KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1810)

Lajmet

Kryeprokurori i “Speciales” David Schwendiman, do të qëndrojë për vizitë në Prishtinë dhe në Beograd

David Schwendiman

Prokurori i Gjykatës Speciale kundër UÇK-së, David Schwendiman, do të qëndrojë  në Prishtinë dhe në Beograd orej 7 deri më 11 nëntor 2016. Ai vjen në Kosovë në cilësi të kryeprokurorit të Zyrës së Prokurorit të Specializuar me qëllim për ta  nënvizuar zotimin për ta përmbushur mandatin e tij në ...

Më shumë...

Insitucionet, përveç kryetarit të Kuvendit, ende nuk e kanë ngushëlluar publikisht familjen e Astrit Deharit

Astrit Dehari

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, i ka shprehur ngushëllime familjes Dehari për humbjen tragjike të birit, Astritit Në mënyrë që dhimbja e rëndë familjare dhe shqetësimi i publikut të mos manipulohen, kryeparlametari Veseli, kërkon nga institucionet përkatëse të ligjit që në mënyrë urgjente të sqarojnë në ...

Më shumë...

Prokurori Hoxha: Nga hetimet e deritashme del se, Astrit Dehari, është dërguar në spital pa shenja jete

Sylë Hoxha

Kreu  i Prokurorisë Themelore në Prizren, Sylë Hoxha, i ka deklaruar Radios Evropa e Lirë, se Prokuroria dhe ekipet përkatëse, kanë kryer të gjitha hetime në bazë të rregullave për vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, në burgun e Prizrenit. Dehari ndodhej nën masën e paraburgimit, pasi u ...

Më shumë...

Dr. Mark Skinner: Serbët gjatë luftës në Kosovë, iu janë nxjerrë organet qindra shqiptarëve

Në raportin e Komisionit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur, thuhet se gjatë luftës në Kosovë, në mesin e viktimave civile, të cilat  janë gjetur në varrezat e masive në Serbi, janë ngritur dyshime serioze për heqjen e organeve të civilëve shqiptarë, që ishin marrë peng nga forcat serbe në Kosovë, ...

Më shumë...

Gucati: Listat e veteranëve i ka fryrë politika dhe hierarkia ushtarake, jo veteranët

Hysni Gucati: Përmes Gjykatës Speciale po sulmohet drirekt UÇK-ja dhe koka e saj e jo individët

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, ka thënë për Kosovapress se gjithë fajin për fryrjen e listave të veteranëve e ka politika dhe hierarkia ushtarake, e jo veteranët apo zinxhiri komandues. Ligji aktual mundëson fryrjen e listave, për këtë edhe duhet të ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli kërkon në mënyrë urgjente të sqarohet në tërësi rasti i vdekjes së Astrit Deharit

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, i shpreh ngushëllime familjes Dehari për humbjen tragjike të djalit, Astrit Dehari. Në mënyrë që dhimbja e rëndë familjare dhe shqetësimi i publikut të mos manipulohen, kryeparlametari Veseli, kërkon nga institucionet përkatëse të ligjit, që në mënyrë urgjente të sqarojnë në ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Shteti duhet të japë përgjigje për vdekjen e Asrit Deharit, në Prizren

Ramush Haradinaj

Me rastin e vdekjes së Astrit Deharit në burgun e Prizrenit, kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj,  ka theksuar se vdekja e një aktivisti politik, në një burg në Kosovë, pavarësisht rrethanave të vdekjes, është një ngjarje e trishtë për të gjithë ne, edhe si politikë edhe ...

Më shumë...

Ndërroi jetë prof. dr. Skënder Berisha, varrimi bëhet sot në orën 14.30, në varrezat e Prishtinës

Pas një sëmundjeje të shkurtër, dje ndërroi jetë Prof. dr. Skënder Berisha. Ishte dekan i Fakultetit Ekonomik dhe mësimdhënës shumëvjeçar i Universitetit të Prishtinës. Kontributi i tij ishte i shumanshëm si pedagog e studiues i shkencave ekonomike, por edhe në fushën politiko-shoqërore u shqua me orientimin e tij atdhetar. Varrimi ...

Më shumë...

