me spanjollët e fuqishëm vijnë pas dy fitoreve radhazi kundër Maqedonisë dhe Litenshjtajnit. Arena e futbollit “Loro Boriçi” në Shkodër pritet të jetë e tëra kuqezi ...

Më shumë...

Selimi: Deputetët e PDK-së, LDK-së, AAK-së dhe të Nismës votuan kundër Trepçës si ndërmarrje publike

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimit thotë se gjatë votimit të ligjit për Trepçën, deputetët e koalicionit qeveritar dhe të AAK-së e Nismës nuk votuan dy amendamentet e Lëvizjes Vetëvendosje, e cila  i kishte vënë në dispozicion amendamentet për ta mbajtur Trepçën si ndërmarrje publike në pronësi të Republikës së Kosovës. ...

Më shumë...

Gjuriq ia “ndalon” Isa Mustafës vizitën në pjesën veriore të Trepçës

Gjuriq ia “ndalon” Isa Mustafës vizitën në pjesën veriore të Trepçës

Zyrtari i Qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq, i ka thënë kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, se asnjëherë nuk do të mund ta vizitojë pjesën veriore të Trepçës. Ai këto komente i ka bërë në konferencën e jashtëzakonshme për media, ku ka akuzuar Mustafën se ka gabuar kur nuk i ka ...

Më shumë...

Çdo vendim rreth statusit ligjor të Trepçës pa marrëveshje me serbët e konsiderojmë si të pavlerë

Çdo vendim rreth statusit ligjor të Trepçës pa marrëveshje me serbët e konsiderojmë si të pavlerë

Çdo vendim rreth statusit ligjor të Trepçës pa marrëveshje edhe me serbët e konsiderojmë si të pavlerë dhe të parealizueshme. Me këtë vendim është dërguar porosia më e keqe e mundshme për palën serbe. Përkundër kësaj, do të provojmë që të vazhdojmë me punë dhe prodhim në këtë fabrikë deri ...

Më shumë...

Sot në Llapushnik përurohet Kisha katolike e Shën Abrahamit

Sot në Llapushnik përurohet Kisha katolike e Shën Abrahamit

Pas meshës së shugurimit të cilën do të udhëheqë ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji, do të mbahet një program kulturo-artistik i ansambleve dhe grupeve folklorike nga të gjitha trevat shqiptare. Në këtë manifestim, do të marrin pjesë kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli,  personalitete nga Gjermania dhe Zvicra, ...

Më shumë...

Milo Gjukanoviq: Rusia po përqipet të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve duke i blerë votuesit

Milo Gjukanoviq

Kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, është cituar të ketë deklaruar se grupi i liderëve partiakë të bashkuar rreth “Frontit të koalicionit”, me sasi të madhe të parave të marra nga Rusia përmes kanaleve sekrete, po përpiqen të ndikojnë në rezultatet nga zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Mal të ...

Më shumë...

Kuvendi i Katalunjës, votoi në favor të organizimit të Referendumit për pavarësi në shtator 2017

Kuvendi i Katalunjës

Kuvendi i Katalonjës, ditë më parë  ka votuar në favor të organizimit të Referendumit për pavarësi në shtatorin e vitit të ardhshëm, pavarësisht tensioneve në rritje me qeverinë qendrore të Spanjës lidhur me legjitimitetin e mëvetësimit të ardhshëm të rajonit juglindor. Referendumi përbën kokëçarje për kryeministrin spanjoll në detyrë, Mariano ...

Më shumë...

Thaçi: Pa Ballkanin Perëndimor, Evropa nuk është e plotë

Thaçi: Pa Ballkanin Perëndimor, Evropa nuk është e plotë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në Kongresin Panevropian në Vjenë në panelin me presidentë të rajonit ka folur për procesin e integrimeve evropiane të rajonit. Thaçi ka thënë se ideja e Evropës së bashkuar është duke u ballafaquar me sfida të brendshme dhe të jashtme dhe se pa integrimin e shteteve ...

Më shumë...

Vetëvendosje: Ligji për Trepçën, ligj për privatizim dhe dialog

Vetëvendosje: Ligji për Trepçën, ligj për privatizim dhe dialog

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje kanë deklaruar se mbrëmë ka ndodhur një kontrabandim i ligjit për asetin kryesor nacional të Kosovës, pasi ligji për Trepçën është ligj për privatizim dhe dialog. Ata thonë se e kanë kuptuar se ligji nuk e trajton Trepçën si aset nacional dhe bazë për zhvillim por ...

Më shumë...

Buxheti 2 miliardë euro për vitin e ardhshëm

Qeveria e Kosovës

Dy miliardë euro pritet të jetë buxheti i Kosovës për vitin e ardhshëm. Të paktën, ky është zotimi që ka dhënë ministri i Financave, Avdullah Hoti. Sipas tij, rritja e buxhetit do të ketë 50 përqind rritje të investimeve kapitale dhe 5 përqind për shpenzime. Hoti ka thënë se janë ...

Më shumë...

Kryetari Veseli mbajti mbledhje me kryetarët e degëve të Partisë Demokratike të Kosovës

Veseli

Në mbledhjen e rregullt me kryetarët e degëve të Partisë Demokratike të Kosovës, të udhëhequr nga kryetari i saj, Kadri Veseli, u shqyrtuan dhe trajtuan çështje të ndryshme nga aktualiteti politik dhe organizativ. Në takim, u diskutua veçanërisht angazhimi për shënimin e shtatëmbëdhjetë vjetorit të themelimit të Partisë Demokratike të Kosovës, që do ...

Më shumë...

NISMA mban tubim në Prizren, i bashkohen mbi 100 anëtarë të rinj

NISMA mban tubim në Prizren, i bashkohen mbi 100 anëtarë të rinj

NISMA për Kosovën, dega në Prizren ka mbajtur tubim me qytetarët e Prizrenit, ku të pranishëm ishin edhe udhëheqës të NISMA’s, kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA’s, Jakup Krasniqi, kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, sekretari i NISMA’s, Bilall Sherifi, kryetari e degës së NISMA’s në Prizren, Zafir Berisha, dhe anëtarë ...

Më shumë...

Ministri Hoxhaj ka folur për të arriturat e politikës së jashtme të Kosovës, sfidat dhe planet

Enver Hoxhaj

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj në një ligjëratë, të cilën e  ka mbajtur në një institut, në Holandë ka thënë se dialogu për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë,  ka kuptim vetëm atëherë kur të përfundojë me njohjen e ndërsjellë. Ai ka folur edhe për sfidat e ...

Më shumë...