MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 1859)

Lajmet

Frank Shkreli: Në Shkup protestohet për shfajësimin e Turqisë nga gjenocidi mbi armenët (!)

Besojeni ose jo, por është e vërtetë — kjo është një demonstratë që u zhvillua të premten në sheshin para xhamisë së Murat Pashës në   Shkup, në mbështetje të tezës së  Turqisë se gjenocidi  kundër popullit armen nga otomanët, fillim shekullin e kaluar,  nuk ishte i tillë.  Agjencia e lajmeve ...

Më shumë...

Arben Hoxha: Listat e veteranëve dhe kaosi aksiologjik

Kaosi aksiologjik për luftën e UÇK-së, i normativizuar në Ligjin për Veteranët e UÇK-së dhe i shpërfaqur praktikisht në listat e veteranëve, është shprehje e kaosit të vetëdijes sonë për kuptimin dhe vlerën e lirisë. Është e tmerrshme kur një vetëdije kaotike vlerore pajiset me pushtet ligjvënës dhe vendos paqe ...

Më shumë...

Aleksandër Çipa: Sa herë shfaqet UÇK-ja ka aftësinë të bëjë histori, nuk sajon ngjarje me logo

Sulmi i një grupi me rreth 40 pjesëtarë të armatosur të të ashtuquajturës UÇK në pikën kufitare të Grushincës në kufirin Kosovë-Maqedoni, pasoi më shpejt nga sa mendohej me komente skeptike sesa si lajm tronditës. Mësymja e grupit të armatosur mbi skuadrën e policëve kufitarë dhe shmangia e viktimave, e ...

Më shumë...

Labinot Gjini: Adem Jashari adhuronte Çerçiz Topullin

Ka shumë kohë që figurat tona kombëtare, sidomos ato më të ndritshmët, janë bërë shënjestër e shpifjeve të ndryshme. Kuptohet se atë që kanë sulmuar më së shumti është vetë ati i kombit shqiptar : Gjergj Kastriot Skenderbeu. Ky vigan i shqiptarisë, për të cilin n’a e ka zili mbarë ...

Më shumë...

Lavdim Hamidi: “Krejt Kosova UÇK!”, me listat fallse të invalidëve e veteranëve

Numër rekord të pjesëtarëve ka shënuar Ushtria Çlirimtare e Kosovës, në vitin 2015, afër 16 vjet pas përfundimit të luftës në vend! Janë rreth 50 mijë veta që tashmë e kanë fituar statusin e veteranit, invalidit, pjesëmarrësit, apo pjesëtarit, …, të gjithë këta në mënyrë direkte ose indirekte, sipas Komisionit ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Serbia nuk brengoset nga rritja e numrit të shqiptarëve por e besimtarëve islamë?

Zakonisht kryetitujt më të shpeshtë të shkrimeve apo analizave në mediet serbe ishin: “Do të jemi pakicë kombëtare në Serbi”; “Në Serbi janë zbrazur 1600 fshatra”; “Nataliteti më i ulët në Evropë”; “Serbët zhduken brenda 500 viteve”?! “Populli serb ngadalë vdes për shkak të mortajës së bardhë”, “Çdo e katërta ...

Më shumë...

J. Krasniqi: Protestën e suksesshme nuk e përcakton numri i pjesëmarrësve por efekti politik

Disa njerëz, në mesin e tyre edhe intelektual tek ne, ose nuk duan ose nuk dëshirojnë të dinë se çka është Protesta?! Për të sqaruar këtë, më duhet të kthehem për një moment për disa dekada prapa. Këtë do ta bëjë krejt telegrafisht. Kur u mposhtë LNDSH, më pas, nga ...

Më shumë...

Saimir Lolja: Pa ribashkimin shpirtëror dhe tokësor të kombit s’ mund të përparojë Shqipëria

Pa ribashkimin shpirtëror dhe tokësor të kombit tonë, a mund të përparojë dhe lulëzojë Shqipëria? A mund të ecë, të këndojë, të buzëqeshë normalisht një trup i gjymtuar, një Shqipëri e mbajtur e ndarë me forcë? A do të nëpërkëmbej një Shqipëri natyrale? A do të sillte bashkimi një shtet ...