Familja Dehari kërkon që autopsia e trupit të Astrit Deharit të mos bëhet pa praninë e mjekëve të pavarur

Dështoi debati për vdekjen e Astrit Dehari, pasi në sallë ishin vetëm 45 deputetë

Për shkak të deklaratave kontradiktore të dhëna nga Prokuroria e Shtetit, Shërbimi Korrektues dhe Policia e Kosovës, familja Dehari kërkon nga Departmenti i Mjekësisë Ligjore që autopsia e trupit të djalit tonë Astrit Dehari të mos bëhet në asnjë mënyrë pa prezencën e mjekëve të pavarur dhe neutralë që do ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Astrit Dehari mbahej në burg prej 68 ditësh me prova të fabrikuara në një proces të montuar gjyqësor

Vetëvendosje: Në Kuvend mos i sjellni "temat e mëdha", do t'u përkrahum për punësimin, afrimin më Shqipërinë dhe krijimin e ushtrisë

Në këto momente të rënda për familjarët dhe shokët e Astrit Deharit, dhe për të gjithë ne, Lëvizja VETËVENDOSJE! po ndjek nga afër deklaratat kontradiktore të organeve të shtetit të Kosovës lidhur me vdekjen e tij. Astrit Dehari po mbahej në burg prej 68 ditësh bazuar mbi akuza të montuara ...

Më shumë...

Ngushëllime të partive politike për familjen Dehari dhe Vetëvendosjen

Nisma Socialdemokrate në Deçan kërkon që të mos ndërpriten punimet në rrugën Deçan-Plavë

Në telegramin e Nismës për Kosovën drejtuar familjes Dehari dhe Lëvizjes Vetëvendosje lidhur me vdekjes tragjike, në burgun e Prizrenit të Astrit Deharit, thuhet: Lajmi për vdekjen tragjike të aktivistit të VV-së, Astrit Dehari, na ka goditur jashtëzakonisht shumë, tejmase, saqë nuk gjejmë dot fjalë për të pëshkruar trishtimin që ...

Më shumë...

Radio-Kosova e Lirë ngushëllon familjen e Avni Deharit

RKL

Qëndro Avni, mbahu  familje fisnike Dehari dhe gjithë ju që keni në zemër dhe mendje Astritin e Arbrorin! Të gjithë jemi me ju! Gjithmonë e jetë….   Sapo morëm lajmin për ndarjen nga jeta, në lulën e rinisë të Astrit Deharit, ende në kujtim të paharrueshëm, për vdekjen tragjike dy ...

Më shumë...

SHKK ka konfirmuar lajmin për vdekjen e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari

Rasti i Astrit Deharit kalon nga Prokuroria Themelore në Prizren në juridiksion të Prokurorisë Speciale të Kosovës

Shërbimi Korrektues i Kosovës, ka konfirmuar lajmin për vdekjen e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari.  Në njoftimin e lëshuar për këtë rast thuhet se sot  më 5.11.2016, në rrethana ende të pasqaruara, i paraburgosuri, A.D.  ndërroi jetë në Spitalin Rajonal të Prizrenit. Shërbimi Korrektues i Kosovës, shpreh keqardhje të thellë ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje konfirmoi lajmin për vdekjen e aktivistit, Astrit Dehari, në burgun e Prizrenit

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Lëvizja Vetëvendosje ka konfirmuar një lajm për  vdekjen e aktivistit, Astrit Dehari. Në një kumtesë për opinion thuhet:  “Shoku ynë, aktivisti shembullor, Astrit Dehari, ka humbur sot jetën tragjikisht, në moshën 26 vjeçare. Të gjithë ne e kemi gati të pamundur ta besojmë vdekjen e tij që na ka tronditur ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës, nuk dha pëlqimin për renovimin e sheshit “Adem Jashari”, në Prishtinë

Kuvendi i Kosovës, nuk dha pëlqimin për renovimin e sheshit “Adem Jashari”, në Prishtinë

Kuvendi i Kosovës, nuk e ka dhënë pëlqimin për renovimin e sheshit “Adem Jashari” në kryeqytet. Me këtë rast komuna e  Prishtinës ka humbur një donacion në vlerë  prej 270 mijë eurosh nga organizata zvicerane DEMOS. Para më shumë se një viti, kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, kishte paralajmëruar renovimin ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Regjimi aktual UÇK-në e sheh vetëm si vlerë këmbimi

Visar Ymeri thotë se pavarësisht "vullnetit të popullit" koalicioni që i ka fituar zgjedhjet po e bllokon formimin e institucioneve

Në mbledhjen e 26-të të Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, kryetari Visar Ymeri mes tjerash ka deklaruar se UÇK-ja e dëshmorëve krijoi vlerë. Vlerë përdorimi për të mirën e përgjithshme, për popullin e Kosovës. Sakrifica e tyre e solli lirinë, atë liri që ata e kishin menduar të jetë ...

Më shumë...