KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1763)

Lajmet

Anëtarët e Bordit të RTK-së marrin 20 herë më shumë paga sesa kolegët e tyre në Slloveni

RTK-ja

Sindikata e Pavarur e RTK-së ka  reaguar kundër  pagave tejet të larta  të Bordit të RTK-së krahasuar me Transmetuesit Publik të rajonit dhe me gjerë. Sipas raportit të publikuar më 16 dhjetor 2016, Bordi i drejtorëve të RTK-së është shumëfish më i paguar se bordet e transmetuesve publikë të Hungarisë, ...

Më shumë...

Është i turpshëm krahasimi i vdekjes së Astrit Deharit me ata që kanë vdekur në Siri

Është i turpshëm krahasimi i vdekjes së Astrit Deharit me ata që kanë vdekur në Siri

Sot gjatë debatit në Kuvendin e Kosovës, deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj- Bujpi e ka quajtur të turpshëm krahasimin që iu bë vdekjes së Astrit Deharit me ata që kanë vdekur në Siri. Sipas saj kryeministri Isa Mustafa urdhëroi arrestimin e studentëve të Vetëvendosjes në mënyrë që t’ua pamundësojë ...

Më shumë...

Vjosa Osmani: Qytetarët nuk u besojnë institucioneve të vendit aq më pak atyre të drejtësisë

Vjosa Osmani

Qytetarët nuk u besojnë institucioneve të vendit, as më pak atyre të drejtësisë, andaj është i domosdoshëm një hetim i pavarur ndërkombëtar për rastin e Astrit Deharit, ka thënë deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani. Është e papranueshme të themi që shtetit ka bërë gjithçka, është e papranueshme tu besohet institucioneve. ...

Më shumë...

Valdete Bajrami ka kërkuar dorëheqjen e ministrave: Skënder Hyseni e Dhurata Hoxha

Valdete Bajrami: Sa e nevojshme është që PDK-ja dhe LDK-ja të shkojnë në opozitë

Shefja e Grupit Parlamentar të Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami, ka kërkuar dorëheqjen e menjëherë të ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha dhe ministrit të Brendshëm, Skënder Hyseni. Ajo tha se kjo dorëheqje është dashur të vinte pa ua kërkuar askush.  Deputeti i Nismës, Enver Hoti, sot në Kuvendin e Kosovës ...

Më shumë...

Ministrja Hoxha ka kërkuar që të hetohen deklaratat e Tomë Gashit dhe mjekoligjorëve nga Shqipëria

Ministrja Hoxha

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, për ta sqaruar opinionin publik dhe verifikuar pretendimet e njerëzve të Lëvizjes Vetëvendosje, ka kërkuar që të hetohen deklaratat e avokatit Tomë Gashi, si dhe të dy mjekoligjorëve nga Shqipëria.  Në letrën që i është dërguar kryeprokurorit, Aleksandër Lumezi nga ministrja Dhurata Hoxha, e cila ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës sot mban seancë të jashtëzakonshme për aktivistin e Vetëvendosjes Astrit Dehari

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës sot mban  seancë të jashtëzakonshme  për aktivistin e Vetëvendosjes  Astrit Dehari, i cili vdiq më 5 nëntor në Burgun e Prizrenit në rrethana ende të pasqaruara, edhe pse deri tani janë dhënë dy versione, ai zyrtar dhe versioni i mjekëve të pavarur. Shefi i Grupit Parlamentar të ...

Më shumë...

Partia e Drejtësisë dënon fuqishëm sulmet në Berlin të Gjermanisë dhe në Xhaminë e Cyrihut në Zvicër

Partia e Drejtesise

Partia e Drejtësisë dënon fuqishëm sulmet  “terroriste” në tregun e Krishtlindjeve në Berlin të Gjermanisë dhe sulmin tjetër në Xhaminë e Cyrihut të Zvicrës. Partia e Drejtësisë i dënon veprat e tilla  dhe i konsideron të rrezikshme për rendin dhe sigurinë në mbarë globin. Terrori nuk njeh popull, fe, racë ...

Më shumë...

Iniciativa Qytetare për Veprim sot organizon aksion simbolik para Qeverisë së Kosovës

Iniciativa Qytetare për Veprim

Iniciativa Qytetare për Veprim sot organizon aksion simbolik para Qeverisë së Kosovës kundër ndërtimit të murit ndarës në Mitrovicë dhe kundër ekipit negociator të Kosovës. Sipas Iniciativës Qytetare për Veprim, Qeveria e Kosovës në negociatat me Serbinë në Bruksel ka dështuar të mbrojë dhe përfaqësojë interesat e Kosovës, duke pranuar ...

