KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1760)

Lajmet

Kryetari, Hashim Thaçi po mban fjalim në Kuvendin e Kosovës

Kryetari, Hashim Thaçi po mban fjalim në Kuvendin e Kosovës

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi po mban fjalim para deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Ai është duke folur për çështje të ndryshme që i brengosin qytetarët e Kosovës dhe vizitat që ka realizuar nëpër shtete të ndryshme dhe për angazhimin e tij. Duke folur për ndërtimin e murit në pjesën ...

Më shumë...

Qendra e Kosovës për Studime të Sigurisë vlerëson se po ekzagjerohet alarmi nga terrorizmi në Kosovë

Qendra e Kosovës për Studime të Sigurisë vlerëson se po ekzagjerohet alarmi nga terrorizmi në Kosovë

Një ditë pas raportit të Institutit Amerikan të Paqes se Kosova është kthyer në burimin kryesor të luftëtarëve në Siri e Irak, krahasuar me kokë banori, zyrtarë në Qendrën Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS), vlerësojnë se po ekzagjerohet alarmimi dhe se situata nuk është aq keq. Skënder Perteshi, hulumtues ...

Më shumë...

Qeveria miratoi propozimin për themelimin e Komisionit për matjen e territorit

PDK-LDK harrojnë riformatizimin e Qeverisë

Qeveria miratoi propozimin për themelimin e Komisionit për matjen e territorit të Kosovës. Me këtë rast, zëvendëskryeministri, Hajredin Kuçi theksoi se së bashku më partnerët e koalicionit kemi ardhur në përfundim që ta formojmë një grup ekspertësh për matjen e territorit të Kosovës, datës para 25 gushtit të vitit 2015 ...

Më shumë...

Sot mbahet konferenca e dytë kombëtare e cila do t’i kushtohet sigurisë në rrugë

Dhjetëra aksidente brenda 24 orëve

Sot mbahet konferenca e dytë kombëtare e cila do t’i kushtohet sigurisë në rrugë me temën: “Identifikimi i faktorëve kryesor që ndikojnë në sigurinë e lëvizjes së nxënësve në rrugë”. Në këtë konferencë do të marrin pjesë përfaqësues nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ministria e Infrastrukturës, Policia e ...

Më shumë...

Në Kuvendin e Kosovës debatohet për murin-ndarës në pjesën veriore të Mitrovicës

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës sot mbanë seancë në të cilën do të debatohet për murin-ndarës  murit të ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës nga serbët. Debati parlamentar është inicuar nga shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj dhe është përkrahur nga 83 deputetë. Po sot, rreth ...

Më shumë...

Buja: Buxheti i miratuar do ta falimentojë Kosovën sikur Greqia vite më parë

Shukri Buja

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Shukri Buja ka drejtuar kritika ndaj buxhetit të Kosovës. Ai ka thënë se buxheti i miratuar do ta falimentojë Kosovën sikur Greqia vite më parë. Me këtë buxhet, Kosova ka hyrë në borxh publik 700 milionë euro, rrezikshmëria e Gjykatës së Arbitrazhit mund të ...

Më shumë...

Në Kuvendin e Kosovës është miratuar buxheti i Kosovës për vitin 2017

Partitë opozitare pas dështimit të rezolutës opsion tjetër shohin organizimin e protestave por janë të pa koordinuara

Pas një debati të gjatë në mes të pozitës dhe opozitës, në Kuvendin e Kosovës është miratuar buxheti për vitin 2017. Për miratimin e buxhetit për vitin e ardhshëm, i cili do të jetë dy miliard euro, kanë votuar 70 deputetë, shtatë kanë qenë kundër tij ndërsa një ka abstenuar. ...

Më shumë...

Ligji i Vetting-ut në Shqipëri u shpall në pajtim me Gjykatën Kushtetuese

Gjykata Kushtetuese në Shqipëri

Ligji i Vetting-ut në Shqipëri u shpall në pajtim me Gjykatën Kushtetuese. Mediet në Shqipëri bëjnë të ditur se  pro kalimit të ligjit janë deklaruar gjyqtarët: Bashkim Dedja, Vitore Tusha, Fatmir Hoxha, Vladimir Kristo, Fatos Lulo dhe Altina Xhoxhaj. Dy gjyqtarët Gani Dizdari dhe Besnik Imeraj janë shprehur kundër disa ...

