KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1790)

Lajmet

Rama Vuçiqit: Trepça është në shpirtin e Kosovës, nuk mund ta importoni në Serbi

Edi Rama dhe Aleksandar Vuciq

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, gjatë qëndrimit  në Beograd ka folur edhe për minierën Trepça. Ai me këtë rast  u shpreh se “nuk duhet harruar që po flasim për njerëzit e jo për historinë, çfarë dëshiron patriarku juaj. Trepça është në shpirtin e Kosovës, çfarë doni të bëni? Ta importoni?, ...

Më shumë...

Tomisllav Nikoliq: Është koha të bisedohet ndryshe me Brukselin sa i përket Kosovës

Tomisllav Nikoliq

Kryetari i Serbisë, Tomisllav Nikoliq, në vazhdim të kërcënimeve nga Rusia ku po qëndron për një vizitë ka thënë është koha të bisedohet ndryshe me Brukselin dhe që Beogradi të kuptojë se çfarë do të ndodhë në fund të rrugës së Serbisë në drejtim të Bashkimit Europian, nëse kjo do ...

Më shumë...

Memorandum bashkëpunimi mes Ministrisë së Arsimit dhe të Kulturës

Memorandum bashkëpunimi mes Ministrisë së Arsimit dhe të Kulturës

Ministri i Arsimit,  Arsim Bajrami dhe ministri i Kulturës, Kujtim Shala, nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi për digjitalizimin e tërë dokumenteve në letër (libra, dorëshkrime, gazeta, revista, manualë, doracakë etj.), të cilat janë pjesë e kulturës dhe e dijes në Kosovë, të sistemuara në sirtarët, përkatësisht në arkivat e Bibliotekën Kombëtare të ...

Më shumë...

Faton Topalli: Padrejtësitë ndër vite të punëtorëve të sigurimit në KEK po vazhdojnë ende

Faton Topalli

Punëtorët e sigurimit në KEK po ballafaqohen ndër vite me padrejtësi të shumta në vendin e punës dhe problemet e tyre i tha në konferencë për media deputeti  i Vetëvendosjes, Faton Topalli. Të gjithë punëtorët që kanë punuar në sektorin Mbrojtja dhe Siguria në KEK dhe kanë pasur kontrata valide, ...

Më shumë...

Kyle Scott: Serbia nuk ka pse e njeh Kosovën si shtet, statuti formal i Kosovës është i parëndësishëm (!)

Kyle Scott

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,  në Beograd Kyle Scott ka thënë se do të ishte pazakonshme që në fund të bisedimeve ndërmjet Bashkimit Evropian e Serbisë të kërkohej që Beogradi të njohë pavarësinë e Kosovës si kusht për anëtarësim në Union. Siç njofton agjencia serbe e lajmeve FoNet, ...

Më shumë...

Vuçiq: Pavarësisht situatës kemi gjetur dhe duhet të gjemë kompromise me Kosovën

Aleksandar Vucic

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, ka folur për raportet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Duke komentuar deklaratat e presidentit serb, Tomislav Nikoliq se marrëdhëniet Kosovë-Serbi janë në nivelin më të ultë, Vuçiq tha se ka shumë argumente për të thënë ...

Më shumë...

Policia e Kosovës nuk ia ndalon askujt lëvizjen nëpër Serbi

Policia e Kosovës lanson sot projektin sensibilizues “Përqendrohu në Ngasje”, dedikuar sigurisë në trafik

Pas publikimit të një lajmi, ku thuhej se Policia e Kosovës ua ka ndaluar pjesëtarëve të saj lëvizjen nëpër Serbi, krerët e kësaj Policie kanë reaguar dhe kanë thënë se Policia respekton të drejtën e secilit për të lëvizur lirshëm, por ajo ka për obligim t’ i informojë dhe t’ ...

Më shumë...

J. Krasniqi: Serbia po intensifikon ofensivën diplomatike kundër Kosovës

Jakup Krasniqi: Çështjen e veteranëve Kuvendi i Kosovës duhet ta kthejë nga fillimi

Duke komentuar kërcënimin që i ka bërë Kosovës, kryetari i Serbisë Nikoliq gjatë një vizite në Rusi, kryetari i këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi ka deklaruar se: “mohimi i gjenocidit serb në Kosovë dhe paraqitja e Serbisë si “viktimë e një komploti ndërkombëtar” është përgatitja e terrenit propagandistik për ...

Më shumë...

