KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1780)

Lajmet

OVL e UÇK-së, ka zgjedhur kryesinë e organizatës

OVL e UÇK-së

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka mbajtur mbledhjen e parë të Këshillit Drejtues, ku është zgjedhur kryesia e organizatës, si dhe nënkryetarët dhe sekretari. Sipas një njoftimi medial Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, mbajti mbledhjen e parë të Këshillit Drejtues, ...

Më shumë...

Ish ushtari i UÇK-së, Osman Zyberaj në greve urie tash e dhjetë ditë në burgun e Dubravës

Burgu i Dubravës

Ish ushtari i UÇK-së, Osman Zyberaj, i dënuar në kohën e UNMIK-ut, për sikur është thënë vrasjen e shefit të Sigurimit Serb në regjionin e Gjakovës ka hyrë në greve urie tash e dhjetë ditë në burgun e Dubravës. Deri të ky vendim ka ardhur pasi ai po pretendon se ...

Më shumë...

SBASHK-u, paralajmëron grevë nëse nuk i realizohen kërkesat

Gjykata Themelore në Prishtinë, ka hedhur poshtë padinë e pabazuar të SBASHK-ut ndaj Ministrisë së Arsimit

Në një komunikatë për medie Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës, ka mbajtur takimin e këshillit drejtues, ku është diskutuar për ligjin e mësimdhënësve të vitit 1990/98 dhe çështjen e shkrirjes së shtesës stimulative në pagën bazë për Administratën e UP-së, ku është paralajmëruar se nëse dialogu nuk ...

Më shumë...

Dekorohet me medalje të artë Skuadra e Brigadës së Reagimit të Shpejtë e Forcë së Kosovës

Dekorohet me medalje të artë Skuadra e Brigadës së Reagimit të Shpejtë e Forcë së Kosovës

Skuadra e Brigadës së Reagimit të Shpejtë e Forcë së Kosovës,e përbërë prej 8 pjesëtarësh është dekoruar me medaljen e artë në një ndër ushtrimet më sfiduese dhe më prestigjioze në botë “Cambrian Patrol’’në Wells të Mbretërisë së Bashkuar. Këtë ceremoni nga afër e ka ndjekur edhe komandanti i FSK-së, ...

Më shumë...

Zgjedhjet si mundësi për kthim në normalitet

Kadri Veseli

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka radhitur një varg dështimesh të Qeverisë dhe koalicionit me Isa Mustafën. Ka përmendur faktin se koalicioni i udhëhequr prej Isa Mustafës s’i ka votat për shënimin e vijës kufitare me malazezët. Ka lëshuar akuza në drejtim të Qeverisë se kishte gabuar me Asociacionin e ...

Më shumë...

Haxhiu: Drejtësia në Kosovë po punon me standarde të dyfishta

Albulena Haxhiu

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu në një konferencë për media ka thënë se vendimet e Gjykatave në dy rastet e fundit janë skandaloze.“Dje dhe pardje ishim dëshmitar të dy vendimeve të padrejta dhe skandaloze. Gjykata Themelore në Prishtinë nxori një aktvendim për mbylljen e seancave gjyqësore ndaj ish-kryetarit të Gjykatës ...

Më shumë...

Veseli: Kosova është duke punuar me vendosmëri në fushën e sigurisë

Veseli

Në punimet e Seminarit të 93-të, të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në fjalën e tij para të pranishmëve, foli për angazhimet konkrete të institucioneve të Republikës së Kosovës për ndërtimin e një shoqërie tolerante dhe demokratike, si dhe ngritjen e gjitha ...

Më shumë...

Papadopoulou: Eulex-i, gradualisht do të largohet nga këtu

EULEX-i

Në sesionin e Seminarit të 93-të, Rose Roth të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, ku po flitet për integrimin evropian dhe procesin e reformës, shefja e EULEX-it, Alexandra Papadopoulou tregoi qëllimin e Misionit Evropian për Sundim të Ligjit për largim gradual nga Kosova.“EULEX-i nuk do qëndrojë këtu përgjithmonë. Fakti i reduktimit ...

