KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1762)

Lajmet

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar Donald Trumpin për fitoren në zgjedhjet presidenciale

Donald Trump dhe Vladimir Putin kanë biseduar me telefon për marrëdhëniet, Amerikë-Rusi

Kryetari i Rusisë Vladimir Putin, ka uruar mikun e tij Donald Trump për fitoren në zgjedhjet në postin e kryetarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.  “Putini shpreson për punë të përbashkët në përmirësimin e marrëdhënieve ruse-amerikane nga periudha e krizës dhe së bashku të adresojnë problemet të ndryshme ndërkombëtare ...

Më shumë...

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli, i ka uruar fitoren Donald Trumpit

Behxhet Pacolli

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli, duket se është politikani i parë nga Kosova që ka uruar  Donald Trumpin për fitoren në zgjedhjet presidenciale të Amerikës. Ai në një postim të tij ka shkruar se Donald Trump është Presidenti i sapo zgjedhur i Amerikës, të cilin e ka uruar edhe zonja ...

Më shumë...

Tregjet globale, aksionet dhe dollari amerikan kanë pësuar rënie pasi po paralajmërohet fitorja e Trumpit

Tregjet globale, aksionet dhe dollari amerikan kanë pësuar rënie pasi po paralajmërohet fitorja e Trumpit

Edhe pse ende nuk është konfirmuar zyrtarisht, fitorja e mundshme e kandidatit republikan Donald Trump në krye të Sheteve të Bashkuara të Amerikës, ka bërë që  tregjet globale të aksioneve dhe dollari amerikan të kenë pësuar në rënie të lirë. Aksionet e Tokios kanë rënë për gati 5 për qind ...

Më shumë...

Kuçi: Vdekje e Astrit Deharit “tragjedi kombëtare”, nuk është mirë të përdoret për poenë politikë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi e ka quajtur, vdekjen e Astrit Deharit në Burgun e Prizrenit  një  “tragjedi kombëtare”, ndërkohë që ka kërkuar që të mos përdoret për poenë politikë. “E vërteta do të dalë së shpejti, do të jetë e pa kompromis si dhe do të vërtetohet nga akterë ...

Më shumë...

Partia Demokratike e Kosovës caktoi kandidatin për kryetar të Drenasit

Ramiz Lladrovci

 Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës në Drenas, ka caktuar kandidatin e saj për kryetar komune, për zgjedhjet e jashtëzakonshme komunale që do të mbahen më 4 dhjetor 2016. Sot, pas diskutimeve në Kryesinë e Degës, në Drenas, ku i pranishëm ishte edhe kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, u vendos ...

Më shumë...

Kandidati republikan për kryetar të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në avantazh

Trump: Takimi me Kim Jong Un-in do të mbahet më 12 qershor

Rreth 225 milionë amerikanë me të drejtë vote zgjedhin ndërmjet kandidates demokrate, Hillary Clinton, dhe atij republikan, Donald Trump. Rezultati i zgjedhjeve do të përcaktojë radhitjen prej 538 anëtarësh të Kolegjit Zgjedhor, në bazë të të cilit do të zgjidhet formalisht presidenti i ri amerikan; do të fitojë kandidati që ...

Më shumë...

Donald Trump, kandidati republikan, ka triumfuar në shtetin e Alaska

Donald Trump, kandidati republikan, ka triumfuar në shtetin e Alaska

Donald Trump ka siguruar edhe tre vota elektorale për president të SHBA-ve, ku tani ka 247 sosh. Në këtë formë, Trump ka thelluar epërsinë me Hillary Clinton, kandidatja demokrate, e cila 215 sosh. Vlen të theksohet për tu shpallur president duhen 270 vota. Hillary Clinton ende ka gjasë që ta ...

Më shumë...

Greg Delawie: Vdekjet në paraburgim gjithmonë janë shqetësuese

Ambasadori Delawi është zhgënjyer që Kuvendi nuk përzgjodhi gjyqtarët vendor për Gjykatën Kushtetuese

Ambasadori i Shteteve të bashkuara të Amerikës në Kosovës, Greg Delawie, ka deklaruar se  për vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, është me rëndësi që të sigurohen faktet e duhura. Ai në një postim të tij  ka shkruar se e mirëpret vendimin e Ministrisë së Drejtësisë për përfshirjen ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje kërkon lirimin e menjëhershëm nga burgu të Egzon Halitit dhe Atdhe Arifit

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Lëvizja Vetëvendosje përmes një komunikate për medie bën të ditur se Atdhe Arifi po terrorizohet në burgun e Lipjanit. “Sot, me shqetësim morëm informacione se Atdhe Arifi, i burgosur padrejtësisht, po terrorizohet në mënyrë psikike dhe  të vazhdueshme nga autoritetet e burgut të Lipjanit, ku po mbahet padrejtësisht. Familja e ...