Më shumë...

Rexhep Selimi: Me buxhetin e vitit 2017 nuk do të ketë Ushtri të Kosovës

Rexhep Selimi: Kosova është në gjende të rëndë në arenën ndërkombëtare, ministri Pacolli duhet të shkarkohet

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, në fjalën për buxhetin e vitit 2017 ka deklaruar se  ai nuk garanton formimin e ushtrisë së Kosovës. “Me buxhetin e vitit 2017 nuk do të ketë ushtri e Kosovës. Sepse Qeveria prapë është kujdesur të ndajë vetëm 5 milionë euro sa një gjysmë kilometri ...

Më shumë...

Nga 30 ditë paraburgim për 20 policët e arrestuar në pjesën jugore dhe veriore të vendit

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Gjykata Themelore e Mitrovicës ua ka caktuar nga 30 ditë paraburgim për 20 policët e arrestuar të martën në pjesën jugore dhe veriore të Mitrovicës. E njëjta gjykatë ua ka caktuar masën e arrestit shtëpiak prej 30 ditësh edhe për 15 policët tjerë. Të martën në gjithë vendin janë arrestuar ...

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku mori pjesë në konferencën e katër të ambasadorëve

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku mori pjesë në konferencën e katër të ambasadorëve

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku mori pjesë në konferencën e katër të ambasadorëve. Ai foli lidhur me “Partneritetin strategjik Kosovë – Shqipëri” dhe zhvillimin ekonomik në sektorin e energjisë dhe transportit. “Më lejoni që në fillim të përshëndes MPJ-në, për përfshirjen e çështjes së Partneritetit, Kosovë – Shqipëri, për trajtim ...

Më shumë...

Përçahen deputetët serbë, një palë me Mustafën pala tjetër me Vuçiqin

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtari serb, Marko Gjuriq, ka kundërshtuar kthimin e një numri të deputetëve të Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës. Në komunikatë, ai i ka quajtur deputetët e tillë si “besnik ndaj Isa Mustafës”, veprimi i të cilëve “ka thyer unitetin e përfaqësuesve të serbëve në Kosovë“ dhe mëton të shembë ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, arsyetoi Projektligjin për Buxhetin e vitit 2017

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa sot në Kuvendin e Kosovës thënë se në vitin 2017  do të  ofrohet  një buxhet zhvillimor.  Rritja  ekonomike është më e lartë se rritja ekonomike në vendet e BE-së dhe rajonit. Ndërsa ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka deklaruar se buxheti për vitin 2017 adreson ...

Më shumë...

Rritja e buxhetit duke rritur borxhet nuk është e shëndetshme për ekonominë tonë

Rritja e buxhetit duke rritur borxhet nuk është e shëndetshme për ekonominë tonë

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Safete Hadërgjonaj, ka adresuar disa kritika për buxhetin e vitit 2017, por që në fillim ka  bërë me dije së deputetët e kësaj partie do ta votojnë atë. Hadërgjonaj, e cila është edhe nënkryetare e Komisionit për Buxhet, ka deklaruar se buxheti lë për ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Buxheti që prezantoi Qeveria sot në Kuvend e varfëron qytetarin e Kosovës

Visar Ymeri: Buxheti që prezantoi Qeveria sot në Kuvend e varfëron qytetarin e Kosovës

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri duke debatuar lidhur me Buxhetin e Kosovës për vitin 2017 ka thënë se fatkeqësia e këtij vendi është se asgjë nuk ndryshon politika qeveritare, karshi zhvillimit ekonomik. “E dëgjova kryeministrin Mustafa që tha se rritja ekonomike jo që është më e madhe në rajon por ...

Më shumë...

Daut Haradinaj: Kjo qeveri e ka lënë Kosovën pa ushtri, pa viza dhe pa hyrë në UNESCO

Daut Haradinaj: Kjo qeveri e ka lënë Kosovën pa ushtri, pa viza dhe pa hyrë në UNESCO

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, në seancën plenare të Kuvendit ku po diskutohet për buxhetin e vitit 2017, ka thënë se kjo qeveri e ka lënë Kosovën pa ushtri, pa viza dhe pa hyrë  në UNESCO. Ai ka thënë se disa herë i kanë parashtruar pyetje ...

Më shumë...