Më shumë...

RKL: Servilët dhe puthadorët frikësohen ta mbështesin deklaratën kombëtare të Edi Ramës

Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama se Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen në mënyrë klasike, nëse Bashkimi Evropian vonon procesin e anëtarësimit të dy vendeve në BE, shkaktoi zemëratë të fortë në Beograd dhe në Bruksel, ndërsa preku ndërgjegjen e fjetur të të gjithë politikanëve shqiptarë, të cilët ...

Më shumë...

Haki Leci: Është i çmendur ai i cili i beson shkaut

 Në shenjë respekti dhe përkujtimi të intelektualit dhe dëshmorit të UÇK-së, Isa Kastrati, i cili ra heroikisht më 21 prill 1999    Buricë, 16 shkurt 1999 – Ditë jo e rëndomtë. I premtova Redaksisë së do ta vizitoj Shtabin e Ushtrisë Çlirimtare në Zonën e Llapit. Nëpërmjet një telefonate nga ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Hapni dosjet !

Të martën që kaloi, Ambasadori i Gjermanisë në Tiranë, Hellmut Hoffman mori pjesë në ekspozitën “Diktatura dhe demokracia në epokën e ekstremeve: Fasha drite mbi historinë e Evropës së shek. XX“, në Galerinë e Artit “Edward Lear” në Berat.  Sipas ambasadës gjermane në Tiranë, ekspozita e cila  është shfaqur edhe ...

Më shumë...

Fadil Shyti: Kuzhinierët imperialistë, Shqipërisë dhe Kosovës po i ofrojnë helme

Specialitete, helmuese filluan t´i përgatisin zotërinjtë imperialistë, gjatë luftës në Rambulliet dhe në Paris (1999); duke vazhduar me të tilla edhe pas mbarimit të luftës,-me ato 8 Standardet, para statusit, -kinse republikë!!!, të cilat e rrënuan si mos më keq ekonominë e Kosovës, me të ashtuquajturën “privatizimi i ekonomisë” nga ...

Më shumë...

M. Agrigoroaiei: Monstrumët e Smilkovcit janë Mikajllovi e Geshkovska e jo shqiptarët!

Arsyet e emërimit të Gëshkovskës ishin që të fshihet burimi real i vrasësit, pra prokurorja të mbulojë urdhërdhënësin e vrasjes së peshkatarëve – Mikajllovin, të fshihen faktet dhe realitetet e këtij krimi dhe të dënohen me burgim të përjetshëm shqiptarët të pafajshëm.   Vrasja e peshkatarëve sllavo-maqedonas në Smilkovc, prej ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Serbia e refuzoi Thaçin e dashuruar për të shkuar në Beograd

Është për tu admiruar mjeshtrja e politikës sonë dhe e mediave që e mbështesin ketë politikë, se me çfarë mjeshtërie e zhvendosin vëmendjen, jo vetëm te qytetarëve me halle shumë, por edhe te qarqeve “intelektuale” nga problemet reale te shoqërisë shqiptare dhe e orientojnë në probleme krejtësisht të pa rëndësishme ...

Më shumë...

Ma. sci. Bekim Mushkolaj: Familja Haradinaj dhe UÇK-ja

Pas përfundimit të luftës së përgjakshme në Kosovë është bërë e zakonshme të flitet dhe të shkruhet për rrjedhën e saj, për heronj e gjallë e të rënë, për betejat, qëndresën heroike individuale, familjare e kolektive deri në vetëflijim. Jo një herë  është thënë se vitet e luftës mbesin vetëm ...

Më shumë...

Ibish Neziri: Mos Heshtni!

                     U publikuan listat e të dalurve nga lufta e të gjitha zonave. I lexova ngadalë dhe me shumë interesim, jo për ta gjetur veten në ndonjërën prej tyre , se kurrë në jetë plumb nuk kam shkrepur, por për të parë dhe për t’iu gëzuar  gjetjes së emrave të ...

Më shumë...