KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1757)

Lajmet

Visar Ymeri: Po rrezikohet Trepça, duke lënë resurset tona dhe kapacitetet industriale në mëshirën e AKP-së

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, në një konferencë për gazetarë kritikoi Qeverinë për mungesë të planifikimit strategjik në zhvillimin ekonomik. Si rrjedhojë, Ymeri tha se po rrezikohet Trepça, duke lënë resurset tona dhe kapacitetet industriale në stihinë e tregut. Ymeri tha se mungesa e guximit drejtues nga ana e ekzekutivit ...

Më shumë...

Haradinaj: Deklarata e Isa Mustafës për ta riproceduar demarkacionin është fantazi e tij, meqë nuk i ka votat

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se nuk do t’iu ikë takimeve për demarkacionin me Malin e Zi, mirëpo ka sqaruar  se deklarata  Mustafës për ta riproceduar këtë version është fantazi e tij, pasi nuk ka vota për të. Në një takim me qytetarët e Kosovës ai ka thënë ...

Më shumë...

Qeveria për të satën herë ia ka ndaluar Marko Gjuriqit të hyjë në Kosovë, por ai megjithatë po hyn

Marko Gjuriq

Qeveria e Kosovës edhe kësaj  radhe ka marrë një vendim për t ia ndaluar zyrtarit serb,  Marko Gjuriqit të hyjë në vendin tonë. Brenda dy javësh, Shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq do të përballet me ndalesën e Qeverisë së Kosovës për të mos lejuar ...

Më shumë...

Mobilizohen zyrtarët për përmirësim të gjendjes në menaxhim të mbeturinave

Mobilizohen zyrtarët për përmirësim të gjendjes në menaxhim të mbeturinave

Mbi 50 zyrtarë të komunave, përfaqësues ndërmarrjeve rajonale të mbeturinave si dhe përfaqësues të dy ministrive përkatëse kanë marrë pjesë në një aktivitet  tre ditor, në kuadër të skemës “Gara për Mjedis të Pastër”. Qëllimi i këtij aktiviteto ka qenë diskutimi për së afërmi për kriteret e qasjës dhe indikatorët ...

Më shumë...

Mërgimtarët shqiptarë në Gjenevë u informuan gjerësisht për rëndësinë historike të dosjes çame

Shoqata Demokratike "Çamëria" me qendër në Holandë

Kryetari i  Shoqatës  Demokratike Shqiptare “Çamëria” me qendër në Holandë, z.Festim Lato, dhe Kryetari  i Këshillit Ndërkombëtar të Çamërisë  për Dortmund dhe Gjermani z. Ali Aliu , zhvilluan disa takime me mërgimtarët tanë në Gjenevë dhe Kantonin e Gjenevës, prej dates 29.09.2016 deri  me me datën 01. 10. 2016. Me ...

Më shumë...

Dega e Aleancës Kosova e Re në Mitrovicë ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor të Forumit të Gruas

Dega e Aleancës Kosova e Re në Mitrovicë ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor të Forumit të Gruas

Me intonimin e himnit kombëtar dhe atij shtetëror, në prani të qindra grave dega e Aleancës Kosova e Re në Mitrovicë ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor të Forumit të Gruas. Karakteristikë e këtij Kuvendi ishte pjesëmarrja masovike e grave mitrovicase, të cilat kishin ardhur për ta ndejkur nga afër Kuvendin Zgjodhor të ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi më 3 dhe 4 tetor do të qëndrojë në vizitë zyrtare në Shqipëri

Kryetari Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi më 3 dhe 4 tetor do të qëndrojë në vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë. Sipas agjendës së publikuar nga Presidenca, Thaçi më 3 tetor, do të pritet me ceremoni shtetërore nga homologu i tij shqiptar Bujar Nishani dhe pas takimit me të do të ...

Më shumë...

Reciprociteti sipas Edita Tahirit: Kosova liron gjeneralin vrastar Bojoviq, Serbia arreston një ish pjesëtar të UÇK-së

Edita Tahiri

Krekosjet dhe deklaratat e papërgjegjshme të negociatores me Serbinë, Edita Tahiri lidhur me atë që ajo i quan reciprocitet, janë deklarata naive dhe pa asnjë vlerë, qoftë për Serbinë me të cilën ajo dialogun në emër të Kosovës, qoftë për opinionin në vend, i cili nuk i jep fare rëndësi ...

Më shumë...

