Fillimi / Lajmet (faqe 1765)

Lajmet

Mustafa: Reforma zgjedhore është në dobi të të gjithëve

Isa Mustafa

Gjatë fjalës para të pranishmëve në takimin e ftuar nga kryetari i vendit Hashim Thaçi për të biseduar për reformën zgjedhore, kryeministri, Isa Mustafa tha se reforma zgjedhore është në dobi të të gjithëve. Është koha që të fillojmë t’i bëjmë disa ndryshime që konsiderohen se janë të nevojshme që ...

Më shumë...

Qehaja: Ndikimi i Rusisë në Kosovë sa vjen e rritet

Njohësit e fushës së sigurisë kanë tërhequr vërejtjen se ndikimi i Rusisë në Kosovë sa vjen e rritet. Kjo po bëhet duke aplikuar instrumentin e “fuqisë së butë”, përmes disa organizatave joqeveritare në katër komunat veriore dhe të disa medieve të caktuara në rajon, është cituar të ketë deklaruar drejtori ...

Më shumë...

Partitë opozitare bojkotuan takimin e ftuar nga kryetari i vendit, Hashim Thaçi

Ashtu sikur kanë paralajmëruar, partitë opozitare, Lëvizje Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën bojkotuan takimin e ftuar nga kryetari i vendit, Hashim Thaçi për të biseduar për reformën zgjedhore. Gjatë fjalës para pjesëmarrësve, ai tha se para se të mbahen zgjedhjet e radhës, duhet të bëhen ...

Më shumë...

KQZ mbanë mbledhjen e radhës për përgatitjen e planit operativ për zgjedhjet në Drenas

KQZ

Komisioni Qendror Zgjedhor mbanë mbledhjen e radhës gjatë të cilës do të bisedohet edhe për përgatitjen e planit operativ për zgjedhjet në Drenas të cilat do të mbahen më 4 dhjetor. Gjatë mbledhjes do të paraqitet raporti “Analiza e krijimit të listës së votuesve dhe votave me kusht për Zgjidhjet ...

Më shumë...

Berisha: Lufta e UÇK-së ishte një luftë e imponuar dhe vetëmbrojtëse

Duke folur për fushatën e ashpër që nuk ka të ndalur kundër ish pjesëtarëve dhe eprorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ish kryetari i komunës së Pejës, Ali Berisha ka theksuar se lufta e UÇK-së ishte një luftë e imponuar dhe vetëmbrojtëse. Ai shtoi më tutje se lajmi për lirimin ...

Më shumë...

Në orët e mëngjesit të sotëm ka pasur tërmet në Shkodër

Sot në orët e hershme të mëngjesit ka pasur tërmet në Shkodër. Tërmeti ka ndodhur në orën 6.15 minuta. Duke iu referuar institucioneve përkatëse, mediet e Shqipërisë njoftojnë se epiqendra e tërmetit ka qenë në Rrëshen, 12 km në verilindje të tij dhe me thellësi 10 kilometra me fuqi prej ...

Më shumë...

Udhëheqës të Komunës së Zubin-Potokut kanë kërcënuar me vendosje të barrikadave

Udhëheqës të Komunës së Zubin-Potokut kanë kërcënuar me vendosje të barrikadave

Alokimi i mjeteve të buxhetit nga kuleta e shtetit për katër komunat veriore, si dhe moszbatimi i “detyrimeve” që dalin nga marrëveshjet e Brukselit për këto komuna është bërë shkas që përfaqësues të komunave veriore të populluara me shumicë serbe të kenë paralajmëruar Prishtinën me ndërprerje bashkëpunimi, nëse nuk ka ...

Më shumë...

Krasniqi: Zgjidhja është në zgjedhje

Jakup Krasniqi

Duke komentuar deklaratat dhe idetë që po jepen për reforamtim të Qeverisë dhe reformën zgjedhore për të dal nga situata jo e mirë në të cilën gjendet vendi, ish kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi ka deklaruar se dalja nga kjo situatë janë zgjedhjet. Në një shkrim autorial, ai ka pyetur ...

Më shumë...

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi shpall zgjedhjet për kryetar në Drenas

Hashim Thaçi

Me vendim të Presidentit të  Kosovës, Hashim Thaçi, janë shpallur zgjedhjet të jashtëzakonshme për kryetar të Komunës së Drenasit. Kryetari Thaçi ka udhëzuar KQZ-në, që të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për mbajtjen e këtyre zgjedhjeve. Zgjedhjet në Drenas u shpallën pas dorëheqjes së ish-kryetarit Nexhat Demaku, të cilit ...

