KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1761)

Lajmet

Delawie: Po kundërshtoni marrëveshjen në mënyrë cinike, me urrejtje, duke e rrezikuar të ardhmen e Kosovës

Delawie: Po kundërshtoni marrëveshjen në mënyrë cinike, me urrejtje, duke e rrezikuar të ardhmen e Kosovës

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie ka nisur fjalimin e tij para të pranishmëve në debatin për Demarkacion, duke thënë se nuk ka sjellë hartë me veti. “Skam sjellë asnjë hartë. Më vjen mirë që po  shoh të gjitha palët në një vend për të diskutuar për këtë çështje. Unë ...

Më shumë...

DR. Hakif Bajrami: Kufiri është në Çakorr

DR. Hakif Bajrami: Kufiri është në Çakorr

Historiani i mirënjohur, profesor, doktor. Hakif Bajrami i përshirë në debatin për Demarkacionin ka prezantuar  fakte se komisioni shtetëror për demarkacion e ka bërë raportin gabimisht. Ai në këtë debat ka paraqitur fakte nga hulumtimet dhe puna e tij si historian dhe duke qenë për një kohë edhe  drejtor i ...

Më shumë...

Në ambientet e Kuvendit të Kosovës po vazhdon debati për demarkacionin e vendit tonë me Malin e Zi

Debati për demarkacion

Në ambientet e Kuvendit të Kosovës po mbahet debati për demarkacionin e vendit tonë me Malin e Zi. Ky debat ka zgjuar shumë interesim te qytetarët liridashës të vendit edhe pse nuk pritet të sjellë ndonjë zgjidhje, meqë qëndrimet e pozitës dhe të opozitës nuk kanë ndërruar në asnjë segment. ...

Më shumë...

Karl Bildt ka kritikuar Evropën për qëndrimin e saj ndaj Turqisë pas përpjekjeve për grusht shtet

Carl Bildt

Ish-kryeministri i Suedisë, Karl Bildt ka kritikuar Evropën për qëndrimin e saj ndaj Turqisë pas përpjekjeve për grusht shtet. Ai ka kërkuar nga Brukseli zyrtar që ta përkrahë Erdoganin. “Fle Brukseli apo nuk e di”? kjo është pyetja që bëhet pasi që liderët e shteteve të Evropës kanë reaguar me ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: RTK-ja ka ndalur transmetimin e debatit në shumë pjesë të Kosovës

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se RTK-ja ka ndalur transmetimin e debatit në shumë pjesë të Kosovës, kur ka filluar prezantimi i Shpejtim Bulliqit. “RTK-ja ka ndalur transmetimin në shumë vende të Kosovës kur ka filluar prezantimi i fakteve nga Bulliqi”, ka reaguar,  Haradinaj. Ai ka shtuar se ...

Më shumë...

Ali Lajçi ka reaguar kundër radhitjes së pjesëmarrësve në debatin për demarkacionin me Malin e Zi

Ali Lajçi

Përfaqësuesi i banorëve të Rugovës dhe ish kryetari i komunës së Pejës, Ali Lajçi që është i ftuar në debatin e demarkacionit në cilësinë e ekspertit nga komunat, ka kontestuar renditjen e folësve, duke kërkuar të marrë fjalën derisa Komisioni Shtetëror po prezantonte faktet për demarkacion. Komisioni ka dy orë ...

Më shumë...

Shpejtim Bulliqi: Kufiri i Kosovës me Malin e Zi duhet të jetë ai që kishte Serbia me Malin e Zi në RSFJ

Bulliqi

Deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi, iniciuesi i debatit në debatin për demarkacionin, ka thënë se Kufiri i Kosovës me Malin e Zi duhet të jetë ai që kishte Serbia me Malin e Zi sa ishin në ish-Jugosllavi. “Ka pasur kufij mes njësive federale të ish-Jugosllavisë se kufiri mes Kosovës dhe ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Me të vërtetë nuk ka nevojë për arbitrazh

Jakup Krasniqi

Duhet kuptuar plotësisht ata që thonë nuk ka nevojë për arbitrazh dhe vërtetë nuk ka. Le të kthehet kufiri aty ku ka qenë, aty ku e njohin dhe e dinë jo vetëm njerëzit, por edhe kafshët e Rugovës. Aty ku janë pronat e vërteta të shqiptarëve, aty ku ishte, se ...

