KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1758)

Lajmet

Aktivistë të VV dhe qytetar kanë filluar të mblidhen para ndërtesës së Kuvendit

Aktivistë të VV dhe qytetar kanë filluar të mblidhen para ndërtesës së Kuvendit

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë filluar të mblidhen para ndërtesës së Kuvendit për ta kundërshtuar ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Krahas rritjes së numrit të aktivistëve të Vetëvendosjes dhe qytetarëve të tjerë që i janë përgjigjur ftesës për protestë, është duke u rritur edhe numri i ...

Më shumë...

Lekaj: Nuk do të marrim pjesë në protesta pa u koordinuar me partitë e bllokut opozitar

Lekaj

Duke folur për protestën e thirrur nga Lëvizje Vetëvendosje, shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, ka thënë se nuk do të marrim pjesë në protesta pa u koordinuar me partitë e bllokut opozitar. Për momentin nuk është koha për protesta. Dje i gjithë opinioni ...

Më shumë...

Filloi të shtohet prania e policisë afër objektit të Qeverisë dhe Kuvendit

Filloi të shtohet prania e policisë afër objektit të Qeverisë dhe Kuvendit

Shtohet prania e forcave të sigurisë afër objektit të Qeverisë dhe Kuvendit. Policia e Kosovës tanimë ka dal para Qeverisë dhe Kuvendit të Kosovës, ku së shpejti pritët të mblidhen aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje për të mos lejuar kalimin e demarkacionit me Malin e Zi. Vetëvendosja ju ka bërë thirrje ...

Më shumë...

Qeveria mori vendim për procedimin e Marrëveshjes për Demarkacionin në Kuvend

Mbledhja e Qeverisë

Qeveria e Kosovës mbajti sot mbledhjen e radhës më herët se sa kishte planifikuar. Gjatë kësaj mbledhje u shqyrtua vetëm një pikë e rendit të ditës: Shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. Duke provuar të argumentohet se pse ...

Më shumë...

Vetëvendosja ju ka bërë thirrje qytetarëve që në ora 10.00 të mblidhen para ndërtesës së Kuvendit dhe Qeverisë

Vetëvendosje: Për vazhdimin e dialogut qeveria Hoti e hoqi reciprocitetin ndaj Serbisë por hoqi dorë edhe nga shëndetësia

Lëvizja Vetëvendosje ju ka bërë thirrje qytetarëve që në ora 10.00 të mblidhen para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës dhe Qeverisë. Përfaqësues të këtij subjekti politik kanë thënë se tani është momenti vendimtar të që mbrohet Republika nga kriminelët dhe uzurpatorët. “Demarkacioni nuk do të kalojë. Qeveria e Kosovës po ...

Më shumë...

Banorët e zonës kufitare me Malin e Zi janë irrituar me komisionin për demarkacionin

Sot fillon takimi i komisionit të ekspertëve për matjen e territorit

Banorët e zonës kufitare me Malin e Zi janë irrituar derisa kanë dëgjuar anëtarët e Komisionit shtetëror për Demarkacionin me Malin e Zi se ku është kufiri me këtë vend. Duke përcjellë debatin e zhvilluar dje, banorët kanë thënë se ky komision na e sjelli kufirin në prag të shtëpisë ...

Më shumë...

Paunoviq: Çështja e demarkacionin në mes të Malit të Zi dhe Kosovës ka përfunduar dhe vetëm duhet të ratifikohet

Demarkacioni

Duke folur për kufirin ndërshtetëror në mes Kosovës dhe Malit të Zi, shefi i Drejtorisë për çështje kufitare të Malit të Zi, Milan Paunoviq ka deklaruar se Marrëveshja me të cilën është konfirmuar kufiri ndërshtetëror i Malit të Zi dhe i Kosovës është përfundimtare. Ai ka theksuar se komisioni malazezo-kosovar ...

Më shumë...