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, bisedoi në Budapest me kryetarin e Kuvendit të Hungarisë, Laszlo Kover

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, bisedoi në Budapest nga kryetari i Kuvendit të Hungarisë, Laszlo Kover

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është pritur në Budapest nga kryetari i Kuvendit të Hungarisë, Laszlo Kover. Në këtë takim u diskutua për zhvillimet e fundit politike në Kosovë dhe për rrugën e integrimeve evropiane, Kryekuvendari,  Veseli, është cituar të ketë deklaruar se Kosova i ka përmbushur të ...

Më shumë...

Askush nga liderët e opozitës nuk ka pranuar të takohet me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi

Hashim Thaçi

Askush nga opozita nuk do të shkojë sot në takimin që i ka ftuar kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, me qëllim për të diskutuar lidhur me  reformën zgjedhore. Pas AAK-së, Vetëvendosjes edhe Nisma për Kosovë e ka konfirmuar refuzimin e ftesës. Bilall Sherifi nga kjo parti ka thënë se vendi ...

Më shumë...

Visar Ymeri me deputetin, Faton Topalli kanë takuar disa nga minatorët e ndërmarrjes Trepça

Visar Ymeri me deputetin, Faton Topalli kanë takuar disa nga minatorët e ndërmarrjes Trepça

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri bashkë me deputetin, Faton Topalli kanë takuar disa nga minatorët e ndërmarrjes Trepça për të diskutuar për ligjin për këtë ndërmarrje. Organizata joqeveritare “Minatori”, bashkë me sindikatën e minatorëve të “Stan Tërgut” dhe atë të metalurgjistëve kishin kërkuar këtë takim për t’i shprehur kërkesat dhe ...

Më shumë...

Kryetari AKR-së, Behxhet Pacolli, zotohet se nuk do të bëjë assesi koalicion me LDK-në e PDK-në

Pacolli: Deklaratat e Ivica Daçiqit për tërheqjen e njohjeve të Kosovës janë gënjeshtra

Kryetari Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, ka thënë se nuk do të bëjë assesi koalicion me LDK-në e PDK-në. Unë nuk e tradhtoj qytetarin e Kosovës sepse bashkë me qytetarët i konsideroj të dyja këto parti si përgjegjëset kryesore të humbjes së shpresës dhe rrënimit ekonomik”, ka deklaruar Pacolli ...

Më shumë...

Malazezi, Vujiçiq u ka bërë thirrje serbëve që ta njohin realitetin e Kosovës

Malazezi, Vujiçiq

Kryetari  i Shoqatës dhe Unionit të Malazezëve në Kosovë, Slobodan Vujiçiq përmes një letre dërguar medieve u ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që të njohin realitetin dhe së bashku me të gjitha bashkësitë tjera etnike të ruajnë paqen e fituar dhe të ndërtojnë një Kosovë më të mirë dhe ...

Më shumë...

Drejtori, Curr Gjocaj, priti në takim drejtorin e Qendrës Klinike Universitare të Rijekës së Kroacisë, Davor Shtimac

Drejtori, Curr Gjocaj, priti në takim drejtorin e Qendrës Klinike Universitare të Rijekës së Kroacisë, Davor Shtimac

Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, dr. Curr Gjocaj, ka pritur në takim drejtorin e Qendrës Klinike Universitare të Rijekës së Kroacisë. Në këtë takim, është diskutuar mundësia e fillimit të bashkëpunimit të dyanshëm, sidomos në përgatitjen dhe trajnimit profesionalë  të stafit. Në këtë takim, ...

Më shumë...

Edi Rama: Greqia nuk ka arsye t’ i trembet historisë

Edi Rama

Kryeministri Edi Rama, duke iu përgjigjur deklaratës së kryetarit të PBDNJ-së, Vangjel Dule për Himarën, e ka cilësuar si të shterpë debatin për planin urbanistik në qytetin jugor.  “Projekti ynë në Himarë detyron prishjen e vetëm 18 objekteve, që kryesisht janë lavazhe, kioska, magazina të vjetra apo rrënoja shtëpish të ...

Më shumë...