Më shumë...

Murat Meha ka sqaruar kompetencat që kishte Komisioni qeveritar për demarkacionin me Malin e Zi

Murat Meha

Kryesuesi i Komisionit qeveritar për demarkacionin me Malin e Zi, Murat Meha ka sqaruar kompetencat që kishte komisioni, si dhe përbërjen e tij. Ai po ashtu rikujtoi sipërfaqet që kanë Kosova dhe Komuna e Pejës, të cilat sipas tij janë po ato që ka pasur para demarkacionit. Komisioni tha ai ...

Më shumë...

Mustafa: Na obligon Pakoja e Ahtisarit për kufijtë e vitit 1974

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, gjatë fjalimit të tij në debatin për demarkacionin me Malin e Zi, ka thënë se deri më tani nuk është dëshmuar se shqiptarët kanë humbur pronë me marrëveshjen e nënshkruar për demarkimin e kufirit. Ai ka thënë se pas nënshkrimit të marrëveshjes kishte bërë thirrje ...

Më shumë...

Donika Kadaj-Bujupi: Hashim Thaçi e ka vendin në burg dhe jo në këtë tryezë për demarkacionin

Donika Kadaj Bujupi

Lëvizja Vetëvendosje ka bojkotuar fjalimin e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi në debatin e sotëm për demarkacionin me Malin e Zi. Donika Kadaj-Bujupi nga radhët e VV-së ka thënë se ata e bojkotuan këtë fjalim pasi sipas tyre Hashim Thaçi e ka vendin në burg e jo në këtë tryezë ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli: Ballafaqohuni me njëri-tjetrin me fakte në një debat të mirëfilltë

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Sot në Kuvendin e Kosovës kryekuvendari, Kadri Veseli, ka kërkuar nga pjesëmarrësit e  ftuari në debatin për demarkacionin me Malin e Zi që të ballafaqohen me njëri-tjetrin me fakte dhe të krijojnë debat të mirëfilltë. “Kjo ditë është e veçantë për qytetarët. Kemi kaluar një vit që nuk ka qenë ...

Më shumë...

Ky debat i ka munguar vendit, tani do të jetë kontribut për transparencën, thotë kryetari, Thaçi

Hashim Thaçi

Duke iu drejtuar pjesëmarrësve të debatit rreth demarkacionit me Malin e Zi, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi  u shpreh se ky debat i ka munguar vendit dhe se do të jetë kontribut për transparencën. Çështja e demarkacionit është inekzistente. Kosova, nuk e ka humbur asnjë centimetër gjatë demarkacionit me Malin ...

Më shumë...

Lumezi: Provat janë të vjetra dhe janë përdorur nga EULEX-i, i cili i ka kurdisur përgjimet

Aleksandër Lumezi

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, duke folur për medie lidhur me audio-incizimin e përgjimeve telefonike nga EULEX-i ka thënë se prokurori nuk mund të nisë procedurë penale me provat që i ka pasur një prokuror. “Provat të cilat janë dalë nga këto përgjime, janë të vjetra të cilat më parë ...

Më shumë...

Zyrtarët e sigurisë së Kuvendit nuk lejuan pjesëmarrjen e përfaqësuesve të komunës së Pejës, Deçanit dhe Rugovës

Gjendje para përshkallëzimit në kufirin me Malin e Zi

Zyrtarët e sigurisë së Kuvendit të  Kosovës nuk kanë lejuar pjesëmarrjen e përfaqësuesve të komunës së Pejës, Deçanit dhe Burimit në debatin për demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, i cili sapo ka filluar. Kuvendi nuk ka lejuar hyrjen e tyre në objekt me arsyetimin se nuk janë të ...

Më shumë...

Sot në ambientet e Kuvendit të Kosovë po mbahet i ashtuquajturi “Debati shkencor për Demarkacionin”

Kuvendi i Kosoves

Sot në ambientet e Kuvendit të Kosovë po mbahet,  “Debati shkencor për Demarkacionin”. Është paraparë për ta marrë pjesë në diskutim që shumë se 110 të pranishëm, të cilët kanë paraqitur kërkesa për ta marrë fjalën. I pari para të pranishmëve do të flasë kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri ...

Më shumë...