KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1763)

Lajmet

Partia e Drejtësisë zgjodhi kryetarin e ri, Sylejman Çerkezi dhe strukturat e reja

Partia e Drejtësisë

Partia e Drejtësisë, më 28 shtator 2016, mbajti Kuvendin e Jashtëzakonshëm, në të cilin morën pjesë 112 delegatë, të cilët në mënyrë unanime votuan për shkarkimin e kryetarit të deritanishëm, Ferid Agani. Po ashtu, me 110 vota pro dhe dy kundër Kryetar i ri u zgjodh, Sylejman Çerkezi, ndërsa u ...

Më shumë...

Tomë Gashi: Dëshmitari i mbrojtur në rastin e Azem Sylës është fqinji i tij

Tomë Gashi

Avokati i Azem Sylës, Tomë Gashi ka folur edhe për procesin e djeshëm  në Gjykatën themelore në të cilën është marrë në pyetje dëshmitari i dytë i mbrojtur, i cili, ka pranuar hapur se nuk ka pasur kurrfarë kërcënimesh, as të tërthorta e as të drejtpërdrejta për të dëshmuar në ...

Më shumë...

Opozita nuk mund të jetë fajtore për dështimet e Qeverisë

Bali Muharremaj

Deputeti i AAK-së, Bali Muharremaj, ka thënë se opozita nuk është fajtore për dështimet e Qeverisë. Ai ka shtuar  se koalicioni qeverisës PDK – LDK i ka sjellë shumë dëme shtetit të Kosovës. Ne nuk mund t’i kalonim projektet që i humbnin territor Kosovës dhe që do ta fusnin Serbinë ...

Më shumë...

Johanes Hahn: Komisioni Evropian e njeh Çështjen Çame

Komisari i BE-së për zgjerim, Hahn legjitimon zgjedhjet e 18 qershorit dhe kërkon nga PD-ja të mos i pengojë ato

Komisioneri Johanes Hahn, në një seancë dëgjimore me eurodeputetët, ka theksuar faktin që çështja e detit, ndryshe nga sa ka deklaruar ambasadorja greke në Tiranë, njihet nga Komisioni Europian si një çështje e pazgjidhur mes dy vendeve. Hahn është ndalur në mekanizmin dypalësh në adresimin e çështjeve historike mes dy ...

Më shumë...

Muri 900 kilometra përgjatë kufirit të Turqisë me Sirinë, do të përfundojë në fund të muajit shkurt

Muri 900 kilometra përgjatë kufirit të Turqisë me Sirinë, do të përfundojë në fund të muajit shkurt

Një zyrtar i lartë i Turqisë ka deklaruar për Agjencisë Reuters se  Muri ndarës  prej 900 kilometrash përgjatë kufirit mes Turqisë dhe Sirisë, do të përfundojë në fund të muajit shkurt. Ankaraja zyrtare, një kohë të gjatë ka qenë në presion nga aleatët e NATO-s që të sigurojë kufirin për ...

Më shumë...

Michael Fallon: Britania e Madhe është kundër një force të përbashkët ushtarake në Evropë

Michael Fallon

Sekretari i Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, Michael Fallon i cili zhvilloi të parën vizitë zyrtare me ministren shqiptare të Mbrojtjes, Mimi Kodheli, rikonfirmoi qëndrimin e vendeve që përbëjnë Mbretërinë e bashkuar, të cilat janë shprehur  kundër një force të përbashkët ushtarake, në Evropë. Sipas bisedës që zhvilluam të martën ...

Më shumë...

Faton Abdullahu: Kosova s’ mund të heq dorë nga zotimi për marrëdhënie të mira me fqinjët

Faton Abdullahu

Këshilltari politik i kryeministrit të Kosovës, Faton Abdullahu, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se Demarkacioni me Malin e Zi duhet të përmbyllet sa më shpejt dhe institucionet e Kosovës, nuk guxojnë të rrezikojnë rrugën e integrimeve evropiane. Ai mendon se  Kosova nuk mund të “heq dorë nga zotimi ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi, mori pjesë në përurimin e Qendrës për Kërkim dhe Shpëtim të FSK-së, në fshatin Pomozotin

Kryetari Thaçi, mori pjesë në përurimin e Qendrës për Kërkim dhe Shpëtim të FSK-së, në fshatin Pomozotin

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka marrë pjesë në përurimin e Qendrës për Kërkim dhe Shpëtim të FSK-së, në fshatin Pomozotin të Fushë Kosovës. Ai tha me këtë rast  se intervenimet emergjente të FSK-së, në Kosovë apo në rajon kanë treguar më së miri se sa të përgatitur janë ...

Më shumë...

