KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1860)

Lajmet

Në Asamblenë e Përgjitshme të OKB-së Kosova duhet të ketë diplomaci më aktive

OKB-ja

Duke folur për pjesëmarrjen e vendit tonë në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ekspertët e marrëdhënieve ndërkombëtare kanë thënë se Kosova duhet të ketë diplomaci më aktive në takime të tilla. Profesori i Të Drejtës Ndërkombëtare, Afrim Hoti, ka theksuar se Asambleja e Përgjithshme ...

Më shumë...

Gjuriq: Askush nuk mund të ma kufizojë lëvizjen nëpër Kosovë

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtari i Qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq ka kërcënuar se askush nuk mund ta ndaloj atë që të shëtis nëpër Kosovë, ngado që dëshiron. Ai ka theksuar më tutje se nuk është e vërtetë se është dëbuar por se ka pasur një përpjekje të tillë. Askush nuk mund të ma ...

Më shumë...

Ministri Arsim Bajrami vizitoi Institutin Pedagogjik të Kosovës

Ministri Arsim Bajrami vizitoi Institutin Pedagogjik të Kosovës

Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami vizitoi Institutin Pedagogjik të Kosovës. Gjatë bisedës së zhvilluar, u.d e drejtores së Institutit Pedagogjik, Labërie Luzha e njoftoi ministrin me zhvillimet në këtë institucion, punën dhe vështirësitë me të cilat po ballafaqohet Instituti. Ndërkohë, ministri Arsimit Bajrami përgëzoi hulumtuesit shkencor të këtij Instituti për ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli dhe ambasadori Delawie biseduan për nevojën e ri formatimit të kabinetit qeveritar

Kadri Veseli - Greg Delawie

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Greg Delawie. Ata biseduan për për zhvillimet politike në vend dhe për punën e Kuvendit të Kosovës. Gjatë takimit në mes tyre, përveç tjerash është biseduar edhe ri formatimin ...

Më shumë...

Musliu: Bashkësia ndërkombëtare nuk po i bën presion Serbisë

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli priti në takim kryetarin e këshillit kombëtar shqiptar, Jonuz Musliu dhe kryetarin e Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi. Gjatë bisedës së zhvilluar, Kryetari i këshillit kombëtar shqiptar, Jonuz Musliu theksoi se problemet për shqiptarët e luginës ende janë të pazgjidhura, tekstet mësimore s’po lejohen. Për ...

Më shumë...

Takim i papritur në mes të kryekuvendarit Veseli dhe ambasadorit të SHBA-ve Greg Delawie

Kadri Veseli - Greg Delawie

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka zhvilluar një takim të paparalajmëruar me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie. Njoftohet se temë qendrore e takimit në mes tyre ka qenë çështja e Demarkacionit me Malin e Zi. Kohë më parë, gjatë një interviste për Zërin e ...

Më shumë...

Përfaqësuesit e Komisionit për Punë të Jashtme pritën në takim drejtorin politik në MPJ të Sllovenisë

Përfaqësuesit e Komisionit për Punë të Jashtme pritën në takim drejtorin politik në MPJ të Sllovenisë

Përfaqësuesit e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës dhe atij për Integrime Evropiane, Elmi Reçica e Njomza Emini dhe deputeti Zafir Berisha e Valdete Bajrami, kanë pritur në takim drejtorin politik në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Tomazh Lovrençiç. Në takim u bisedua për bashkëpunimin ...

Më shumë...

Nesër në orën 12.00, përurohet libri, “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka

“Gjashtë ditë sa një jetë”, i autorit, Apostol Duka, kushtuar dëshmorit, Labinot Krasniqi

Nesër më 24 shtator 2016, në orën 12.00, në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë përurohet libri, “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka. Ky libër i kushtohet jetës dhe veprës së dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Labinot Krasniqi,  i cili ka rënë heroikisht  më 6 qershor të vitit ...

Më shumë...

Më 1 tetor 2016 përurohet libri: “Adem Demaçi- Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”

Më 1 tetor 2016 përurohet libri: “Adem Demaçi- Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”

Instituti Albanologjik i Kosovës, më 1 tetor 2016, në orën 12.00,  prezanton dhe përuron librin “Adem Demaçi- Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”.  Librin, i cili është botuar në Zyrih të Zvicrës  e kanë nxjerrë në dritë shoqata, “Adem Demaçi Nderi i Kombit” dhe Shoqata e të Burgosurve ...