Kryeministrat: Rama dhe Vuçiq kanë hapur Forumin e Sigurisë në Beograd

Kryeministrat: Rama dhe Vuçiq kanë hapur Forumin e Sigurisë në Beograd

Sot, në Beograd,  ka filluar Forumi i Sigurisë, të cilin  e kanë hapur kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili në hapje ka thënë se procesi i euro-integrimeve është rruga e modernizimit të shoqërisë dhe më i rëndësishëm nga vetë anëtarësimi në BE, sepse ...

Më shumë...

Edi Rama: Qëndrimi im është që Serbia sa më parë ta njohë pavarësinë e Kosovës

Edi Rama: Qëndrimi im është që Serbia sa më parë ta njohë pavarësinë e Kosovës

Gjatë debateve të Edi Ramës dhe Aleksander Vuçiqit  në Forumin e Beogradit për Siguri, kryeministri Rama ka thënë se në Shqipëria nuk ka dilema për rrugën që duhet ndjekur.  Ajo është rruga evropiane, ndërsa ka shtuar se në Serbi nuk është kështu pasi ajo po do edhe Rusi, edhe BE. ...

Më shumë...

Karpushin: Ftesat e Rusisë për bashkëpunim me Shqipërinë po refuzohen

Karpushin: Ftesat e Rusisë për bashkëpunim me Shqipërinë po refuzohen

Ambasadori i Rusisë në Tiranë, Alexander Romanoviç Karpushin ka deklaruar se Moska është gati të presë për një vizitë zyrtare, kryeministrin Edi Rama, por ftesat tona të vazhdueshme refuzohen nga pala shqiptare, për bashkëpunim në fusha të ndryshme. Gjatë një interviste për Shqiptarja.com, ai tha se nuk ka një dinamikë ...

Më shumë...

Policia e Kosovës ua ka ndalura pjesëtarëve të vet kalimin nipër territorin e Serbisë

Sot me një ceremoni zyrtare shënohet 19 vjetori i themelimit të Policisë së Republikës së Kosovës

Policia e Kosovës, përmes një shkrese zyrtare ka dhënë një urdhëruar  që asnjë polic i Republikës së Kosovës  tymos kalojë nëpër territorin e Serbisë. Ky vendim u mor pikërisht pas arrestimit të drejtorit të Policisë për Rajonin e Mitrovicës, Nehat Thaçi i cili po mbahet në paraburgim nga autoritetet serbe. ...

Më shumë...

Në Stamboll të Turqisë po i zhvillon punimet Këshilli i 9-të Islamik i Euroazisë

Në Stamboll të Turqisë po i zhvillon punimet Këshilli i 9-të Islamik i Euroazisë

Këshilli i 9-të Islamik i Euroazisë me temë: “Islami në Euroazi: Bashkim, solidaritet dhe perspektiva e ardhmes kundër abuzimit fetar”, po  organizohet nën kujdesin e Kryesisë së Çështjeve Fetare të Turqisë. Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka deklaruar me këtë rast se ndihma e Turqisë në aspektin e përgatitjes së ...

Më shumë...

KPM miraton Kodin e Etikës

KPM-ja

Komisioni i Pavarur për Media ka bërë të ditur se prej datës 11 tetor ka hyrë në fuqi Kodi i Etikës për Ofruesit e Shërbimeve Mediale në Republikën e Kosovës, “KPM duke u bazuar në nenin 3, paragrafi 2, pika 11 e Ligjit për  KPM,  ka iniciuar procedurën për amandamentimin ...

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama po qëndron për vizitë zyrtare në Serbi

Edi Rama dhe Aleksandar Vuciq

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama po qëndron në Beograd për të marrë pjesë në një takim të rëndësishëm, pasi liderët e Ballkanit bashkë me ata të BE-së do të diskutojnë për sigurinë në rajon.  Rama, i cili konsiderohet  ndër të ftuarit më të rëndësishëm, do të bëjë hapjen e samitit ...

Më shumë...

Dialogu Kosovë-Serbi ka humbur kuptimin

Beograd - Prishtinë

Në konferencën rajonale për siguri, e cila  po mbahet në Beograd, mes tjerash u diskutua edhe për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, në  Bruksel, për të cilin u tha se e ka humbur kuptimin.  Mungesa e rezultateve në dialogun Kosovë-Serbi dhe tensionet e ngritura së fundi kanë reflektuar edhe konferencën ...

Më shumë...