Rusia ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara që të mos sulmojë forcat qeveritare siriane të Assadit

Maria Zakharova

Rusia ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara që të mos sulmojë forcat qeveriare siriane sepse një veprim i tillë do të mund të shkaktonte“ pasoja të tmerrshme jo vetëm” në Siri “por në gjithë rajonin si tërësi”. Paralajmërimi i Rusisë vjen pasi Uashingtoni është duke konsideruar opsionet në Siri përderisa forcat ...

Më shumë...

PDK në Ferizaj: Qeverisja në komunë vazhdimësi e mbrapshtisë

PDK në Ferizaj: Qeverisja në komunë vazhdimësi e mbrapshtisë

Për çdo ditë që po kalon, po dëshmohet se Departamenti i Arsimit (DA) nuk ka udhëheqës, as staf meritor të përgatitur në rrafshin profesional, për të avansuar procesin edukativo-arsimor.  Asnjëherë arsimi ferizajas s’ka qenë më keq, madje as në vitet e ’90-ta të okupimit serb.  Kjo drejtori as që gajlohet ...

Më shumë...

Krijimi i komunës së Kijevës konsiderohet prioritet për afro 30.000 qytetarëve të kësaj zone

Krijimi i komunës së Kijevës konsiderohet prioritet për afro 30.000 qytetarëve të kësaj zone

Interesi i qytetarëve për krijimin e komunes së Kijevës, konsiderohet prioritet dhe shpresë e afro 30.000 qytetarëve të kësaj zone. Në funksion të këtij procesi, grupi punuës për themelimin e komunës së Kijevës, përfaqësuar nga Zenel Berisha dhe Mentor Kryeziu, realizuan takimin zyrtar në MAPL, me zv.ministrin e MAPL z. ...

Më shumë...

Bashkësia Islame e Kosovës e pakënaqur dhe e injoruar me projektligjin mbi fetë

BIK

Sekretar i përgjithshëm i Bashkësisë Islame të Kosovës, Resul Rexhepi  duke folur për Radion Evropa e Lirë, lidhur me projektligjin mbi fetë në Kosovës vlerëson se rregullimi statusit të bashkësive fetare, përfshirë edhe bashkësinë që ai përfaqëson, ka qenë dhe është i domosdoshëm, por sugjerimet për projektligjin, të cilat i ...

Më shumë...

Kisha Katolike dhe Kisha e Janjiqit janë të kënaqura me projektligjin që rregullon statusin e bashkësive fetare

Kisha Katolike dhe Kisha e Janjiqit janë të kënaqura me projektligjin që rregullon statusin e bashkësive fetare

Përfaqësuesi i Kishës Katolike në Kosovë, Don Shan Zefi, kancelari Ipeshkvor i Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë se përfaqësuesit e bashkësisë katolike kanë pasur qasje në punën gjatë draftimit të projektligjit. Sipas tij, miratimi i ligjit që rregullon statusin e bashkësive fetare, është më se i nevojshëm. Popi ...

Më shumë...

Menaxhmenti i RTK-së zbaton vendimet e Qeverisë së Kosovës

RTK-ja

Në një komunikatë të Lëvizjes Vetëvendosje, kryeredaktori i RTK-së dhe autori i emisionit “DEBAT”, Ridvan Berisha, e pranoi më në fund të vërtetën rreth kapjes së RTK-së dhe mohimit të së drejtës për paraqitje në këtë televizion të subjektit më të madh opozitar në Kosovë. Është skandaloze që kryeredaktori i ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Ne nuk kemi asnjë telash me Malin e Zi

Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, është cituar të ketë deklaruar se keqmnaxhimi nga ana e Qeverisë i situatës me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi ka bërë që të krijohet gjithë tensioni e polarizimi në skenën politike vendore. Askush nuk ka pretendime për asnjë milimetër të territorit ...

Më shumë...

Tetori, Muaji Ndërkombëtar i Kancerit të Gjirit

Sot në Prishtinë mbahet aktivitet për vetëdijesimin e shoqërisë për rrezikun nga kanceri i gjirit

Qendra e Kosovës për Luftimin e Kancerit të Gjirit “JETA/VITA, si organizatë joqeveritare, e themeluar në vitin 2006 me qëllim të informimit dhe vetëdijesimit të grave për sëmundjen e kancerit të gjirit, bashkë me miqtë e shumtë, vite me radhë, me mënyra të ndryshme  të organizimit, ka bëre përpjekje që ...

Më shumë...