KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1870)

Lajmet

Mbledhja e parë e Kuvendit për sesionin vjeshtor, do të mbahet të enjten, më 22 shtator, në orën 10:00

Kuvendi i Kosovës

Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, e kryesuar nga kryeparlamentari Kadri Veseli, mbajti sot mbledhjen e parë për këtë sesion, në të cilën morën pjesë edhe kryetarët e grupeve parlamentare. Ai uroi përfaqësuesit e grupeve parlamentare të AAK-së dhe NISMA-s për kthimin e tyre në Kuvend, duke u ofruar ...

Më shumë...

Projektligji për demarkacionin nuk pritet të ridërgohet në Kuvend gjatë këtij muaji

Pal Lekaj

Shefi i Grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj pasi ka përfunduar mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, ka bërë të ditur se  seanca e radhës është caktuar të mbahet  më 22 shtator. Burime jo zyrtare sqarojnë  se Projektligji për demarkacionin nuk pritet të ridërgohet në ...

Më shumë...

Presidenca e Serbisë: Nuk duam anëtarësim në BE nëse na kushtëzohet me njohjen e Kosovës

Nikoliq

Këshilltarja e kryetarit të  Serbisë, Tomisllav Nikolliq,  zonja Stanislava Pak, ka rikonfirmura si zakonisht se Serbia asnjëherë nuk do ta pranojë pavarësinë e Kosovës dhe as plotësimin e kushteve për anëtarësim në BE,  përderisa kusht për pranim  të jetë njohja e Kosovës. Këtë koment, Pak e bëri pas deklaratës së ...

Më shumë...

Slloveni Çeferin kryetar i ri i UEFA-së

Kryetari i Federatës sllovene të futbollit (NZS) Aleksandar Çeferin është zgjedhur kryetar i ri i Federatës Evropiane të Futbollit – UEFA. Çeferin, 49-vjeçar me profesion jurist në krye të FFS-së është nga vitit 2011. Në botën e futbollit për herë të parë hyri në vitin 2005 si anëtar i Këshillit ...

Më shumë...

Gjykata e Apelit lë në fuqi masat e sigurisë për 6 aktivistë të Vetëvendosjes, të dyshuar për terrorizëm (!)

Gjykata

Gjykata e Apelit e Kosovës ka lënë në fuqi masat e sigurisë ndaj gjashtë aktivistëve të Vetëvendosjes,  të dyshuar për terrorizëm. Në këtë mënyrë Apeli ka refuzuar si të pabazuara, ankesat e Prokurorisë Speciale të Kosovës  dhe avokatëve mbrojtës, kundër aktvendimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë, të datës 1.nëntor 2016. Sipas ...

Më shumë...

Ministri, Hoxhaj bisedoi në Strasburg, me sekretarin e Përgjithshëm të KE-së, Thorbjon Jagland

Ministri, Hoxhaj bisedoi në Strasburg, me sekretarin e Përgjithshëm të KE-së, Thorbjon Jagland

Ministri i Jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj ka takuar në Strasburg, sekretarin e Përgjithshëm të Këshillit të Evropës, Thorbjon Jagland me të cilin ka diskutuar për thellimin e mëtejshëm të marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Këshillit të Evropës. Në këtë takim, Hoxhaj e ka njoftuar Sekretarin Jagland për zhvillimet politike ...

Më shumë...

Erdogan: Për dënimin me vdekje vendos populli dhe Kuvendi i Turqisë, jo BE-ja

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan është cituar të ketë deklaruar  se është populli dhe parlamenti turk ai që do të vendosë në lidhje me dënimin me vdekje dhe jo Bashkimi Evropian, “Populli shpreh kërkesën për dënimin me vdekje. Por këtë Parlamenti e vendos në rendin e ditës dhe e ...

Më shumë...

Veliaj e Ahmeti krijojnë Unionin e Komunave kryesore të trojeve shqiptare: Tiranë, Prishtinë, Tetovë, Preshevë dhe Ulqin

Erion Velijaj dhe Shpend Ahmeti

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, dhe kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, gjatë bisedimeve në Prishtinë kanë paralajmëruar krijimin e Unionit të bashkive-komunave kryesore shqiptare në rajon: Tiranë, Prishtinë, Tetovë, Preshevë dhe Ulqini. Kjo nismë  pritet të ndodhë para datës 28 Nëntor, Ditës së Pavarësisë të Shqipërisë. ...

Më shumë...