Më shumë...

Me një pjesëmarrje masive të grave AKR-ja ka mbajtur Konventën e IV-të Zgjedhore të Forumit të Gruas

Me një pjesëmarrje masive të grave AKR-ja ka mbajtur Konventën e IV-të Zgjedhore të Forumit të Gruas

Me një pjesëmarrje masive të grave dhe nën intonimin e himnit nga grupi i korit të femrave, dega e Aleancës Kosova e Re në Prishtinë, ka mbajtur Konventën e IV-të Zgjedhore të Forumit të Gruas, ku të pranishme ishin qindra gra, të cilat kishin ardhur t’i ndjekin punimet e këtij ...

Më shumë...

Kryetari i Amerikës, Barak Obama ka pranuar paaftësinë e administratës së tij për ta penguar luftën në Siri

B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Kryetari i Amerikës, Barak Obama ka pranuar paaftësinë e administratës së tij për ta penguar gjakderdhjen kaq të madhe në Siri, por shprehet se qëndrimi i tij për të mos intervenuar kundër Bashar al Assadit ka qenë i drejtë. Dua të them se krejt ato që kanë ndodhur në Siri, ...

Më shumë...

Në vendin tonë vjen një delegacion nga Serbia për ta ruajtur Kosovën në kuadër të Serbisë!

Qeveria Serbe

Sot në vendin tonë arrijë për vizitë dyditore një delegacion i Serbisë nga zyrtar të Ministrisë së Punëve të Jashtme të këtij vendi. Në njoftim thuhet se këta zyrtarë do ta vizitojnë Kosovën për rëndësinë e madhe të ngecjes diplomatike në ruajtjen e Kosovës si pjesë e Serbisë.(!) Në njoftim ...

Më shumë...

Ekipi për hartimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe ende nuk ka filluar përgatitjen e statusit

Gecaj: E bojkotuam Thaçin sepse nuk e njohim më për kryetar të Kosovës

Ekipi për hartimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe ende nuk ka filluar punën për përgatitjen e statusit. Duke folur për këtë temë, zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj ka deklaruar se ekipi është kompletuar me dy anëtar të rinj por ende nuk ka filluar punën. Ai ...

Më shumë...

Këshilli i Prindërve kërkon nga SBASHK-u që ta shqyrtoj me seriozitet paralajmërimin për grevë

Driton Çaushi: Nëse vazhdon kontestimi për zëvendësimin e orëve të mësimit, kompensimi më nuk do të ketë efekt

Këshilli i Prindërve të Kosovës ka vlerësuar se paralajmërimet e Sindikatës së Bashkuar për Arsim Shkencë dhe Kulturë për grevë, janë shqetësuese. Në komunikatën e Këshillit të Prindërve thuhet se prindërit janë të vetëdijshëm për rolin që kanë luajt mësimdhënësit në vitet e nëntëdhjeta kur Kosova ishte nën okupimin e ...

Më shumë...

Sot është Dita Ndërkombëtare për Personat e Shurdhër

Sot është Dita Ndërkombëtare për Personat e Shurdhër

Sot është Dita Ndërkombëtare për Personat e Shurdhër. Ashtu sikur nëpër vende të tjera, edhe në vendin tonë do të mbahen aktivitete të ndryshme. Me këtë rast, Zyra për Qeverisje të Mirë/Zyra e Kryeministrit në bashkëpunim me Shoqatën e Personave të Shurdhër do të organizojnë konferencë për media, ku do ...

Më shumë...

Krasniqi: Pengesa e shpërndarjes së opozitës janë ata që së pari dëshirojnë të kapin opozitën por edhe pushtetin

Jakup Krasniqi

Kryetari për çështje kombëtare i Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, në një bisedë mediale  ka deklaruar se pengesa kryesore e shpërndarjes së opozitës janë ata që së pari dëshirojnë të kapin opozitën, e më pas edhe pushtetin, dhe përgjegjësi me të madhe për këtë ka Vetëvendosje. Sipas tij  Kosovës i ...

Më shumë...