Në përfundim të debatit për demarkacionin, folën përfaqësuesit e partive politike të përfaqësuara në Kuvend

Në përfundim të debatit për demarkacionin, folën përfaqësuesit e partive politike të përfaqësuara në Kuvend

Në fund të debatit shkencor për demarkacionin, shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së Adem Grabovci tha se janë se janë të qarta qëndrimet e dy komisioneve dhe kërkoj që në parlament të votohet sipas bindjes së krijuar pas debatit. Në emër të LDK-së foli Sali Morina i cili përmendi punën ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Kemi dëshmuar se kur duam mund të jemi bashkë mund të zgjidhim çështje

Kadri Veseli

Në përfundim të debatit për demarkacionin, folën përfaqësuesit e partive politike të përfaqësuara në Kuvend, që dhanë mendimet e tyre pro dhe kundër këtij procesi. Ndërkohë, Kryekuvendari, Kadri Veseli në fjalën e tij përfundimtare ka thënë se kemi dëshmuar se kur duam mund të jemi bashkë mund të zgjidhim çështje. Ndërkaq, ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Nëse nuk tërhiqet Qeveria nga miratimi i demarkacionit, gjendja do të dalë jashtë kontrollit

Vetëvendosja nuk ka marrë pjesë në “tryezën për dialogun politik”, organizuar nga BRPG

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një kumtese për shtyp thotë se 12 orët e debatit vërtetuan se Hashim Thaçi e Isa Mustafa s’kanë lënë gjë pa bërë që të na e imponojnë një marrëveshje që Kosovës ia humb mbi 8000 hektarë. “Sot u vërtetua që Komisioni shtetëror për demarkacion është komision i ...

Më shumë...

Në PDK do të ketë një takim për të shqyrtuar dhe vendosur mbi bazën e argumenteve lidhur me demarkacionin

Adem Grabovci

Shefi i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci, ka deklaruar se pas vlerësimit që do të bëjnë ekspertët, në PDK do të ketë një takim për të shqyrtuar dhe vendosur mbi bazën e argumenteve. Ai ka thënë se janë takuar me qytetarët e asaj pjese dhe kanë ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës duhet të thërrasë një seancë dhe ta rrëzojë këtë version të demarkacionit

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se pas këtij debati për demarkacionin, Kuvendi i Kosovës duhet të thërret një seancë dhe ta rrëzojë këtë version, në mënyrë që kjo temë të marrë një rrugëzgjidhje. Ai tha se gjetjet kadastrale nuk janë të mjaftueshme për kufirin. ...

Më shumë...

Oda Tregtare Kosovare-Turke në Prishtinë ka dënuar përpjekjet për grusht shtet në Turqi

Oda Tregtare Kosovare-Turke

Më 2 Gusht 2016, në selinë e Odës Tregtare Kosovare-Turke në Prishtinë, u mbajt mbledhja e parë e Bordit të ri të Drejtorëve të dalë nga Kuvendi i Përgjithshëm i muajit qershor. Bordi i Drejtorëve të OTKT-së, që në përbërje ka përfaqësuesit e investitorëve më të mëdhenj në Kosovë, shprehu ...

Më shumë...

Delawie: Po kundërshtoni marrëveshjen në mënyrë cinike, me urrejtje, duke e rrezikuar të ardhmen e Kosovës

Delawie: Po kundërshtoni marrëveshjen në mënyrë cinike, me urrejtje, duke e rrezikuar të ardhmen e Kosovës

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie ka nisur fjalimin e tij para të pranishmëve në debatin për Demarkacion, duke thënë se nuk ka sjellë hartë me veti. “Skam sjellë asnjë hartë. Më vjen mirë që po  shoh të gjitha palët në një vend për të diskutuar për këtë çështje. Unë ...

Më shumë...

DR. Hakif Bajrami: Kufiri është në Çakorr

DR. Hakif Bajrami: Kufiri është në Çakorr

Historiani i mirënjohur, profesor, doktor. Hakif Bajrami i përshirë në debatin për Demarkacionin ka prezantuar  fakte se komisioni shtetëror për demarkacion e ka bërë raportin gabimisht. Ai në këtë debat ka paraqitur fakte nga hulumtimet dhe puna e tij si historian dhe duke qenë për një kohë edhe  drejtor i ...

Më shumë...

Në ambientet e Kuvendit të Kosovës po vazhdon debati për demarkacionin e vendit tonë me Malin e Zi

Debati për demarkacion

Në ambientet e Kuvendit të Kosovës po mbahet debati për demarkacionin e vendit tonë me Malin e Zi. Ky debat ka zgjuar shumë interesim te qytetarët liridashës të vendit edhe pse nuk pritet të sjellë ndonjë zgjidhje, meqë qëndrimet e pozitës dhe të opozitës nuk kanë ndërruar në asnjë segment. ...

Më shumë...