Lunaçek: Serbia e di se, pas rastit të Qipros, BE-ja nuk pranon asnjë shtet pa përkufizim të qartë të kufijve

Ulrike

Për shkak të qëndrimit të fuqishëm të opozitës në Kuvend dhe në sheshet e Prishtinës kundër marrëveshjeve të Qeverisë së Kosovës me Serbinë, si dhe demarkacionit me Malin e Zi, që nga fillimi i këtij viti, Prishtina dhe Beogradi nuk kanë zhvilluar takime në nivelet e larta politike në Bruksel, ...

Më shumë...

Bilall Sherifi: Marrëveshja nuk merr as 70 vota në Kuvend

Bilall Sherifi

Sekretari i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi është shprehur i bindur se Marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi nuk do të kalojë në Kuvend për ratifikim, pasi, edhe nëse do të sillej në Kuvend, marrëveshja nuk do të merrte as 70 vota. Duke folur për rikthimin e Nismës në Kuvend, ...

Më shumë...

Maloku: Duhet filluar bisedimet me Qeverinë malazeze për dërgimin e demarkacionit në Gjykatën e Arbitrazhit

Naim Maloku

Ish-eprori i UÇK-së dhe analisti i sigurisë, Naim Maloku ka vlerësuar se rruga e vetme e zgjidhjes së problemit të demarkacionit me Malin e Zi mbetet Gjykata e Arbitrazhit. Ai në një intervistë dhënë për “Epokën e re” i ka sugjeruar Qeverisë së Kosovës të heqë dorë nga riprocedimi i ...

Më shumë...

Dimitris Avramopolus: Kilometri i fundit për të lëvizur pa viza në Evropë, nuk do të zgjasë më shumë

Dimitris Avramopolus: Kilometri i fundit për të lëvizur pa viza në Evropë, nuk do të zgjasë më shumë

Komisioneri për Migracion dhe Punë të Brendshme të BE-së, Dimitris Avramopolous gjatë takimit me ministrin e punëve të jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka deklaruar se kilometri i fundit për të lëvizura pa viza në Evropë, nuk do të zgjasë më shumë. Ai ka thënë se muajve të fundit, së ...

Më shumë...

Amerika ka falënderuar Shqipërinë për kontributin në strehimin e muxhahedinëve iranianë

John Kerry

Sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kerry, përveç situatës në Siri dhe zhvillimeve në marrëdhëniet me Rusinë, i ka kushtuar një vëmendje të rëndësishme Shqipërisë, duke e falënderuar për kontributin lidhur me strehimin e rreth 3000 anëtarëve të opozitës iraniane. Vizitova Tiranën gjatë këtij viti dhe diskutova me qeverinë shqiptare, se ...

Më shumë...

Në luftimet pesëvjeçare në Siri janë vrarë mbi 300. 000 njerëz janë shpërngulur rreth 10 milionë sirianë

Të vrarët Siri

Vëzhgues sirianë, të cilët monitorojnë luftën e përgjakshme në Siri, kanë llogaritur se në luftimet pesëvjeçare në këtë shtet janë vrarë  mbi 300.000 njerëz. Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut, me seli në Britani të Madhe, tha se të vrarët përfshijnë 59.000 trupa qeveritare dhe mbi 86.000 civilë. Të ...

Më shumë...

Veliaj dhe Ahmeti: Do ta thellojmë bashkëpunimin në mes të dy kryeqyteteve tona

Veliaj dhe Ahmeti

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, priti sot  në takim kryetarin e Bashkisë së  Tiranës, Erion Veliaj. Në konferencë për media ata kanë thënë se  takimin nuk e kanë bërë vetëm sa për ta bërë, por në radhë të parë me qëllim që të thellojnë bashkëpunimin në mes të dy kryeqyteteve. ...

Më shumë...

Visar Ymeri: E njoftova zonjën Apostolova me domosdoshmërinë e ndryshimit të kursit politik të qeverisjes në Kosovë

Visar Ymeri: E njoftova zonjën Apostolova me domosdoshmërinë e ndryshimit të kursit politik të qeverisjes në Kosovë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka bërë të ditur se ka takuar përfaqësuesen speciale të BE-së në Kosovë, Natalija Apostolova e cila sapo e ka marrë mandatin. E njoftova znj. Apostolova me situatën politike që po mbretëron në vendin tonë si dhe me qëndrimet e Lëvizjes VETËVENDOSJE! që lidhen ...

Më shumë...