Më shumë...

Albin Kurti: Nuk ka vdekje që na ndalë e na ndanë në rrugën tonë…

Albin Kurti

Në ceremoninë e varrimit të Astrit Deharit, sot në varrezat e Zllatarit të komunës së Prishtinë, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, para pjesëmarrësve në varrim ka deklaruar se “për rastin e Astritit do të  kërkohet drejtësi, dhe një hetim i pavarur ndërkombëtar. Dështimi i procesit kundër gjashtë aktivistëve të ...

Më shumë...

Në prani të mijëra qytetarëve nga Prishtina Kosova e më gjerë, sot u varros Astrit Dehari

Avni Dehari: Ju falënderoj nga toka deri në qiell që keni ardhur për të bashkë ndjerë me dhimbjen tonë

Në prani të mijëra qytetarëve nga Prishtina Kosova e më gjerë, sot në varrezat e Zllatarit, në Prishtinë u krye ceremonia e varrimit të aktivistit  të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, i cili tri ditë më parë ka humbur jetën në Burgun e Prizrenit, në rrethana ende të pasqaruara në tërësi. ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Astriti na tregoi se si punohet me vetëmohim, me ideale dhe përkushtim

Ahmeti: Astriti na tregoi se si punohet me vetëmohim, me ideale me përkushtim

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti në ceremoninë e varrimi të Astrit Deharit, me emocione dhe lot është shprehur i pikëlluar për humbjen e Astrit Deharit. “Astriti na tregoi se si punohet me vetëmohim, me ideale me përkushtim. Shumë pak prej jush e dini që Astriti ishte ndër kuadrot ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Mbajtja në burg nuk mund të burgoste mendjen e Astrit Deharit

Visar Ymeri thotë se pavarësisht "vullnetit të popullit" koalicioni që i ka fituar zgjedhjet po e bllokon formimin e institucioneve

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, në  ceremoninë komemorative të mbajtur sot në Prishtinë në nderim për aktivistin, Astrit Dehari, i cili vdiq para tri  ditësh në burgun e Prizrenit ka thënë: Mbajtja në burg nuk mund të burgoste mendjen e Astritit, andaj mbajtja në qelitë e burgut  ishte e panevojshme. ...

Më shumë...

Sot në orën 15.00 në Kizharekë të Drenasit bëhet varrimi i veteranit të UÇK-së, Isuf Gara

Sot në orën 15.00 në Kizharekë të Drenasit bëhet varrimi i veteranit të UÇK-së, Isuf Gara

Dje ka vdekur në moshën 66-vjeçare veterani i UÇK-së, Isuf islam Gara nga fshati Kizharekë i komunës së Drenasit.  Varrimi i të ndjerit bëhet sot në varrezat e fshatit, Kizharekë në orën 15.00. Isuf Gara i lindur në vitin 1950, ka qenë luftëtarë i Ushtrisë Çlirimtare  të Kosovës.

Më shumë...

Amerikanët sot do të vendosin se cili do të jetë kryetar i ardhshëm i shtetit më të fuqishëm në botë

Amerikanët sot do të vendosin se cili do të jetë kryetar i ardhshëm i shtetit më të fuqishëm në botë

Sot amerikanët  me votën e tyre do të vendosin se cili prej dy kandidatëve do të jetë kryetar i Amerikës, Hillary Klinton nga radhët e demokratëve  apo Donald Trump nga radhët e republikanëve. Kandidatja e demokrate për kryetare të Amerikës Hillary Clinotn është në udhëheqje tre për qind në raport ...

Më shumë...

Avni Dehari: Astrit, ti dhe unë- babë e bir, jemi prapë në këtë sallë dhe pranë këtyre njerëzve…

Avni Dehari: Astrit, ti dhe unë- babë e bir, jemi prapë në këtë sallë dhe pranë këtyre njerëzve...

Në mbledhjen komemorative që u mbajt sot  në nderim të aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari ka folur edhe babai i tij, veprimtari i mirënjohur, Avni Dehari, i cili në një gjendjet tejet emocionale dhe pikëlluese ka thënë: Astrit, ti dhe unë si një babë e bir jemi prapë në këtë ...

Më shumë...