Më shumë...

Berlin, kamioni përplas njerëzit në një treg, dyshohet sulm terrorist

Janë liruar nga autoritet gjermane dy vëllezërit shqiptarë nga Kosova, të dyshuar për sulmin në Berlin

Të paktën 9 persona humbën jetën kur një kamion u vërsul drejt një tregu krishtlindjesh në kryeqytetin gjerman të Berlinit. Policia vendase tha se mbi 50 persona të tjerë kanë mbetur të plagosur në incidentin që po konsiderohet si një sulm terrorist nga autoritetet, të cilat dhanë alarmin për këtë. ...

Më shumë...

Goditet për vdekje ambasadori i Rusisë në Turqi, Andrei Karlov

Goditet për vdekje ambasadori i Rusisë në Turqi, Andrej Karlov

Ambasadori rus në Turqi, Andrei Karlov, ka vdekur pas sulmit të sotëm në një galeri arti, ka konfirmuar qeveria ruse. Karlov u qëllua minuta më parë dhe në gjendje të rëndë ishte dërguar në spital. Disa persona raportohet se janë lënduar nga sulmi, një ditë pas protestave në Turqi lidhur ...

Më shumë...

Komandanti i Ushtrisë së Gjermanisë vizitoi FSK-në

Komandanti i Ushtrisë së Gjermanisë vizitoi FSK-në

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama ka pritur në vizitë, në Regjimentin e Mbrojtjes Civile, gjeneralin me katër yje, Volker Wieker, shef i Shtabit të Forcave të Armatosura të Republikës Federale të Gjermanisë. Me këtë rast, gjeneral Rama e ka njoftuar nga afër gjeneralin gjerman Wieker ...

Më shumë...

Serbia është treguar e gatshme për të blerë aeroplanë luftarakë rusë

Serbia është treguar e gatshme për të blerë aeroplanë luftarakë rusë

Beogradi zyrtar ka bërë të ditur  se do të blejë aeroplanë luftarak rusë. Ky vendim  bëhet me qëllim  për të nxitur tensionet në Ballkan në kohën kur janë rritur dyshimet për përpjekjet ruse,  që të bllokojnë vendet e rajonit t’i bashkohen NATO-s dhe BE-së. Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiq pritet  të ...

Më shumë...

Krimineli i luftës në Maqedoni, deputet i VMRO-DPMNE-së

Krimineli i luftës në Maqedoni, deputet i VMRO-DPMNE-së

Në zgjedhjet e fundit parlamentare, në Maqedoni, nga radhët e partisë nacionaliste VMRO-DPMNE të  Gruevskit, i fitoi votat për deputet edhe një i dënuar për krime lufte kundër shqiptarëve në luftën e 2001. Bëhet fjalë për Jovan Tarculovskin, i vetmi sllavo-maqedonas i dënuar nga Gjykata e Hagës për luftën e ...

Më shumë...

Veseli: Mbledhja e sotme e kryesisë së Kuvendit, ka qenë ndër më të rëndat gjatë mandatit tim

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, ka thënë se mbledhja e sotme e kryesisë së Kuvendit, ka qenë një nga më të rëndat gjatë mandatit të tij. Ai tha se pavarësisht kundërshtimeve nga nënkryetarja. Aida Dërguti, seanca e jashtëzakonshme e thirrur për Astrit Deharin do të mbahet nesër. “Është ...

Më shumë...

Inspektorati Policor i Kosovës ka bërë me dije se janë arrestuar 59 zyrtarë policorë

Me vendim të menaxhmentit pjesëtarët e Policisë së Kosovës gjatë këtij muaji nuk do të mund të marrin pushim

Inspektorati Policor i Kosovës bëri të situr se janë arrestuar 59 zyrtarë policorë të dyshuar për përfitim të ryshfetit gjatë kryerjes së detyrës së tyre zyrtare. Kryeshefi ekzekutiv i IPK-së, Hilmi Mehmeti, në një konferencë të jashtëzakonshme për medie, ka thënë se hetimet rreth kësaj çështjeje kanë zgjatur katër muaj. ...

Më shumë...

Aida Dërguti: Kërkesa e PDK-së dhe LDK-së për mbajtjen e një seance për Astrit Deharin është hipokrizi

Aida Dërguti

Nënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti thotë se kërkesa e përfaqësuesve të PDK-së dhe LDK-së për mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme për Astrit Deharin është hipokrizi. Ajo ka theksuar se ka më tepër se një muaj kur Lëvizja  kanë kërkuar që të mbahet një seancë e tillë, por mbajtja ...

Më shumë...