Më shumë...

Nishani: Kosova po penalizohet për viza në zonën Shengen

Bujar Nishani

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, ka folur për çështjen e përcaktimit të vijës kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi dhe për mundësinë e konfliktit, që mund të sillte pikërisht demarkacioni. “Nuk besoj. Këto janë ide që nuk përkojnë me realitetin. Për fatin e mirë, Ballkani ka tejkaluar luftën. Patjetër ...

Më shumë...

​Gjuha shqipe lëndë zgjedhore në Turqi

​Gjuha shqipe

Programi dhe materialet e lëndës së gjuhës shqipe dhe asaj boshnjake që do të vendosen në programin mësimor do të përgatiten nga Universiteti Trakya, raporton Anadolu Agency (AA). Drejtori i përgjithshëm i Arsimit Bazë në Ministrinë e Arsimit të Turqisë, dr. Cem Gençoğlu, në ceremoninë e nënshkrimit të protokollit në ...

Më shumë...

Ekspozitë për simbolin e rezistencës kombëtare, Adem Demaçin në Gjermani

Adem Demaçi

Konsullata e Republikës së Kosovës në Stutgart ka hapur ekspozitën me përmbledhje të fotografive nga jeta dhe vepra e simbolit të rezistencës kombëtare bacë Adem Demaci, me titull “Adem Demaçi – jeta dhe veprimtaria atdhetare e kulturore”. Ekspozita është hapur me rastin e 80 vjetorit të lindjes së veprimtarit të çështjes ...

Më shumë...

Apostolova: Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit do t’u ndihmojë kosovarëve

Apostolova: Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit do t’u ndihmojë kosovarëve

Në Prishtinë i  ka filluar  punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në të cilin po arrin pjesë më shumë se 100 pjesëmarrës, duke përfshirë gati 70 deputetë nga 21 vendet anëtare të NATO-s dhe vendet partnere. Shefja e Zyrës së BE-së Natalya Apostolova bëri thirrje që Kosova ...

Më shumë...

Sot në Prishtinë filloi punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Sot në Prishtinë fillon punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Në Prishtinë sot i  filloi punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në të cilin po marrin pjesë më shumë se 100 pjesëmarrës, duke përfshirë gati 70 deputetë nga 21 vendet anëtare të NATO-s dhe vendet partnere. Në takimin treditor do të diskutohet për perspektivën e Kosovës në ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli: Nuk i kemi numrat në Kuvend për demarkacionin me Malin e Zi

Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka deklaruar për mediet se Koalicioni qeverisës nuk i ka votat për ta ratifikuar Marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Me gjithë faktin se sipas tij, miratimi i demarkacionit është në interesin shtetëror të Kosovës, ai e pranon se ka gjasa që kjo ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Gjendja jashtëzakonisht e keqe e sistemit të drejtësisë në Kosovë

Lëvizja Vetëvendosje, qendra Gjermani proteston sot në prag të Samitit të Ballkanit

Lirimi i ish kryetarit të Gjykatës Komunale të Prishtinës, Nuhi Uka, mbi të cilin rëndonin akuza për krim të organizuar me disa të pandehur të tjerë, tregon edhe një herë për gjendjen jashtëzakonisht të keqe të sistemit të drejtësisë në Kosovë thuhet në reagimin e Vetëvendosjes. Shpallja e tij si ...

Më shumë...

Alfred Moisiu: Deklaratat që i bëri kryeministri Edi Rama në Beograd, duhet t’i bëjë çdo politikan shqiptar

Alfred Mojsiu: Gjatë këtyre viteve janë bërë shumë zullume, abuzime dhe mashtrime

Ish-kryetari  i Shqipërisë, Alfred Moisiu, ka thënë se deklaratat që i bëri kryeministri Edi Rama në Beograd, duhet t’i bëjë çdo lider i rangut të tillë, i cili e ka për detyrë t’i mbroj të drejtat e shqiptarëve kudo që ata jetojnë. Moisiu i tha KosovaPress-it se ato që ka ...

Më shumë...