Ka përfunduar seanca e sotme gjyqësore kundër ish-deputetit të PDK-së, Azem Syla

Pas trajtimit mjekësor në QKUK, EULEX-i Azem Sylën e ka dërguar në Burgun e sigurisë së lartë, në Dyz

Gjatë seancës së sotme kundër Azem Sylës, dëshmitari i dytë i mbrojtur është marrë në pyetje nga avokati, Tomë Gashi. Ai  tha për KosovaPress se dëshmitari ka mohuar të jetë kërcënuar nga ish-deputeti Syla. Gashi seancën e sotme e ka parë si pozitive për klientin e tij. Ka lëvizje shumë ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ku vanë e treten premtimet e shumta të kryeministrit Mustafa?

Jakup Krasniqi: Çështjen e veteranëve Kuvendi i Kosovës duhet ta kthejë nga fillimi

Ish-kryekuvendari, Jakup  Krasniqi në një shkrim të tij,  ia ka përkujtuar të gjitha premtimet kryeministrit Isa Mustafa. Ai shkruan se  njëra nga anët e forta në fushatën e tij  zgjedhore, të vitit 2014, ka qenë premtimi i “vendosur” se kurrë nuk do të bëhet bashkë me zaptuesit  e institucioneve të  ...

Më shumë...

Lëvizja për Bashkim: Rrjedha e bisedimeve me Serbinë paralajmëron pasoja afatgjata për Kosovën

Lëvizja për Bashkim

Lëvizja për Bashkim përmes një komunikate për opinionin thekson se rrjedha e bisedimeve me Serbinë paralajmëron pasoja afatgjata për Kosovën. Shumë kohë para fillimit të bisedimeve në mes të Kosovës dhe Serbisë Lëvizja për Bashkim është shprehë qartazi dhe publikisht se bisedimet me Serbinë janë të domosdoshme dhe shumë të ...

Më shumë...

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg: Sulmet në Halep të Sirisë të papranueshme dhe shkelin ligjin ndërkombëtar

Stoltenberg: Ndërhyrja e NATO-s në vitin 1999 kundër regjimit të Milosheviqit nuk ishte e drejtuar kundër popujve të Jugosllavisë

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se sulmet në Halep  të Sirisë janë ‘moralisht të papranueshme’ dhe shkelin ligjin ndërkombëtar. Ai i bëri thirrje Rusisë të marrë hapa për rivendosjen e armëpushimit. Sulmet e tmerrshme në Halep  na kanë tronditur të gjithëve. Dhuna dhe sulmet që kemi parë edhe mbi ...

Më shumë...

Veton Berisha: STOP përdorimit të termit RAE, mos ofendoni egjiptianët me këto shkurtesa famkeqe

Veton Berisha

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Veton Berisha në një letër dërguar medieve ka kërkuar të stopohet togfjalëshi RAE. Në reagimin e tij shkruan: Të nderuar përfaqësues të mediave dhe të institucioneve në Kosovë. Tani më është bërë trend  i ofendimeve prej më të ndryshmeve ndaj grupeve të caktuara në Kosovë ...

Më shumë...

Kolegjiumi Pesë Degëve të LDK-së në Prishtinë ka reaguar kundër Shpend Ahmetit

Ahmeti: Ka qendrime te subjekteve të ndryshme por Delegacioni Shtetërorë nuk është për suspendimin e taksës

Kolegjiumi Pesë Degëve të LDK-së në Prishtinë ka reaguar lidhur me banesat kolektive të ndërtuara, në Hajvali, ku që tri vjet me radhë nuk janë ndarë nga ana e Komunës së Prishtinës, banesa të ndërtuara për familjet e pozitave sociale dhe për kategoritë e luftës.  Këto banesa janë ndërtuar nga ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa, mori pjesë në konferencën për festimin e Ditës së Boshnjakëve në Kosovë

Kryeministri Mustafa, mori pjesë në konferencën për festimin e Ditës së Boshnjakëve në Kosovë

Kryeministri, Mustafa, mori pjesë në konferencën ceremoniale për festimin e Ditës së Komunitetit Boshnjak në Kosovë. Të pranishëm në këtë ngjarje ishin ministra, deputetë dhe zyrtarë të pushtetit lokal, përfaqësues të komunitetit boshnjak anekënd Kosovës, zyrtarë të misioneve dhe organizatave ndërkombëtare si dhe qytetarë të komunitetit boshnjak të Kosovës. Me ...

Më shumë...

Dëshmitari i mbrojtur në gjykimin kundër Azem Sylës ka mohuar akuzat për ndikim

Azem Syla

Dëshmitari i dytë i mbrojtur në rastin e ish-deputetit të PDK-së, Azem Syla ka mohuar akuzat se ai ka bërë përpjekje  të ndikojë në deklaratën e tij. Këtë  fakt e ka bërë të ditur avokati, Tomë Gashi, i cili vazhdimisht kishte kundërshtuar vendimin e Gjykatës së Apelit, e cila kishte marrë ...

Më shumë...